Автономної Республіки Крим, управління освіти І науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій Інститути післядиплом

Вид материалаДиплом

Содержание


Тема уроку 30: Я – особистість. Співпереживання. Співчуття.
Бо ти на Землі – людина.
Хід уроку
Від зеленого причалу
V. Узагальнення та систематизація знань.
VІ. Підсумки уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
Подобный материал:
1   ...   30   31   32   33   34   35   36   37   38

Тема уроку 30: Я – особистість. Співпереживання. Співчуття.

Мета: вчити дітей розуміти індивідуальність людини не тільки як фізичної особи, а й як об’єкта соціального оточення. Розвивати повагу до себе та інших людей. Розглянути особливості поведінки з рідними, знайомими, незнайомими людьми. Виховувати культуру поведінки, почуття співпереживання та співчуття.

Обладнання: підручник та робочий зошит “Основи здоров’я” Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, І.А. Репік, фішки для оцінювання, папір для роботи в групах, фломастери, розрізані навпіл листівки, малюнки дітей.



Бо ти на Землі – людина.

І хочеш того чи ні –

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя єдина,

Очі твої одні…

В.Симоненко

Хід уроку


І. Організаційний момент.

По черзі продовжимо фразу, яка скаже про вас як добру, унікальну особистість: «Я пишаюсь тим, що я…».


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Ви підготували малюнки, тож давайте зробимо виставку. Кожен підходить до дошки, прикріплює свій малюнок і пояснює, що він на ньому зобразив.


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Внутрішній світ кожної людини унікальний і неповторний. На сьогоднішньому уроці, як і на наступних уроках, ви вчитиметися пізнавати внутрішній світ різних людей. І насамперед – свій, адже уміння розуміти і цінувати самого себе – одне з найважливіших. Тема сьогоднішнього уроку – “Я – особистість. Співпереживання. Співчуття.”


ІV.Вивчення нового матеріалу.

Як ви думаєте, що люди цінують найбільше? Найчастіше те, що існує лише в одному екземплярі. Наприклад, ми з вами. Зверніть увагу на епіграф до уроку. Дійсно, кожен з нас не такий, як всі. І ми всі унікальні, особливі й неповторні.

Сьогодні ми познайомимося з вами ближче. Давайте визначимо, хто вважає себе доброю людиною (діти піднімають руки), хто вважає себе розумною людиною, хто злою і недоброзичливою? Те, що ви зробили, називається самооцінкою. Самооцінка – це ставлення людини до самої себе. Ті, хто сумнівається в собі, має занижену самооцінку. А даремно. У кожного з нас є багато доброго.

Пам’ятайте, що таких, як ви немає, ніколи не було і не буде в цілому світі.

Завжди ставтеся до себе як до обдарованої, доброї і порядної людини. Вважайте себе гідними любові, поваги й усього найкращого у житті. Тоді й інші люди будуть так же до вас ставитись, поважати вас, цінувати й любити.

А вам цікаво, що про вас думають ваші однокласники? Візьміть аркуші паперу й прикріпіть їх одне одному на спину, потім, ходячи по класу, напишіть своїм друзям щось гарне про них. Зніміть аркуші й прочитайте, що про вас написали.

Як ви вважаєте, ми унікальні тільки своїми сильними якостями?

Виконайте завдання 3 зошита на стор. 34.
  1. Як ви вважаєте, які вади мають люди? (фізичні, хвороби, певні риси характеру)
  2. Що з цього люди можуть змінити, а що ні?
  3. Чи повинні люди ненавидіти себе за свої вади?
  4. Чи є на світі люди, які не мають недоліків?
  5. Як ми повинні ставитися до вад інших людей? (коли другу не дається математика, якщо бабуся не дочуває...)

Так, ми повинні співчувати людям з вадами.

Співпереживання, співчуття – це те, що робить людину людиною. Це вміння поставити себе на місце іншого, зрозуміти і відчути те, що й він. Ви можете навчитися відчувати внутрішній світ людей іншої статі, віку, віри, культури і виховання.

Це вміння допоможе вам побачити світ очима цих людей, і ви зрозумієте, який він цікавий і багатогранний. Це також допомагатиме вам ладнати з батьками, вчителями і знаходити друзів.

Ви можете й маєте допомогти своїм товаришам, у яких сталася прикрість, навіть якщо вони самі в ній винні (якщо всі відвернуться, хто ж допоможе?) Але не співпереживайте з людиною, яка занадто переймається власними примхами, не потурайте дурницям.

Співчуття та співпереживання виявляються не тільки в тому, щоб відчувати біль або страх іншої людини, але й у вміння допомогти їх вийти з цього стану.

Іноді для того, щоб людина відчула вашу допомогу й підтримку, навіть не варто нічого говорити, щоб зайвий раз не нагадати про горе; жалісливі погляди та співчутливий тон тільки дратуватимуть, завдаючи ще більшої шкоди.

Фізкультхвилинка

Від зеленого причалу


Відштовхнувся теплохід.

Раз, два!

Крок назад зробив спочатку.

Раз, два!

Потім знову крок вперед.

Раз! Два!

Хвилька його підхопила,

Вліво, вправо нахилила

І поплив, поплив по морю

Швидко-швидко теплохід,

До зеленого причалу

Набирає повний хід.

Попрацюємо в групах. Об’єднуємося у сім груп: понеділок – неділя. Групи обговорюють ситуації, наведені у підручнику на с.103, та почуття їх персонажів. Виступають представники груп, йде обговорення.


V. Узагальнення та систематизація знань.

Поміркуйте, як можна допомогти другові? Відповідь запишіть у зошит.

Євгенко зламав ногу й сидить удома. Спочатку нога сильно боліла, а потім стало дуже нудно сидіти цілими днями на самоті.


VІ. Підсумки уроку.

Отже, співчуття друзям, рідним знайомим, немічним та співпереживання з ними дозволяють людям розуміти одне одного, бути добрішими, уважнішими, тобто бути гуманними.

Виконайте вправу «Вчимося толерантності» (с. 97 підручника). Об’єднання в пари за допомогою розрізаних навпіл листівок.

Обговорення.

Виставити бали за кількістю отриманих фішок.


VІІ. Домашнє завдання.

§ 17-19 підручника, зошит с.31, завд. 1; с.32, завд. 2, с.33, завд. 3, с.40, завд. 1.


Розділ ІV. Психологічна і духовна складові здоров’я людини

Тема: Спілкування і здоров’я.

Тема уроку 31: Спілкування хлопчиків і дівчаток, в школі з однолітками. Правила взаємовідносин. Практична робота “Моделювання ситуації спілкування з однолітками і друзями.”