Уроки розвитку зв’язного мовлення

Вид материалаУрок
Структура уроку
3. Слово вчителя.
III. Оголошення теми і мети уроку.
IV. Робота з мовним матеріалом.
1. Робота зі словником.
2. Літературна хвилинка.
3. Слухання грамзапису голосів птахів.
V. Робота над загадками та приказками про літо.
1. Кольорові загадки
Жовта Жовта, соковита, На дерев'янку надіта. (Абрикос) Зелена
2. Про що йдеться у приказці? Чому так говорять про літо?
V. Складання тексту-розповіді "Скільки в літа кольорів" за планом
IX. Підсумок уроку.
Структура уроку
1. Фонетична хвилинка.
3. Робота над веснянкою.
5. Заучування вірша.
6.Запис із пам'яті першого речення.
7. Написання пвору з використанням опорних слів і словосполучень
IV. Читання та редагування написаних творів.
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3
Тема: Складання тексту-розповіді "Скільки в літа кольорів"

Мета: Вчити учнів усно й на письмі зв'язно вис­ловлювати свої думки на основі почутого та власних спостережень. Розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, комунікативні уміння. Формувати вміння досліджувати мовний матеріал. Виховувати любов до природи, естетичні почуття.

Обладнання: ілюстрації із зображенням ве­селих картин літа, грамзапис голосів птахів.

Структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Назвати всі чотири пори року у відповідному порядку.

Сонце пече,

Липа цвіте,

День прибуває.

Коли це буває?

(Влітку)

3. Слово вчителя.

— Протягом року ми ходили в ліс до Осені, Зими, Весни. Тільки з Літом не зустрічалися, бо це щасли­ва пора канікул, цікавого відпочинку дітей на селі, в лісі, біля моря.

Кожна пора року має свій колір: зима — білий, осінь — жовтий, золотистий; весна — зелений. А яко­го кольору літо? Цікаво, скільки ж у нього кольорів?

Літо вчора я зустрів:

— Скільки в тебе кольорів?

— Не лічило я ніколи.

Запитай колосся в полі,

У берізки, квітів, річки,

У пташат, у дня і нічки...

А найкраще — в дітвори,

Та полічить кольори!

III. Оголошення теми і мети уроку.

-Сьогодні на уроці ми більше дізнаємося про од­ну з найчудовіших пір року — літо, доповнимо почу­те і побачене власними спостереженнями, повчимо­ся складати тексти-розповіді.

IV. Робота з мовним матеріалом.

— Чи знаєте ви, де межа між літом і весною?

— За календарем літо "приймає естафету" 1 черв­ня. Насправді ж воно настає з початком цвітіння ко­нюшини і брусниці, а ще точніше — шипшини.

Розгляд ілюстрацій із зображенням веселки.

— Як називається це незвичне явище природи, яке можна спостерігати тільки влітку? (Веселка, райдуга).

— Хто спостерігав, коли буває веселка, яка вона, скільки в ній кольорів і які вони?

— Веселка — це дуги різного кольору. Користую­чись малюнками, діти називають ці кольори: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіоле­товий. Утворюється, коли світить сонце і йде дощ.

1. Робота зі словником.

— Звернімось до тлумачного словника і прочи­таємо, що там написано про це явище. Визначення досить просте. Це сонячне проміння переломлюється у крапельках дощу.

2. Літературна хвилинка.

Розповідь учителя з опорою на ілюстрацію.

Літо по праву вважається святом барв. Зацвітає кожна рослина. Вийдіть у поле, на подвір'я, до лісу. Придивіться до різнобарв'я квітів. Ось маки розкрили червоні капелюшки, а волошки мерехтять, наче сині зірочки, за ними визирають фіолетові дзвоники, окса­митом переливаються чорнобривці, рясно вкрили землю рожеві польові гвоздики, білі ромашки.

— А що то за дивна квітка? Хто це аж у три бар­ви нарядився?

Це — фіалка триколірна, або братки. Медунка теж триколірна. У цієї рослини рожеві, сині і фіолетові квіти на одному стеблі.

Кропив'янка — жовта з коричнево-голубою ото­рочкою.

Бабка — синя.

Павичеве око — з голубими кружечками на ко­ричневих крильцях.

Аполон — із чорними і червоними плямами на білому тлі.

3. Слухання грамзапису голосів птахів.

4. Творче завдання.

— Щоранку, ледь промені сонця ніжно торкнуть­ся верхівок дерев, розпочинається пташиний кон­церт. У багатоголосому хорі можна почути... (Зверта­юся до записів на дошці).

Подумайте, які слова належать кожній із пташок. Вставте їх замість крапок.

Цвірінькання... горобців; Скрекіт... сороки; Пересвистування... іволг; Трелі... соловейка; Спів ... вівсянки та... чижа.

Слова для довідок: сіреньких, чорно-білої, жовто-золотистих, оливково-бурого, брунатної, жов­то-зеленого.

Колективне читання утворених словосполучень: цвірінькання сіреньких горобців; пересвистування жовто-зелених іволг; скрекіт чорно-білої сороки; трелі оливково-бурого соловейка; спів брунатної вівсянки та жовто-зеленого чижа.

— Літо — це достиглі овочі і фрукти, соковиті па­совища на луках, золотисті поля пшениці. (Пропоную назвати все в кольорах).

V. Робота над загадками та приказками про літо.

Пропоную дітям кілька завдань, які допоможуть ще раз переконатися у розмаїтті кольорів літа та дізнатися про деякі таємниці природи.


1. Кольорові загадки:


Червона

Запалали в чистім полі,

Наче галстуки червоні.

То палає в полі так

Польовий червоний...

(Мак)

Жовта

Жовта, соковита,

На дерев'янку надіта.

(Абрикос)

Зелена

Зверху каптан оксамиту зеленого,

А всередині — атласу червоного,

З сотнею зерняток кольору чорного,

Смаку солодкого і неповторного.

(Кавун)

Блакитна

В чистім полі він росте:

На високих ніжках,

В зелених панчішках,

Квіточки блакитні —

Оченьки привітні.

(Льон)

Чорна

Сам чорний, та не ворон,

Є роги, та не бик,

Шість ніг без копит.

(Жук)

Різнокольорова

Понад гори, понад ліс

Виріс в небі диво-міст

Хоч знайомий дітям всім,

Та ніхто не йде по нім.

Має міст аж сім шарів

Із веселих кольорів.

Сонце сяє — міст палає,

Зайде сонце — він зникає!

Що за диво? Хто вгадає?

(Веселка)

Використавши свої спостереження за природою, доповніть розповідь:

У коробці було сім олівців. Намалював... олівець усміхнене сонце, а ... — грозову хмару. Заступила хмара на небі сонце. Тоді взявся до роботи ... олівець — і закапав із хмарки рясний дощ. Почали рости під дощем шовковиста трава та яскраві квіти. Це все постаралися... (якого кольору?) олівці. А потім олівці... (якого кольору?) намалювали барви­сту веселку.

2. Про що йдеться у приказці? Чому так говорять про літо?

Прийде літо — все розмаїто. Прийде зима — нічого нема. Літо на зиму працює. Літній день рік годує.

V. Складання тексту-розповіді "Скільки в літа кольорів" за планом:

1. Літо — різнокольорова пора року.

2. Веселка — диво природи.

3. Розмаїття квітів.

4. Барвисті метелики.

5. Такі різні пташки.

6. Достиглі овочі та фрукти.

Орфографічна підготовка.

Різнокольорова, жовтогаряча, триколірна, коричне­во-голубий, чорно-біла, жовто-золотиста, жовто-зе­лений, брунатний.

VII. Написання твору.

VIII. Читання та редагування творів.

IX. Підсумок уроку.


Тема: Іде весна

Мета: Закріпити вміння розрізняти художні та наукові тексти. Вчити складати зв'язну розповідь на задану тему на основі опорних словосполучень, зба­гачувати словниковий запас учнів. Розвивати спосте­режливість, уміння висловлювати свої думки, мовленнєві навички. Виховувати любов до природи.

Обладнання. Картина "Весна", саморобні таблиці з текстами.

Структура уроку

І. Підготовка класу до роботи.

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку.

— На сьогоднішньому уроці ми підемо в гості до пори року. До якої? Спробуємо відгадати, послухавши віршик:

Надійшла (вона) прекрасна,

Многоцвітна, тепла, ясна,

Ніби дівчинка в вінку.

Ожили луги, діброви,

Повно гомону, розмови

І пісень в чагарнику.

І. Франко

- Помандруємо до весняного лісу. Будемо спос­терігати за змінами в природі та вчитися образно їх описувати.

Головне наше завдання сьогодні на уроці — напи­сання зв'язної розповіді про весну.

ІІІ. Робота над темою уроку.

1. Фонетична хвилинка.

(Повторення вірша І.Франка "Навесні", яким бу­ло розпочато урок).

2. Хвилинка каліграфії.

Записування дати, слова квітень та буквосполучення ві. У народі квітень називають цвітень, красень, водолій. Є ще одна цікава назва — лелечник. Недарма кажуть: "Прилетів лелека — весну приніс здалека".

— Визначити перший звук у слові квітень.

— Якою буквою на письмі позначається цей звук?

— Записати слово квітень, дібрати споріднені слова, які є різними частинами мови (квітень, квітковий, квітує).

— Визначити корінь.

— Скласти речення з цим словом.

— Визначити головні члени речення. Квітами квітень усіх привітає.

— Подивіться за вікно. Якого кольору ліс?

— Які фарби взяла Весна, щоб розфарбувати його?

3. Робота над веснянкою.

Ой весна, весна — днем красна,

Що ти нам, весно, принесла?

— Принесла я вам літечко,

Ще й рожеву квіточку,

Ще й озиму пшеницю

І усяку пашницю.

Ще й весняні квіточки,

Щоб квітчались діточки.

4. Добір прикметників до слова весна.

— Яка весна? (Тепла, рання, радісна, чарівна, лас­кава, ніжна, квітуча, добра, дзвінка, ясна).

— А якими словами названа весна у вірші І.Фран­ка? (Многоцвітна, тепла, ясна, прекрасна).

— Яке порівняння використовує поет?
  • З ким він порівняв весну? (З дівчинкою у вінку).

Запис у зошитах: Чарівна весна, квітуча весна, тепла, ясна весна, радісна весна.

Фізкультхвилинка.

5. Заучування вірша.

Йде весна зеленолиста

Із піснями через гай.

І трава, зелена й чиста,

Зодягає рідний край.

— Які слова вказують на те, що весна в цьому вірші зображена, як жива істота? (Ходить, зодягає).

— Який прикметник використано для опису вес­ни в цьому вірші?

6.Запис із пам'яті першого речення.

Встановити зв'язок між словами в реченні.

Весна — пора року, яка настає після зими. Весняні місяці — березень, квітень, травень. Навесні збільшується тривалість дня і пробуджується природа.

Ось і прилетіла на крилах весна. Стоять погожі, теплі дні. Повітря напоєне пахощами квітів. Високе блакитне небо дихає на землю теплом. У зелені барви одягається ліс.

— Чи однаково описана весна? Визначити, де текст науковий, а де художній.

— Де можна зустріти художній опис?

7. Написання пвору з використанням опорних слів і словосполучень.

Скінчилась ... зима. Настали ... дні. Яскраво світить ... сонечко. Виткнулась із землі ... травичка. На деревах з'явилось ... листячко. Зацвіли перші... ... .

Йде справжня весна.

(Холодна, теплі, весняні, золоте, молоденьке, зелене, весняні квіти).

Заголовки: Іде весна. Весна.

IV. Читання та редагування написаних творів.

V. Підсумок уроку.


ЛІТЕРАТУРА

1. Андзьошина Н. М. Навчаємо словотворчості.- Харків: Видавнича група «Основа», 2008 - 108 с.

2. Варзацька Л. О., Шильцова Л. М. Інтегровані уроки рідної мови.-Тернопіль: Навчальна книга- Богдан, 2009-194с.

3. Вашуленко М. С. Про співвідношення знань і вмінь у мовній освіті молодших школярів Початкова школа, 1995.— № 9 — С. 4—8.

4. Вашуленко М. С. Удосконалення змісту і методики навчання української мови : в 1-4 класах.—К.: Рад. шк., 1991.—112с.

5. Гац Н. А. Ознайомлення молодших школярів із засобами зв'язності тексту.— Тернопіль: Горлиця, 1995.—64 с.

6. Грипас Н. Я. Робота над текстом на уроках мови в 4—6 класах: посібник для вчителя.— К.: Рад. школа 1988.— 111с.

7. Каніщенко А. П. Розвиток зв'язного мовлення першокласників: методичні рекомендації.— К., 1991.— 50 с.

8. Кравчук Д. М. Писемне мовлення учнів 1—3 класів: Посібник для вчителів.— К.: Рад. школа, 1984.-136 с.

9. Мельничайко В. Я. Лінгвістика тексту в шкільному курсі української мови.— К.: Рад. школа, 1986.— 168 с.

10. Методика викладання української мови в початкових класах. / За ред. С. І. Дорошенка.— К.: Вища школа, 1992.

11. Заїка А. М. Методичні рекомендації щодо усного і письмового мовлення молодших школярів. Норми оцінювання знань, умінь і навичок.— К.: Магістр—8, 2000.- 88 с.

12. Наумчик М. М. Сучасний урок української мови в початковій школі (методика і технологія навчання). — Тернопіль: Астон, 2001.— 264 с.

13. Наумчук М. М., Гузар О. В. Уроки рідної мови в початковій школі.— Тернопіль: ТДПУ, 1998.- 48 с.

14. Плющ М. Я., Грипас Н. Я. Робота над текстом у початкових класах.— К.: Рад. школа, 1986.- 168 с.