Автономної Республіки Крим, управління освіти І науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій Інститути післядиплом

Вид материалаДиплом

Содержание


Тема уроку 22: Натовп. Правила поведінки в натовпі. Моделювання ситуацій та відпрацювання алгоритму поведінки в натовпі.
Хід уроку
Робота в групах: “Якщо ви зібрались в багатолюдне місце”.
Фізкультхвилинка “Білочки”
V. Узагальнення та систематизація знань.
VІ. Підсумки уроку.
Розділ ІІІ. Соціальна складова здоров’я людини
Подобный материал:
1   ...   21   22   23   24   25   26   27   28   ...   38

Тема уроку 22: Натовп. Правила поведінки в натовпі. Моделювання ситуацій та відпрацювання алгоритму поведінки в натовпі.

Мета: закріплювати знання дітей про правила поведінки у натовпі; дати поняття “натовпу” та навчити учнів правильно поводитися при виникненні загрозливих ситуацій для їхнього життя; виховувати в них обачність та поміркованість дій; закріпити знання телефонних номерів, адрес служб захисту населення.


Обладнання: підручник та робочий зошит “Основи здоров’я” Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, І.А. Репік, ситуативні картки, фішки для оцінювання, папір для роботи в групах.

Хід уроку


І. Організаційний момент.

Всі ми учні – молодці!

У нас м’язи – отакі!

Про здоров’я власне дбаєм:

“ОЗ” вивчати закликаєм!


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Пригадайте дорослих персонажів із казки “Буратіно”. Хто з них заслуговує на довіру, а хто прагне обманути маленького хлопчика? Чому? (тато Карло, Карабас Барабас, Аліса і Базіліо, Черепаха Тортіла)

Отже, небезпечними можуть бути люди, які порушують закони, займаються шахрайством та іншими видами нечесного заробітку, а також ті, хто вживає алкоголь і наркотики. Небезпеки також існують у місцях великого скупчення людей – на мітингах, стадіонах і вокзалах.

Перевіримо домашнє завдання.

Зачитайте до кожного із записаних правил “не” свої твердження, чому їх варто дотримуватись, та підготовлені повідомлення «Екстремальні ситуації з незнайомцями. До кого звертатися за допомогою».


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Ви вже подорослішали. Вам хочеться побувати на конкурсах, футбольних матчах, виступах політиків, тобто у тих місцях, де багато людей, де існує натовп. У натовп можна потрапити на базарі і на святкуванні дня міста чи села, на виборах. Чим дорослішими ви стаєте, тим частіше буватимете на подібних заходах. Отже, потраплятимете в натовп. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як уникати можливих небезпек, опинившись у натовпі. Запишемо тему уроку у зошит.


ІV. Вивчення нового матеріалу.

Дуже небезпечним для здоров’я й життя людей є натовп. У ньому нікого не цікавить ні твоє здоров’я, ні твої бажання. У тисняві можна не тільки покалічитись, але й загинути.

Чи не найбільша небезпека в поведінці натовпу – паніка. Людина в панічному стані не може контролювати свої емоції. У такі моменти натовпом керує один закон: “Рятуйся, хто може!” Але врятуватися може тільки той, хто постарається зберегти спокій і тверезо оцінити ситуацію.

Коли потрапляєте туди, де багато людей, потрібно уникати місць, де утворюється натовп. У кіно, на концерт, виставу чи футбол бажано прийти раніше. Якщо на квитку не вказано місце, сядьте ближче до входу і подалі від центрального проходу. Після концерту, фільму краще зачекати, поки люди вийдуть. Не ходіть на мітинги і демонстрації протесту. Для дітей це особливо небезпечно.

Пригадаємо з вами визначення слів “натовп”, “паніка”, “евакуація”.

Паніка –розгубленість, втрата контролю за своєю поведінкою, нездатність правильно оцінити ситуацію та адекватно діяти.

Натовп –це скупчення людей.

Евакуація – організоване виведення людей із небезпечної зони.

Робота в групах: “Якщо ви зібрались в багатолюдне місце”.

Учні об’єднуються в три групи (одяг, взуття, речі). Завдання групам – підготувати презентації (у вигляді аналогів дорожніх знаків, пантоміми, сценки чи агітбригади).

Група 1 – “Рекомендації щодо одягу”.

Група 2 – “Рекомендації щодо взуття”.

Група 3 – “Рекомендації щодо речей”.

Отже, ми визначили, що гарний шарф, хустка, намисто чи ланцюжок на шиї можуть затягнутися, зачепившись за що-небудь. Вузькі штани, занадто довга сукня заважають вільно рухатися. Рюкзак або сумку з довгою ручкою в юрбі можуть затиснути, і вас звалять з ніг. Не беріть із собою громіздких речей.

Фізкультхвилинка “Білочки”


Лапки в боки, вушка вгору, (руки на поясі)

Скачуть білочки по бору. (стрибки)

Кожний ранок на галяві

Спритно роблять вільні вправи. (довільні вправи з вчителем)

Притомилися звірята

І пішли відпочивати. (зупинились, сідають на місця)

А тепер складемо правила поведінки в багатолюдних місцях:
  • Потрібно остерігатися скляних вітрин та дверей.
  • Не підходити близько до сцени, не залишатись в проходах.
  • Після концерту не поспішати до виходу.
  • Не можна тримати руки в кишенях. Зігніть руки, міцно притисніть їх до корпуса.
  • Рухатись в натовпі треба у тому ж напрямку і з такою ж швидкістю, як усі.
  • Якщо позаду хтось намагається протиснутися вперед, краще пропустіть його, бо під натиском можна впасти.
  • Якщо натовп рухається в обмеженому просторі, намагайтеся триматися далі від стін, колон та інших перешкод у напрямку руху натовпу – вас можуть притиснути до них.

Запам’ятайте! Якщо ви впали, одразу ж намагайтеся згрупуватись і сильним поштовхом звестися на ноги. Якщо ж це не вдається, згорніться клубком, підтягніть ноги і захищайте руками голову.


V. Узагальнення та систематизація знань.

Поділіться на три групи. Кожна група отримує ситуаційне завдання і обговорює його. Потім учасники групи висловлюються за бажанням або по черзі. Відповіді кожної групи оцінюють учні з інших груп.
  1. Після концерту на стадіоні тебе відтиснили від батьків, ти їх не бачиш. На виході виникла тиснява, люди запанікували. Твоя сумка впала під ноги. Що ти робитимеш?
  2. Під час святкування Дня міста на майдані утворився натовп. Зібралось багато молоді, що чекала на концерт. Ви прийшли із друзями, але в натовпі відстали і залишилися самі. Люди поруч стоять дуже щільно, концерт ось-ось почнеться. Що ви будете робити?
  3. Ви збираєтеся з батьками на футбольний матч. Що потрібно залишити вдома? Чому?

а) довгий в’язаний шарф;

б) джинси;

в) кросівки;

г) рюкзак;

д) широкий довгий плащ;

е) спортивну куртку;

є) туфлі на високих підборах;

ж) товстий ланцюжок на шию;

з) іграшкового ведмедика;

і) вузькі штани;

к) сумку на довгому ремінці.


VІ. Підсумки уроку.

Оцінювання учнів за допомогою фішок.

VІІ. Домашнє завдання.

§ 28 підручника.

Знайти в ЗМІ повідомлення про нещасні випадки, які сталися під час масових заходів (бажано у вашій місцевості).


Розділ ІІІ. Соціальна складова здоров’я людини

Тема: Безпечна поведінка.

Тема уроку 23: Правила дорожнього руху. Дорога до школи.

Мета: повторити з учнями правила дорожнього руху, скласти перелік можливих небезпек на маршруті “Дім – школа; школа – дім” та обговорити правила поведінки під час руху до школи; вчити дітей самостійно передбачати можливі небезпечні ситуації та уникати їх; виховувати відповідальність за власні вчинки, дисциплінованість на дорогах.