Головне управління юстиції у Черкаській області Черкаське міське управління юстиції Узагальнення позитивного досвіду правоосвітньої та правовиховної роботи правових гуртків, клубів, створених при навчальних закладах та бібліотечних установах Черкаської області Черкаси, 2011 Укладачі: Чабан С. О

Вид материалаДокументы

Содержание


З досвіду роботи правового гуртка «Закон і ми», створеного при Вільшанській ЗОШ І-ІІІ ступенів Городищенського району
Хід заняття
Заняття для учнів 6 класу на тему
Хід заняття
Подобный материал:
1   2   3   4   5

Додаток 3


З досвіду роботи правового гуртка «Закон і ми», створеного при Вільшанській ЗОШ І-ІІІ ступенів Городищенського району


Заняття для учнів 5 класу на тему:

«Діти повинні знати про свої права»

Мета: познайомити учнів з темою: "Твої права"; пояснити актуальність і необхідність знань про права дитини; допомогти запам’ятати основні поняття. Обладнання: ілюстративний матеріал, чисті аркуші для малюнків, "скриньки нових слів".

Хід заняття

– Діти, сьогодні ми почнемо говорити про те, що ви вже неодноразово чули, але поки що не уявляєте собі що це таке – права дитини. Дуже важливо вивчати і знати свої права. Ваші однолітки за кордоном вивчають свої права і вміють ними користуватися. Допоможуть вам познайомитися з вашими правами члени нашої лекторської групи.

- Старшокласники проводять гру здітьми: Уявіть собі, що ви опинилися на острові, де ніхто не живе. Чого вам буде не вистачати над усе? (солодощів, телевізора, друзів).

Більшості не вистачає друзів, спілкування, тому що ми з вами люди, живемо серед нам подібних. Робить нас людьми не народження, а те, що ми живемо, зростаємо в людській спільноті.

Давайте пограємо у "казку-підказку". Я розповім вам історію, покажу малюнки, а ви скажете, про кого ця казка.

Маленький хлопчик потрапив до вовчої зграї. Виховували його вовки. Його друзями стали звірі: пантера, ведмідь, сокіл, удав та ін. Людей він цурався і не міг жити з ними.

Бесіда. 1. Про кого йдеться мова? 2. Як ви гадаєте, якщо б знов Мауглі потрапив до людей, зміг би він жити серед них? Це лише казка, але в історії були справжні Мауглі – діти, яких з раннього віку виховували тварини. Коли їх находили, то вони поведінкою більше нагадували тварин.

Висновок: Дитина може стати по-справжньому людською істотою, лише коли вона виховується серед людей.

Кожна людина має почуття, здібності, характер. Як же зробити так, щоб такі різні, несхожі люди все ж таки жили з повагою один до одного? Для цього існують правила, які керують стосунками між людьми. Ці правила обов’язкові для всіх. Їх приймає держава і слідкує за їх виконанням. Такі правила називаються "закони".


Це буде перше слово для ваших "скриньок", куди ви будете складати всі нові слова. (Діти кладуть до скриньок "нових слів" табличку "Закон – обов’язкове для всіх правило. Приймається і захищається державою.") Головний закон – Конституція. Закони держави повинні захищати людину, її права. Таких прав дуже багато – на життя, на житло, харчування, медичну допомогу, знання, відпочинок. Права людини – можливість щось робити, яка охороняється законом (до скриньки). Давайте пограємо. М’яч. Кожний, хто отримає – розшифрує право (підставляє слова "можливість щось робити", наприклад, на життя – "можливість жити", для школярів .

– Бачите, скільки є прав у людини. Права людини – як сонце, світлом якого користуються всі.

– Дуже добре, що закони охороняють права людини. Але чомусь ці права постійно порушують деякі люди.

– Як порушується право людини на життя? (Війна, вбивство.)

Найстрашніша в історії людства війна тривала декілька років і закінчилася в 1945 році. Загинуло близько 60 млн. чол. Право на життя було порушено для 60 млн. чол. Життя втратили люди, чисельність яких перебільшує чисельність населення сучасної України. І тоді люди зрозуміли, що треба об’єднатися для захисту прав людини. Вони створили ООН - Організацію Об’єднаних Націй (народів). (Діти кладуть до скриньок "нових слів" табличку ).

10-го грудня 1948 року різні народи вирішили і проголосили, що всі люди мають рівні права. Але дорослі можуть захищати свої права від злодіїв, можновладців, а діти ще не в змозі цього робити. Тому у 1989 році представники різних країн підписали Конвенцію (угоду) про права дитини. (Діти кладуть до скриньок "нових слів" табличку ).

В цій Конвенції країни домовилися охороняти права всіх дітей світу. Там записано, що дитиною вважається людина, якій ще не виповнилося 18 років. Бесіда:

1) Навіщо була прийнята Конвенція (угода) про права дитини?

2) Навіщо нам знати наші права?

Висновок:Якщо ми будемо вчити і знати наші права, то зможемо їх захистити.


Заняття для учнів 6 класу на тему:

«Усі діти є рівні у правах»

Мета: допомогти учням з’ясувати принцип „Ми різні – ми рівні“ розкрити суть унікальності кожної людини; виховувати терпимість до інших людей. Обладнання: ілюстративний матеріал; "скриньки нових слів"; плакат: діти народів світу у національних костюмах на тлі карти світу.

Хід заняття

Бесіда.Чи потрібно захищати права людини? Від кого? Сьогодні ми розкриємо першу сторінку такого важливого документу як Конвенція про права дитини. На цій сторінці написано: всі діти є рівні у правах і мають право на життя.

Учні – старшокласники ( члени лекторської групи):

-Чомусь у давнину люди думали: якщо в іншого не такий колір шкіри, як у мене, не така мова, не такий одяг – він гірший за мене, він – ворог. І тоді спалахували війни. Але на війні гинув і той, хто починав війну, і той, хто захищався. Таким чином загинуло багато людей. Потім люди почали замислюватися і вирішили: всі людські істоти, незважаючи на їхнє походження, колір шкіри, мову, звичаї, бідність чи багатство дуже схожі. Чим ми всі схожі один на одного? Подивіться на тих, хто сидить поруч з вами. Що у нас спільного?

Так, дійсно, у нас по дві руки, щоб працювати, малювати; дві ноги – щоб бігати; два ока – щоб бачити; два вуха – щоб чути. І ще в кожного є розум – щоб думати. А головне, що нас об’єднує – людські права. Отже, в цьому ми рівні.

Але, хоча ми і схожі один на одного тим, що всі ми – люди, і маємо однакові права, ми – різні. У кожного свій неповторний характер, свої думки, почуття, здібності. У світі немає двох однакових людей. Подивіться на свої пальчики. На них тоненький малюнок з ліній. У кожної людини він свій, неповторний. Природа немовби стверджує, що кожен з вас – диво, яке ніколи не повторюється. Ми в цьому зараз переконаємося.

- Давайте пограємо у гру - „Твоя візитка“. Кожен учень каже про себе два-три речення. Називає рису, яка, на його думку, притаманна лише йому.

Наприклад: „Я дуже люблю морозиво і квіти рожевого кольору“. (висловлюються всі бажаючі).

– Бачите, ви всі маєте різні захоплення.

Висновок: Ми всі рівні у правах, але ми самі різні і неповторні особистості , кожна дитина має право на життя, виживання і здоровий розвиток. (Діти дивляться на карту світу з фігурками дітей у національних костюмах.)

-На землі зараз проживає 5,5 млрд.чол. Всі вони різні і неповторні. Всі вони рівні в правах. Люди живуть в Європі, Азії, Південній та Північній Америці, Австралії. Народи цих земель створили багато див, без яких неможливо уявити світ. Їх так і називають – дива світу. Народи постійно обмінюються своєрідними "подарунками". Америка подарувала всьому світові картоплю і соняшник, томат і кукурудзу. В Азії вперше стали будувати греблі, винайшли шовк, компас. З Європи по всьому світу розійшлися залізниці, кіно, футбол, автомобілі, книги. Лише з Австралії до зоопарків світу можуть потрапити такі дивні тварини як кенгуру, качконіс, єхидна, коала. Завдяки Африці ми можемо вживати шоколад, пити каву, знаємо про бегемотів, жирафів, давні єгипетські піраміди.

Висновок:
Народи збагачують світову культуру своїми внесками. Культура кожного народу – велика цінність для всього світу. Як і життя кожної людини – велика цінність для історії народу.