Підготовка учнів до вивчення геометрії на заняттях гуртка початкового технічного моделювання

Вид материалаДокументы
Практична робота.
I. Підготовка робочих місць.
III. Повідомлення теми і мети заняття.
IV. Розгляд зразка.
VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.
VII. Повторення правил техніки безпеки.
VIII. Самостійна робота.
X. Продовження самостійної роботи.
XІI. Підсумок заняття.
I. Підготовка робочих місць.
IV. Розгляд зразка.
VIII. Самостійна робота.
IX. Продовження самостійної роботи.
XI. Підсумок заняття.
I. Підготовка робочих місць.
IV. Розгляд зразка.
VII. Повторення правил техніки безпеки.
VIII. Самостійна робота.
IX. Продовження самостійної роботи.
XI. Підсумок заняття.
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6
Тема. Витинанки. Основні прийоми виготовлення витинанок. Практична робота. Виготовлення найпростіших витинанок.

Мета. Ознайомити гуртківців з витинанками як видом мистецтва. Показати основні прийоми виготовлення витинанок. Закріпити вміння різати папір ножицями по прямих і кривих лініях. Розвивати уяву. Виховувати почуття прекрасного.

Обладнання. Папір, ножиці, прості олівці.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

Учитель посміхається,

Заняття починається.

Голівки всі схиляються,

Гуртківці стараються.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

-У нас сьогодні дуже цікава тема заняття. Ми будемо працівниками майстерні, в якій виготовляють витинанки.

- Витинанки – різноманітні прикраси з паперу, ажурно вирізані ножицями чи ножем з гострим кінчиком. Витинанками ще в давнину часто оздоблювали полички мисників, шаф, етажерок, прикрашали святкові столи, стіни у кімнатах.

Нині у такий спосіб ілюструють дитячі книжки. (Вчитель показує одну з таких книжок "Ходить пава" - українські народні дитячі пісні, оформлена народною художницею Мартою Павловою.)

Залежно від призначення витинанки бувають найрізноманітнішої форми: круглі, квадратні, овальні, на зразок сніжинки, зірочки і т. д. Для їх виготовлення придатний будь-який папір.

Сьогодні на занятті ви навчитеся виготовляти витинанку у формі сніжинки, і ми прикрасимо наш клас до новорічного ранку. Відгадайте загадку.

Наша матінка завія нас із сита всюди сіє.

А як сонце припече - ми струмочком потечем. (Сніжинки)

Сніжинки бувають найрізноманітніші, але всі вони мають симетричні форми.

IV. Розгляд зразка.

Складанки паперові - не звичайні, а казкові. Вчитель демонструє витинанки-сніжинки різноманітних форм.

V. Технологія виготовлення.

1. Слово вчителя.

- Симетричні форми запозичені у природі. У листочка дерева посередині є вісь симетрії і однакові відгалуження від неї. У комах і пташок крила розміщені симетрично, інакше вони не змогли б літати.

2. Розгляд технологічної картки "Симетричне вирізування".

Для симетричного вирізування папір складають удвоє або в кілька разів. Оскільки віссю в папері буде лінія згину, то не треба різати вздовж згину, можна надрізати тільки невеличкі його частини, інакше деталі розпадуться.

3. Розгляд технологічної картки "Сніжинки".

Сніжинки найкраще виготовляти з цигаркового паперу, паперових серветок, але для тренування доцільно використати списані сторінки зошита.


VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

Спочатку вирізують з паперу заготовку квадратної форми (а). Перегинають її навпіл, а потім ще раз, щоб квадрат був складений учетверо (б, в). Обводять за шаблоном контури зображення і вирізують по них (в). Розгортаючи папір, отримують сніжинку чотирикутної форми (г).

VII. Повторення правил техніки безпеки.

Учитель нагадує гуртківцям, як потрібно тримати ножиці під час вирізування, правила техніки безпеки під час користування ножицями.

VIII. Самостійна робота.

Під час виконання гуртківцями завдання, вчитель стежить за виконанням завдання, допомагає у разі потреби тим гуртківцям, у кого з’являються труднощі, слідкує за правильною організацією робочих місць, вносить свої корективи, дає поради кожній групі. Нагадує про охайність під час виконання роботи.

ІХ. Фізкультхвилинка.

Вийдіть з-за парти, станьте всі вряд,

Наче шикуєтесь ви на парад.

Руки попереду, нарізно ноги,

Вперед нахиліться, торкніться підлоги.

Раз - нахиліться, два - підніміться.

В темпі виконуйте і не баріться.

X. Продовження самостійної роботи.

XІ. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

Вчитель дає словесну оцінку виробам, вказує на недоліки та помилки.

XІI. Підсумок заняття.

- Що таке витинанка?

- Чи сподобалося вам вирізувати витинанки?

- Який настрій у вас наприкінці заняття?

ХІІІ. Прибирання робочих місць.


Заняття 5. (2 год.)

Тема. Практична робота. Виготовлення поробок із використанням симетричного вирізування (метелик, квіти, сніжинка,). Виготовлення найпростіших витинанок.

Мета. Закріпити вміння різати папір ножицями по прямих і кривих лініях. Вчити дітей передавати характерні особливості зображуваних об’єктів. Розвивати вміння працювати з ножицями, спостережливість. Виховувати акуратність, естетичні смаки.

Обладнання. Папір, ножиці, прості олівці, зразки готових виробів.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

На заняття всі прийшли ви вчитись.

Постарайтесь не лінитись.

І до праці всі мерщій!

Здолайте труднощі усі!

III. Повідомлення теми і мети заняття.

IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

Фізкультхвилинка.

Пальчикові вправи (щоб пальчики були слухняні).

Привітання пальчиків

Руки складені в кулачки, притиснуті один до одного. По черзі відгинаємо пальці. Однакові пальці рук торкаються один до одного – ніби вітаються (великий з великим, вказівний із вказівним і т. д.). Говоримо: «Вітаються великі пальці – сховалися. Вказівні - сховалися . Середні - сховалися . Безіменні - сховалися . Мізинці – сховалися. Всі пальці розкрилися і привіталися. Добрий день!»

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XI. Підсумок заняття.
  • Чи слухалися вас пальчики під час роботи?
  • Що ви навчилися виготовляти?

Вчитель дає словесну оцінку виробам, вказує на недоліки та помилки.
  1. Прибирання робочих місць.


Заняття 6. (2 год.)

Тема. Практична робота. Виготовлення поробок із використанням симетричного вирізування (гойдалка, літачок). Виготовлення найпростіших витинанок.

Мета. Закріплювати навички роботи з папером, вміння симетричного вирізування. Розвивати уяву, фантазію. Навчити виготовляти

Розвивати пізнавальну активність гуртківців, образне мислення.

Обладнання. прості олівці, ножиці, клей, пензлики, зразки готових виробів.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

З неба падає пороша,

Настрій нині в нас хороший.

Будем вчитись дружно, вміло.

Нумо, гуртом всі за діло!

III. Повідомлення теми і мети заняття.

IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

- Що нам потрібно для роботи?

VII. Повторення правил техніки безпеки.

Учитель нагадує дітям спосіб намазування клею на великій площині, культуру праці з клеєм. (Слідкувати, щоб клей не потрапив в рот, очі.)

Інструктор нагадує правила техніки безпеки під час користування ножицями.

VIII. Самостійна робота.

Фізкультхвилинка.

"Раз" - підняти руки вгору,

"два" - нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

як торкаєтесь підлоги.

"Три, чотири" - прямо стати,

будем знову починати.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XI. Підсумок заняття.
  • Що ми вчилися виготовляти?
  • Чи сподобалося вам працювати?

Вчитель дає словесну оцінку виробам, вказує на недоліки та помилки.

ХІІ. Прибирання робочих місць.


Заняття 7. (2 год.)

Тема. Загальні відомості про геометричні фігури: прямокутник, квадрат, коло, половина кола, трикутник. Геометричні форми у повсякденному житті. Практична робота. Виготовлення «чарівних» окулярів з круглими, прямокутними, лінзами.

Мета. Розвивати творчу уяву та образне мислення, фантазію; розвивати навички роботи з папером; виховувати охайність, старанність.

Обладнання. Папір, ножиці, прості олівці, клей, пензлики, зразки готових виробів.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

Ми – маленькі майстренята.

Щоби вправно працювати,

Дружні пальчики умілі,

Гей, беріться всі за діло!

III. Повідомлення теми і мети заняття.

Сьогодні у нас незвичайне заняття початкового технічного моделювання. Сьогодні ви всі – не просто гуртківці. Всі ви станете на занятті чаклунами.

Ви запитаєте: «Чому чаклунами?»

А тому, що ви будете створювати «чарівні» окуляри. Все, до чого ви доторкнетесь, буде змінюватись, набувати різноманітні чудернацькі форми. Ви будете сьогодні то конструкторами, то дизайнерами. Вам лише потрібно застосувати все своє вміння, старанність і покликати на допомогу фантазію. А також бути дуже уважними, зібраними, щоб правильно виконати всі завдання.

IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

- А тепер давайте подумаємо і пригадаємо, які інструменти і матеріали ми використовуємо на заняттях початкового технічного моделювання.

- Від чого залежить успіх вашої роботи? (Необхідно правильно організувати своє робоче місце.)

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

- Найперше, що вам необхідно для роботи, - це ваші умілі руки, ваші обдаровані пальчики.

- Скільки пальчиків на руці?

- Як називається кожен з пальчиків?

- Що вони вміють робити?

- Отже, ваші пальчики можуть все робити, потрібно тільки старанність і бажання, щоб вони стали дійсно чудовими майстрами.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

-А тепер давайте пригадаємо, як працювати з клеєм?

- Пригадайте, як працювати з ножицями?

- Як потрібно передавати ножиці сусідові по парті?

Ножиці правильно друг мій бере:

Лезо - в долоню, а кільця - вперед.

- Покажіть, як потрібно це правильно робити. (Показ таблиці)

VIII. Самостійна робота.

ІХ. Фізкультхвилинка.

«Пальчикові вправи».

Замок

Руки міцно стиснуті, пальці переплетені. Рухаємо долонями, не розчеплюючи пальців.

На дверях висить замок.

Хто б його відкрити зміг?

Покрутили, потягнули,

постукали та й відкрили. (Розчепили пальці.)

X. Продовження самостійної роботи.

XІ. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

XІI. Підсумок заняття.

Вчитель дає словесну оцінку виробам, вказує на недоліки та помилки.

ХІІІ. Прибирання робочих місць.


Заняття 8. (2 год.)

Тема. Поняття про контур і силует. Порівняння форми оточуючих предметів, технічних об'єктів із формою геометричних фігур. Прийоми вирізування геометричних фігур. Практична робота. Навчання вирізуванню геометричних фігур (овал, трапеція). Виготовлення гри "Математичне доміно". Робота з шаблонами, трафаретами, лінійкою.

Мета. Ознайомити дітей з поняттям "розмітка"; правилами користування шаблоном, трафаретом, лінійкою, олівцем під час розмічання. Вчити економно використовувати матеріал. Закріпити вміння різати папір ножицями по прямих і кривих лініях. Розвивати образне мислення, фантазію. Виховувати активність, творчість, колективізм у дитячій грі.

Обладнання. Шаблони, трафарет, калька, копіювальний папір, папір в клітинку, скріпки, олівці.


Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

- Діти, ви любите гратися?

- А які ігри вам найбільше до вподоби?

- До нас на урок прийшли ось такі геометричні фігури. (Вчитель демонструє.) Чи всі вони вам знайомі? (Діти відповідають, вчитель знайомить з овалом.)

- Погляньте на них. Вони такі сумні. Виявляється, фігурки теж хочуть погратися з дітками, але ви їх ніколи не берете до гри.

- Як же бути? Що потрібно зробити, щоб розвеселити геометричні фігури?

(Погратися з ними.)

IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

- Давайте сьогодні виготовимо гру "Математичне доміно". Основна мета цієї гри - закріпити знання про найпростіші геометричні фігури. Заодно і наші фігурки розвеселимо. Працювати будемо у бригадах. (Поділ дітей на бригади.)

- Щоб виготовити роздатковий матеріал різної форми (овал, трапеція), потрібно навчитися користуватися шаблонами, розміткою на папері.

Під час розмічання шаблон розмістіть на заготовці так, щоб залишилося якнайменше обрізків. Тримати його потрібно лівою рукою, притискаючи до паперу, а правою обвести олівцем уздовж зовнішнього контуру зразка.

Трафарет подібний до шаблону, тільки під час розмічання обводять на ньому зображення по внутрішньому контуру. Для перенесення зображення малюнка на заготовку використовують також кальку. Щоб не було зміщення кальки з малюнка, її накладають на малюнок і скріплюють двома скріпками. Легенько обводять олівцем по контурах, що просвічуються крізь кальку.

Зображення з кальки або з друкованої основи переводять на заготовку через копіювальний папір. Його кладуть на заготовку темнішим боком, зверху накладають малюнок і також скріплюють двома скріпками.

Для розмітки зображень прямокутної форми можна використати розлініяний в клітинку папір. Спочатку відлічують необхідну кількість клітинок по довжині і ширині, роблячи помітки. Потім відрізують папір по намічених лініях і отримують шаблон, яким виконують розмітку.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

Фізкультхвилинка.

Пальчикові вправи

«Родина»

Пальці стиснуті в жменю. По черзі розгинається кожен пальчик, починаючи з великого, відповідно до тексту.

Цей пальчик – дідусь,

Цей пальчик – бабуся,

середній – татусь,

наступний – матуся,

а мізинчик – це я.

Ось родина моя!

(Пальці ритмічно стискати та розтискати)

IX. Продовження самостійної роботи.

Під час самостійної роботи вчитель допомагає окремим учням, дає поради.

X. Оцінювання виробів.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XI. Відбір на виставку.

Учитель відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

XIІ. Підсумок заняття.

- Чи вдалося вам виконати поставлене завдання так, як ви хотіли?

- Погляньте на наших гостей. (Вчитель заздалегідь перевернув геометричні фігури іншим боком.)

- Фігурки посміхаються. Вони задоволені і готові з вами погратися. Але спочатку потрібно прибрати робочі місця.

- Чи сподобалося працювати за шаблоном? Трафаретом?

- А хто хотів би продовжити цю роботу?

ХІІІ. Прибирання робочих місць.


Заняття 9. (2 год.)

Тема. Конструювання фігур з паличок.

Об'єкт праці. Фігури з паличок.

Мета. Ознайомити учнів з поняттям "конструювання". Вчити виконувати контурні зображення фізичних вправ, конструювати будиночки. Розвивати логічне мислення, фантазію, самостійність.

Обладнання. Палички, кружечки, малюнки фігур, будинків.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

1. Слово вчителя.

- На декількох заняттях ви будете вчитися конструювати. Конструювання - це створення, розробка будови виробу або окремих його частин. Сьогодні конструювати будемо з паличок, якими ви користуєтесь на уроках математики. Але палички вже не будуть позначати кількість предметів, а під дією ваших чарівних пальчиків перетворяться на різноманітні фігурки.

2. Відгадування загадки-добавлянки.

В тебе все буде в порядку,

якщо день почнеш з ... (зарядки).

- Чи всі дітки виконують вправи ранкової зарядки? А як ви їх виконуєте? (Учні по черзі демонструють.)

- Ось це і буде завданням для пальчиків: за допомогою паличок зобразити фігуру чоловічка, який робить фіззарядку.

IV. Розгляд зразка виробу.

Вчитель демонструє зразок фігурки. (Палички попередньо приклеює до основи, аби не розлетілися під час демонстрації.)

V. Технологія виготовлення виробу.

Щоб зобразити фігурку чоловічка, який робить фіззарядку, учням потрібно вирізати кілька кружечків.

За допомогою паличок можна зобразити кілька простих вправ, які учні виконували під час фіззарядки. Для прикладу вчитель вивішує таблиці, де показано послідовність виконання вправи: «вихідна поза», «руки в сторони», «руки вгору».

Діти можуть пригадати і складніші вправи або елементи вправ, які вони виконували на уроках фізкультури: «руки вперед», «присідання», «нахили вбік з підняттям руки», «руки в боки з присіданням».

З метою розвитку логічного мислення учням дають складніші завдання, пропонують конструювати фігури за малюнками.

VI. Планування наступних трудових дій.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

Вчитель нагадує учням, що під час виконання завдання не можна крутитися, щоб палички не попадали на підлогу і не погубилися.

VIII. Самостійна робота учнів.

Фізкультхвилинка.

Діти разом виконують вправи ранкової гімнастики, елементи яких зобразили за допомогою паличок. (Один показує, інші повторюють за ним.)

IX. Продовження самостійної роботи.

Вправи з лічильними паличками (мал..23-25). Викладіть:

• з 5 паличок два трикутники;

• з 7 паличок два рівних квадрати;

з 5 паличок квадрат і два маленьких трикутники;


Знайдіть закономірність і заповніть порожні клітинки четвертого квадрата




Використання різних ігор та ігрових моментів, змагань також є важливим способом розвитку пізнавальної, творчої активності.




X. Оцінювання виробів.

XI. Підсумок заняття.

- Чи сподобалося вам конструювати?

- А чи не хотіли б ви погратися з паличками?

Гра "Забери зайву".

- З 13 паличок побудуй 4 квадрати, як показано на малюнку.


- Забери 1 паличку, щоб залишилося тільки 3 квадрати.

XII. Прибирання робочих місць.

Учитель нагадує дітям про необхідність акуратно скласти палички у коробочки, прослідкувати, щоб не згубилися.


Заняття 10. (2 год.)

Тема. Робота з геометричним конструктором. Практична робота. Виготовлення геометричного конструктора.

Мета. Ознайомити дітей з деталями геометричного конструктора, правилами користування, призначенням. Уточнити уявлення про форму і величину предметів. Закріпити вміння різати папір ножицями по прямих і кривих лініях. Розвивати самостійність мислення, ініціативу, винахідливість у розв'язанні конструкційних завдань, пізнавальну активність гуртківців..

Обладнання. геометричний конструктор, ножиці, папір, олівці.

Хід заняття

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети заняття.

IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

Фізкультхвилинка.

Зупиняємо заняття — робимо зарядку.

Руки вгору, руки вниз

Все в нас по порядку

Руки в боки — нахиляйся,

Наче маятник — хитайся.

За хвилинку відпочили

І за парту тихо сіли.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

XI. Підсумок заняття.

ХІІ. Прибирання робочих місць.


Заняття 11. (2 год.)