Урок математики в 6-му класі Тема: Як математика допомагає людям зберегти природу

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
1). 41+59+9+8+36+71 = 224 (види) – в Червоній книзі України
В цей час на прохання вчителя, учні пишуть свої побажання до наступного нестандартного уроку, пропонуючи як тему, так і форму за
Подобный материал:








Урок математики в 6-му класі

Тема: Як математика допомагає людям зберегти природу


Мета уроку: показати учням роль математики в розв’язувані екологічних проблем; проаналізувати приклади економного та ефективного використання ресурсів

Задачі уроку:

Навчальна: навчити учнів застосовувати свої знання та навички при розв’язуванні задач;

Розвиваюча: розвивати логічне мислення; пам'ять, вміння аналізувати отриману інформацію; тренувати навички побудови діаграм та відсоткових обчислень;

Виховна: виховувати розуміння стану екології навколишнього середовища та екологічну культуру поведінки людини, відповідальність за стан навколишнього середовища

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок

Наочність:

Плакати та рисунки дітей на тему «Ми збережемо світ», «Охорона природи – це…»

Учасники:

Помічниками учителя на уроці виступають учні в ролях ФАУНА, ФЛОРА, АКВА (з метою пропаганди ролі вчителя, та з метою зацікавлення учнів до навчання через рольові ігри)

Обладнання:

Робочий зошит, олівець, циркуль, лінійка, ластик, кольорові олівці

Модель уроку:

Нестандартний урок на принципах дослідження

Хід уроку

І. Організація класу.

Вчитель: Доброго дня, діти! Щасливого дня та чистого повітря вам! І нехай ці гарні весняні дні допомагають вам розуміти красу побаченого світу – а разом ми намагатимуся її зберегти.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вчитель: Сьогодні ми проведемо нестандартний урок, урок на тему «Як математика допомагає людині зберегти природу» (записали дату і тему уроку). Я просила вас на сьогодні приготувати матеріал, який пов'язаний з охороною навколишнього середовища, але їх ми розглянемо пізніше. Сподіваюсь, ви готові? Сьогодні ми маємо виконати програму мінімум: обговорити проблеми охорони природи, розв’язати кілька задач на відсотки, побудувати кругову діаграму. Проте ми маємо й програму максимум: сьогодні найактивніші з вас матимуть змогу презентувати власні матеріали своїм однокласникам.

ІІІ. Робота над темою уроку

Ви вже знаєте з засобів масової інформації, з уроків природознавства та географії, з уроків охорони здоров'я, що проблема охорони навколишнього середовища – це одна з найактуальніших проблем сучасного світу Широке коло питань, пов’язаних з охороною природи, розв’язує та вирішує наука, що має назву «екологія» (цей курс ви вивчатимете в 9-му класі як курс за вибором). Проблема охорони природи не повинна проходи й повз нас! Вже сьогодні вчені довели, що на 20% здоров'я людини залежить від екологічного стану навколишнього середовища, де вона мешкає. Тому й ми з вами маємо зберегти все, чим пишаємося: краса наших дерев, унікальність пташиного світу Придунайських плавнів, світ рослин (ФЛОРА) та світ тварин (ФАУНА); чистоту водойм (АКВА).

І сьогодні до нас на урок завітали Шановні гості… Зустрічайте: ФЛОРА, ФАУНА, АКВА. Доброго дня вам, шановні! Проходьте, розказуйте: як ви себе почуваєте, чим пишаєтеся, що непокоїть,…?

Шановні учні, від наших гостей для вас особисто заготовлено кілька проблем (задач), й вони сподіваються, що ви їм допоможете із ними… А від себе хочу нагадати: кожен незвичний урок ми працюємо за правилом «піднятої руки» та правилом «зібраних жетонів» - - за правильну відповідь ви отримуєте жетон, та наприкінці уроку – оцінку вашої старанності. Успіхів вам!

Флора: Я, ФЛОРА, цариця всіх рослин, королева світу дерев, керівник кущів та трав, вітаю вас!!! Чи пам’ятаєте ви, скільки радощів від квітів, користі від рослин отримують люди? – так-так, але за останні роки багато рослин вимирають, мої ліси вирубують, мої квіти обривають - - лише в Україні за останні 500 років лісів стало втричі менше і тому я хочу спитати вас: «А чи завжди людина платить добром за добро, що отримує?» - - бачу ви розумієте, що ні… А тому закликаю: «Збережіть те, що маєте!» А мені допоможіть побудувати кругову діаграму розміщення лісів на Україні: Полісся – 40%, лісостеп – 25%, Карпати – 20%, південь – 10%, лісопосадки – 5%.

Вчитель: Що таке діаграма? Які види діаграм вам відомі? Що уявляє собою кругова діаграма? Який план її побудови?

До дошки йде учень та учениця для спільної роботи: один розв’язує математичні дії, інший – виконує побудову.

100% - 3600

1) 40% - 0,4 => 0,4 · 3600 = 1440

2) 25% - 0,25 => 0,25 · 3600 = 900

3) 20% - 0,2 => 0,2 · 3600 = 720

4) 10% - 0,1 => 0,1 · 3600 = 360

5) 5% - 0,05 => 0,05 · 3600 = 180

Тепер виконуємо побудову діаграми.



Вчитель: Хто з вас, учні, скаже мені, на якій з названих територій ми живемо? Чи багато лісу на ній? А чи багато це для нас з вами як користувачів чистого повітря, насиченого киснем? А як можна зберегти цю кількість – правильно, через економне використання всіх предметів, що виготовляються з дерева, через посадку нових дерев, через використання макулатури тощо.

ФАУНА: Доброго дня вам, шановні! Я ФАУНА – цариця тварин і всього, що рухається. А чи знаєте ви так само багато про тварин? А які є у вашій місцевості? А яких нема? А які були та щезли? А що ви знаєте про Червону книгу? І чому її щороку доповнюють та перевидають? - - (заслуховує всі відповіді, спрямовуючи доповнення учнів один одного за допомогою вчителя).

А чи допоможете мені узагальнити деякі дані з останніх новин? Отже, мої помічники нарахували: На Україні існує 44800 видів тварин. В Червону книгу України занесені: 41 вид ссавців, 59 видів птахів, 9 видів плазунів, 8 видів земноводних, 36 видів риб та 71 вид безхребетних. Який відсоток від загальної кількості тварин становлять ті, які занесені до Червоної книги?

Вчитель: Якого виду дана проблема? Яка це задача? Які способи розв’язування ви знаєте? Яким ви будете користуватися? Якщо через пряму пропорційність - - то це перевірятиму я, та якщо через відсоткове відношення - - то наша гостя ФАУНА.

І спосіб:

1). 41+59+9+8+36+71 = 224 (види) – в Червоній книзі України

2). (224 : 44800) · 100% = 0,5 % становлять занесені в Червону книгу тварини

ІІ спосіб:
  1. 41+59+9+8+36+71 = 224 (види) – в Червоній книзі України
  2. 44800 – 100%

224 - ? %

44800:224 = 100:х

Х = 224 · 100 : 44800

Х = 0,5% становлять занесені в Червону книгу тварини

Вчитель: то який відсоток ми отримали? Але скільки ж саме тварин складають цей відсоток? Які ви пропонуєте шляхи для того, щоб кількість таких тварин не збільшувалася?

А тепер ми зустрічаємо ще одну шановну пані. Пані та панове, до нас виходить АКВА!

АКВА: Я, АКВА, представляю увесь світовий океан! Мої води прісні і солоні; теплі й холодні; горні, наземні й підземні, і, навіть, повітряні (пара) та тверді (сніг, крига). Без мене ніхто не може жити, ані ФАУНА, ані ФЛОРА. Але за останні роки мої води стали мутні, брудні, подекуди вонючі, вони переповнені сміттям та відходами. Куди ви дивитесь, люди? Що ви собі думаєте? Адже питної води дедалі менше, скоро взагалі не буде! А що ви робите вдома? Чи економите ви? Чи бережете мої краплі – сльози? А давайте порахуємо, що за втрати я несу, коли у вашій оселі бодай один кран недостатньо закритий чи протікає… Струю води товщиною в сірникову паличку на кухні бачили? А от вона за добу веде до втрати 480 л води. Скільки літрів буде дарма використано, якщо у нашому місті близько 1000 людей залишать свої крани незакритими? А скільком людям вистачило б цієї води, якщо рахувати, що в середньому людині на добу досить 3 – 4 л питної води?

Вчитель: Ця проблема на збереження води, а ми ще й час збережемо. Задача – навипередки!
  1. 480 · 1000 = 480 000 (літрів) втрачено за добу 1000 людьми
  2. 480 000 : 3 = 160 000 (людей)

Або:
  1. 480 000 : 4 = 120 000 (людей)

Відповідь: близько 480 000 літрів витрачається; близько 120 000 – 160 000 людей мали б змогу отримати цю «втрачену» воду.

Вчитель: Який висновок з цієї задачі? Чи завжди ви слідкує за станом крану? Чи економите воду? А які ви маєте пропозиції стосовно масового заохочення людей до збереження води?

ІУ. Узагальнення знань з розглянутого матеріалу

Вчитель: багато сьогодні почули, багато зробили, а насправді треба ще стільки всього зробити! Адже питання «Охорона природи» - не нове, але дуже й дуже актуальне!!! А тепер побачимо, що на сьогодні приготували ви, шановні учасники уроку. А першими презентують свої роботи …. (називає прізвища тих учнів, хто отримав більшу кількість жетонів, по завершенню виступу оголошує оцінку учня за урок).

У. Підсумки та висновки уроку

Вчитель підводить підсумки уроку, виставляє оцінки до журналу та щоденників учня. ( В цей час на прохання вчителя, учні пишуть свої побажання до наступного нестандартного уроку, пропонуючи як тему, так і форму заняття).

УІ. Інструктаж домашнього завдання

За підручником: №№ 10, 32, 78 на стор. 12-19. За бажанням, можна підготувати додаткові задачі з питань охорони та збереження природи.


Інформації від учнів (приклади):
  1. 1кВт енергії коштує 15 копійок. Витративши 1 кВт можна: виготовити 3 пари туфель; 100 хлібних батонів; дістати 50 кг вугілля; здоїти 45 корів.
  2. За одну годину автомобільного двигуна згоряє 200 літрів кисню. Добова норма, необхідна для дихання однієї людини – 80 літрів
  3. Доросла людина, що палить, та яка за день викурює 1 сигарету, скорочує собі життя на 10 хвилин
  4. Щорічно на Україні в атмосферу викидають 17 млн. тон шкідливих речовин.
  5. За останні 50 років на Землі загинуло 1200 видів тварин.