Уявлень про сучасний стан природи Землі як середовища життя людини, а також у розумінні елементарних зв’язків між компонентами природи, між природою та людиною

Вид материалаДокументы

Содержание


Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності
Вивчення нового матеріалу
Додаткові завдання
Самостійна робота за темою «Вступ»
2) Виберіть материки територія яких повністю знаходиться у Північній півкулі. 3)
3) Що таке циклони та антициклони?3 рівень1
3) Назвіть основні кліматичні відмінності помірного поясу.4 рівень.1)
2). Доведіть конкретними прикладами, що формування рельєфу є результатом сукупної дії внутрішніх та зовнішніх сил Землі.3
2) Виберіть планетарні форми рельєфу:а) рівнини; б) материки; в) гори; г) океанічні западини.3)
2) Виберіть правильне твердження:а) основні форми рельєфу - це гори та рівнини;б) дрібні форми рельєфу – це гори та рівнини3)
2) За якою ознакою розрізняють циклони та антициклони?3)
2) Чи можна стверджувати, що молоді гори завжди високі, а старі - низькі?3)
Варіант і
Варіант ii
Варіант і
Варіант ii
Самостійна робота за темою «Африка»
Варіант іі
Подобный материал:
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12
Тема: Екологічні проблеми материків і океанів. Практична робота №12

Визначення основних видів забруднення та встановлення джерел їх надходження.

Мета: Н: Дати комплексну характеристику проблемі забруднення навколишнього середовища, ознайомити учнів із основними джерелами надходження забруднень, роллю міжнародних організацій у вирішенні екологічних проблем.

В: Виховувати екологічну, мовну, розумову і трудову культуру.

Р: Розвивати вміння висловлювати, доводити власну думку, працювати із джерелами знань, практично застосовувати набуті знання.

Обладнання: Учнівські повідомлення, практикуми, фізична карта світу, підручник.

Тип уроку: Урок практичного застосування знань, умінь, навичок.

Хід уроку

Організаційний момент

Актуалізація опорних знань та умінь учнів

Природні ресурси – визначення і класифікація (6 балів) усно

Заповнити таблицю

Характеристика природних ресурсів

вплив людини


(9 балів)

Таблиця + логічні ланцюжки (12 балів)

Мотивація навчальної діяльності

Прийом « Дивуй».

Чи відомо вам, що скло і пластик, попадаючи у природу не руйнуються пртягом сотень років;що нафта, попадаючи у воду здатна розтікатись шаром, товщиною в одну молекулу; що людство стало причиною повного зникнення десятків біологічних видів. Щороку кожна особа продукує більше 100кілограмів сміття і екологи називають нашу цивілізацію сміттєвою.

Вивчення нового матеріалу

План
  1. Екологічні проблеми материків і океанів
  2. Практична робота 12


1

Тільки об’єднавши зусилля людство зможе гармонізувати відносини з природою. Про значні проблеми і міжнародні організації, які охороняють природу ми дізнаємось, прослухавши повідомлення. Теми
  • Проблема Світового океану.
  • Проблема знищення лісів
  • Міжнародні екологічні організації і їх діяльність.

Учні слухають повідомлення, формулюють і задають запитання. Роблять висновки про необхідність підвищення екологічної свідомості людства.

2

Практична робота №12 Визначення основних видів забруднення та встановлення джерел їх надходження.

Опорні поняття:

Забруднення – небажана зміна властивостей навколишньогоо середовища внаслідок діяльності людини.

Забруднення є хімічні, фізичні (радіаційне, механічне, шумове, електромагнітне, теплове), біологічні

Галузі діяльності людини, які приводять до виникнення забруднень називають забрудниками.
  • Промисловість
  • Сільське господарство
  • Транспорт
  • Комунальне господарство
  • Військово-промисловий комплекс.

Завдання практичної роботи згідно практикума.

ВИСНОВОК.

Для вирішення проблем навколишнього середовища необхідно обєднати зусилля людства. Раціональне природокористування і підвищення екологічної культури - основні шляхи вирішення проблеми.


ДОДАТКОВІ ЗАВДАННЯ виконуються за бажанням учнів.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Самостійна робота за темою «Вступ»

Варіант 1
1 рівень
1).Господарська діяльність людини позначена на картах:
а) тематичних;
б) фізичних;
в) комплексних.

2) Виберіть материки територія яких повністю знаходиться у Північній півкулі.

3) Що таке поясний час ?

2 рівень

1) Назвіть чинники під впливом яких відбувається формування клімату будь-якої території.
2) Виберіть правильне твердження:
а)характерною особливістю океанічної земної кори є відсутність гранітного шару;
б) Внаслідок руху Землі навколо осі відбувається зміна пір року.
3) Що таке циклони та антициклони?
3 рівень
1). У чому полягає суть теорії Вегенера ? Назвіть її переваги та недоліки.
2) Поясніть походження поясів низького атмосферного тиску на екваторі та у помірних широтах, поясів високого тиску - на полюсах та у тропічних широтах.
3) Назвіть основні кліматичні відмінності помірного поясу.
4 рівень.
1) Чи можна обчислити масштаб карти, якщо він на ній не позначений? Відповідь обґрунтуйте.
2). Доведіть конкретними прикладами, що формування рельєфу є результатом сукупної дії внутрішніх та зовнішніх сил Землі.
3) Чому на високогірних курортах можна водночас засмагати та кататися на лижах?
2 варіант
1 рівень
1).Найбільшим за площею є материк:
а) Африка ;б) Євразія; в) Антарктида; г) Північна Америка.
2) Виберіть планетарні форми рельєфу:
а) рівнини; б) материки; в) гори; г) океанічні западини.
3) Що таке місцевий час?
2 рівень
1) Назвіть які розрізняють типи повітряних мас:
а) за температурою;
б) за вологістю.
2) Виберіть правильне твердження:
а) основні форми рельєфу - це гори та рівнини;
б) дрібні форми рельєфу – це гори та рівнини
3) Що таке пасати і мусони?
3 рівень
1) Які процеси відбуваються під час зіткнення та розходження літосферних плит?
2) За якою ознакою розрізняють циклони та антициклони?
3) Як би відбувався розподіл атмосферного тиску біля земної поверхні за умови її однорідності?

4 рівень
1) За підрахунками вчених , щороку Тихий океан розширюється на 12-16 см. На скільки він став ширшим відтоді як його перетнув Магеллан?
2) Чи можна стверджувати, що молоді гори завжди високі, а старі - низькі?
3) Уявіть собі ,що ви вирушили у подорож з Києва на повітряній кулі. У якому напрямі ви будете рухатись - на захід чи схід? Чому?


КОНТРОЛЬНА РОБОТА за темою «Вступ»

1 Варіант

1. Що собою являє карта часових поясів?

2. Дайте визначення поясному часу.

3. На скільки часових поясів поділена земна куля?

4. Дайте визначення літосферним плитам.

5. Які існують закономірності у розміщенні стійких і рухливих ділянок земної кори та форм рельєфу, що їм відповідають?

6. Перерахуйте основні кліматичні пояси, що виділяють на земній кулі.

7. Що є основним чинником формування кліматичних поясів?

8. Улітку за північним полярним колом Сонце може не заходити за горизонт протягом півроку. Чому навіть у цей період там спостерігаються низькі температури повітря?

9. Дайте визначення природній зоні.

10. Дайте визначення природному комплексу.


2 Варіант

1. Дайте визначення місцевому часу.

2. Який час називають літнім і чому?

3. Визначте розходження в географічній довготі між двома пунктами. Якщо відомо різницю в місцевому часі: в Києві місцевий час 15 годин 00 хвилин, а в Луганську 15 годин 36 хвилин.

4. Що таке платформа, дайте визначення.

5. Які форми рельєфу характерні для території України?

6. Укажіть причини закономірностей у розміщенні стійких і рухливих ділянок земної кори та форм рельєфу, що їм відповідають.

7. Відомо, що в межах багатьох кліматичних поясів виділяють кліматичні області. В результаті чого виникла можливість для утворення цих кліматичних областей?

8. Дайте визначення клімату.

9. Дайте визначення географічним поясам.

10. Укажіть причини існування закономірностей у розміщенні географічних поясів і природних зон.


Самостійна робота за темою «Світовий океан»

ВАРІАНТ І

I рівень

Нанесіть на контурну карту Тихий, Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий океани.

II рівень

Знайдіть в атласі та нанесіть на контурну карту: Беринґове море, Карибське море, Бенгальську затоку, Баренцево море, Саргасове море, Маріанський жолоб, острів Мадагаскар, острів Ньюфаундленд, о. Великобританію, о. Шрі-Ланка, течію Західних вітрів.

III рівень

Порівняйте за типовим планом географічне положення Атлантичного та Індійського океанів.

IV рівень

Визначте спільні та відмінні рельєфу дна Тихого та Атлантичного океанів.

ВАРІАНТ II

I рівень

Нанесіть на контурну карту назви материків, які омиває Індійський океан.

II рівень

Знайдіть в атласі та нанесіть на контурну карту: Охотське море, Північне море, Аравійське море, море Лаптєвих, Тасманове море, Коралове море, Берингову протоку, протоку Дрейка, Мозамбіцьку протоку, Філіппінський жолоб, острів Нова Зеландія, течію Куросіо,

III рівень

Порівняйте географічне положення Атлантичного та Північного Льодовитого океанів.

IV рівень

Визначте спільні та відмінні риси рельєфу дна Тихого та Індійського океану.

ВАРІАНТ І

I рівень

Нанесіть на контурну карту Тихий, Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий океани.

II рівень

Знайдіть в атласі та нанесіть на контурну карту: Беринґове море, Карибське море, Бенгальську затоку, Баренцево море, Саргасове море, Маріанський жолоб, острів Мадагаскар, острів Ньюфаундленд, о. Великобританію, о. Шрі-Ланка, течію Західних вітрів.

III рівень

Порівняйте за типовим планом географічне положення Атлантичного та Індійського океанів.

IV рівень

Визначте спільні та відмінні рельєфу дна Тихого та Атлантичного океанів.

ВАРІАНТ II

I рівень

Нанесіть на контурну карту назви материків, які омиває Індійський океан.

II рівень

Знайдіть в атласі та нанесіть на контурну карту: Охотське море, Північне море, Аравійське море, море Лаптєвих, Тасманове море, Коралове море, Берингову протоку, протоку Дрейка, Мозамбіцьку протоку, Філіппінський жолоб, острів Нова Зеландія, течію Куросіо,

III рівень

Порівняйте географічне положення Атлантичного та Північного Льодовитого океанів.

IV рівень

Визначте спільні та відмінні риси рельєфу дна Тихого та Індійського океанів.

Самостійна робота за темою «Африка»

ВАРІАНТ 1

1 рівень

1. В основі материка Африка лежить:

а) область альпійської складчастості;

б) вулканічне плато;

в) давня платформа.

2. Крайньою південною точкою материка є мис:

а) Голковий; б) Лопес; в) Доброї Надії.

3. Найдовша річка Африки – це:

а) Ніл; б) Конго; в) Амазонка.

ІІ рівень
  1. Назвіть тварин, що мешкають у саваннах Африки.
  2. Над територією Африки переважають такі повітряні маси:

а) екваторіальні;

б) тропічні;

в) субекваторіальні;

г) помірні.

3. За допомогою фізичної карти Африки встановіть найвищі гори серед наведених: Атлас, Драконові, Капські.

ІІІ рівень
  1. Які чинники зумовлюють сухий клімат півострова Сомалі?
  2. Чому на східному узбережжі Африки немає вологих екваторіальних лісів?
  3. Поясніть причини нерівномірного розміщення населення Африки.

4 рівень

1. Назвіть найвідоміші національні парки Африки.

2. Куди бажано взяти парасольку у січні – на мис Голковий чи на мис Рас-Енгела? Чому?

3. Які зміни в природі Африки викликала господарська діяльність людини?


ІІ ВАРІАНТ

1 рівень

1. Більша частина Африки розташована у такій півкулі:

а) Північній; б) Південній.

2. Крайньою північною точкою материка Африка є:

а) Альмаді; б) Рас- Ангела; в) Рас – Гафун.

3. Водоспад Вікторія знаходиться на річці:

а) Ніл; б) Конго; в) Замбезі.

2 рівень

1. Поясніть як тварини африканських пустель пристосовані до жаркого клімату.

2. У яких географічних поясах розташована територія Африки?

3. До яких басейнів належать африканські річки?

3 рівень
  1. На якому схилі Драконових гір випадає більше опадів? Чому?
  2. Завдяки чому річка Ніл доносить свої води до Середземного моря, хоча її шлях і пролягає через найбільшу пустелю світу?
  3. На які групи за рівнем розвитку можна поділити країни Африки?



4 рівень

1. Чому зона пустель у Північній Африці займає більші площі, ніж у Південній?

2. Дослідження території Африки закінчились зовсім недавно. Якими чинниками можна пояснити цей факт?

3. Чи випадає на території Африки сніг? Якщо так, то де? Поясніть чому.

Самостійна робота за темою Африка

варіант 1

1 рівень

1. В основі материка Африка лежить :
а) область альпійської складчатості;
б) вулканічне плато;
в) давня платформа.

2. Крайньою південною точкою материка Африка є мис:
а) Голковий; б) Лопес; в) Доброї Надії.

3. Найдовша річка Африки-це:
а) Ніл; б) Конго; в) Амазонка.

2 рівень

1. Назвіть тварин, що мешкають у саваннах Африки.
2. Над територією Африки переважають такі повітряні маси:
а) екваторіальні; б) тропічні; в) субекваторіальні; г) помірні.
3. За допомогою фізичної карти Африки встановіть найвищі гори серед наведених: Атлас, Драконові, Капські.

3 рівень

1. Чому волога не надходить у Сахару з Атлантичного океану?
2. Чому на східному узбережжі Африки немає вологих екваторіальних лісів?
3. Поясніть причини нерівномірного розміщення населення Африки.

4 рівень

1. Назвіть найвідоміші національні парки Африки. Які природні комплекси охороняються на їхній тариторії?
2. Куди бажано взяти парасольку у січні- на мис Голковий чи на мис Рас-Енгела? Чому?
3. Які зміни у природі Африки викликала господарська діяльність людини?

ВАРІАНТ 2

1 рівень

1.Більша частина Африки розташована у такій півкулі:
а) Північній; б) Південній.
2. Крайньою північною точкою материка Африка є мис:
а) Альмаді; б) Рас-Енгела; г) Рас-Гафун.
3) Водоспад Вікторія знаходиться на річці:
а) Ніл; б) Конго; в) Замбезі.

2 рівень

1. Поясніть , як тварини африканських пустель пристосовані до жаркого клімату?
2. У яких географічних поясах розташована територія Африки?
3) До яких басейнів належать африканські річки?

3 рівень

1. На якому схилі Драконових гір випадає більше опадів ? Чому?
2 Завдяки чому річка Ніл доносить свої води до Середземного моря, хоча тече через Сахару?
3. На які групи за рівнем розвитку можна поділити країни Африки?

4 рівень
  1. Чому зона пустель у Північній Африці займає більшу площу , ніж у Південній?
    2. Дослідженя території Африки закінчилися зовсім недавно. Якими чинниками можна пояснити цей факт?
    3. Чи є снігові вершини в Африці? Якщо так , то де? Поясніть причину.



Самостійна робота за темами «Антарктида», «Австралія»

1. Що собою являють антарктичні оази?
2. Які корисні копалини найбільш поширені в Австралії?
3. З яких груп складається населення Австралії?

ІІІ рівень

1. Поясніть вплив географічного положення Австралії на її природу.
2. Чому життя тварин Антарктиди пов’язано з океаном?
3. Чому Антарктида – пустеля?

ІV рівень

1. Коли буде збільшуватись льодовиковий покрив Антарктиди – під час потепління чи похолодання клімату Землі? Відповідь обгрунтуйте.
2. У якому випадку, на вашу думку, відбудуться серйозні зміни в природі Австралії: за умов руйнування Великого Вододільного хребта чи Західно- Австралійського плоскогір’я? Відповідь обгрунтуйте.
3. Поясніть, чому кролики стали стихійним лихом для природи Австралії.

ВАРІАНТ ІІ

І рівень

1. Австралія розташована у такій півкулі:

а) Північна; б) Південна.
2. Південний полюс відкрив:
а) Руаль Амундсен; б) Роберт Скотт.
3. Найвищі гори Австралії:
а) Великий Вододільний хребет;
б) Австралійські Альпи.

ІІ рівень

1. Що таке „шельфовий льодовик Антарктиди”?
2. Назвіть природні зони Австралії.
3. Якими водами живляться річки Австралії?

ІІІ рівень

1. Назвіть головні чинники, що обумовлюють клімат Антарктиди.
2. Доведіть, що Австралія – найсухіший материк Землі.
3. Чому Антарктида – найвищий материк планети?

ІV рівень
  1. Поясніть механізм утворення стокових вітрів. Намалюйте схему.
    2. Порівняйте природу саванн Африки та Австралії. Визначте спільні та відмінні риси.
    3. Чи зупинилися б ви на ночівлю у криці, мандруючи Австралією?



Самостійна робота за темою «Південна Америка»

І ВАРІАНТ

1 рівень

1. Найвищою точкою Анд є гора:
а) Котопахі; б) Аконкагуа; в) Ільямпу.

2. Крайньою північною точкою Південної Америки є мис:
а) Гальінас; б) Паріньяс; в) Фроуерд.

3. Південна Америка відокремлена від Північної Америки:
а) Панамським каналом; б) протокою Дрейка; в) Суецьким каналом.

2 рівень

1. За допомогою карти назвіть низовини Південної Америки.

2. У межах яких географічних поясів розташована територія Південної Америки?

3. До басейнів яких морів та океанів належать річки Південної Америки? Наведіть приклади.

3 рівень

1. Як називається платформа, що лежить під материком Південна Америка?

2. Охарактеризуйте зону екваторіальних лісів Південної Америки за таким планом:
а) географічне положення;
б) грунтовий покрив;
в) рослинний та тваринний світ.

3. Якою мовою (мовами) говорять народи Південної Америки?

4 рівень

1. Коротко охарактеризуйте одну із країн материка (за вибором) за таким планом: географічне положення, столиця, господарська діяльність населення.

2. Поясніть причини утворення пустелі Атакама в Південній Америці.

ІІ ВАРІАНТ

1 рівень

1. Найнижчою точкою Південної Америки є:
а) п-ів Вальдес; б) г. Бандейра; в) г. Рорайма.

2. Крайньою південною точкою Південної Америки є мис:
а) Паріньяс; б) Кабу-Бранку; в) Фроуерд.

3. Південна Америка відокремлена від Антарктиди:
а) Панамським каналом; б) протокою Дрейка; в) Суецьким каналом.

2 рівень

1. За допомогою карти назвіть плоскогір’я Південної Америки.

2. Хто такі мулати?

3. Як називаються савани басейну річки Оріноко?

3 рівень

1. Охарактеризуйте природну зону тропічних пустель Південної Америки за таким планом:
а) географічне положення;
б) грунтовий покрив;
в) рослинність та тваринний світ.

2. Чому пасати приносять до Південної Америки більше вологи ніж до Африки та Австралії?

3. Перерахуйте найбільші за площею країни Південної Америки.

4 рівень

1. Які спільні риси має тектонічна будова Південної Америки та Австралії? Які відмінні риси?

2. Як змінився б клімат Південної Америки за умов, що Анди були б розташовані на сході материка?


Список літератури
  1. Варакута О.М. Географія. Тестові завдання для підготовки до ЗНО. Тернополь. «Підручники і посібники» 2010.
  2. Географія. Зовнішнє оцінювання: Довідник. – Тернополь: Навчальна книга – Богдан, 2008.
  3. Географія. Практичний довідник. – Харків: ФОП Співак Т.К. 2010
  4. Довгань Г.Д. « Інтерактивні технології на уроках географії». – Харків: Видавнича група «Основа», 2005.
  5. Заставецька О.В. Збірник географічних задач із фізичної географії: Навчальний посібник для учнів 6-8 класів. . - Тернополь. «Підручники і посібники» 2005.
  6. Календарно-тематичне планування. Географія 6-9 класи. - Тернополь. «Підручники і посібники» 2010.
  7. . Кобернік С.Г., Скуратович О.Я. Географія материків і океанів: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. - К.: Навчальна книга, 2005.
  8. Корнєєв В.П., Герасимчук В.М., Пічугін Б.В. Географія материків і океанів: Підруч. для 7 кл. - К.: Освіта, Шкільна освіта, 2003.
  9. Пестушко В. Ю., Сасихов В. О., Уварова Г. Є. Географія материків і океанів: Підруч. для 7 кл. серед. шк. - К.: Абрис, 2003.
  10. Програми з географії для загальноосвітніх навчальних закладів..- К.: , 2001.