Урок №1 Тема: Види мистецтва та специфіка їх художньо-образної мови. Мистецтво основа художньої культури. Світ людини й образ світу в мистецьких шедеврах

Вид материалаУрок

Содержание


Тема: Семінар «Культура і її роль у суспільстві».
Тема 3. Художні напрямки та стилі. Урок №20
Тип уроку
Екскурс в історичне минуле
Лукрецій Кар
Внутрішні процеси
Випадкові фактори
Перегляд робіт художників, прослухування фрагментів музики митців, індивідуальні стилі яких легко впізнаються. Визначення характ
Підсумок уроку.
Подобный материал:
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   15

Урок №19



Тема: Семінар «Культура і її роль у суспільстві».

Мета: систематизувати й узагальнювати вивчений матеріал; вчити висловлювати власну думку щодо мистецьких творів та проявів культури в сучасному світі; сприяти розвитку інтересу до вивчення культурної і мистецької спадщини людства.

Обладнання: DVD-програвач, магнітофон.

Тип уроку: семінар.


Хід уроку
  1. Організаційна частина.
  2. Виступи учнів.


Теми для виступів були обрані й обговорені з вчителем заздалегідь. Учень починає розповідь за планом:
  1. До якого виду мистецтва належить обраний ним твір.
  2. Обґрунтування вибору саме цього мистецького твору.
  3. Демонстрація чи прослуховування фрагменту твору.
  4. Коротка історія створення.
  5. Оцінка критики даного твору.
  6. Власний відгук і враження від твору, ставлення до автора твору.



  1. Підсумок уроку.

Висновки: незважаючи на різні смаки й уподобання людей, кожний мистецький твір цікавий, адже він створений під впливом емоцій, вражень і покликаний знайти відгук в серцях людей. Кожна картина, кожна пісня, фільм чи вистава знаходить бодай кількох своїх шанувальників, а значить створена вона була недаремно. Всі види мистецтва мають право на існування.

Тема 3. Художні напрямки та стилі.




Урок №20



Тема: Періодизація розвитку художньої культури. Поняття «стиль епохи», «національний стиль», « індивідуальний стиль митця».

Мета: вчити орієнтуватись в періодах історії культури, дати поняття про історичні епохи; ознайомити з видами періодизації культури; визначити, що таке «стиль»; сприяти формуванню всебічно розвиненої особистості.

Обладнання: таблиці різних видів періодизації історії культури, зразки творчості художників з власним стилем, який легко впізнається (С.Далі, А.Модільяні, М.Приймаченко та ін.), твори мистецької спадщини різних національностей.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Лекція з випереджувальними

завданнями.


Хід уроку
  1. Організаційна частина.
  2. Лекція.

Спроби періодизувати розвиток людської культури існують протягом всієї історії людства. Існує чимало варіантів періодизації, які давно й активно працюють в науці: це класифікації, які виникли в різних галузях – вони торкаються якихось особливих сторін культурно – історичного процесу, взаємно доповнюють одна одну і дають змогу всебічно аналізувати культурну еволюцію.


Екскурс в історичне минуле

Давньогрецький письменник Гесіод в свій час поділив всю історію людства на п’ять віків: 1) золотий, 2) срібний, 3) мідний, 4) героїчний, 5) залізний. З його точки зору, еволюція відбувалась у зворотному порядку.

В міру того, як культурні досягнення ставали значнішими, суспільство стали усвідомлювати значення культурних надбань і погляд на розвиток людства оформився в концепцію, побудовану на принципі прямої еволюції.

Римський філософ і поет Лукрецій Кар в поемі «Про природу речей» висунув здогадки про найважливіші прояви людської культури:

1) використання каменю й металу для виготовлення знарядь праці;

2) походження мови; 3) поява права і релігії.

В Середньовіччі панував релігійний світогляд, єдиним джерелом про походження людства, його історію і культуру був біблійний міф.

З початком наукового вивчення історії стали можливі нові підходи до періодизації культури.

Шотландський філософ А.Фергюссон виділив три епохи: 1) дикість, 2) варварство, 3) цивілізація.

Датський вчений К.Томпсон ввів поняття трьох віків: кам’яного, бронзового, залізного.

Геологічна періодизація розбиває існування життя на чотири ери: архейську, палеозойську, мезозойську, кайнозойську – час виникнення людини.

К.Маркс обґрунтував принципи періодизації історичного процесу в залежності від рівня розвитку виробничих сил:
  • первіснообщинний;
  • рабовласницький;
  • феодальний;
  • капіталістичний;
  • комуністичний.

Англійський вчений Г.Чайдл висловив десять ознак цивілізації: поява міст, поява в містах громадської архітектури, поява податків, розвиток торгівлі, виділення ремесла, поява писемності, зачатки науки, розвиток мистецтва, поява привілейованих класів, держава.

Англійський філософ А.Тойнбі поділяє історію людства за релігійною залежністю і вважає, що до нашого часу збереглися лише п’ять діючих цивілізацій: західна, ісламська, китайська, індійська і православна.

Культурно – історичний поділ на епохи базується на систематизації періодів за найбільш загальними ознаками і якостями. Розвиток загальнолюдської культури розглядається як єдиний процес, в якому один її тип змінює інший послідовно у часовій перспективі.

Культурні періоди розвитку людства
  1. Період первісного суспільства.
  2. Період ранньокласового суспільства (з нього починається людська цивілізація).
  3. Античність – 1-ий перехідний період.
  4. Період Середньовічного суспільства.
  5. Відродження – 2-ий перехідний період.
  6. Період культури Нового часу.
  7. Період культури ХІХ-ХХ сторіччя.


Протягом історії існування людства в культурних епохах та періодах спостерігалось панування різних стилів.

Стиль – це сукупність спільних ознак,система художніх форм, наділених певною якістю і змістовою виразністю. Ознаки певного стилю можуть проявлятись в різних сферах життя людини.

За всієї живої мінливості художніх форм у межах історичного періоду існують їх відносно стійкі художні ознаки, що притаманні певній стильовій системі. Стилі не можуть виникати за бажанням, вони формуються через об’єктивні обставини: внаслідок дії зовнішніх, внутрішніх і випадкових акторів.

До зовнішніх факторів відноситься перш за все світогляд епохи.

Світогляд - це система поглядів нас віт і місце людини в ньому, на ставлення людей до навколишньої дійсності і до самих себе, а також погляди, ідеали, принципи пізнання і діяльності. Через систему світогляду на стилеутворення можуть впливати соціально – економічні, політичні, релігійні фактори.

Внутрішні процеси розвитку зумовлені суперечностями всередині самого мистецтва: в одних випадках процес стилеутворення супроводжується витісненням старих форм новими, в інших – появою нових за умови збереження старих. Відбувається протиборство традицій і новацій.

Випадкові фактори відіграють велику роль в процесі зародження нових стилів – риси нового часто пробиваються через другорядні риси, набуваючи згодом помітної ваги.

Зрушення у світогляді, зміни художніх уподобань епохи дають поштовх пошуку якісно нових художніх форм. Тривалість культурної епохи залежить від стійкості світоглядних настанов суспільства і й інтенсивності внутрішніх процесів.

Хоча світовий соціокультурний процес складає цілісну єдність, відбувається певна уніфікація поведінки, стандартів спілкування, умов життя – різноманітність національних культур продовжує існувати.

Національний стиль – існує на основі традицій певного народу, нації. Він відображає психологічно – етнонаціональні особливості країни або окремих її регіонів. (Перегляд мистецьких творів різних народів, визначення характерних особливостей)

У галузі невідомого в культурному житті відбувається постійний пошук. Кожен митець, якщо він не ремісник-копіїст, намагається знайти свою індивідуальність, свій власний творчий стиль митця.

( Перегляд робіт художників, прослухування фрагментів музики митців, індивідуальні стилі яких легко впізнаються. Визначення характерних рис.)


Висновок: помилково розглядати нові стилі як вищу стадію розвитку мистецтва чи, навпаки, пов’язувати їх із занепадом – кожен стиль самоцінний та самодостатній, він є продуктом свого часу, відображаючи його світогляд.
  1. Підсумок уроку.


Запитання
  1. Заповніть таблиці.

Різні форми періодизації історії культури



Періодизація Гесіода

Періодизація Л. Кара

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

Періодизація А.Фергюссона

Періодизація К.Томпсона

1

1

2

2

3

3




Періодизація К Маркса

1

2

3

4

5




Історичні культурні періоди

1

2

3

4

5

6

7



  1. Дайте визначення поняттю «стиль»
  2. Фактори, які впливають на формування художніх стилів












  1. Національні стилі

Назва Країни

Характерні риси