Кушнарьов Максим Сергійович, вчитель трудового навчання Свердловського ліцею №1 Трудове навчання (технічні види праці) для учнів 5 класу Тема: Технологічний процес обпилювання виробів (1 год.) Мета урок

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
II. Повторення раніше вивченого матеріалу.
Таким чином, ми отримали слово «рашпіль». Хто знає, що таке рашпіль?
Мотивація навчально-трудової діяльності.
IV. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів.
V. Вивчення нового матеріалу за планом
2) Правила безпечної праці при обпилюванні виробів з деревинних матеріалів
VI. Практична робота.
Подобный материал:


Кушнарьов Максим Сергійович, вчитель трудового навчання Свердловського ліцею №1

Трудове навчання (технічні види праці) для учнів 5 класу


Тема: Технологічний процес обпилювання виробів (1 год.)


Мета уроку: засвоєння знань про прийоми обпилювання деревини рашпілем, напилком; формування вміння виконувати операцію обпилювання; виховування елементів культури праці (організованість, дотримання технології обробки тощо).


Об’єкт навчальної праці: кухонна дошка.


Обладнання: комп’ютери (по числу учнів); педагогічний програмний засіб для загальноосвітніх навчальних закладів «Трудове навчання. Технічні види праці. 5кл.»; напилок, рашпіль.


Тип уроку: формування практичних вмінь і навичок.


Методи навчання: розв’язування кросворду, розповідь, показ, демонстрація, практична робота, інтерактивний метод «мікрофон».


Орієнтований план проведення уроку:
  1. Організаційна частина (3 хв).
  2. Повторення раніше вивченого матеріалу (4 хв).
  3. Мотивація навчально-трудової діяльності (3 хв).
  4. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (2 хв).
  5. Вивчення нового матеріалу (7 хв).
  6. Практична робота (21 хв).
  7. Підсумок уроку (5 хв).

Хід уроку

I. Організаційна частина.
  • Перевірка присутніх.
  • Призначення чергових.



II. Повторення раніше вивченого матеріалу.

Метод: розв’язування кросворду.





7













2




5

6




1




3

4














































































































Питання.

1, 2, 4 – назвіть основних частин лобзика:



3. Чим роблять отвір у заготовці для випилювання по внутрішньому контуру?

5. Що це за пристрій?



6. У формі чого зроблені зубчики у пилочки?

7. Виріб, виготовлений з одного куска матеріалу?


Відповіді




Д

Е

Т

А




З




П

К

Л

Р

А

Ш

П

І

Л

Ь

А

Т

И

И

Д

И




М

И

Л

Л

С

Н

К

С

О

О

Т




А

К




Ч

А




А

К

В

Ч

А

К




А


Таким чином, ми отримали слово «рашпіль». Хто знає, що таке рашпіль?

(Діти пропонують відповіді на запитання).

Ось ми і дізнаємось, що таке рашпіль, пізніше.

  1. Мотивація навчально-трудової діяльності.

Подивіться, будь ласка, на ці дві дошки.





(Дітям демонструються дошки, одна з яких має обпилену бокову поверхню, а друга - не обпилену).

Можете сказати, чим вони відрізняються?

(Діти повинні усно порівняти й описати якість бокових поверхонь обох дощок).

Підсумок відповідей учнів: виріб буде якісним та конкурентоспроможнім, якщо він матиме належний естетичний вигляд. Для цього його піддають остаточній обробці: обпилюванню, шліфуванню та оздобленню. Сьогодні ми ознайомимося з процесом обпилювання та шліфування виробу (кухонної дошки).


IV. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів.

Вчитель записує на дошці тему уроку, повідомляє, очікувані результати:

• знати назви інструментів для зачищання виробів з деревини;

• вміти виконувати операцію обпилювання;

• обпиляти кромки спроектованого виробу.


V. Вивчення нового матеріалу за планом:

1) інструмент та матеріали для зачищання виробів з деревини;

2) правила безпечної роботи рашпілем і напилком.

1) Після виготовлення деталей з деревинних матеріалів їх поверхні ретельно зачищають рашпілями.

Технологічний процес обробки поверхонь деталі за допомогою рашпілів називають обпилюванням.

Рашпіль – це напилок з крупною насічкою, призначений для обробки м’яких матеріалів. Насічки за формою являють собою клин. Цими насічками і зрізують шар деревини. Рашпілем знімають нерівності після пиляння, обробляють різні уступи й отвори, а також криволінійні поверхні, тобто виконують чорнове зачищення деталі.

У столярній справі для обробки деталей із твердих порід деревини використовують також напилки, які за формою схожі на рашпілі, але відрізняються від них насічкою.


Рашпілі бувають двох видів: з прямою насічкою (мал. лівий) та з дуговою (мал. прав.).

Завдяки великим впадинам між зубцями рашпіля з дуговою насічкою ним знімають значний шар матеріалу з поверхні заготовки. Дугоподібні зубці такого рашпіля врізаються у матеріал поступово, тому ним працювати легше, ніж рашпілем з прямою насічкою. Якщо в процесі роботи рашпіль забивається відходами, його очищають спеціальними щітками.



Під час роботи рашпілем необхідно стежити, щоб пальці руки, розміщені на хвостовику не потрапили між оброблювальною деталлю та корпусом напилка. Тримай його так, як показано на мал.



Обпилювання деталей виконують для того, щоб надати виробу красивого вигляду та високої якості. Після цього виконують шліфування, оздоблювальні та опоряджувальні роботи, про які дізнаєшся на наступних уроках.


2) Правила безпечної праці при обпилюванні виробів з деревинних матеріалів:

1. Користуватися лише справним інструментом (ручка рашпіля має бути міцно насаджена на його хвостовик. Вона не повинна мати тріщин, сколів, а кільце – міцно триматись на ручці).

2. Укріплювати ручку на хвостовику так, як показано на мал.



3. Знімати ручку рашпіля так, як показано на мал.



4. Під час обпилювання стежити, щоб пальці рук не попадали в проміжок між інструментом та оброблювальною деталлю.

5. Бути уважним, не відволікатися під час роботи.

6. Тирсу та інші відходи прибирати щіткою-зміталкою. Забороняється здувати їх або змітати рукою.


VI. Практична робота.

Завдання. Обпиляти заготовку кухонної дошки рашпілем, використовуючи затискачі столярного верстака.

Вступний інструктаж.

У ході демонстрації звернути увагу учнів на такі моменти:

• інструмент повинен рухатися паралельно кришці верстака і трохи під кутом до лінії кромки виробу, щоб не зривались верхні шари фанери;

• зусилля обох рук під час руху інструмента від себе розподіляти так, щоб він не завалювався вниз;

• при зворотному русі інструмента на себе тиснути на нього не треба.


VII. Підсумок уроку.

1. Рефлексія.

За допомогою інтерактивного метода «мікрофон» учитель просить кожного учня зробити маленьке повідомлення: яким чином отримані знання можна використати в домашньому господарстві?

2. Підбиття підсумків.

Виставлення оцінок за роботу на уроці.