Паспорт проекта лингвистических классов гимназии №33
Вид материала | Документы |
- Паспорт проекта по английскому языку лингвистических классов гимназии, 103.59kb.
- Анализ учебно-воспитательной работы моу гимназии №12 Краснооктябрьского района г. Волгограда, 1811.88kb.
- Паспорт программы развития гимназии Глава Анализ актуального состояния образовательного, 1485.07kb.
- Условия осуществления образовательного процесса Режим работы гимназии, 235.21kb.
- Методическое представление Введение. Методический паспорт учебного проекта. Осуществление, 257.36kb.
- Анализ работы мо учителей начальных классов гимназии №28 города Костромы за 2010-2011, 275.94kb.
- Пивоварова Ольга Михайловна Сроки реализации проекта: 01. 04. 08 01. 06. 08 подготовительная, 146.56kb.
- Публичный отчет коллектива моу гимназии №13 об итогах реализации приоритетного национального, 1919kb.
- Григорьян Спецкурс «История лингвистических учений», 8.53kb.
- История лингвистических учений, 117.97kb.
Цель урока: Расширение кругозора учащихся о стране изучаемого языка:
а) формирование и развитие поисково – исследовательской деятельности учащихся, т.е. поиск информации
b) совершенствование умения и навыков практического владения английским языком.
Задачи урока:
- Аудировать рассказ с полным пониманием, с извлечением необходимой информации;
- Рассказать о проекте путешествия перед аудиторией в доступной языковой форме с использованием пройденного материала;
- Воспитывать положительное, уважительное отношение к культуре шотландского народа;
Оборудование урока:
- Презентация
- Слайды с новыми словами
- Аудиозапись с песней «An old lane syne»
- Игра на волынке
Ход урока
- Сообщение цели урока и введение учащихся в тему.
Teacher: Dear girls and boys! Today we have an unusual lesson. We are going to make “A dream trip to Scotland”. (A map of Great Britain is presented).
Modern means of communication makes the world a small place. Now it is possible to visit many countries and meet people of all nations. There are different aims of travelling abroad. Some people travel on business, the others for pleasure. What aims of travelling would tourists have?
Pp share their opinions (warm up).
Teacher: Yes you quite right. That is why every tourist should learn about a country he travels, shouldn’t he?
- Речевая зарядка.
Teacher: Let’s discuss what would you like to learn about a country if you were a tourist?
Pupils share their opinions.
- I think if I were a tourist I would learn geography, nature, climate, population, language and cities.
- In my opinion I’d like to know the political system and education of the country.
- To my mind it’s very interesting to read stories about the history of the country.
- As for me I would learn traditions and customs of that country.
- Заполнение кластера. Filling the cluster
Teacher: But before going to Scotland let us see what we know about the country. What words come to your mind when you think of Scotland? What is Scotland associated with?
Pp fill the cluster individually/ in pairs/ in group/, then teacher writes on the blackboard their associations.
![](images/18888-nomer-m439321e6.gif)
Teacher: Well I agree with your opinions. But I think we must know first what kind of people the Scotts are. That’s why I suggest you to listen to the story “The Scotts”.
Аудирование рассказа
а) снятие трудностей
boastful – хвастливый,
vulgar - грубый,
easy-going - беспечный,
весёлый, amiable - любезный,
ruthless - безжалостный,
be cautious - быть осторожным.
b) Аудирование
Almost every nation has a reputation of some kind. The French are supposed to be gay and fond of champagne. The Germans are dull, formal, fond of military uniforms and parades, the Americans – boastful, energetic and vulgar. The English are reputed to be cold, reserved, easy-going and fond of sports. The Scots are said to be a serious people and careful with money. They are considered to be inventors of some kinds of sport such as golf, curling and others. They are well-known to be great patriots of their country. They always keep their old customs and traditions even they seem strange to the whole world. Scotsmen are the only nation in Europe where men prefer to wear skirts or kilts, not trousers. They can put them not only at fests or carnivals but at every holiday. Foreigners often picture them dressed in tweeds, walking across the open countryside.
с) контроль понимания
Teacher: Answer these questions.
1) What are the Germans reputed to be?
a) efficient, fond of parades
b) cold, reserved
c) serious, careful with money
2) What nation is steady, easy- going, and fond of sports?
a) the French
b) the Germans
c) the English
3) What is the picture of the Scots?
a) dressed in silks, smoking a pipe
b) dressed in tweeds, walking in the open air
c) dressed in cottons, walking across the streets.
N
![](images/18888-nomer-m5b1388a1.jpg)
The national costume consists of a linen shirt, checked skirt to up to knees – kilts. Over cloth jacket they wear a plaid on one shoulder, midi socks and shoes with metallic buckles. To sew a kilt you need 6 meters of tartan (checked textile). Tartan signs the bloom of textile and drawing of its stripes Tradittionally their national costume includes Tammy with plume or Tam-o’-Shanter and a fur purse on narrow belt which embraces hips.
S
![](images/18888-nomer-m30a0cbcc.jpg)
Though the instrument was invented in some countries in ancient times, it became the symbol of Scotland. A bagpipe is made of leather sack and some pipes. A musician plays one pipe as flute while other onesutter only one sound.
National dishes
![](images/18888-nomer-m64ffbc62.jpg)
![](images/18888-nomer-721514a6.jpg)
![](images/18888-nomer-m65f6d4a6.jpg)
4. Синквейн. Now let us make a conclusion
Заявляется сама тема (1 слово) - Scotland
Даётся описание темы (2 прилагательных или причастия) - Interesting and rich
3 глагола, характеризующие действия предмета или темы - Is patriotic, is proud, preserves
Фраза, выражающая основную мысль по теме или отношение к теме (4 слова) - Scotland attracts other people for its bright traditions
Синоним, обобщающий или расширяющий смысл темы (1 слово) - A country of traditions
Домашнее задание: Make a portrait of a real Scotsman
The 1-st group: National costume
The second group: National dishes
The third group: National games
План работы творческой лаборатории в рамках проектных дней лингвистических классов
Балдановой Н.В.., учителя английского языка
Тема: The USA
Задачи урока:
- Активизировать лексику по ситуации The USA в речи.
- Организовать психологический тренинг по сплочению группы.
- Распределить обязанности по подготовке проектов
Оснащение
The presentation “The sights of America”
The book “The life of an American family” by Ada Baskina
Team building
Stand in a circle, holding each other’s hands. P1 (spy) should stand in the middle. Pupils should squeeze each others hands in a chain so that the spy didn’t see it. The spy wins if he guesses who squeezed the hands last.
Warm up
What do you associate with the USA? What do you imagine?
Complete the word-web
![](images/18888-nomer-m9645ca1.gif)
- Presentation “The sights of America”
What impression does it make on you? Which of the sights would you like to visit first?
Cl: discusses the presentation
- Speaking about the book “The life of an American family” by Ada Baskina
T: gives a gist of the book.
The book describes the life of ordinary people in the USA. The food, the family life, the relations between people, the national character. So the students can use it for the project
- Распределение ролей
T: Our aim is to find as much information about the USA as possible and present it in a creative and original way.
CL: distributes the responsibilities (preparation for a sport game, food fair, performance
План работы творческой лаборатории в рамках проектных дней лингвистических классов
Ванжиловой Г.В.., учителя английского языка
Тема: Wales
Задачи урока:
.
- Организовать психологический тренинг по сплочению группы.
- Активизировать ранее полученные знания о стране Уэльс с помощью интересных фактов
- Распределить обязанности по подготовке проектов
- Тренинг по сплочение команды
T: Let’s make a circle, look at each other and try to learn more of us all. Introduce yourself and name 3 traits of your character which can help you to work in team. Do not forget to turn to the other one and touch him/her giving the floor.
- Interesting facts about Wales
T: It’s not a secret that we know a lot about the USA and England. But as I’ve found out not so much we’ve spoken about Ireland, Wales… Think it over and say what comes to your mind when you hear this geographical name “Wales’
/anticipating/ P1, P2, etc to T
T: Listen to me and say if you’ve ever heard about these facts…
/sharing interesting facts about Wales/ Teacher to Students
- The ancestral language of Welsh people is Welsh Gaelic. Nowadays 750 000 people claiming self-competence in Welsh (27% of the population of Wales)
- Typically Welsh surnames are given names ending in “-s”, such as Williams, Davies, Edwards, Lewis, Hughes, but also names like Owen, Lloyd, Morgan.
- Welsh people descend from the Celto-Romens that lived in what ie now England and Wales in Roman times. Then the population was displaced and confined to the hilly regions in the west of Great Britain by the Angles, Saxons and Jutes in the 5-6 centuries.
- The English name for Wales originates from the Germanic word Walha, meaning “stranger” or “foreigner”, which is related to the word “Gaul”. The French and Italian word for Wales is “Galles” and the original Britons spoke a Celtic language.
- The roman genetic heritage is still obvious from the predominance of dark eyes in Wales and Cornwall, opposed to the Celtic and Germanic fair eyes.
- Wales is the land of the mythical King Arthur, the famous Romano-British leader fighting against the invading Anglo-Saxons.
- Wales was ruled by England from 1284, and officially annexed to England by the Wales Acts between 1535 and 1542. Since 1301 the Crown prince of England has been referred to Wales to symbolize this union between two countries.
- Famous Welsh actors and actresses include Richard Burton, Anthony Hopkins, Timothy Dalton, Catherine Zeta-Jones
T: What do you think of these facts? Can you add any other interesting information? What would you like to know about Wales? While working these days let’s do our best to become well aware of this country.
- Обсуждение продуктов проекта, распределение ролей и заданий
А. Вопросы проекта:
- Какие национальные игры Уэльса вы знаете? Сможете ли научить ребят играть в них?
- Какие традиционные валлийские блюда вы могли бы приготовить на ярмарку?
- Как выглядит национальный валлийский костюм? Как вы представите Уэльс на заключительном фестивале?
Б. Задание для команды:
- найти как можно больше информации для создания продуктов проектной деятельности
- сбор и обсуждение собранной информации, распределение конкретных заданий
План работы творческой лаборатории в рамках проектных дней лингвистических классов
Богданова М.И., учителя английского языка
Тема: “Welcome to Ireland – a land of dream”
Цель: 1) узнать побольше об острове Ирландия и её жителях. (традиции, нравы, достопримечательности, устное и письменное творчество ирландцев.)
2) собрать материал и издать туристические буклеты, книгу рецептов традиционной ирландской кухни, презентация “Добро пожаловать в Ирландию “.
3) воспитывать толерантное отношение к традициям, культуре, обычаям и нравам другого народа.
Задачи: 1) научить работать в команде с целью сбора определенного материала.
2) развивать творческие навыки по оформлению печатного материала
3) поощрять познавательный интерес к обучению.
Ход заседания
- Hello, dear friends. We have to find out new interesting information about Ireland. During our lessons we know there are 2 states on the island Ireland: Northern Ireland and Irish republic. The capitals are Belfast and Dublin. When we study the topic “The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland” we often speak about the last unfortunately we don’t speak much about Irish republic. So we are going to collect materials about it: traditional food, national costume, songs and poems, historical events etc.
- Traditional Irish song. Try to read and translate it. Which facts are connected with historical events and geography.
«Molly Malone»
In Dublin’s fair city
Where the girls are so pretty
I first set my eyes on sweet Molly Malone
As she pushed her wheelbarrow
Through streets broad and narrow
Crying, “Cockles and mussels, alive, alive oh!”
Chorus:
“Alive, alive oh! Alive, alive oh!”
Crying, “Cockles and mussels, alive,
Now she was a fishmonger
And sure was no wonder
For so was her mother and father before
And they each wheeled their barrow
Through streets broad and narrow
Crying, “Cockles and mussels, alive, alive oh!”
Chorus
She died of fever
And no one could save her
And that was the end of sweet Molly Malone
Now her ghost wheels her barrow
Through streets broad and narrow
Crying, “Cockles and mussels, alive, alive oh!”
- If we heard about Ireland which words can you mention? (Brainstorming)
National flag, Lepricon, shamrock, beer, potato,
- Let me introduce Ireland is the third-largest island in Europe. It lies to the north-west part of continental Europe and is surrounded by hundreds of islands and islets. The population of Ireland is estimated to be 6.2 million. Slightly fewer than 4.5 million are estimated to live in the Republic of Ireland and slightly fewer than 1.8 million are estimated to live in Northern Ireland. Traditionally, Ireland is subdivided into 4 provinces: Connacht (west), Leister (east), Munster (south), and Ulster (north). In a system that developed between the 13th and 17th centuries, Ireland has 32 traditional counties. 26 of them are in the Republic of Ireland and 6 counties are in Northern Ireland.
City status in Ireland is decided by legislative or royal charter. Dublin, with 1 million residents in the Greater Dublin Area, the largest city on the island. Other cities are:
- Belfast (pop. 276.459)
- Cork (pop. 190.384)
- Derry (pop. 110.768)
- Limerick (pop. 90.800)
- Galway (pop. 72.700)
- Lisburn (pop.71.465)
- Waterford (pop. 49. 200)
- Newry (pop. 27.433)
- Armagh (pop. 14.590)
Kilkenny (pop. 22.179), while strictly no longer a city, is entitled by law to described itself as such. Several towns have larger populations than some of these cities but are not recognized as cities because they lack historic charters or legal status.
5. As we see there are many interesting facts and names, there are some differences. If we want to know much more let’s do it together. At the end of our project we are going to show presentation, recipes of traditional dishes, guided books, national dances and costumes.
Сценарий закрытия проектных дней лингвистических классов
Хартаевой Д.Д., учителя бурятского языка
ФЕСТИВАЛЬ «Бурятия приветствует своих гостей в дни Сагаалгана»
Ведущий 1: Амар мэндэ, хүндэтэ нүхэд! Та бүгэдэниие энэ һайхан үдэр манай ћайндэртэ ерэћэндэтнай үнэн зүрхэнћєє амаршалаад, дээрэтнай ходо хүхэ манхан тэнгэри байгуужан, хажуудатнай ходо үнэн сэхэ нүхэд ажамидаруужан гэжэ үреэхэ хүсэлтэйбди.
Ведущий 2: Добрый день, дорогие гости! Мы рады сообщить вам, что сегодня в этот благодатный день мы собрались, чтобы торжественно и красочно представить проекты, созданные в ходе проектных дней. Представители 6 стран пришли и ждут своего выступления.
Приветственный танец в исполнении Долгор Дондоковой – ученицы 9 класса.
Слово предоставляется руководителю проекта, учителю высшей категории Ванжиловой Г.В.
Ведущий: Гостеприимен мой народ бурятский
И гостю - он знаком иль не знаком,
Повсюду, где горит огонь очажный
Он преподносит чашу с молоком!
(Обряд приветствия гостей)
Итак, встречаем на нашей сцене гостей из США, они поздравляют всех нас с праздником Белого месяца и представляют свой проект. Поддержим их бурными аплодисментами.
Ведущий: Yнгын дайдаар, хангай тайгаар нэмжыгшэ
Yлзы Буряад – манай нангин үлгы.
Сэлмэг сарюун, сэнхир номин шарайшни
Сэдьхэлдэмнай хэзээдэшье зулгы
У нас в гостях почетные представители нашей солнечной Бурятии. Выступление студентов и преподавателей пед.колледжа. (народная песня в исполнении дуэта в сопровождении народного инструмента ЧАНЗЫ)
Ведущий: Друзья, мы приехать вас просим по-братски,
Родимый наш край посетите бурятский,
На карте найти его очень легко
И ехать до нас уж не так далеко!
Мы там, где надев снеговые шинели
Недвижны и тихи таежные ели,
Где грозны отроги гранитных Саян,
Где в горных ущельях синеет туман.
Слово предоставляется для защиты проекта представителям Шотландии. Пожалуйста, просим вас на нашу сцену.
Ведущий: Нам песни многих стран известны
Мы с ними дружим и поем,
Но где найти нам лучше песни,
Рожденной здесь в краю родном.
Выступление студента НГИ БГУ Аюра с песней «Сагаалган»
Ведущий: Энгэр сээжэдээ энхэрэн бөөмэйлhэн
Элдин таладаа наадхуулжа сэнгїїлhэн,
Эмниг хүлэгтэм мордуулжа табиhан
Эхэ нютагни, шамаяа магтанаб:
Буряад-Монгол алдар нэрэтэйш
Булган тойробшо малгай, дэгэлтэйш,
Бүгэдые хараха Будда бурхантайш,
Булигдашагїй суута Гэсэр баатартайш.
А теперь приглашаем наших гостей из Ирландии. Встречайте!
Выступление команды КВН «ЕВРОВИДЕНИЕ»
4 страна: Франция
Выступление фольклорной группы гимназии №33 «Алтан сэргэ»
5 страна: Уэльс
Выступление второклассников Бэликто и Сандан: песня «Тоб, тоб, тоборооб»
6 страна: Германия
Слово для поздравления предоставляется директору гимназии №33 Халтаевой Д.К.
Заключительное слово предоставляется руководителю проекта Ванжиловой Г.В.
Дефиле костюмов. Исполнение песни «Сагаалган»
САГААЛГАН
Уужам, уужам Буряадайм,
Ууган заншалаар
Уураг айраг табингаа
Буужал айлшалааш.
Сагаалган, сагаалган
Сагаан ћарамнай.
Сагаалган, сагаалган
Сагай нарамнай.
Аажам, аажам Буряадайм
Алин заншалаар
Айраг тараг табингаа
Айлшан буугаалши
Ведущий: Барагдашагүй үргэн тала дайдатайш,
Буурашагүй үдхэн хүбшэ тайгатайш,
Огторгой тулама орьел уулануудтайш,
Омогорхожо баясама Байгал далайтайш,
Тїмэн hїрэг адууhа малтайш,
Тунгалаг уhан аршаан булагуудтайш,
Ажалша хїндэмїїшэ арад зонтойш,
Алдар солото хүбүүд, басагадтайш.
Ведущий: Друзья, приезжайте к нам в гости почаще!
Друзей обретете у нас настоящих,
Открыты объятья для вас и сердца,
Уж если дружить, то дружить до конца!
До новых встреч, дорогие гости, участники нашего фестиваля! Дахин уулзатараа, баяртай!
Приложение 1. Материалы необходимые для организации проектных дней
Оценочный лист
деятельности учащихся в ходе реализации проекта
“White Moon festival welcomes you”
ФИО ___________________________________________________________________________
Класс ___________________________________________________________________________
Команда _________________________________________________________/название страны/
Руководитель _______________________________________________________________/ФИО/
Дата | Баллы (max 3) |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
Общее количество баллов за все проектные дни: _______________________________
Внимание: Каждый день Вы можете получить дополнительные бонусы (от 1 до 5) за:
- активное участие во всех видах деятельности
- инициативность
- креативность
- добросовестное выполнение заданий
- за сбор дополнительной информации вне рамок вашего задания или дополнительную деятельность в ходе работы над проектом
Подпись руководителя____________________
ФЕСТИВАЛЬ
«СТРАНЫ МИРА В ГОСТЯХ У БУРЯТИИ В ДНИ САГААЛГАНА»
Член жюри___________________________________________________________ФИО
Оценочный лист:
- Представление страны (визитка)
- медиапрезентации
- звуковое сопровождение
- исполнение песен, танцев, сценок
2. Языковое оформление презентации
- языковой уровень
- содержательность
3. Национальные костюмы
- красочность
- оригинальность
Команда | Представление страны | Языковое оформление | Национальный костюм | Итого |
USA | | | | |
FRANCE | | | | |
GERMANY | | | | |
IRELAND | | | | |
SCOTLAND | | | | |
WALES | | | | |
ЯРМАРКА БЛЮД
БУРЯТСКОЙ НАЦИОНАЛЬНОЙ КУХНИ
И РАЗНЫХ СТРАН МИРА
Член жюри:____________________________________________________________ФИО
Оценочный лист:
- Оформление (max 5 баллов)
- красочность
- сервировка стола
- представление стран (наглядность)
- элементы национальных костюмов
2. Презентация блюд (max 10 баллов)
- языковой уровень (4 балла)
- содержание (4балла)
- артистизм (2 балла)
3. Вкусовые качества представленных блюд (max 5 баллов)
Класс/Команда | Оформление | Презентация | Вкусовые качества | Итого |
USA | | | | |
France | | | | |
Germany | | | | |
Ireland | | | | |
Scotland | | | | |
Wales | | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
Подпись __________________________
Маршруты для участия в играх
Team of the 6th “A” class Team of the 6th “B” class
Route: Route:
- USA 1. Ireland
- Ireland 2. France
- France 3. Scotland
- Scotland 4. Germany
- Germany 5. Wales
- Wales 6. USA
Team of the 6th “V” class Team of the 7th “A” class
Route: Route:
1. France 1. Scotland
2. Scotland 2. Germany
3. Germany 3. Wales
4. Wales 4. USA
5. USA 5. Ireland
6. Ireland 6. Wales
Team of the 7th “B” class Team of the 7th “V” class
Route: Route:
- Germany 1. Wales
- Wales 2. USA
- USA 3. Ireland
- Ireland 4. France
- France 5. Scotland
- Scotland 6. Germany
Флаги для беджиков
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |