Разработка урока по английскому языку для 6 класса по теме: "Merry Christmas!"

Вид материалаРазработка урока

Содержание


Unit 5 “chistmas and new year”
Ход урока
Подобный материал:
Разработка урока по английскому языку

для 6 класса по теме: “Merry Christmas!”

учебник: «Английский язык нового тысячелетия»

автор: Н.Н. Деревянко и др.

Учитель: Толстоброва Татьяна Николаевна

МОУ «ООШ № 7»


На уроке я поставила перед собой задачи реализации обучающего, практического, развивающего, воспитывающего аспектов. С этой целью я попыталась создать условия для усвоения учебного материала, отобрав языковый материал, тесно связанный с жизнью; дала возможность учащимся использовать ранее полученные знания и жизненный опыт на уроке в новых ситуациях.

Учитель старается осуществить личностно-ориентированный подход в процессе реализации задач и достижения цели урока:

-формирует мировоззрение (осознание обычаев и традиций страны изучаемого языка и своей страны);

-развивает интерес к происходящему (высказывание собственного мнения на поставленную проблему);

-даёт возможность выразить эмоции и чувства, отношение к миру через собственное мнение и варианты групповой творческой работы;

На уроке используется формы работы:

-фронтальная, беседа с классом (контроль полученных знаний на предыдущих уроках, которые в дальнейшем в ходе урока позволяет сравнивать, сопоставлять, анализировать полученную ранее и новую информацию).

-групповая с элементами соревнования (даёт возможность проявить интеллект и сопереживать вместе с коллективом).

-парная, диалог (практика коммуникативных навыков в условиях, максимально приближенных к жизни, с учётом возрастных особенностей).

Работа над текстом с использованием раздаточного материала, работа над лексикой с использованием словаря, дискуссия, творческая практическая деятельность, аудирование, а также использование наглядности, мультимедийного проектора помогает учителю разнообразить урок и решить задачи, тем самым достигнуть цели урока.


Урок № 6.

^ UNIT 5 “CHISTMAS AND NEW YEAR”


Тема: “Merry Christmas!”

Цель: Создать условия для организации обсуждения учащимися темы на основе прослушанного и прочитанного материала с последующим монологическим высказыванием.

Задачи: образовательная- создать условия для закрепления полученных знаний “British Celebrations” через использование таблицы и ознакомление с особенностями древних традиций – гаданием и приметами разных стран путём использования языковой догадки при работе с текстовым материалом через слайды;

развивающая-

а) создать условия развития способностей учащихся осуществлять

продуктивные и репродуктивные действия путём сравнения праздников в

Британии и России, используя диаграмму;

б) создать условия для развития способности выслушивания, оценки и выражения собственного мнения через организацию дискуссии по вопросу ‘What Winter Celebration is more important in Britain and Russia’.

в) создать условия для организации элементов исследовательской работы

через работу с текстами по слайдам, проведения опроса и подведения итогов.

воспитательная-

а) организовать работу по созданию комфортных условий и способности

сотрудничать в группе через дискуссию с предъявлением большего количества

аргументов ‘Why we like Winter Holidays’;

б) организовать работу по формированию у учащихся положительного отношения к фактам иноязычной культуры по теме ‘British Celebrations’, потребности и способности понимать обычаи и традиции своей страны, других стран через работу по слайдам ;

учебная-

а) организовать прослушивание “Christmas Morning ” с извлечением информации, передачи главной мысли ‘What are you waiting from Christmas ?’и выражения

пожеланий к Рождеству.

в) создать условия для организации диалогической речи с использованием структуры Future Simple, устойчивых фраз и выражений.

Речевой материал:

продуктивный: лексический- bonfire, costume, card, fortune, fortune-telling, ice-hole, mask, send, take part in, tell fortunes;

грамматический: Simple Future.

Оснащение урока: , мультимедийный проектор, слайды,

.


^ Ход урока:

Stages of the lesson

Teachers’ activities

Pupils’ activity

1. Beginning of the lesson.



Glad to see you, dear friends!

Nice day, isn’t it?

Could you tell me, what season it is now?

Yes, it is. I think, it is a nice

day.

It’s winter now.


2. Warm-up

Do you like winter?

Why do you like winter?

Yes, I do, I like winter.

-I like winter because of my

birthday.

-I like winter because I like

to skate.

-I like winter because of

winter holidays.

-I like Christmas and New

Year’s Day.

3. Theme presentation.

Glad to hear it. So, winter has

come, Christmas are coming now.

Tell me, please, what we are going to speak about?


You are right, more than that

we shall speak about ancient

traditions and customs of

different countries, connected

with these celebrations.



-We are going to speak about

winter celebrations.

-As for me, I think we are

going to speak about New

Year’ Day and Christmas.

4.Talking on theme



Let’s remember some British celebrations. Look at the pictures and guess the celebrations.

Look at ‘The Holidays table’ and say what celebration you

would like to take part in if

you had a chance to visit Britain.

What do British people do on this holiday?

Nice of you! And what about you?


Please, what is your opinion?



P1P2P3

-If I had a chance to visit Britain I’d like to take part in Halloween.

-Children make jack-o-lanters,

putting candle inside pumpkins with holes for eyes and mouth.

-As for me, if I had a chance

to go to Britain, I’d light fire

works in memory of Guy Fawkes’ who tried to destroy

Parliament in London.

-I can say that I would send

a greeting card (valentine) to

dear friend without giving my name on the 14th of February,

St Valentine’s Day.



5. Presentation of new words

bonfire, costume, card, fortune, fortune-telling, ice-hole, mask, send, take part in, tell fortunes







6. Discussion.



Good of you, my friends. I see

you have got a lot of information about British celebrations.

.

What is more important in Britain- the New Year’s Day or Christmas?


What can you add?


Thank you. If we speak about

Christmas and New Year we remember about something unusual and mysterious. Do you know any superstitions

connected with these celebrations?


Is it really so?


Do you agree with this statement?


Is it a good superstition?




It’s Christmas- a holy day held

on December 25th in honour

of the birth of Christ.

In Britain the New Year is not

as widely celebrated as Christmas. Some people go to bed at usual time. Others do celebrate it, taking part in a New Year party.


We do. It’s the First Foot. This

is the first visitor to enter

a house on New Year’s

morning.

Just so. The First Foot must be

a man because it is believed

that if a woman first sets foot

in a house, bad luck will

follow throughout the year.

I sure agree. Traditionally

the first visitor of the year

must carry food, drink and

coal into the house for

future wealth.

It is a good one, because it

brings good luck.

7. Poetry minute



Good pupils!








Christmas Morning

I wake on Christmas Morning

My stocking on my bed;

Christmas Eve has come and gone

And Santa Claus has fled.

My parents all around me:

A bike! A ball to throw!

I look through the window pane,

At footsteps in the snow.

(Peter Jones)



My family and I invite friends,

lay the table, bake a cake,

play games, sing songs and dance.



8.Presentation of new

information on theme.

(work with ‘Holidays table)


8.Work with diagram.

Comparing.



Now look at the list of Russian celebrations. Mark in

your note books those you do

know, read and translate

using vocabulary.


Compare celebrations and say

what winter ones are the same

in both countries.


Could you be so kind as to answer my question-

Is New Year more important

than Christmas in Russia?



As for me I think it’s

Epiphany, Shrovetide, Old

New Year’s Eve.


They are New Year’s Day

and Christmas.


Yes, it is. New Year is more

important in Russia.

9. Discussion on theme.

Group work.

So you are two groups- the first group is from Britain, the

the second one is from Russia. Please, speaking about children’s activities on winter holidays give as many

arguments as you can.


(gives signal cards and speaks

about results)

British children

- sing carols

-get gifts in the stockings

-go to church

-eat turkey

-decorate fir- tree

-wait for Santa Claus

Russian children

-play snowballs

-make a snowman

-build a town let

-tell fortunes

-wait for Grandfather Frost

10. Listen and put the pictures in the right order.





1d 2c 3f 4e 5g 6b 7a



11. pair of work

(reserved task)

Discuss your celebration of Christmas

Dialogue


12. The end of the lesson.

Home task.


Marks


Conclusion




  1. Ex. 6, p. 59.

Design your own Christmas cards for your friends

You were hardly working

all lesson long. Nice of you

to do that!

Could you be so kind as to tell

me if you have got some new

information on the lesson.


What did you do on the lesson?


Are you ready to do your

home task?

Thank you, the lesson is over,

Good bye.



Quite so! We’ve got some

interesting information about

celebrations, traditions and

customs of different countries.

It was exciting!

We spoke about celebrations of

Britain and Russian, learnt some superstitions and read

palm.

Certainly, we are ready.