Автономної Республіки Крим, управління освіти І науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій Інститути післядиплом

Вид материалаДиплом

Содержание


Тема уроку 33: Протидія виявам насильства в учнівському середовищі.
Хід уроку
Мозковий штурм
V. Узагальнення та систематизація знань.
VІ. Підсумки уроку.
Гра "Твій врожай"
VІІ. Домашнє завдання.
Початковий рівень (1-3 бали)
Високий рівень (10-12 балів)
Достатній рівень (7-9 балів)
Високий рівень (10-12 балів)
Високий рівень (10-12 балів)
Достатній рівень (7-9 балів)
Подобный материал:
1   ...   30   31   32   33   34   35   36   37   38

Тема уроку 33: Протидія виявам насильства в учнівському середовищі.

Мета: розширювати знання учнів про правила поведінки в школі; ознайомити учнів зі значенням формування корисних звичок у спілкуванні, протидія виявам насильства в учнівському середовищі; пояснити дітям, як важливо в житті бути ввічливим, поступатися один одному; повторити й закріпити знання про мовний етикет спілкування; прищеплювати відповідальність за свої вчинки перед собою і перед іншими.

Обладнання: підручник та робочий зошит “Основи здоров’я” Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, І. А. Репік, фішки для оцінювання, папір і завдання для роботи в групах, ватман, таблиця "Прояви насильства", кружечки та фломастери для гри "Твій врожай"




Хід уроку


І. Організаційний момент.

А цікаво вам дізнатись,

Що сьогодні може статись?

Ну то всядьтеся зручніше,

Й попрацюємо скоріше!

ІІ. Актуалізація опорних знань.
  • Яких правил необхідно дотримуватися, спілкуючись з дорослими?
  • Як ви допомагаєте батькам вдома? А бабусям і дідусям?
  • А як ви можете допомогти вчителям?
  • Чи потребує ще хтось нашої уваги?
  • Як ви виконали домашнє завдання? (учні на вибір вчителя зачитують виконане домашнє завдання)


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Людина формується як особистість не тільки завдяки власній індивідуальності, але й спілкуванню та взаємодії з іншими людьми. Проте вплив суспільства на людину має як позитивні, так і негативні вияви. Одним з негативних є насильство над людиною. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як протидіяти насильству.


ІV.Вивчення нового матеріалу.

Ви вже знаєте, що кожна дитина має право на самовизначення, свободу самовираження, захист особистості від будь-якого виду насильства. Але учні не завжди вміють мирно розв’язувати свої проблеми. Тому серед вас трапляються сварки, бійки, знущання над слабшими (прізвиська, обзивання, кривляння, штовхання). Буває й таке, що "сильніші" учні вимагають гроші у інших дітей. Це найнебезпечніші прояви насильства. У таких випадках винуватці та їхні батьки несуть відповідальність за законом.

Зазвичай у подібних конфліктах беруть участь кілька осіб. Серед них:
  • Агресор – той, хто здійснює насилля.
  • Спільники – ті, хто підтримує агресора.
  • Жертва – той, з кого сміються, кого ображають.
  • Байдужі спостерігачі – ті, хто нічого не робить, щоб припинити насилля.
  • Захисник – той, хто стає на захист жертви.

Насильством над дітьми може відбуватися в родині (дії старших братів або сестер, батьків), на вулиці (дії незнайомих людей), а також у школі (дії старших школярів та однокласників).

Розгляньте вчинки школярів і визначте, чи є вони насильством над людиною чи діями, які можна дозволити (з’єднайте стрілками).









Сховав пенал




























Підставив підніжку




























Не дав ударити однокласника




























Забрав у кривдника портфель







Насильство










Вчинки, які дозволяються







Забрав гроші у малят




























Погрозив не дружити з тим, хто піде на урок




























Не поступився місцем старшокласникові в буфеті








Мозковий штурм

Як протидіяти насильству в шкільному колективі?

Вчитель записує основні пункти:
  • У разі морального тиску не поступайтеся і нічого не бійтеся – ви праві.
  • Коли вам погрожують однокласники або старшокласники, не показуйте, що вам страшно, наполягайте на своїх правах – іноді достатньо однієї впевненості у своїй правоті.
  • Якщо ваші прохання не діють на кривдників, зверніться по допомогу до друзів, учителів або класного керівника, розкажіть про ситуацію батькам.
  • Якщо у вас забирають гроші, вас б’ють і принижують, не мовчіть, відразу розкажіть про це дорослим. Що раніше ви попросите про допомогу, то швидше її отримаєте.
  • Не слухайте тих, хто каже, що ви нашіптуєте, ябедничаєте; якщо це говорить твій кривдник, то смішно зважати на нього, а якщо ваші приятелі, то нехай краще запропонують свою допомогу.


Фізкультхвилинка

"Раз" – підняти руки вгору,

"Два" – нагнутися додолу,

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

"Три", "Чотири" – прямо стати,

Будем знову починати.

Хто зуміє присідати,

І ногам роботу дати.

"Раз" – піднялись,

"Два" – присіли,

Хай мужніє наше тіло.

Хто втомився присідати,

Може вже відпочивати.

Якщо ви самі поводитеся агресивно, припиніть це. Вчіться зважати на почуття інших людей. Бережіть й цінуйте себе та людей, які вас оточують. Пам’ятайте, що за хуліганські дії та інші порушення закону кримінальна відповідальність настає з 14 років (9 клас), а доти за правопорушення дитини повністю відповідають її батьки.


V. Узагальнення та систематизація знань.

У Антона старшокласники постійно забирають гроші, які мама дає на обід, і погрожують, що коли розповість – поб’ють. Антон весь тиждень ходить голодний, а батькам сказати боїться. Порадьте, що робити.


VІ. Підсумки уроку.

Отже, треба пам’ятати про свої права, не давати нікому їх порушувати, а якщо не можна впоратися самим, необхідно звернутися по допомогу до дорослого. Не можна чинити насильство над однокласниками й давати кривдити себе.

Гра "Твій врожай"

Вчитель роздає по три кружечки і говорить: "Зосередьтесь і зафарбуйте кружечки, що лежать на парті, різними кольорами: голубим, зеленим, фіолетовим. Голубий кружечок ви подаруєте найввічливішому учневі (учениці) у спілкуванні. Його (її) прізвище напишіть на звороті. Зелений – найпоступливішому, надійному; фіолетовий – найскромнішому, з вашої точки зору".

Діти підписують кружечки. Вчитель збирає їх і кладе на парти тим, чиї прізвища там позначені.

- Подивимось, хто зібрав найбільший урожай. Як ви думаєте, чому? Хай кожний, у кого є чи нема кружечків, задумається, чи потрібно йому щось змінити у спілкуванні з іншими.

Бажано спільно виробити "Закони дружби і добра" і помістити їх у класному кутку. При складенні цих законів необхідно дохідливо пояснити дітям суть кожного визначення, кожного морального поняття.

Ось приклад таких законів, вироблених в одному класі:
  • У нашому класі існує повага один до одного, терпимість, доброзичливість, турбота.
  • У нашому класі всі дружать і допомагають один одному.
  • У нашому класі ніколи ніхто не буде жорстоким, не буде нікого ображати, не буде несправедливо ставитись до інших.
  • У нашому класі всі радіють успіхам одне одного в навчанні, спорті, іграх.


VІІ. Домашнє завдання.

§ 24 підручника.

Підготуватись до тематичної атестації за другий семестр.

Підсумковий урок за ІІ семестр

та за навчальний рік

Тема уроку 34: Оцінювання навчальних досягнень учнів за ІІ семестр та за навчальний рік.

Мета: підбити підсумки з вивченого матеріалу з “Основ здоров’я” за ІІ семестр та за навчальний рік. Пригадати і повторити правила безпечної поведінки для здоров’я і життя дітей. Перевірити, як учні оволоділи вміннями та практичними навичками оберігати та зміцнювати здоров’я. Запевнити у тому, що здоров’я кожного великою мірою залежить від способу його життя. Розвивати бажання робити все для того, щоб бути здоровим. Виховувати інтерес до сучасної науки про здоров’я.

Обладнання: картки з завданнями (п’ять варіантів).


Варіант 1

Початковий рівень (1-3 бали)
  1. Поставте стрілки від назв служб допомоги до їх правильних телефонів.

Швидка медична допомога 01

Служба газу 03

Пожежна охорона 02

Міліція 04
  1. Підкресліть неправильну відповідь. Для власної безпеки необхідно:
    1. не розмовляти із незнайомцем;
    2. уникати безлюдних дворів і пустирів;
    3. остерігатися ворожок;
    4. ходити темними вулицями. (г)

Середній рівень (4-6 балів)
  1. Чому не можна заходити у воду, де встановлено знак “Купатися заборонено”?
    1. наявність у воді об’єктів, небезпечних для життя;
    2. тому що почув штормове повідомлення;
    3. тому що там надто мілко;
    4. тому що там дуже сильна і гаряча течія. (г)
  2. Зі школи можна іти додому:
    1. з батьками;
    2. з тим, хто скаже, що прийшов за дорученням батьків;
    3. з другом;
    4. з тим, хто пропонує покататися на мотоциклі. (a), (в)

Достатній рівень (7-9 балів)
  1. Продовж логічний ланцюг: насильство, жорстокість, _________.(лайка)
  2. Додай пропущені слова:

Виявляючи повагу до інших людей, ти проявляєш повагу до ________. (себе)

Виявляючи співчуття до немічних і слабких, ти стаєш чутливим, навчаєшся любити, _________. (оберігати)

Високий рівень (10-12 балів)
  1. Чому вогонь спалахує з більшою силою, коли відчиняють двері, вікна?

(однією з умов горіння є наявність кисню, кількість якого в процесі горіння зменшується, а відчинивши вікно чи двері, ми даємо вогню нову порцію кисню)
  1. Склади алгоритм виклику міліції до квартири, в якій відбулася крадіжка.
  1. Набираємо номер 02.
  2. Називаємо своє ім’я, прізвище, вік.
  3. Називаємо свою адресу.
  4. Повідомляємо, що сталося.


Варіант 2

Початковий рівень (1-3 бали)
  1. Назвіть причини виникнення пожеж (необережне поводження з вогнем, паління, неправильне користування газовими та електроприладами).
  2. Що таке співчуття?
    1. це вміння поставити себе на місце іншого, зрозуміти, відчути те, що й він;
    2. це миттєва реакція на якусь подію, що сталася з людиною, твариною. (a)

Середній рівень (4-6 балів)
  1. Закінчіть речення:

Для виникнення процесу горіння необхідна наявність джерела вогню, _______________.(горючого матеріалу, кисню)
  1. Виберіть ознаки небезпечного і безпечного пляжу. Запишіть у дві колонки.

а) знак “Купатися заборонено”; (1)

б) розлитий бензин, бите скло, побутове сміття; (1)

в) тваринницька ферма, вигін для випасання худоби; (1)

г) чистий берег (пісок, галька); (2)

д) наявність рятувальної служби, є буйки; (2)

е) береги, укріплені бетонними плитами; (2)

ж) міст, причал, гідротехнічні споруди; (1)

з) обривистий берег, стрімка течія; (1)

і) замулене дно, зарості очерету; (1)

к) пляжні парасольки, лежаки – ознаки обладнаного пляжу. (2)


Достатній рівень (7-9 балів)
  1. Яка користь від занять фізичними вправами для фізичного, емоційного, соціального благополуччя людини? (людина зберігає, розвиває, відновлює своє здоров’я, а гарне здоров’я гарантує фізичне, емоційне, соціальне благополуччя людини)
  2. Яку роль відіграють дорослі (батьки, вчителі, священики, тренер) у вашому житті? (виховують, тренують, вчать бути здоровими)

Високий рівень (10-12 балів)
  1. Проаналізуй ситуацію.

Вова гуляв у дворі з іграшковим пістолетом. Троє хлопців підійшли до нього й один почав відбирати пістолет, а інші сміялися. Дві жінки сиділи на лаві і не звертали на це уваги. Лише одна старенька бабуся захистила Вову.

Хто у цій ситуації агресор, спільники, жертва, байдужі спостерігачі, захисник? (агресор – хлопець, що намагався відібрати пістолет, спільники – решта, жертва – Вова, байдужі спостерігачі – дві жінки, захисник – бабуся).

Наведи приклад з власного життя.
  1. Заповни таблицю “Ознаки моделей поведінки”







пасивна

агресивна

асертивна

положення тіла

плечі опущені

напружене, загрозливе

розправлені плечі, вільна хода

міміка

жалісний погляд

насуплені брови, пронизливий погляд

прямий погляд, приязний вираз обличчя

жести

благальні, захисні

стиснуті кулаки, руки в боки

спокійні, рішучі

голос

тихий, несміливий

сердитий, зневажливий

середньої інтенсивності

слова

увесь час виправдовується, вибачається

погрози, лайка, знущання

доброзичлива манера спілкування, висловлення поваги


Варіант 3

Початковий рівень (1-3 бали)
  1. Найбільше лихо довкіллю приносять:
    1. аварії на великих підприємствах; (так)
    2. рясні літні дощі; (ні)
    3. збільшення кількості хижаків в лісах; (ні)
    4. спалювання листя. (так)
  2. Хто, на вашу думку, найчастіше тоне?
    1. людина, що вміє плавати;
    2. людина, що не вміє плавати;
    3. і ті, і ті. (в)

Середній рівень (4-6 балів)
  1. Виділи три умови виникнення пожежі:
    1. вода;
    2. кисень;
    3. пісок;
    4. іскра, сірник;
    5. папір, бензин. (б), (г), (д)
  2. Розташуй місця в автобусі за рівнем безпеки, починаючи з найбезпечнішого:
    1. задній майданчик, проходи і виходи;
    2. сидіння в середній частині автобуса;
    3. кабіна водія і передні сидіння. (б, a, в)

Достатній рівень (7-9 балів)
  1. Назви дії першої допомоги при тепловому ударі (відвести в тінь, положити на голову холодний компрес, викликати лікаря).
  2. Опишіть ваші дії, якщо вас захопив натовп (не панікувати, рухатись в напрямку вперед-вбік, звільнитись від зайвих речей, руки тримати зігнутими на рівні грудей).

Високий рівень (10-12 балів)
  1. Збивати вогонь гілкою, віником, ганчіркою треба короткими рухами. Як ти вважаєш, чому? (щоб не зайнялася річ, якою збиваєш вогонь, але в той же час перекривати доступ кисню)
  2. Постав запитання до кросворда:




1

т

р

и

в

о

г

а








































2

с

п

і

л

к

у

в

а

н

н

я













3

к

о

д

е

к

с






















4

д

р

у

ж

б

а


































5

з

у

п

и

н

к

а





































6

с

и

г

н

а

л






















7

н

а

с

т

р

і

й

























8

д

о

в

к

і

л

л

я































9

н

а

с

и

л

ь

с

т

в

о










10

к

о

л

е

к

т

и

в

























11

в

о

г

о

н

ь

































              1. Сигнал оповіщення про небезпеку.
              2. Розмова двох чи більше осіб.
              3. Документ про покарання.
              4. Товариські стосунки..
              5. Місце очікування автобуса.
              6. Звуковий ... про небезпеку.
              7. Тривалий і стійкий психічний стан.
              8. Оточуюче середовище.
              9. Протилежність доброзичливих, довірливих стосунків.
              10. Група людей.
              11. Виникає в момент загорання горючих матеріалів.


Варіант 4

Початковий рівень (1-3 бали)
  1. Купатися у водоймищі можна не більше
    1. 20 хв;
    2. 30 хв;
    3. до посиніння. (а)
  2. Під час грози ви залишилися самі вдома. Ваші дії:
    1. закриєте кватирку;
    2. вийдете на вулицю;
    3. вимкнете електроприлади і будете чекати дорослих. (в)

Середній рівень (4-6 балів)
  1. Що необхідно повідомити при виклику пожежної охорони? (адресу, що саме горить, хто повідомив-своє ім’я, прізвище, по батькові)
  2. Чому не можна використовувати надувні матраци, круги, автомобільні камери, коли не вмієш добре плавати? (тому що вітер, хвилі і течія можуть підхопити надувний матрац і віднести його далеко від берега, а відтак – перекинути його)

Достатній рівень (7-9 балів)
  1. Які природні катастрофи трапляються переважно влітку? (землетруси, засухи, буревії)
  2. Вогонь можна загасити, накинувши на нього цупку тканину, килим, ковдру, якщо вони не синтетичні. Яка умова горіння при цьому зникає? (наявність кисню)

Високий рівень (10-12 балів)
  1. Чому за правилами пожежної безпеки електричні проводи треба вмуровувати в стіни? (стіна не є горючим предметом)
  2. Для якої поведінки характерні почуття:
    1. повага до себе, упевненість, задоволення; (упевнена)
    2. злість, гнів, відчуженість, почуття провини, страх помсти; (агресивна)
    3. безпорадність, образа, тривога, приниження? (пасивна)


Варіант 5

Початковий рівень (1-3 бали)
  1. Назвіть служби захисту населення та їх телефони.

(01, 02, 03, 04)
  1. Повені найчастіше бувають:
    1. взимку;
    2. влітку;
    3. восени;
    4. весною (найчастіше весною, але можуть бути також ще й влітку і восени).

Середній рівень (4-6 балів)
  1. Що таке небезпека? Наведіть приклади (загроза здоров’ю, життю чи добробуту; це аварії, крадіжка тощо).
  2. Назвіть емоції, які позитивно впливають на здоров’я (радість тощо).

Достатній рівень (7-9 балів)
  1. Як не стати жертвою у натовпі людей?
  2. Що сприяє порозумінню між однокласниками?

Високий рівень (10-12 балів)
  1. Доведіть, що спосіб життя сім’ї впливає на здоров’я всіх її членів.
  2. Які будуть твої дії, якщо ти помітив у річці людину, що тоне?

Додаток


Використання на уроках історій, легенд і казок


Тисячі років усна народна творчість існувала не лише для розваг. Вона слугувала певним засобом, за допомогою якого старше покоління передавало знання і досвід молодшому.

У казках, міфах і легендах різних народів світу є багато спільного. Вони – поєднання реальності й вигадки. І це не дивно. Коли люди ще не вміли писати, вони інтуїтивно використовували те, що сьогодні називають метафорами або мнемонічними прийомами (методами кращого запам'ятовування).

Історії (казкові та реальні) не втратили свого значення і сьогодні. Інформація у формі цікавої історії сприймається і запам'ятовується краще, ніж у вигляді сухих фактів чи інструкцій.

Найкраще сприймають казки діти. Саме тому ми посилаємося на літературні твори (казки, оповідання) та фільми, які допоможуть зацікавити учнів.

Наприклад, казка «Вовк і семеро козенят» ілюструє небезпеку відкривання дверей незнайомцям, навіть якщо вони виглядають цілком невинними.

Казка «Ріпка» описує чудовий зразок роботи в команді, з якого випливає висновок про те, що внесок найслабшого члена групи може бути вирішальним.

Ми подаємо історії (міфи, легенди чи казки) для використання у роботі.

Ви можете розказати історію, вигадану вами, чи випадок з власного життя.

Ви можете розповісти історію, вигадану чи розказану іншою людиною.

Ви можете модифікувати історію так, щоб вона підходила до теми вашого уроку.