Кабанова Олена Олексіїївна, вчитель вищої категорії Глухівська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів імені М.І. Жужоми Пояснювальна записка Система методичних розробок урок

Вид материалаУрок

Содержание


Град, врата, чрево, восхвалити.
Жорстокосердий – безжалісний, підмурок – підмурування, плеканець – пестун.
IV.Домашнє завдання.
Подобный материал:
1   2   3   4
Тема. Тематична контрольна робота з теми «Лексикологія».

Мета: (навчальна) виявити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу

з лексикології;

( розвиваюча) розвивати навички лексичного розбору;

(виховна) виховувати в учнів бажання знати українську мову.

Тип уроку. Урок контролю й корекції знань.

Форма уроку. Індивідуальна.

Обладнання. Роздатковий матеріал ( різнорівнева контрольна робота).

Структура уроку:

І. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

ІІ. Творча робота учнів над виконанням контрольної роботи.

ІІІ. Підсумок уроку

IV.Домашнє завдання.

Хід уроку.

І. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

ІІ. Творча робота учнів над виконанням контрольної роботи.

І варіант

І рівень

Тестові завдання

1.У переносному значенні вжито виділене слово реченні

А) Весна іде, красу несе, а тій красі радіє все.

Б) Усе вище, вище й вище я здіймався на крилах мрій.

В)Мене спиняє біла піна гречок, запашна, легка, наче збита крилами бджіл.

Г) Люблю весну, та хто її не любить, коли вона цвіте, як пишний сад.


2. У якому рядку всі слова власне українські?

А) Юність, здоров’я, мова, кіно, зима.

Б) Квітка, самота, жарт, затрусити, лялька.

В) Туман, журба, пшениця, схід, рушник.

Г)Аташе, вітер, блакить, ранок, усмішка.


3.У якому рядку всі слова запозичені?

А) Річ, затока, хвилина, жовтий, музика.

Б) Охоронець, дія, доброта, проблема, лиман.

В) Багатство, земля, журба, терпіння, режисер.

Г) Ідея, графік, катастрофа, архів, гуаш.


4. У якому реченні вжито жаргонізми?

А) Збираю осені сліди, її шаленої утечі, її свавільної орди, її печальної предтечі. (В.Китайгородська).

Б) Прокопчук носив міліцейську шинелю з синього сукна, шапку-кубанку, штани-галіфе. (Г.Тютюнник).

В) За два місяці ти матимеш такі шкари, бобочку, кліфт, колоса й чепу, що й на матроса клюнеш. (І.Микитенко).


5. У якому рядку всі слова є термінами?

А) Істина, мовознавство, концерт, кенгуру, дієслово.

Б) Окріп, конференція, зозуля, префікс, весна.

В) Керівник, хустка, малина, корінь, дифузія.

Г) Корекція, координація, синус, асиміляція, бароко.


6. Виділене слово вжито в невластивому для нього значенні в реченні

А) Керівництво армії розробляє нові тактичні прийоми оборони.

Б) Наш командир – дуже тактична людина.

В) Генерал пояснив свої тактичні міркування.

Г) Успіх бою забезпечили правильні тактичні розрахунки.

ІІ рівень

1. Поясніть лексичне значення слів переконаний, переконливий. З кожним з ним складіть речення.

2. До поданих старослов’янізмів доберіть українські відповідники. Поясніть їхні фонетичні й словотворчі особливості.

Град, врата, чрево, восхвалити.

Зразок. Вражий – ворожий: звукосполучення -ра- між приголосними відповідає українському -оро-.

3. Спишіть синоніми так, щоб спочатку йшло загальновживане нейтральне слово, а потім – стилістично забарвлене (застаріле, емоційно забарвлене тощо).

Горизонт – крайнебо, глибінь – глибина, побіда – перемога, багач – срібляник.

ІІІ рівень

Зробити лексичний аналіз тексту.

Цвіте конвалія

Немає такої людини, яка б лишалася байдужою до краси конвалії. Своєю формою квіти конвалії нагадують маленькі дзвіночки, що завжди дивляться в землю. І це не випадково. Бо вони бояться й пекучих променів, і дощу. Тому й опускають свої чарівні білі голівки.

Конвалія – багаторічна рослина. Вона може мати два, часом три великих листки, що виростають із повзучого підземного кореневища. Щороку кореневище утворює біля основи стебла невелику бруньку. За літо брунька поволі перетворюється на довгий підземний паросток. А навесні кінець паростка починає викидати зелені листочки. Але стебло з квітами з’явиться ще не скоро. Мине два-три роки, і біля стебла утвориться невелика брунька. З неї проростає гнучка стеблина й вкривається білими квітами. Майже чотири роки росте, розвивається конвалія, поки на ній зацвітуть запашні дзвіночки. (З журналу).

IV рівень

Написати твір-мініатюру на тему «Професія моїх батьків», використовуючи в ньому професіоналізми та терміни.

ІІ варіант

1. Виділене слово вжито в переносному значенні в реченні

А) Велика картина в золотій рамі гойдалася на шнурку. (О.Гончар).

Б) Якщо хочеш жити для себе, живи для інших. (Народна творчість)

В) Левко Репетюк стояв червоний, лихий і нервово смикав золотий ланцюжок свого пенсне. (Ю.Смолич)

Г) Спи, моя дитино золотая,

Спи, моя тривого кароока. (М.Вінграновський).


2. У якому рядку всі слова є загальновживаними?

А) Табу, башта, файно, таксі, край.

Б) Епігон, флейта, ніжність, гіпотеза, фіра.

В) Температура, земля, любов, струм, магазин.

Г) Увага, згода, речник, корида.


3.У якому реченні наявна експресивна лексика?

А) У життя розкритій книзі сторінок безліч є , у які вписати мусиш й ти життя своє. (Р.Братунь).

Б) Скільки можна мовчати? Дивися: серце попелом сиплеться в ніч.(С.Пантюк)

В) За сонцем хмаронька пливе, червоні поли розстилає, і сонце спатоньки зове в синє море. (Т.Шевченко).

Г) Стояла я і слухала весну. (Леся Українка).


4. У якому рядку всі слова спільнослов’янські?

А) Зоря, схід, молодість, аташе, юнь.

Б) Жаль, радість, гарячий, кишлак, агресія.

В) Сестра, мати, дуб, око, день.

Г) Земля, цвіт, ластівка, парі, шифер.


5. У якому реченні використаний авторський неологізм?

А) Сонце шалено кружилося навколо гарячого променя – вісі, і наче нічого нікому не було. (С.Касьянова).

Б) Поглянь, товаришу, поглянь, як грають ниви злотостеблі. (М.Рильський).

В) Вікна були застелені коцами так, що жоден промінчик від двох великих часових не міг прорватися надвір. (Л.Сеник).

Г) Годинника в них не було, та якби й був, то нікому б не зарадив, бо ліхтарі давно погасли. (Ф.Бурлака).


6. Із поданих у дужках слів кожен із варіантів можливий у реченні

А) Рекламу розмістили в найбільш (людних, людяних) місцях. (З розмови).

Б) У народній медицині мед має (лікувальні, лікарські) властивості.(З календ.)

В) На фото: П.Тичина – у центрі, М.Вінграновський (зліва, ліворуч), В.Шевчук (справа, праворуч). (З газети).

Г) У депутатів виникли сумніви (вагання, коливання). (З газети).

ІІ рівень

1.Поясніть лексичне значення слів книжний і книжковий. З кожним з них складіть речення.

2. До поданих іншомовних слів доберіть українські відповідники.

Дискусія, менеджер, волонтер, реформи, парламент, з’їзд, ін’єкція, аргумент.

3. Спишіть синоніми так, щоб спочатку йшло загальновживане нейтральне слово , а потім – стилістично забарвлене (застаріле, емоційно забарвлене тощо).

Жорстокосердий – безжалісний, підмурок – підмурування, плеканець – пестун.

ІІІ рівень

Зробити лексичний аналіз тексту.


Нива

Спокійно й широко тече дорога в іскристий південь. За селом, неначе в один день саджені, звелися могутньою брамою два дуби, на їхні плечі лягла кована блакить неба, темне узорчасте листя заховало в собі скарби, одначе досить вітерцю пробитися крізь живі кучері, як цілі потоки сонця спалахнуть і бризнуть в усі сторони.

Навколо, скільки оком покинеш, плюскотять на вузьких нивах остисті і безості пшениці, перехитується довгими вусами ячмінь, куріпкою щулиться по борозенках несмілий наут, усміхається темно-блакитними очима зелена вика, рясніють краплинки крові на кучерях гороху.

Край дороги гаряче спалахнув сніп мерехтливого проміння – із серпом у зігнутій руці випросталася молода жниця, рукавом полотняної сорочки витерла піт з чола… Срібний молодик гребінцем оповив її коси, обвіяні степовим пилом. На хвилину застигла біля високого снопа.

(За М.Стельмахом).

IV рівень


Написати твір-мініатюру на тему «Гортаючи сторінки історії…», використовуючи в ньому історизми (архаїзми).

ІІІ. Підсумок уроку

IV.Домашнє завдання.

Повторити вивчене з теми «Лексикологія». З підручника історії виписати 15 застарілих слів, з трьома з них скласти речення.


Література

1. Гринчишин Д. Г., Сербенська О.А. Словник паронімів української мови.-К.: Рад. Школа, 1986. – 222.

2. Демська О., Кульчицький І. Словник омонімів української мови. – К., 1996.

3.Полюга Л.М. Словник антонімів української мови . - К., 1987.

4.Полюга Л.М. Словник синонімів української мови. – К.:Довіра, 2001. – 477.

5. Пустовіт Л.О., Скопенко О.І. та ін.. Словник іншомовних слів. – К.:, 1987.

6.Радченко І.О.Новий тлумачний словник української мови. - Кам’янець-Подільський: Абетка, 2006. – 543.

7. Баран Г.В. Українська мова. Готуємося до ЗНО. – Харків. Країна мрій, 2009. – 39 - 46.

8. Гуйванюк Н.В., Бузинська В. Є. та ін. – Тести 5-12 кл.Українська мова. –К.: Вид. центр Академія, 2007. – 29-51.

9. Ніколаєнко І. О. Збірник вправ і завдань з української мови. – К.: Вища школа. – 1997.

10. Плющ М.Я. Сучасна українська мова. – К.: , 1994.

11. Тихоша В.І., Плющ М.Я., Караман С.О. Рідна мова. 10 кл. – К.:, Освіта, 2006. – 113–164.