На уроках світової літератури та у позакласній діяльності

Вид материалаУрок
Подобный материал:
1   2   3   4   5



===================================================================

Тема. М.Некрасов «На смерть Шевченка».

Поетичне новаторство Некрасова: поєднання поезії з прозою,

наближення поетичної мови до розмовної інтонації.

Мета: розвивати навички ідейно- художнього аналізу ліричних творів,

прищеплювати інтерес до поезії. Виховувати почуття національної

гідності.

Обладнання: портрети Некрасова і Шевченка.

Хід уроку

1. Бесіда вчителя із учнями.

- На попередніх уроках ми познайомилися із деякими поезіями М. Некрасова. Назвіть їх.

- Чому російського поета називали «співцем страждань народних»?

- Хто із українських поетів був близьким Некрасову за ідейною спрямованістю творів?

- Стисло представте українського поета Т.Шевченка.

Шевченко Тарас (1814 – 1861) – український письменник, художник, мислитель. Автор збірки поезій «Кобзар», численних прозових і поетичних творів, букваря для недільних шкіл. Як художник створив серії картин «Живописна Україна», «Притча про блудного сина», портретів, архітектурних пам’яток України тощо. Величезний внесок зробив у розвиток української літературної мови.

- Розгляньте портрети Некрасова і Шевченка. Якими зобразили їх художники? Назвіть живописців, які увічнили образи російського й українського поетів.

- Що вам відомо про зв’язки Некрасова із Шевченком?

2. Слово вчителя.

Російський поет М.Некрасов особисто знав українського Кобзаря. Повернувшись із заслання, Шевченко увійшов у коло журналу «Современник», душею якого був М.Некрасов. Тут українського митця цінували. У ньому російські письменники вбачали соратника в боротьбі проти самодержавства й кріпосництва.

Неодноразово разом із Некрасовим Шевченко виступав на літературних вечорах. Некрасівський журнал перший розпочав друкувати вірші поета на своїх сторінках, підтримував українського поета матеріально.

Відомо, що Некрасов був на похороні Шевченка і, йдучи за труною, створив поезію «На смерть Шевченка». Вірш знаходився під цензурною забороною і вперше був опублікований за кордоном в українському журналі «Зоря» у Львові. В некролозі про Шевченка «Современник» назвав його народним поетом. А пізніше Некрасов, виступаючи експертом на суді з приводу видання «Кобзаря», високо оцінив творчість Шевченка, назвавши його поетом глибоко національним.

У некрасівській галереї героїчних особистостей чільне місце належить образу Т.Шевченка.

Сьогодні на уроці ми маємо проаналізувати поезію Некрасова «На смерть Шевченка», з’ясувати, у чому полягає поетичне новаторство Некрасова.

3. Виразне читання поезії «На смерть Шевченка» М.Некрасова напам’ять.

4. Аналіз поезії.

- Визначте тему вірша Некрасова.

- Визначте жанрову природу ліричного твору?

- Яка структура вірша?

- Схарактеризуйте образ – переживання в поезії Некрасова.

- Як російський поет розповідає про те, що прийшлося пережити його великому сучаснику?

- Визначте особливості ритмомелодики, темпоритму (силабо – тонічна система віршування, віршовий розмір - чотиристопний дактиль; рима перехресна – абаб, але у другій половині поезії вона стає нестабільною: зустрічається кільцева – абба і суміжна аабб. Останні два рядки віршів короткі і не співпадають із загальним розміром вірша).

- Як поясните нестабільність рими? Чому два останні рядки віршів такі короткі і не співпадають із загальним розміром вірша? Чи пов’язані ці особливості темпоритму із авторським задумом твору?

- Охарактеризуйте мову художнього твору. Знайдіть типову для громадянської поезії термінологію, відшукайте в тексті образотворчі засоби. З’ясуйте їх естетичну роль, значення для розкриття змісту твору.

- Висловіть своє ставлення до вірша Некрасова «На смерть Шевченка».

5. Учитель. Любов українських читачів до творчості Некрасова може суперничати хіба з любов’ю до великого народного поета Т.Шевченка.

- Хто із українських митців популяризував творчість російського поета у себе на батьківщині?

(Молодший сучасник російського поета, знаменитий драматург і перекладач М. Старицький, переклав близько тридцяти його віршів. У 1874 році з’явилася публікація вірша в перекладі М.Старицького під назвою «Думи при вельможному ганку». Під впливом Некрасова сформувався поетичний талант Івана Франка. Франко вперше опублікував вірш «На смерть Шевченка», переклав українською мовою серед інших творів Некрасова першу частину поеми «Русские женщины»).

6. Слово учителя.

Поетичне новаторство Некрасова

Поетичне новаторство Некрасова полягає у поєднанні поезії з прозою, наближенні поетичної мови до розмовної інтонації. Вірші Некрасова вирізняються розмовним характером. Поет боровся за спрощення поетичної мови, за зближення поезії з життям. Він сміливо вводив у свої вірші прозаїчні слова, тим самим розширюючи поетичний словник і руйнуючи усталені форми дворянської поезії. Розмовні та побутові інтонації його віршів не знижували їх художнього рівня. Важливою рисою поезії Некрасова є народні пісенні мотиви. Часто його вірші виростали із народних пісень, правдиво передавали думки і почуття народу. Народними піснями стали некрасівські поезії «Тройка», «Похороны», «Коробейники».

7. Узагальнення вивченого за темою «Некрасов «як співець страждань народних», перегуки з Шевченком. Поетичне новаторство Некрасова».

Тестування

1) До якого мистецького напряму належав М.Некрасов?

а) романтизму;

б) реалізму;

в) бароко.

2) Яка тема у творчості російського поета Некрасова є домінуючою?

а) тема природи;

б) тема кохання;

в) тема «страждань народних».

3) Вірші Некрасова про «страждання народні» перегукуються із поезіями

а) Т.Шевченка;

б) І.Франка;

в) Л.Українки.

4) Тема поезії Некрасова «Роздуми біля парадного під’їзду»:

а) змалювання хижацьких засобів капіталістичної експлуатації;

б) відображення прагнення народу до національної самостійності, до волі;

в) викриття самодержавно – кріпосницького режиму.

5) На скільки частин можна поділити поезію Некрасова «Роздуми біля парадного під’їзду»?

а) на три;

б) на чотири;

в) на п’ять.

Продовжте речення:

1) Муза в поезії Некрасова «Вчерашний день часу в шестом…» постає в образі…

2) Некрасов у вірші «Роздуми біля парадного під’їзду…» надзвичайно правдиво змальовує…

3) Основний прийом, який використовує Некрасов для розкриття ідейного змісту твору «Роздуми біля парадного під’їду…»…

4) Для змалювання вельможі у вірші «Роздуми біля парадного під’їзду…» автор застосовує різновиди комічного…

5) Рання поезія Некрасова «Трійка» присвячена темі…

6) Обидва поети – М.Некрасов і Т.Шевченко…

7) Творчість російського поета М.Некрасова в Україні популяризували…

8. Домашнє завдання. Підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях американського поета Волта Вітмена. Познайомитися із поезіями зб. «Пісня про себе».