Підготовка учнів до вивчення геометрії на заняттях гуртка початкового технічного моделювання

Вид материалаДокументы

Содержание


Хід заняття
Зображення окремих предметів називаємо предметною аплікацією.
IV. Розгляд зразка.
V. Технологія виготовлення виробу.
VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.
VIII. Самостійна робота.
IX. Продовження самостійної роботи.
XI. Підсумок заняття.
I. Підготовка робочих місць.
VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.
VIII. Самостійна робота.
IX. Продовження самостійної роботи.
XI. Підсумок заняття.
Прибирання робочих місць.
I. Підготовка робочих місць.
VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.
VIII. Самостійна робота.
IX. Продовження самостійної роботи.
Мета. Навчити дітей поділяти круг на частини і правильно використовувати креслення для виготовлення поробок. Обладнання.
I. Підготовка робочих місць.
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6
Тема. Практична робота. Складання з елементів геометричного конструктора силуетів технічних об'єктів (літак, вертоліт, ракета, вантажні автомобілі, пароплав, будинки).

Мета. Розвивати вміння учнів виготовляти предметні аплікації з кольорового паперу. Вчити естетично оформляти аплікаційні роботи. Поглибити знання учнів про світ професій "людина — техніка", ознайомити з поняттям "автомобілі". Виховувати бажання творчо мислити.

Обладнання. геометричний конструктор, таблиця, малюнки різних видів автомобілів, зразки готових виробів, картон, клей.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

1. Розповідь учителя.

Слово автомобіль буквально означає "той, що сам рухається" (грец. аутос - сам, лат. мобіліс - той, що рухається), машина, призначена для перевезення людей або вантажу.

Вантажні автомобілі використовують для перевезення різних вантажів. Легкові автомобілі призначені для перевезення невеликої кількості людей. Автобуси - це багатомісні автомобілі. Бувають автомобілі військові - бронетранспортери, самохідні установки; спеціальні - амфібії, аеросани, пожежні машини, автокрани; гоночні - для спортивних змагань.

2. Загадки.

Залізний кінь фарбований

І гумою підкований. (Автомобіль)


Я не їм вівса, ні сіна.

Дайте випити бензину

Усіх коней обжену,

Куди хочеш побіжу. (Автомобіль)


Прийди до мене,

Сядь у мене,

Дам тобі роботу,

Будеш робити за роту.

(Машина)

3. Продовження розповіді вчителя.

На початку XX століття в основному сформувалась загальна схема автомобіля, в органах керування з'явилося рульове колесо, яке замінило важелі, в атрибутах - сигналізація, освітлення. Постійно зростала швидкість: в 1906 році вона перевищила 200 км/год., а в 1970 році на спеціальному гоночному автомобілі, побудованому в США, був подоланий тисячокілометровий рубіж.

Виробництво автомобілів налагоджено в різних країнах - Німеччині, Англії, Франції, Японії, Італії, США.

В Україні автомобільні заводи випускають автобуси (Львів), великовантажні автомашини (Кременчук), малолітражні легкові автомобілі (Запоріжжя), легкові автомобілі для сільської місцевості (Луцьк), автомобільні двигуни (Мелітополь).

4. Бесіда вчителя.

- На уроці будемо виготовляти предметну аплікацію - автомобіль.

- Що означає слово "аплікація"?

Довідкове бюро. Аплікація — накладання форм різних матеріалів на інший матеріал. Аплікація буває предметна, сюжетна, декоративна.

- Яку аплікацію називають предметною?

Зображення окремих предметів називаємо предметною аплікацією.

Сьогодні ви будете інженерами-конструкторами, тобто розробите будову автомобіля. А весь клас перетвориться на конструкторське бюро. Нам необхідно вибрати головного конструктора й інженера з техніки безпеки.

IV. Розгляд зразка.

- Які це машини - легкові чи вантажні?

- З яких основних частин складається легковий автомобіль? (З кабіни, двигуна, коліс.)

V. Технологія виготовлення виробу.

Для основи беремо щільний папір або картон. Вибираємо колір фону, на якому модель нашого автомобіля і його кольорове вирішення були б чіткими і виразними.

Креслення основних деталей автомобіля виконуємо на зворотній, не зафарбованій стороні кольорового паперу, тому при наклеюванні частин на основу одержимо обернене зображення. Це необхідно враховувати в роботі.

Підготовлені для аплікації деталі викладаємо на основу, перевіряємо правильність будови моделі і лише тоді приклеюємо в певній послідовності.

Необхідно пам'ятати, що аплікація передає предмети узагальнено, умовно. Враховуючи цю особливість, необхідно уникати деталізації, домальовки.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

Вчитель слідкує за роботою учнів, у разі потреби разом з головним конструктором допомагає окремим учням.

Фізкультхвилинка.

Зупиняємо заняття - робимо зарядку.

Руки вгору, руки вниз

Все в нас по порядку

Руки в боки - нахиляйся,

Наче маятник - хитайся.

За хвилинку відпочили

І за парту тихо сіли.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XI. Підсумок заняття.

ХІІ. Прибирання робочих місць.


Заняття 12. (2 год.)

Тема. Практична робота. Виготовлення аплікацій із геометричних фігур за зразком (гусениця, жабка, мавпа, каченя) та власним задумом.

Мета. Ознайомити дітей з поняттям «аплікація». Розвивати образне мислення, фантазію. Виховувати точність та акуратність у ході виконання аплікації.

Обладнання. геометричний конструктор, картон, клей, ножиці, пензлик,

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

Аплікація — це накладання, нашивання, наклеювання матеріалів різної форми на інший матеріал. Слово «аплікація» в перекладі з латинської мови означає "накладання».

Наклеюють на основу (тло) після того, як усі елементи розміщено у відповідній послідовності (спочатку основні деталі, потім другорядні).

Наносять клей ПВА на аркуші тонким шаром, використовуючи пензлик. Краще наносити клей не на всю поверхню аркуша, а лише краплями на середину і край, потім розмазати по всій поверхні. Якщо клей під час розгладжування аркуша на папері виступає, то не можна його витирати пальцями. Для цього слід використовувати серветку.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

Під час виконання гуртківцями завдання, вчитель вносить свої корективи, дає поради кожній групі. Наголошує, що площина аркуша повинна гармонійно заповнюватися аплікацією.

Фізкультхвилинка.

Зупиняємо заняття — робимо зарядку.

Руки вгору, руки вниз

Все в нас по порядку

Руки в боки — нахиляйся,

Наче маятник — хитайся.

За хвилинку відпочили

І за парту тихо сіли.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XI. Підсумок заняття.

- Зайчик і Горобчик хочуть мені щось нашепотіти на вушко. Вони говорять, що дуже задоволені вашою роботою.

А вам сподобалося працювати сьогодні на уроці?
  1. Прибирання робочих місць.


Початковий рівень, другий рік навчання


Заняття 1. (2 год.)

Тема. Закріплення й розширення знань про креслярські інструменти та приладдя (лінійка, косинець, циркуль, олівець, креслярська учнівська дошка). їх призначення, правила користування і правила безпечної роботи. Круг, коло. Радіус, діаметр круга. Практична робота. Проведення дослідів із визначення діаметра та центра кола. Виготовлення дзиґи. Проведення дослідів із дзиґою.

Мета. Закріпити й розширити знання гуртківців про основні креслярські інструменти (олівець, лінійка, косинець), їх призначенням та правилами користування. Дати дітям загальні уявлення про коло і круг, радіус, діаметр, центр круга. Навчити дітей креслити різні кола і правильно використовувати креслення для виготовлення дзиґи.

Обладнання. Олівець, лінійка, косинець, циркуль, картон.


Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

Фізкультхвилинка.

Зупиняємо заняття - робимо зарядку.

Руки вгору, руки вниз

Все в нас по порядку

Руки в боки - нахиляйся,

Наче маятник - хитайся.

За хвилинку відпочили

І за парту тихо сіли.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

XI. Підсумок заняття.

ХІІ. Прибирання робочих місць.


Заняття 2. (2 год.)

Тема. Ділення круга на 2, 4, 5, 6 й 12 частин. Практична робота. Виготовлення поробок із використанням деталей круглої форми (годинник, рухома поробка «Теремок»).

Мета. Навчити дітей поділяти круг на частини і правильно використовувати креслення для виготовлення поробок.

Обладнання. Олівець, лінійка, циркуль, картон.


Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

V. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

Фізкультхвилинка.

Раз, два, три, чотири, п’ять!

Час прийшов відпочивать.

Руки вгору, руки вниз.

Покрутись та зупинись.

А тепер всі руки в боки

І як жабки: скоки-скоки!

Раз – присіли,

Два – всі встали.

Знов, як жабки поскакали!

Раз, два, три, чотири, п’ять!

Треба знову працювати.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XI. Підсумок заняття.

ХІІ. Прибирання робочих місць.


Заняття 3. (2 год.)

Тема. Паралельні та перпендикулярні лінії. Умовні позначення на графічному зображенні лінії невидимого контуру, розмірної лінії, осьової та центрової лінії, діаметра і радіуса кола.

Мета. Дати дітям загальні уявлення про паралельні та перпендикулярні лінії. Навчити дітей умовно позначати на графічному зображенні лінії невидимого контуру, розмірні, осьові і центрові лінії, діаметр і радіус кола.

Обладнання. Олівець, лінійка, косинець, циркуль, картон.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

IV. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

V. Повторення правил техніки безпеки.

VI. Самостійна робота.

Фізкультхвилинка.

Ми стомилися всі трішки,

Хай спочинуть ручки-ніжки.

Ми стомились вже сидіти,

Хочем трішки походити, зазирнути у віконце,

Потягнутися до сонця, наче м’ячик пострибати…

Й знову будем працювати.

VIІ. Продовження самостійної роботи.

Після закінчення роботи діти випробовують моделі.

VIІІ. Підсумок заняття.

- Що нового ви дізналися на занятті?

ІХ. Прибирання робочих місць.


Заняття 4. (2 год.)

Тема. Поняття про ескіз. Складання ескізу плоскої деталі. Збільшення та зменшення зображень плоских деталей за допомогою клітинок.

Мета. Дати дітям загальні уявлення про ескіз. Навчити дітей складати ескіз плоскої деталі, збільшувати та зменшувати зображення плоских деталей за допомогою клітинок.

Обладнання. Олівець, лінійка, косинець, циркуль, картон.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

Креслення бувають різними за своїм виглядом і призначенням. На одних показують конструкцію в цілому, на інших - лише частини.

Креслярі виконують також і ескізи, технічні рисунки і малюнки.

Ескіз - це виконаний від руки малюнок із основними розмірами предмета. (Вивішується таблиця «Ескіз»).

IV. Розгляд зразка.

V. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VI. Повторення правил техніки безпеки.

VII. Самостійна робота.

Фізкультхвилинка.

Хмарка сонечко закрила,

Слізки дрібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаєм,

У травиці позбираєм.

Пострибаєм, як зайчата.

Політаєм, як пташата.

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.

VIIІ. Продовження самостійної роботи.

ІX. Підсумок заняття.

- Чи сподобалося вам заняття?

- Чого навчились?

- Що таке ескіз?

- Щоб бути хорошим креслярем, що потрібно знати?

Х. Прибирання робочих місць.


Заняття 5. (2 год.)

Тема. Практична робота. Виготовлення за ескізами нескладних моделей (будинок).

Мета. Навчити учнів за ескізами з цупкого паперу конструювати модель будинку.

Обладнання. Зразок виробу, ескіз, тонкий картон, клей, ножиці, лінійка, простий олівець.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

Макет нескладний у виготовленні. Для роботи використовують цупкий креслярський папір. Розгортка стін і даху складається з одного аркуша розміром 150х202мм, на якому залишають клапани для підклеювання. Щоб лінії згину були рівними, перед збиранням макета їх обробляють по лінійці і ретельно прогладжують.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

Керівник гуртка стежить за роботою гуртківців, допомагає окремим із них.

Фізкультхвилинка.

Всі піднесли руки – раз!

Став навшпиньки увесь клас.

Два – присісти, руки вниз,

На сусіда подивись.

Раз! – і вгору.

Раз! – і вниз.

На сусіда подивись.

Будем дружно присідати,

Щоб ногам роботу дати.

Раз! – піднялись.

Два! – присіли.

Хай мужніє наше тіло.

Хто старався присідати,

Може вже відпочивати.

IX. Продовження самостійної роботи.

Підготовлені деталі склеюють і прикріплюють на підставку із цупкого картону. Будівля має великі двері для в’їзду машин. Ці частини будівлі приклеюють із коричневого паперу. З протилежної сторони роблять вікна. На готовій моделі виконують додаткову обробку: малюють ручки на дверях, перемички на вікнах і інші невеликі деталі.

Використовуючи загальні принципи побудови, запропонувати гуртківцям самостійно розробити конструкцію будівлі.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XI. Підсумок заняття.

ХІІ. Прибирання робочих місць.





Заняття 6. (2 год.)

Тема. Практична робота. Виготовлення за ескізами нескладних технічних об'єктів (автомобіль).

Мета. Вчити дітей за ескізами з цупкого паперу конструювати модель автомобіля.

Обладнання. Зразок виробу, ескіз, тонкий картон, клей, ножиці, лінійка, простий олівець.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

Вступна бесіда.

- Діти, хто з вас їздив на вантажній автомашині?

- Розкажіть коротенько про свою поїздку.

IV. Розгляд зразка.

- З яких частин складається вантажний автомобіль?

- Яке його призначення?

V. Технологія виготовлення виробу.

Для виробу використовують цупкий папір або тонкий картон. Модель складається з таких деталей: кабіна - одна деталь, дах кабіни - одна деталь, рама - одна деталь, кузов - одна деталь, підставка для кузова - дві деталі, кронштейн - одна деталь, колесо - чотири деталі.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

Спочатку готують раму, на якій кріпитиметься решта деталей. В прямокутному аркуші паперу роблять згини і по два розрізи з вузьких сторін. Кути прямокутника не відрізають, вони служать клапанами для склеювання деталі. Потім виконують розмітку кабіни, вирізають розгортку і склеюють разом з дахом. Підставку для кузова роблять з листа паперу прямокутної форми, ділять його на чотири частини, згинають і склеюють. В результаті виходить заготівка у вигляді тригранного бруска. Кузов кабіни роблять так само, як і раму. Підставки приклеюють на раму, кронштейн - до кузова, заздалегідь зробивши згини кінців. Кузов до рами кріпиться за допомогою дроту, протягнутого в отвори кронштейна і середину задньої підставки. При такому кріпленні кузов машини можна перекидати. Колеса приклеюють безпосередньо до рами.

Керівник гуртка стежить за роботою гуртківців, допомагає окремим із них.

Фізкультхвилинка.

Раз, два, три, чотири.

Три, чотири, раз, два,

Розболілась голова.

Треба трішки відпочити,

Щоб нового ще навчитись.

Підтягнулися,

Присіли,

Пострибали,

Знову сіли.

Вийшла пауза мала -

До роботи нам пора.

IX. Продовження самостійної роботи.

Коли змонтовані всі деталі, проводять обробку моделі.




X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XI. Підсумок заняття.

ХІІ. Прибирання робочих місць.


Заняття 7. (2 год.)

Тема. Практична робота. Виготовлення за ескізами нескладних технічних об'єктів (катамаран).

Мета. Вчити дітей за ескізами з цупкого паперу конструювати модель катамарана.

Обладнання. Зразок виробу, ескіз, тонкий картон, клей, ножиці, лінійка, простий олівець.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

Вступна бесіда.

- Діти, хто з вас плавав на човні?

- Розкажіть коротенько про своє плавання.

- А що таке катамаран?

- Катамаран - стійке судно, яке утворене двома човнами, поставлених паралельно один одному і скріплених між собою. Перевернути його не вдасться, навіть якщо сильно розгойдати.

- Сьогодні на занятті ми навчимося виготовляти модель катамарана, а тоді запустимо їх на водоймі. Великі й малі катамарани борознять сьогодні водні простори в усьому світі.

IV. Розгляд зразка.

- З яких частин складається катамаран?

- Яке їх призначення?

V. Технологія виготовлення виробу.

- Модель катамарана з двох човнів (рис. а) ми й пропонуємо вам збудувати.

Треба взяти цупкий папір і водостійкий клей.

Спочатку накресліть на папері викрійку. Виріжте її по зовнішніх лініях і зробіть розрізи А і Б завдовжки відповідно 60 і 55мм. Проріжте у заготовці чотири прямокутні отвори для поперечки.

По прямих пунктирних лініях В, Г, Д відігніть борти моделі, а по косих зігніть носову і кормову частини. По коротких (34мм) суцільних лініях зробіть вигини всередину моделі і склейте роздвоєні носові й кормові частини. До кормової частини приклейте палубу з прямокутної смужки паперу.

З'єднувальну планку виготовте зі смуги паперу, яку треба зігнути кілька разів і промастити клеєм. Так само можна виготовити й щоглу.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота. Фізкульт-хвилинка.

IX. Продовження самостійної роботи.

Коли висохне клей, один із кінців щогли трохи розріжте гострим кінцем ножиць і приклейте щоглу розвилкою до корпусу катамарана. На щоглу настроміть парус - прямокутний аркуш паперу. Поверхню катамарана розфарбуйте, а потім укрийте тонким шаром водостійкого лаку.

Потім діти запускають модельки на воді.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XI. Підсумок заняття.

Прибирання робочих місць.


Заняття 8. (2 год.)