Урок-путешествие

Вид материалаУрок

Содержание


Ход урока.
Teacher: You are right. Take the letter, put it according it’s number. It’s number 9. And let’s start. Музыка.
Физкульт. пауза.
По табличкам дети называют 3 формы неправильных глаголов.
Дети задают вопросы по теме “MY WORKING DAY”, используя глаголы в Past Simple.
Используя предложенную лексику, учащиеся составляют мини-диалоги по теме “MY LAST REST DAY”.
Подобный материал:


«ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ИГРОВЫХ МОМЕНТОВ НА НАЧАЛЬНОМ ЭТАПЕ ОБУЧЕНИЯ АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ».


УРОК-ПУТЕШЕСТВИЕ.

3 КЛАСС.


Тема урока: “Мой рабочий день. Мой выходной день.”

“Present Simple. Past Simple.”


Задачи урока:

1. Обобщить грамматический материал (употребление грамматических времен Present Simple и Past Simple).

2. Практиковать учащихся в описании рабочего и выходного дня.

3. Тренировать учащихся в монологической и диалогической речи.

4. Учить использовать в речи ранее изученный грамматический и лексический материал.

5. Практиковать учащихся в аудировании, говорении и чтении.

6. Воспитывать понимание в необходимости получения знаний и применения их на практике.

Тип урока: обобщающий.

Учебные пособия:
  1. Плакат-карта звездного неба
  2. Макет или рисунок ракеты
  3. Грамматические таблицы времен Present Simple и Past Simple.
  4. Таблицы с активной лексикой
  5. Часы
  6. Карточки с буквами
  7. Таблицы с неправильными глаголами.



План урока.
  1. Организационный момент.
  2. 1) Беседа с дежурным

2)Фонетическая и речевая зарядка

3)Повторение грамматических времен

4)Активизация глаголов в Present Simple, аудирование рассказов-миниатюр по теме «Рабочий день», контроль понимания.

5)Отработка вопросительной и отрицательной форм глаголов в Present Simple.

6)Физкульт. пауза

7)Повторение форм неправильных глаголов.

8)Отработка вопросительной и отрицательной формы глаголов в Past Simple в диалогической речи.

9)Составление монологов «Мой выходной день » в Past Simple.

10)Игра «Подбери рифму».

11)Подведение итогов урока.

3. Домашние задание.

ХОД УРОКА.
  1. Good morning, dear children!

Glad to see you today! How are you? (ответы учеников)
  1. 1) What date is today?

What day of the week is today?

Who is absent?


Teacher: Boys and girls! I’ve got a letter. You see, it’s a sound letter. Let’s listen to it.


(звучит запись): - People of Eath! It’s a planet Enigma. We’ve lost a very important thing for us. We can’t find it without you! We can’t live without it, but we don’t remember what we have lost. Help us, help us, help us, please…


Teacher: Children! Look at the blackboard. It’s a map of the sky. It’s our planet. We’ll fly to Enigma and help the people. But there are 9 planets between our planet and Enigma. We have to stop at each planet, do the task and get a prise for it. It is a letter. We’ll put it in this line. So we’ll find the word, which the people of Enigma need.

Take your seats in this rocket and start.

Звучит запись: на фоне музыки «Computer is speaking, computer is speaking…It’s a planet of rhyme, it’s the planet of rhyme. Repeat the rhyme in right way and you have the first letter.»

RHYME

Early to bed, early to rise

Makes a man healthy, wealthy and wise.

Teacher: All right, children. Take this letter and put it in the line according it’s number.

Take your seats in the rocket. Let’s start.

На фоне музыки:«Computer is speaking, computer is speaking…It’s a planet TICK-TOCK, it’s the planet TICK-TOCK…Answer the question “What time is it?” Answer the question “What time is it?”

Дети называют время на часах.

Teacher: That’s right! Take this letter, put it in the line, it’s number 2.

Let’s start to the next planet!

Музыка. «It’s computer…It’s computer.. There is a planet of fairy-tales. Ask questions about working day of these persons, and then gess them».

Дети задают вопросы по теме «Рабочий день», используя грамматическое время Present Simple.

По ответам отгадывают сказочных героев (Буратино, Емелю, Мальвину)

Teacher: You are right. Take the letter, put it according it’s number. It’s number 9. And let’s start.

Музыка.

Teacher: Oh, I can see a planet. It’s unknown. Strange people live there. Ask them to discribe their working day and try to geess what they are.

Двое учащихся описывают свой рабочий день. Дети догадываются, что это не люди, а роботы.

P1 That’s right. We are robots.

P2 It’s a planet of robots.Very nice. Take the letter.

P1 Find it’s place in the line.

Teacher: Be attentive! Our rocket starts!

На фоне музыки: «Children! I see you are tide… you are tide… It’s a planet of physical traning. Do some exersises».

ФИЗКУЛЬТ. ПАУЗА.

Ученик проводит зарядку.

Hands up. Hands down.

Hands on hips, sit down.

Stand up, hands on sids.

Bent left, bent right.

Thank you.

Teacher: All right! I see you are good sportsmen. Take the letter. Find it’s place. Take your seats in our rocket. We start.

Attention!!! I see a very big planet. It’s the planet of irragular vebs. Say three forms of the verbs.

По табличкам дети называют 3 формы неправильных глаголов.

Teacher: Very nice! This is another letter, find its place.

Be attentive! We start!

We are in the planet of questions. Answer about your yesterday day.

Дети задают вопросы по теме “MY WORKING DAY”, используя глаголы в Past Simple.

Teacher: Not bad! I can give you this letter. Put it in the line. And let’s start to another planet.

МУЗЫКА.

Oh, it’s a very beautiful planet. It’s the planet of “researchers”. Find words and make up a story about your rest day.

Use these words.

Используя предложенную лексику, учащиеся составляют мини-диалоги по теме “MY LAST REST DAY”.

Teacher: I like your stories. That’s why take the letter, put it in the line.

Let’s go to the last planet!

МУЗЫКА.

Teacher: It’s the last planet. It’s name’s Poets’ Planet.

Help me to make up rhymes, please.

Игра в рифмы с использованием активной тематической лексики.

Teacher: You are good poets! I want to give you the last letter. Find its place. Read the word after me all together.

What do the people of Enigma need?

Well, they need KNOWLEDGE-ЗНАНИЯ!

You were very active. Your marks for the lesson are…
  1. Write down the home task…

The lesson is over. See you on Friday.