Опис передового педагогічного досвіду з проблеми зміст

Вид материалаУрок

Содержание


Гра фізичний хокей
Підсумок гри.
СНІД  – це серйозна проблема в моїй країні, і я можу зробити що-небудь для її розв’язку.
Потискання рук
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6


Додаток №2

ГРА ФІЗИЧНИЙ ХОКЕЙ

Мета:
  • розвити інтерес до предмета через гру,
  • систематизувати і поглибити знання з фізики.



Організація і проведення.

Фізичний хокей проводять між учнями в зимовий час року, у розпал хокейного сезону. Про проведення змагання повідомляється заздалегідь. Кількість “хокеїстів” від кожної команди по 6 чоловік (1 воротар, 2 захисника і 3 нападаючих). У процесі підготовки до матчу гравці придумують назву своїх команд, емблеми і прапори. У кожного гравця свій номер. Перед матчем необхідно прикрасити клас, зробити табло, таблички для суддівської колегії, ослона штрафників, воротарів, захисників. Суддівська колегія складається з головного судді, хокейного експерта (учителя фізики), судді чистого часу, судді штрафного часу, суддів.

Гра починається після свистка судді. Перед початком матчу капітани грають черговість постановки питань (питання команди придумують заздалегідь). Після свистка судді включається чистий час і один з нападаючих команди “Протон” ставить запитання команді “Електрон”, а нападаючий “Електрона” ставить запитання “Протону”. Команди обмірковують відповіді на питання, команда, що підготувала відповідь першою, піднімає руки, і після свистка судді має право відразу бути вислуханої. Потім відповідає друга команда. На питання супротивника відповідають захисники, у випадку, якщо захисники не можуть відповісти, їм можуть допомогти нападаючі. Якщо і нападаючі не в змозі відповісти на запитання правильно, то допомогти може тільки воротар. Гол буде забитий, якщо нападаючий, що кинув шайбу (який задав питання), сам зможе правильно на нього відповісти. Якщо цього не відбулося, то гол не зараховується, а нападаючий видаляється з поля на 2 хвилини.

Гравець, що некоректно поводиться на полі – сперечається із суддею і гравцями віддаляється від 2 до 5 хвилин. Нападаючий поставив некоректне запитання – 3 хвилини. Гра проходить у три періоди з перервами. Кожен період триває 10 хвилин. Тривалість перерв 5 хвилин. У перервах можна влаштовувати музичні паузи.

З метою збереження спор-тивного темпу матчу необхідно швидко реагувати на відповіді учнів, супроводжуючи пояснення результатів коротким аналізом відповідей. Для цього питання повинні бути відомі суддям заздалегідь.

Питання повинні відповідати визначеним вимогам:
  • повинні бути короткими, сформульовані гранично чітко.
  • повинні бути якісними.

Підсумок гри.

Виграє команда, що закинула більшу кількість шайб. Відбувається нагородження команди, яка перемогла, а також виявляють кращого нападаючого, захисника, воротаря.

Зразкові питання.

1 тур.

1. Одиниця виміру електричного заряду?

2. Що таке напруженість?

3. У чому складається принцип суперпозиції полів?

4. Як спрямовані силові лінії?

5. Які тіла називають провідниками електричного струму?

6. Які речовини називають діелектриками?

2 тур.

1. Чому сніг примерзає до стійки воріт, але не примерзає до ключки?

2. Чому ковзанку краще заливати гарячою водою?

3. Чому вітер, що ганяє айсберги, не здуває шайбу?

4. Чим пояснюється сильне нагрівання ковзанів під час гри?

5. Чому хокеїст при швидкому русі нахиляє корпус уперед?

6. Чому в мороз сніг скрипить під ногами?

3 тур.

1. Чому дорівнює потенційна енергія в електростатичному полі?

2. Одиниця виміру різниці потенціалів?

3. Одиниця виміру напруженості?

4. Що таке конденсатор?

5. Що таке електроємність?

6. Силова характеристика електричного поля?


Додаток №3

Тренінг “ВІЛ/СНІД”

Мета:
  • вивчити шляхи передачі ВІЛ-інфекції;
  • навчити розуміти, як ВІЛ впливає на організм;
  • прививати позитивне відношення під час спілкування з ВІЛ інфікованими;
  • обсудити, як неправдиві або неточні припущення про людину, збільшують ризик зараження ВІЛ.

Матеріали:

Картки: розрізані картки для гри “Асоціація з потягом”.

Анкета: “Що ти знаєш про ВІЛ/СНІД?” і відповіді до неї.

Статистика про ВІЛ/СНІД, яка написана на плакаті.

  • Кожен день 16000 чоловік заражається ВІЛ-інфекцією в усьому світі.
  • Більшість ВІЛ-інфікованих молоді люди віком від 10 до 24 років.
  • Україна займає перше місце в Європі по швидкості розповсюдження ВІЛ.
  • На початок 2002 року в Україні зареєстровано 39,752 ВІЛ-інфікованих.
  • Передбачається, що фактична кількість ВІЛ – інфікованих в Україні 250000. Більшість не знає про свою хворобу.

Хід заняття:
  1. Знайомство з групою, очікування від заняття. (Можна для знайомства використати м’ячик, а для очікування аркуші з рибками на клейкій основі для використання в морі очікування.)
  2. Позитивний початок. Почніть це заняття наступним висловом: СНІД  – це серйозна проблема в моїй країні, і я можу зробити що-небудь для її розв’язку. Поясніть, що учасники повинні пам’ятати про це під час заняття, і що ми повернемося до цього вислову в кінці уроку.
  3. Попросити дати відповідь на запитання: “Що таке ВІЛ, що таке СНІД?” і на запитання анкети.
  4. Лекція про ВІЛ/СНІД.
  5. Гра “Гуфі” (безстатева, безголоса істота). Учні закривають очі і шукають Гуфі, питаючи: “Ти Гуфі?”. Один учень є Гуфі. Він не відповідає і до нього приклеюються. Той учень, що приклеївся, теж стає Гуфі. В кінці всі стають Гуфі. Висновок: Ми, як сліпі кошенята, приклеїлися. А якби ця людина була б хвора, ми через статевий акт могли теж заразитися. Ми не мали достатньої інформації. Даючи інформацію, ми відкриваємо очі.
  6. ВІЛ/СНІД-потяг: щоб краще усвідомити ВІЛ/СНІД, ми звернемося до наступної аналогії. Пояснюючи, використовуйте роздатковий матеріал, щоб проілюструвати свої слова:

Уявіть, що ваше здоров'я це потяг, що їде по довгому шляху. Коли людина заражається ВІЛ, його/її вагон переводять на інший, більш короткий шлях. Коли ви досягнете кінця шляху, це означає, що у вас СНІД. Тільки по двох показниках ви можете довідатися, наскільки швидко ви досягнете кінця шляху. Кількість ваших лімфоцитів (а саме тих з них, які борються з інфекцією) свідчать про те, скільки вам ще залишилося до кінця шляху СНІДу. Чим менша їх кількість, тим ближче ви до СНІДу. Ваша ступінь захворювання (наскільки вірус розповсюдився в організмі) символізує швидкість вашого потягу. Чим серйозніший ступінь захворювання, тим швидше наступає СНІД. При СНІДі ваш вагон наповниться небажаними пасажирами – інфекціями, яким ваш організм не в змозі буде протистояти.

Перевірте, як учасники зрозуміли це пояснення: попросіть бажаючого повторити його, використовуючи ту ж аналогію. Інші учасники можуть допомагати йому/їй при переказі.
  1. Поділити групу на дві команди по принципу: на перший, другий порахуйся. Перший групі намалювати якими способами передається ВІЛ, другий – якими ні. Захистити.
  2. Моє здоров’я в моїх руках – нагадайте учням про ілюстрації з ВІЛ/СНІД-потягом. Назвіть час між переходом на інший шлях і прибуттям на кінцеву зупинку СНІД “інкубаційним періодом”, помітивши, що час, за який ВІЛ переходить в СНІД, може бути різним. В середньому СНІД наступає через 8-10 років після зараження ВІЛ, але наш стиль життя може дуже вплинути на тривалість цього періоду. Поділіть учасників на дві групи і попросіть їх перерахувати все те позитивне, що може робити ВІЛ-інфікований, щоб зберегти своє психологічне, емоційне і духовне здоров’я. Дайте групам аркуші, нехай напишуть, а потім захистять.
    • вживати здорову їжу;
    • відпочивати достатню кількість часу;
    • не палити цигарки і марихуану (остання послаблює імунну систему);
    • не вживати алкоголь;
    • не заражатися ВІЛ повторно внаслідок ризикової поведінки (повторне зараження ускладнює хворобу);
    • проводити час із друзями, в колі сім’ї;
    • кожен день приймати вітаміни.
  1. Взаємовиручка. ВІЛ-інфікованим і хворим СНІДом потрібна турбота і підтримка оточуючих. Уявіть собі наступне: ваша сестра дізналася про те, що в неї ВІЛ. Вона сказала вам про свій діагноз. Вона перелякана і дуже занепокоєна реакцією людей. Щоб ви їй сказали?

Уявіть іншу ситуацію: ваш партнер сказав вам, що він/вона ВІЛ-інфікований. Щоб ви сказали і як би діяли? Пропозиція: викладач може зіграти роль ВІЛ-інфікованого, а також попросити бажаючого прийняти участь в ролевій грі.

10. Позитивне мислення. Прочитайте голосно статистику про ВІЛ/СНІД з плакату і попросіть знову звернутися до вислову, з якого починалося заняття. СНІД – це серйозна проблема в моїй країні, і я можу зробити що-небудь для її розв’язування. Попросіть групу відповісти на наступне питання: “Що саме Я можу зробити для покращення ситуації з ВІЛ/СНІДом в Україні?”.

В кінці ще раз провести анкетування і поздоровити учасників з тим, що вони отримали знання про ВІЛ/СНІД.


№ п/п

Віл передається через:

Відповідь

Так

Ні


1.

Потискання рук








2.

Спільне з віл-інфікованим користування верхнім одягом.







3.

Обійми







4.

Спільне користування фонтанчиком для питної води







5.

Спільне користування голками і шприцами







6.

Кашель







7.

Плавання в басейні







8.

Рушники, мило, мочалку







9.

Статеві відносини без презерватива







10.

Домашніх тварин







11.

Посуд, їжу







12.

Туалети (унітази)







13.

Статеві відносини з використанням презерватива







14.

Спільне користування голками для проколювання вух







15.

Монети і паперові гроші







16.

Постільна і натільна білизна







17.

Переливання крові







18.

Дверні ручки і спортивні снаряди







19.

Поцілунки







20.

Комарі й інші комахи







21.

Годування немовлят молоком від віл-інфікованої мами







22.

Народження від віл-інфікованої мами