Future Simple Tense Цели урок

Вид материалаУрок

Содержание


II. Let's do physical exercises: (физ. зарядка ).
III. We have done with you physical exercises and now we shall do phonetic exercises :( фонетическая зарядка).
IV. Today at the lesson. (сегодня на уроке).
V. Let's start (повторение материала предыдущего урока).
VI. New material.(новый материал).
VII. Let's have practicе (Закрепление полученных знаний).
VIII. Let's go to the party. (Знакомство с английской вечеринкой
Come to a garden party on saturday!
Oтвет: The English party consists of the fancy dresses, competitions, prizes, evening fun! Учитель
Little Red
Little Red
Little Red
Little Red Riding Hood
IX.A competition. (Применение знаний об использовании всех типов предложений в будущем времени на практике.)
Подобный материал:


Урок английского языка в 5 классе

(по учебнику Кузовлев В.П.)

Не пойдете ли на вечеринку? Общий и специальный вопрос в будущем времени.


Подготовила: Шамрай Ирина Викторовна,

учитель английского языка МОУ «Средняя общеобразовательная школа с углубленным изучением предметов художественно-эстетического цикла №55 имени А. Невского» города Курска

Theme: Will you go to the party?

General and special questions in the

Future Simple Tense

Цели урока:
  1. Образовательные: приобщить обучающихся к иноязычной культуре, развить кругозор по страноведению;

2. Учебные: познакомить обучающихся с особенностями английской вечеринки; закрепить употребление утвердительных и отрицательных предложений в будущем времени, познакомить с порядком слов в общих и специальных вопросах; практиковать аудирование, устную речь и чтение;

3. Развивающие: учить обучающихся мыслить самостоятельно, развивать память, логическое мышление, догадку;

4. Воспитательные: воспитывать чувство интернационализма, умение работать в коллективе, умение занимать активную жизненную позицию.


Ход урока.

I. Организационный момент:

- Good morning! How are you!

- Who is on duty today?

II. Let's do physical exercises: (физ. зарядка ).

-Stand up! Hands up! Hands to the sides! Hands forward! Clap your hands!

Run! Jump! Swim! Fly! Climb! Count: one, two, three… twenty two…

Children, sing a song!

Дети поют песню: JINGLE BELLS

III. We have done with you physical exercises and now we shall do phonetic exercises :( фонетическая зарядка).

Дети в классе занимают два ряда. Дети первого ряда задают вопросы и отвечают на них по цепочке:

–When is your mother's birthday?

- My mother's birthday is on the ….

- When is your grandfather's birthday?

- My grandfather's birthday is on the…. ets.

Дети второго ряда задают друг другу по цепочке следующие вопросы и отвечают на них:

-What can you do in your spare time?

-I can play football. And what can you do in your pair time?

-I can visit my grandparents ets.

Учитель задаёт вопросы на повторение глагола – to be

to have

Present Simple

Past Simple

Например:

Are you pupils? Is he a doctor? Have you got a pet? Do you go to school every day? Does he read books? Did you read a book yesterday? ets.

IV. Today at the lesson. (сегодня на уроке).

-Now, children, what shall we do at the lesson today?

First of all, we shall review the grammar material of the previous lesson- the forming of the statements and negative sentences in the Future Simple tense.

Then, we shall learn the forming of the special and general questions and after that we shall have fun and join the English party.

V. Let's start (повторение материала предыдущего урока).


- What do you know about the forming of the Future Simple Tense? Speak Russian, please.

Обучающиеся излагают теоретические знания по теме.

-Now let's have practice and check your homework. Do ex.2, p.190. Then ex.4, p191.

Учащиеся читают и переводят утвердительные предложения, а затем ставят их в отрицательную форму.

Shall not = shan`t.

Will not = won`t

1. I shall play the piano next day.

2. He will watch TV often.

3. We shall eat a lot of chocolates.

4. She will do homework in the evening.

5. I shall play tricks on my friends.

6.They will speak Russian at the English lesson.

VI. New material.(новый материал).

Fine, thank you, children. It's time for new material.

Давайте вспомним о карточке - « Порядок слов в общем и специальном вопросах». Покажите её. Напомните мне каков порядок слов в общем вопросе.

Дети показывают карточку (которой они пользовались при изучении Рresent Simple и Past Simple.) и отвечают на поставленный вопрос.

1 2 3 4

вспом. гл. подл. сказ. втор.чл.


-Давайте попробуем задать общий вопрос к предложению на доске:

Megan will play the piano at school in two weeks.

-Найдите сначала вспомогательный глагол, затем подлежащее, сказуемое и т. д. по карточке (обучающие успешно справляются с заданием, учитель записывает на доске общий вопрос).

Will Megan play the piano at school in two days?

-А теперь скажите по-русски какие специальные вопросы мы можем задать к этому предложению ?(дети предлагают вопросы).

-На чём Мейген будет играть в школе через две неделе?

-Где Мейген будет играть на пианино через две неделе?

-Когда Мейген будет ирать на пианино в школе?

- Что Мейген будет делать в школе через две неделе?

-Давайте зададим эти вопросы по-английски, используя карточку

1 2 3 4 5

вопр. сл. вспом. гл. подл. сказ. втор.чл.

Обучающиеся успешно справляются с заданием, записывая предложения на доске. - What will Megan play at school in two weeks?

- Where will Megan play the piano in two days?

- When will Megan play the piano at school?

VII. Let's have practicе (Закрепление полученных знаний).

Do ex.3, p194.

Where

What

When

How

What

hobby

Will

will

Shall

I

my family

my sister

my brother

study well

do

spend

holidays

go in for sport

live

be famous

have

Tomorrow?

next year?

next summer?

after finishing

school?

in 15 years?


Учитель предлагает русский вариант различных общих и специальных вопросов, обучающиеся находят английский вариант.


Do ex.4, p194.

Linda's answers.

Sp.: – To the sport centre.

Gen.: – No, I won`t. I can`t ride a skateboard.

Sp.: – I` ll go swimming.

Sp.: - At 4 pm.

Sp.: – With my sister.

Учитель предлагает придумать либо общие, либо специальные вопросы, ответом на которые являются вышеизложенные предложения.


VIII. Let's go to the party. (Знакомство с английской вечеринкой)

I see that you are very intelligent pupils. It is high time to go to the English

party. We shall have auding. Listen to me. Try to understand everything.

(учитель предлагает послушать рассказ и понять содержание).

На доске появляется красочный плакат следующего содержания:


COME TO A GARDEN PARTY ON SATURDAY!

Fancy dresses

Competition!

PRIZES

EVENING FUN!

Ask your form teacher for details.




-Once, english pupils come to school and on the wall near the entrance they see a colorful newspaper. They come up and begin to read. What are they reading?

Дети читают надписи на плакате и переводят: приходите на вечеринку на открытом воздухе; вас ожидают маскарадные костюмы, соревнования, призы, вечерние развлечения; узнайте подробности у учителя.

Далее звучит следующий диалог :

Учитель: What does the English party consist of?

Oтвет: The English party consists of the fancy dresses, competitions, prizes, evening fun!

Учитель: What details about the party do you want to know? Read the questions of ex.1, p.192. Find the right answer.

Учащиеся читают, переводят общие и специальные вопросы в будущем времени, находят правильный вариант ответов.

Will you go to the party?

1.When will the party finish?

2.When will the party start?

3.Will we have disco?

4.What prizes will we have

5.Will the party start in the evening?

6.What will we see in the evening?

Учитель: Shall we join the English party, children? (Присоединимся к вечеринке?)

Ответ: Сertainly we shall.

Учитель: Let's start with fun and watch a play.(Давайте начнём с пьесы).


Tворческая группа учащихся показывает сказку Красная шапочка.

Little Red Riding Hood



Scene I


Little Red Riding Hood: My name is Little Red Riding Hood.

Good morning, children.



Children: Good morning, Little Red Riding Hood.

(Little Red Riding Hood goes out.)

Mother: Little Red Riding Hood, Little Red Riding Hood! Where are you?

Little Red Riding Hood: I am here, Mother. What's the matter? (Little Red Riding Hood comes in.)


Mother: Little Red Riding Hood! Today is your grandmother's birth-day. Take a cake, some apples and a jug of honey to her.


Little Red Riding Hood: All right. Mother.



Mother: Don't speak to anybody on the way. Don't stop in the wood.

And don't pick any flowers or mushrooms there.



Little Red Riding Hood: All right. dear Mother. Good-bye!



Mother: Good-bye, darling.

(Little Red Riding Hood goes out.)



Scene II

(Little Red Riding Hood in the wood.)

Little Red Riding Hood: How nice it is in the wood. There are many trees, flowers and mushrooms. I'll pick some flowers for my grandmother.

(The Wolf appears.)


The Wolf: I am big and grey. I live in the wood. I want to eat up Little Red Riding Hood.


Children: Go away, go away, you bad Wolf!


The Wolf: Hush, children! (He goes up to Little Red Riding Hood.) Good morning, Little Red Riding Hood.


Little Red Riding Hood: Good morning, Mr. Wolf.


The Wolf: Where are you going, Little Red Riding Hood?


Little Red Riding Hood: I am going to my grandmother. It's her birthday today. I take a cake, some apples and honey to her.


The Wolf: Where does she live, your grandmother?


Little Red Riding Hood: She lives in a little house in the wood near the river.

The Wolf: Is it far from here?

Little Red Riding Hood: No, it is not.

The Wolf: Well, good-bye, Little Red Riding Hood.

Little Red Riding Hood: Good-bye, Mr. Wolf.

Scene III

(The Wolf comes to Grandmother's house and knocks at the door).

Grandmother: Who is there?

The Wolf: It's me, Little Red Riding Hood.

Grandmother: Come in, darling.

(The Wolf runs up to Grandmother and wants to catch her up, but runs away. The Wolf puts on Grandmother's dress and cap and go to bed. Soon Little Red Riding Hood appears near Grandmother House.)

Little Red Riding Hood (singing):

Clap, clap, clap,

Rap, rap, rap,

I'm knocking at the door,

Tap, tap, tap.

The Wolf: Who is there?

Little Red Riding Hood: It's me, Little Red Riding Hood. Wolf: Come in, my dear.

Little Red Riding Hood: Good morning, Granny.

The Wolf: Good morning, Little Red Riding Hood.

(Little Red Riding Hood puts the basket on the table and comes up to

Granny's bed.)

Little Red Riding Hood: Many happy returns of the day! Wolf: Thank you, my dear.

Little Red Riding Hood: What big eyes you have, Granny!

The Wolf: The better to see you, my dear. .Little Red Riding Hood: What big ears you have, Granny!

The Wolf: The better to hear you, my dear. Little Red Riding Hood: What sharp teeth you have, Granny!

The Wolf: The better to eat you up.

(And the Wolf jumps out of the bed and wants to catch Little Red Riding

Hood, who is shouting: "Help! Help!" Grandmother and the Hunter come in. The Hunter shoots and the Wolf

Falls down.)

Grandmother: Oh, thank you very much! The Hunter: Oh! It's really nothing.

G
randmother, the Hunter, Little Red Riding Hood
: That’s the end of the story.


Обсуждение увиденного:

Учитель: Do you like the play, children?

Ответ: Yes we do.

Учитель: What about the costumes? Do you like the costumes?

Ответ: Yes we do.

Учитель: Shall we give the prizes to the costumes?

Ответ: Yes, we shall.

Учитель раздаёт призы участникам сказки.

IX.A competition. (Применение знаний об использовании всех типов предложений в будущем времени на практике.)

-Well, children, we have already had at our party: fun, fancy dresses, prizes.

Now we shall have a competition. (Ну что же , ребята, на нашей вечеринке уже были костюмы, призы, сказка. Сейчас нас ждут соревнования).

Две команды выстраиваются у доски. Учитель раздаёт карточки отдельных членов предложения.


подл. сказуем. второст.чл вспом. гл. not


- Let's form sentences. (Учитель называет различные типы предложений по - русски, обучающиеся занимают необходимое место в ряду, что бы получилось правильное предложение). Та команда, которая допускает меньшее количество ошибок, является победителем и получает призы).

X. Подведение итогов. (Учитель задаёт всевозможные вопросы о проведённом уроке и главный вопрос: Что вам понравилось больше всего?)

1.

-What have we done at the lesson today?

-Did we learn to form questions in the Future Simple Tense?

-Did we learn a lot about the English party?

-What does the English party consist of?

-Did we have fun?

-Did we have a competition?

-Did we get prizes?

-What did you like most of all at the lesson?

  1. Учитель характеризует работу учащихся, выставляет оценки,

Задаёт домашнее задание: do ex .94 p.96 Reader.

Stand up, children, thank you for the lesson.