Академія педагогічних наук України Донецький інститут післядипломної освіти іпп паньков Д. В

Вид материалаДиплом

Содержание


ДЛЯ ПЕДАГОГА План навчального проекту
План учнівського проекту
Підбиття підсумків
Методи: проектна діяльність, рольова гра, дискусія
Обладнання: комп’ютер, Інтернет
5. Які ознаки методу мозкового штурму?
7. Який стиль взаємовідносин педагога з учнями є найбільш доцільним у інтерактивному навчанні?
8. Які основні джерела інформації для учнів при інтерактивному навчанні?
9. На що має звертати увагу педагога під час інтерактивного навчання?
10. Який стиль взаємовідносин доцільно застосовувати педагогу на етапі роботи, яку учні добре знають і вміють робити?
11. Дайте характеристику партнерському стилю взаємовідносин?
12. У яких випадках педагог має застосовувати авторитарний стиль?
13. Дайте характеристику другого рівня засвоєння досвіду - “застосування ”.
15. Оберіть мету навчання, якщо учнями досягнуто перший рівень засвоєння знань – «розуміння».
Навчальна мета
16. Який результат має плануватися при навчанні на рівні засвоєння знань – «Розуміння»?
20. Наведіть приклад навчальної мети уроку, зорієнтованої на третій рівень засвоєння знань.
Які стратегії оцінювання мають місце під час інтерактивного навчання?
25. Розкрийте призначення, сутність і основні завдання семінару.
27. Висловіть сутність та різновиди методу «мозкової атаки».
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3




ДЛЯ ПЕДАГОГА

План навчального проекту


Автор(и) проекту:

Ім’я та прізвище:




Навчальна група:




Назва навчального закладу:




Місто, район:







Опис проекту

Назва проекту:




Основні питання:




Ключове питання







Тематичні питання







Змістові питання




Стислий опис:




Навчальні Предмети :



Державні стандарти/Навчальні Програми:




Навчальні цілі/Очікувані результати:





Діяльність учнів:






Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту:




Вхідні знання та навички:




Матеріали та ресурси необхідні для проекту

Для учнів –


Для педагога –


Диференціація навчання:




Учні з спеціальними потребами:

.




Обдаровані учні:




Оцінювання знань та вмінь учнів:




Ключові слова:



План учнівського проекту


Автор(и) проекту:

Ім’я та прізвище:




Навчальна група:




Керівник проекту:




Назва навчального закладу:




Місто, район:







Опис проекту

Назва проекту:




Основні питання:




Ключове питання







Тематичні питання







Змістові питання




Стислий опис:






Навчальні Предмети :



Навчальні модулі / Програми:






Очікувані результати:






План роботи:



Розподіл обов’язків:



Графік роботи:




Матеріали та ресурси необхідні для проекту





Ключові слова:





Підбиття підсумків

Завдання для шостої групи:

Ми закінчуємо вивчати велику тему.

Організуйте та проведіть підбиття підсумків за відкритою стратегією.


Тема №8 : Проектна діяльність

ПЛАН


практичного заняття з навчальної дисципліни Інтерактивні технології навчання

Методи: проектна діяльність, рольова гра, дискусія

Час – 4 год.

Цілі заняття:
  • набути навичок організації проектної діяльності учнів;
  • відпрацювати технологію проектної діяльності зі застосуванням комп’ютерних технологій.


Хід практичного заняття


Організаційна частина – 5хв.

перевірка наявності слухачів;

ознайомлення слухачів з темою і цілями заняття;

пояснення плану роботи.

1. Актуалізація знань слухачів за темою заняття – 20 хв.

Для обговорення запропоновані такі питання:
  • У чому полягає сутність проектної діяльності учнів?
  • Яка структура проектної діяльності?
  • Як організувати діяльність учнів?


2. Проектна діяльність учасників – 3 год.


Проект «Міліонер»

Надалі Ви гратимете роль учнів.


1 завдання: на сторінці сайту «Розвиток підприємливості» ознайомтеся з планом навчального проекту та веб-сторинкою викладача. Об’єднайтеся у мали групи. Кожна група обирає певне тематичне запитання (або формулює власне).

План навчального проекту

Опис проекту

Назва проекту:

Міліонер

Основні питання:

Ключове питання:

Чи залежить від мене моє майбутнє?

Тематичні питання:

Що краще – бути найманим працівником, або підприємцем?

Чи можу я бути фінансово незалежним по закінченні училища, відкривши власну справу?

Як впливають особистісні якості підприємця на його прибутки?

Як я можу стати підприємливим?

Чи буде моя бізнес-ідея життєздатною?

Чи може бізнес-план вплинути на моє майбутнє?

Змістові питання:

Як визначитися з бізнес-ідеєю?

Як розробити бізнес-план?

Як зареєструвати свій бізнес?

Як визначити попит та пропозицію?

Яка законодавча база регулює підприємницьку діяльність?


Стислий опис: Проект призначений для розвитку підприємливості та ділової активності в учнів професійно-технічних навчальних закладів на предметі «Основи підприємницької діяльності та ділова активність». Під час проектної діяльності учні визначать роль грошей у фінансової незалежності, можливості відкриття власної справи на підставі професійних навичок, набутих у ПТНЗ. Учні будуть обирати оптимальні бізнес-ідеї, досліджувати ризики, попит та пропозицію на цільової ринку товарів та послуг, конкурентів. Дізнаються про значущість особистісних навичок та моделей поведінки, правові засади підприємницької діяльності, методику складання бізнес-плану, органи підтримки підприємництва. Учні будуть досліджувати попит та пропозицію товарів та послуг, а також створять презентацію про це в Power Point. Вони будуть шукати цікаву інформацію про державну підтримку підприємництва та тренінги особистісних якостей в бібліотеці та в Інтернеті та випустять публікацію в Publisher.

Учні проводитимуть конкурс, опитування, узагальнюватимуть матеріали пошуку та створять публікацію в програмі Publisher.

По закінчення проекту учні матимуть реферат та публікацію.




Навчальні дисципліни:

Основи підприємницької діяльності; Ділова активність

Контингент учнів:

Учні ПТНЗ

Державні освітні стандарти та навчальні програми:

Програми предметів «Галузева економіка і підприємницька діяльність», «Ділова активність», «Спец технологія», «Інформатика»





Навчальні цілі та очікувані результати навчання:

Учні виконують дослідження та опитування з метою розвитку навичок мислення високого рівня: оцінювання, аналізу, синтезу, порівняння. Навчаються ефективно використовувати комп’ютерні технології. Розвивають професійні та ключові компетенції, підприємливість, навички застосування комп’ютерних технологій. Формують власну систему цінностей та внутрішню мотивацію.

Учні навчаються ефективно застосовувати засоби електронної комунікації.

Підчас презентації результатів досліджень учні будуть вчитися стисло і точно формулювати свою думку, подавати результати досліджень у привабливій і цікавій формі, посилатися на використані джерела. Результатом проекту має бути реферат та публікація.

Діяльність учнів:

Учні навчальної групи об’єднуються у мали групи з 5 – 7 осіб, розподіляють ролі всередині групи (керівник, дослідники, дизайнер, критик, зв’язної). Кожна мала група виконує окреме дослідження та готує реферат.

Учні презентують власні дослідження. Для цього вони планували та писали сценарій презентації, знаходили інформацію в Інтернеті, збирали, аналізували, оцінювали інформацію, ілюстрували думки, робили висновки, навчилися працювати у програмі PowerPoint. Вони розповіли про хід роботи та висновки товаришам групи. Учні готують публікаціі у програмі Publisher. Для цього вони узагальнюють інформацію, обирають головне.




Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту:

5 год. навчального часу, 3 години – позаурочного часу.

Вхідні знання та навички:

комп’ютерні навички

Матеріали та ресурси:

Обладнання: комп’ютер, Інтернет





Друковані матеріали:



Додаткове приладдя та витратні матеріали:

Папір

Ресурси Інтернету:

Cee1-oda.narod.ru

Інше:

Запрошення бізнесменів, фахівців, керівництва навчального закладу, батьків, преси

Диференціація навчання:

Обдаровані учні:

Кращі проекти подаються для участі у конкурсі

Оцінювання знань та вмінь учнів:

Оцінювання проводиться як під час створення проекту, для заохочення учнів, так і після його закінчення. Форми оцінювання кожного виду роботи розроблені і знаходяться в формах оцінювання.

Оцінювання передбачає аналіз творчої роботи, якості представлених матеріалів, глибину пошуку, наявність власних висновків, окреслення шляхів подальшої роботи з проблеми

Ключові слова:

Бізнес, підприємництво, ділова активність, тренінг, розвиток, інноваційні технології, нові матеріали, ключова компетентність, професійна компетентність, проектна діяльність, учні ПТНЗ, учнівський сайт, мультимедійні технології навчання, інтерактивні технології



2 завдання: складіть план власного учнівського проекту


3 завдання: опрацюйте інформацію за змістовими питаннями. Виконайте дослідження (опитування, тестування). Підготуйте інформаційний буклет.


4 завдання: за результатами дослідження підготуйте презентацію.


5 завдання: проведіть презентацію.


6 завдання: зробіть аналіз та само-, взаємооцінювання проектної діяльності.


3. Підведення підсумків заняття та аналіз самостійної роботи слухачів – 25 хв.


Тест вихідного контролю

Оберіть одну або кілька правильних, на Вашу думку, відповідей


1. У чому полягає сутність технології навчання?
  • у попередньому проектуванні навчального процесу;
  • в об'єктивному контролі якості досягнення поставленої дидактичної мети;
  • у структурній і змістовній цілісності технології навчання, тобто в неприпустимості внесення змін в один з її компонентів;
  • у виборі оптимальних методів, форм і засобів;
  • в наявності оперативного зворотного зв'язку, що дозволяє своєчасно і оперативно корегувати процес навчання.


2. Чи входять перелічені структурні складники до технології як дидактичної системи?
  • дидактичні цілі і завдання
  • зміст навчання
  • методи навчання
  • форми навчання
  • засоби навчання
  • результати спільної діяльності педагога і учнів


3. Які технології відносяться до інтерактивних?
  • проектна;
  • ігрові;
  • тренінгові;
  • програмованого навчання;
  • модульна;
  • не імітаційна розвивальна;
  • імітаційна розвивальна.


4. Яка головна ідея інтерактивного навчання?
  • навчання в режимі діалогу;
  • взаємодія учасників педагогічного процесу з метою взаєморозуміння, спільного вирішення навчальних завдань, розвитку особистісних якостей учнів;
  • підвищення якості навчання.


5. Які ознаки методу мозкового штурму?


  • Вивчення та аналіз реальної чи ви­гаданої, але реалістичної ситуації, події, явища.



  • Спілкування між парами або групами учнів в певній навчальній ситуації. Може бути елементом круглого столу, обговорення конк­ретної ситуації та інших методів.



  • Неструктурований процес генеру­вання та відбору інноваційних творчих ідей у групі, що координу­ються педагогом.



  • Метод навчання, при якому учні грають визначені ролі в нефор­мальній, але максимально реаліс­тичній манері. Може носити струк­турований чи спонтанний характер.


6. Які функції набувають пріоритету під час інтерактивного навчання?
  • освітня,
  • соціалізаційна,
  • оцінювальна,
  • проектуюча,
  • інформаційна,
  • контролююча,
  • організаційна,
  • консультативна,
  • адаптивна


7. Який стиль взаємовідносин педагога з учнями є найбільш доцільним у інтерактивному навчанні?

  • Авторитарний



  • Партнерський



  • Автономний


8. Які основні джерела інформації для учнів при інтерактивному навчанні?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


9. На що має звертати увагу педагога під час інтерактивного навчання?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


10. Який стиль взаємовідносин доцільно застосовувати педагогу на етапі роботи, яку учні добре знають і вміють робити?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


11. Дайте характеристику партнерському стилю взаємовідносин?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


12. У яких випадках педагог має застосовувати авторитарний стиль?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


13. Дайте характеристику другого рівня засвоєння досвіду - “застосування ”.
  • У непередбачених ситуаціях учень створює нові правила, алгоритми дій, тобто нову інформацію. Такі продуктивні дії вважаються справжньою творчістю.
  • Учень повністю відтворює та розуміє зміст навчання, але не вміє застосовувати його на практиці. Виконує кожну операцію діяльності, спираючись на описані дії, підказки, натяк, допомогу педагога. Діяльність учня – репродуктивна.
  • Учень повністю або частково відтворює зміст навчання. Розуміє півні елементи, які не вміє застосовувати на практиці. Діяльність учня – репродуктивна.
  • Учень самостійно відтворює і застосовує інформацію в типових ситуаціях, при цьому його діяльність є репродуктивною. Цей рівень є мінімально достатнім для професійної підготовки учнів.
  • Учень здатен аналізувати та застосовувати отримані знання й уміння в нетипових ситуаціях. Його дії розглядаються як продуктивні.


14. На який рівень засвоєння досвіду варто орієнтуватися при постановці цілі, якщо учневі властивий другий рівень - “застосування ”?
  • На перший рівень;
  • На другий рівень;
  • На третій рівень;
  • На четвертий рівень.



15. Оберіть мету навчання, якщо учнями досягнуто перший рівень засвоєння знань – «розуміння».


НАВЧАЛЬНА МЕТА


Відповідь

Під час теоретичного навчання

Під час виробничого навчання

Формування в учнів знань та вмінь їх застосування у нетипових та непередбачених ситуаціях на рівні „Синтез ”.

Розвиток точності, чіткості, виконання дій з пам’яті. Формування навичок дії у нетипових та непередбачених ситуаціях




Розвиток вмінь синтезу, інтегрування та переносу інформації у нові умови, творчого вирішування проблем

Формування вмінь виконання робіт у непередбачених, кризових ситуаціях






Формування в учнів знань та вмінь їх застосування у нетипових умовах на рівні «Аналіз»

Формування вмінь виконання стандартних операції у нетипових умовах за схемами, кресленнями. Формування вмінь виконання комплексних робіт. Відпрацювання навичок




Формування в учнів знань на рівні «Розуміння»


Формування вмінь виконання стандартних операції у типових умовах за схемами, кресленнями, картками




Формування в учнів знань та вмінь їх застосування у типових умовах на рівні «Застосування»

Формування вмінь виконання стандартних операції у типових умовах з пам’яті





16. Який результат має плануватися при навчанні на рівні засвоєння знань – «Розуміння»?

Планування результатів навчання

РЕЗУЛЬТАТ

Відповідь

Когнітивна сфера


Емоційна сфера

Психомоторна сфера

Учень частково самостійно відтворює і застосовує інформацію в типових ситуаціях

Усвідомлення (вибіркова увага, слухання, вимушена активність)

Імітація (спостереження і копіювання, нечітке виконання репродуктивних дії)




Застосування, рішення проблем у нетипових ситуаціях.

Оцінка цінності (розуміння і дія): від прийняття цінностей до лояльності). Вимушена активність.

Розвиток точності, чіткості, виконання дії з пам’яті. Формування навичок виконання операції у нетипових ситуаціях




Розуміння наданої інформації, принципів, інтерпретація. Учень повністю самостійно відтворює і застосовує інформацію в типових ситуаціях

Відповідь (активна участь, увага, реакція на сказане, побачене, вимушена активність)

Управління (виконання дії за інструкцією). Відпрацювання навичок виконання операції у типових ситуаціях




Аналіз: розподіл фактів, класифікація. Дії учня - продуктивні

Організація власної системи цінностей. Формування свідомої активності.

Інтеграція схожих вмінь (виконання комплексних робіт, розвиток навичок)





17. Якої рівень проблемності застосовує педагог, якщо він створює проблемну ситуацію, а її розв’язання здійснюється в процесі спільної роботи учнів і педагога?
  • Нульовий рівень
  • Перший рівень
  • Другий рівень
  • Третій рівень
  • Четвертий рівень


18. Яка форма роботи передбачає роботу більшості учнів навчальної групи над єдиним завданням, а кількох учнів – над іншим єдиним завданням?
  • Фронтальна
  • Фронтально-групова
  • Фронтально-індивідуальна
  • Робота у малих групах
  • Диференційовано-групова
  • Індивідуалізовано-групова
  • Індивідуальна
  • Індивідуалізована



    1. Які критерії здійснюють вплив на вибір технології навчання?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


20. Наведіть приклад навчальної мети уроку, зорієнтованої на третій рівень засвоєння знань.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


21. З якого рівня набутих знань доцільно застосовувати у навчальному процесі ділові ігри?
    1. з першого
    2. з другого
    3. з третього



  1. Які форми організації навчально-пізнавальної діяльності учнів доцільно застосовувати під час дискусії?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  1. Які стратегії оцінювання мають місце під час інтерактивного навчання?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

24. Які малі групи учнів включають учнів різної успішності, різної статі, різного віку (сильних, середніх і слабких)?
  • Групи з різнорідним складом
  • Групи з однорідним складом


25. Розкрийте призначення, сутність і основні завдання семінару.

__________________________________________________________________________________________________________________________

26. Обґрунтуйте дидактичні й розвиваючі цілі інтерактивної лекції, її основні функції.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


27. Висловіть сутність та різновиди методу «мозкової атаки».

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


28. Які характерні риси ігрових методів навчання Ви можете виділити? У чому полягає їхня перевага перед традиційними методами?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

29. Розкрийте порядок планування, організації й проведення навчальних занять із використанням ігрових методів навчання.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

30. Як за допомогою ігрових методів навчання можна стимулювати пізнавальну діяльність учнів?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

31. Охарактеризуйте сутність і особливості організації ділової гри.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


32. Як у навчальній ігровій практиці застосовується метод аналізу конкретних ситуацій?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

33. Розкрийте сутність та етапи проектної діяльності учнів.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


34. Як організувати презентацію результатів проектної діяльності учнів?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


35. Які особливості підбиття підсумків інтерактивного заняття?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАЛІКУ

з курсу «Інтерактивні технології навчання»


1. У чому полягає сутність технології навчання?


2. Чи входять перелічені структурні складники до технології як дидактичної системи?


3. Які технології відносяться до інтерактивних?


4. Яка головна ідея інтерактивного навчання?


5. Які ознаки методу мозкового штурму?


6. Які функції набувають пріоритету під час інтерактивного навчання?


7. Який стиль взаємовідносин педагога з учнями є найбільш доцільним у інтерактивному навчанні?


8. Які основні джерела інформації для учнів при інтерактивному навчанні?


9. На що має звертати увагу педагога під час інтерактивного навчання?


10. Який стиль взаємовідносин доцільно застосовувати педагогу на етапі роботи, яку учні добре знають і вміють робити?


11. Дайте характеристику партнерському стилю взаємовідносин?


12. У яких випадках педагог має застосовувати авторитарний стиль?


13. Дайте характеристику другого рівня засвоєння досвіду - “застосування ”.

14. На який рівень засвоєння досвіду варто орієнтуватися при постановці цілі, якщо учневі властивий другий рівень - “застосування ”?


15. Оберіть мету навчання, якщо учнями досягнуто перший рівень засвоєння знань – «розуміння».


16. Який результат має плануватися при навчанні на рівні засвоєння знань – «Розуміння»?


17. Якої рівень проблемності застосовує педагог, якщо він створює проблемну ситуацію, а її розв’язання здійснюється в процесі спільної роботи учнів і педагога?


18. Яка форма роботи передбачає роботу більшості учнів навчальної групи над єдиним завданням, а кількох учнів – над іншим єдиним завданням?

    1. Які критерії здійснюють вплив на вибір технології навчання?


20. Наведіть приклад навчальної мети уроку, зорієнтованої на третій рівень засвоєння знань.


21. З якого рівня набутих знань доцільно застосовувати у навчальному процесі ділові ігри?

  1. Які форми організації навчально-пізнавальної діяльності учнів доцільно застосовувати під час дискусії?



  1. Які стратегії оцінювання мають місце під час інтерактивного навчання?


24. Які малі групи учнів включають учнів різної успішності, різної статі, різного віку (сильних, середніх і слабких)?


25. Розкрийте призначення, сутність і основні завдання семінару.


26. Обґрунтуйте дидактичні й розвиваючі цілі інтерактивної лекції, її основні функції.


27. Висловіть сутність та різновиди методу «мозкової атаки».

28. Які характерні риси ігрових методів навчання Ви можете виділити? У чому полягає їхня перевага перед традиційними методами?

29. Розкрийте порядок планування, організації й проведення навчальних занять із використанням ігрових методів навчання.

30. Як за допомогою ігрових методів навчання можна стимулювати пізнавальну діяльність учнів?

31. Охарактеризуйте сутність і особливості організації ділової гри.

32. Як у навчальній ігровій практиці застосовується метод аналізу конкретних ситуацій?


33. Розкрийте сутність та етапи проектної діяльності учнів.


34. Як організувати презентацію результатів проектної діяльності учнів?


35. Які особливості підбиття підсумків інтерактивного заняття?


Узагальнений сценарії бінарного уроку

за інтерактивно-модульною технологією