Навчально виховний комплекс "Дзвіночок" Розвиток та навчання дітей рідної мови
Вид материала | Документы |
- Частина І. Мовленнєво-ігрова діяльність дітей дошкільного віку, 3175.74kb.
- Використання регіонального компоненту на уроках іноземної мови, 13.05kb.
- Усучасному освітньому просторі спостерігається відчуження дітей від рідної мови, народної, 129.76kb.
- Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад школа-інтернат) для дітей, 80.3kb.
- Маріупольський навчально-виховний комплекс "гімназія-школа" №27 стилістика української, 3419.72kb.
- Красилівський середній загальноосвітній навчально-виховний комплекс ім М.І, 560.71kb.
- Лабораторія гуманізації навчання І виховання апн україни Навчально-виховний комплекс, 466.62kb.
- Використання мовленнєвих ситуацій на уроках мови, 53.8kb.
- Торезький міський відділ освіти, 233.34kb.
- Гальскова Н. Д. Современная методика обучения иностранным языкам, 1281.56kb.
Вересень
- Розповідь з використанням ілюстрацій на тему : "Мої враження від літа'
- Опис свійських тварин з використанням ілюстрацій.
- Розповідь казки за поданим початком з використанням ілюстрованих
епізодів.
- Складання казки "Колосок" за змістом ілюстрацій.
Жовтень
- Розповідь за самостійно вибраною серією ілюстрацій до казки
"Лисичка і Журавель".
- Складання творчої розповіді за сюжетною картиною "Прогулянка до
лісу".
- Розповідь з використанням ілюстрацій до казки "Ходить гарбуз по
городу".
- Тематичне заняття. Словник. Овочі і фрукти, з використанням
ілюстрацій і картинок.
Листопад
1. Складання описової розповіді за картиною "Осіння пора".
74
- Складання розповіді до твору К.Д.Ушинського "Умій почекати" з
порівнянням ілюстрацій різних художників.
- Складання творчої розповіді за площинними малюнковими
зображеннями "Пригоди білочки Проні".
- Складання казки з ілюстрованими персонажами казок І.Франка "Коли
ще звірі говорили".
- Опис диких тварин за ілюстраціями і картинками.
Грудень
1. Складання розповіді з використанням панорамних ілюстрацій "До нас
завітала зима".
- Придумування початку до казки І.Франка "Лисиця і рак" з
використанням ілюстрацій.
- Складання розповіді за двома ілюстраціями на тему "І зима настала ".
- Складання розповіді за сюжетною картиною "Зимові розваги".
Січень
- Опис новорічних і різдв'яних поздоровчих листівок.
- Складання розповіді за ілюстраціями на тему "Чарівниця-зима".
- Складання розповідей за серією картин "Професії моїх батьків".
- Опис образів Лисиці і Вовка в ілюстрованих епізодах до казки
Лисичка-сестричка і вовк-панібрат.
Лютий
- Складання порівняльних розповідей за ілюстраціями різних
художників до твору Л.Українки "Біда навчить".
- Складання розповідей за самостійно створеними ілюстраціями до
творів Л.Українки.
- Складання розповіді за серією ілюстрацій до оповідання Ю.Ярмиша
"Чому синичка повеселішала?"
- Тематичне заняття. Фонетика. Ігрова ілюстраційна гра "Рукавичка".
Березень
- Опис ілюстрацій за творами Т.Г.Шевченка.
- Складання творчої розповіді "Я перша квіточка весни", з
використанням площинних зображень.
- Розповідь за картиною "Птахи прилетіли".
- Складання колективної розповіді про ранню весну (за сюжетними
картинками).
Квітень
- Складання розповіді за серією ілюстрацій до оповідання
К.Д.Ушинського "Ранкові промені".
- Складання описових розповідей за серією листівок "Писанка красна".
75
- Складання розповідей за змістом картини "Квітучі сади".
- Складання колективної розповіді до казки Л.Глібова "Квіткове
весілля", з використанням малюнкових схем.
- Опис листівок із серії "Весна".
Травень — діагностичні завдання до контрольного зрізу.
Зразки конспектів занять
І. Розповідь з використанням ілюстрацій на тему: "Мої враження від літа".
Мета : Вчити логічно, послідовно будувати розповідь, використовуючи досвід, дотримуючись логічної структури розповіді. Стежити за мовленням, не вживати повторів І пауз. Матеріал : ілюстрації Із зображенням літа. ХІД роботи : На дошці ілюстрації із зображенням літа. Звучить грамзапис пісні про літо. Запитання до бесіди :
- Про яку пору року звучить пісня ?
- Що роблять влітку ?
- Чим воно подобається людям ?
- За що його всі люблять ?
Розглядання і узагальнення по змісту ілюстрацій : літо - це сонце і тепло, це радість усього живого, що ожило, зацвіло. Це пахощі квітів І трав, це річка, ліс, море, відпочинок.
- Де ви відпочивали влітку ?
- В які ігри бавилися ?
- Що смачного їли ?
- З ким і куди їздили ?
- Що цікавого бачили ?
- Чим займалися ?
Діти складають розповіді з власного досвіду.
Ігрова вправа "Підбери картинки до пори року".
Діти викладають картинки, які характеризують літо, розповідають по їх
змісту. Потім утворюють коло сідаючи на килимок І витягнувши прямі ноги
до середини кола.
- Яку квітку ми утворили ? Вивчення чистомовки "Ромашка".
Ромашки рвати ми ходили
Над річкою в густій траві І раптом равлика зустріли Із ріжками на голові.
76
2. Опис свійських тварин з використанням ілюстрацій.
Мета : Вчити складати розповідь описового характеру за планом вихователя, використовуючи ілюстрації із зображенням свійських тварин. Будувати розповідь зв'язно, логічно і послідовно.
Матеріал ілюстрації із зображенням свійських тварин, загадки.
Хід заняття : Створення ігрової ситуації - уявної подорожі у село до
бабусі. Запитання до бесіди з показом ілюстративного матеріалу і
загадуванням загадок :
- Які свійські тварини є у бабусі ?
- Що вони їдять ?
- Де живуть ?
- Як за ними доглядають ?
Виконання ігрового завдання : потрібно взяти зображення тварини і розповісти про неї за планом :
- Як називається ?
- Як виглядає, що в неї є ?
- Як називаються її дитинчата ?
Обговорення питання "Чому тварини називають свійськими?"
Ігрова вправа - назви приміщення, де живе свійська тварина. Вихователь
виставляє зображення тварин, а діти називають приміщення, де вона живе :
Корова - корівник
Свиня — свинарник
Курка - курник
Кролі - кролятник
Кінь - конюшня
Діти дякують бабусі за те, що дізналися багато цікавого про життя свійських тварин.
3. Розповідь казки "Хоробрий зайчик" за поданим початком
та ілюстраційним матеріалом.
Мета :Вчити будувати єдиний зв'язний композиційний сюжет, розпочатий вихователем. Вчити оцінювати кращий кінець казки.
Матеріал : ілюстрації до казки "Хоробрий зайчик" (герої казок "Ріпка", "Троє поросят", "Колосок") словесний матеріал.
Хід заняття : На столах стоять іграшки-персонажі відомих дітям казок (або площинні зображення на фланелеграфі). Діти пригадують зміст цих казок. Потім вихователь переставляє зображення або іграшки в іншому порядку (герої заблукали і опинились не у своїй казці). Діти знаходять зайвого героя і повертають його у свою казку. Казки підібрані так, щоб зайчик залишився сам. Діти "мандрують" по казках. Ось перша казка. З якої казки герої ? (Ріпка). Хто зайвий, а кого бракує в казці ? У казці
77
"Колосок" зайвим є зайчик. Діти пригадують казки, в яких є зайчик. Вихователь пропонує придумати Зайчику казку. Подає початок казки, виставляє ілюстрації до майбутнього сюжету казки, а діти придумують закінчення. Початок : в лісі жив зайчик, одного разу він вирішив погуляти. На галявині він зустрів білочку і їжачка. Вони весело бігали, гралися і стрибали. Раптом кущі заворушилися і...
- Хто вийшов із-за кущів ?
- Що могло трапитися ?
- Хто кого врятував ?
- Чим закінчилася казка ?
Вибір кращої кінцівки казки дітьми, оцінка розповідей вихователем.
4. Складання казки "Колосок" за змістом ілюстрацій.
Мета : Вчити логічно, послідовно будувати розповідь за допомогою ілюстрацій, висловлювати свою думку.
Матеріал : ілюстрації до казки "Колосок", колоски, словесний матеріал : загадки, прислів'я, вірші. Хід заняття : Загадування загадки : Виріс у полі на добрій землі, Місце найкраще знайшов на столі
- Про що вірш ? Хлібом зустрічають гостей, він головний продукт у кожній
хаті. Ось і у нас запашний хлібчик є на столі на вишитому рушничку. В
народі кажуть : "Без солі і хліба немає обіда". Як ви його розумієте :
- Як до нас на стіл приходить хліб ?
Хліб не зайчик з лісу носить,
Брат мій сіє, тато косить, Хліборобом хочу стати, Як мій брат і як мій тато. Прибіжить із лісу зайчик Сам подам йому окрайчик.
- З чого печуть хліб ?
- З чого роблять борошно ?
Діти розглядають колоски.
Запашні колоски Мають гарні вуски Буде з них борошна Й паляниця запашна. Показ ілюстрацій до казки "Колосок".
- В якій казці йдеться про колосок і зернятка ?
- Хто ці герої ?
- Хто знайшов колосок ?
- Що з ним зробив Півник ?
- Що робили мишенята ?
- Чому вони посварилися з Півником ?
78
- Чому Півник не запросив їх до обіду, як спік пиріжки ?
Діти складають казку за допомогою ілюстрацій із своїм довільним змістом. Обговорення прислів'я "Хочеш їсти калачі - не сиди на печі".
5. Розповідь за самостійно вибраною серією ілюстрацій до казки "Лисичка і Журавель".
Мета : Вчити розглядати ілюстрації до казки, відтворюючи її
зміст та сюжет. Розвивати монологічне та діалогічне мовлення.
Матеріал : ілюстрації до казки "Лисичка і Журавель". Хід заняття : Ігрова ситуація - прихід листоноші з листом, у якому є згадки та ілюстрації.
1. В лісі модниця гуляє
На всі боки поглядає
Руда шубка хутряна,
Мов із золота вона (лисиця).
2. Довгий дзьобик має
Жабок полюбляє (журавель).
Розгляд ілюстрацій за серіями.
1. - Хто зображений ?
- Якою є лисичка ?
- Який у неї одяг ?
- Як зображений журавель ?
- Хто перший покликав до себе у гості ?
- Як лисичка запрошувала до себе у гості Журавлика ?
2. - Чи добра Лисичка господиня ?
- З чого це видно ?
- Як зображений настрій Лисички ? (весела, сумна, хитра).
- Чи задоволений Журавель гостиною ? Чому ?
3. - Чим Журавель пригощав Лисицю ?
- У якому посуді була їжа ?
- Чи подякувала Лисичка Журавлику ? Чому ?
- Якою є Лисиця після гостини ?
Складання розповідей дітьми за самостійно обраним варіантом серій.
6. Складання творчої розповіді за сюжетною картиною "Прогулянка до лісу".
Мета : Учити узагальнювати бачене і пережите, складати творчі, уявні розповіді, використовуючи безпосередній досвід. Розвивати зв'язне монологічне мовлення.
Матеріал : ілюстрації про ліс, картина "Золота осінь".
. 79
Хід заняття : Ігрова ситуація : на дошці (фланелеграфі) виставлені сюжетні ілюстрації, картини із зображенням різних періодів осені, дітей, які виконують різні дії у лісі: збирають гриби, осінні ягоди і т.ін. Пропозиція здійснити цікаву прогулянку до лісу.
- Як ви думаєте, діти, ліс такий, як влітку ?
- Чому він змінився ?
- Що змінилося у лісі ?
- Давайте лагідними і добрими словами будемо говорити про ліс (ліс -
лісочок, лист - листочок, гриб - грибочок і про все що в ньому є дерево -
деревце, кущ - кущик і т.д.).
Прихід Лісовичка, пропозиція скласти цікаві розповіді про випадки з лісовими мешканцями, які трапляються у лісі. Лісовичок пропонує складати розповіді на тему "Пригода в лісі". Подає її початок : непомітно підкралася до лісу осінь. Розфарбувала все різними кольорами. Одного осіннього дня діти пішли на прогулянку до лісу і побачили .... Діти складають творчі розповіді на основі ілюстрацій та картин виставлених на дошці. Лісовичок оцінює творчі розповіді.
7. Розповідь з використанням ілюстрацій до казки "Ходить гарбуз по городу".
Мета : Вчити передавати віршований твір розповідними рече-нями, використовуючи художні звертання автора та ілюстрації (площинні зображення). Розвивати зв'язне мовлення.
Матеріал : ілюстрації, загадки, площинні зображення, фланелеграф. Хід заняття : Бесіда про те, що у кожного з нас є сім'я, родина, в якій певна кількість людей. Є старші і молодші члени родини. Старші завжди піклуються про молодших, опікуються ними. Діти пригадують, які вони знають казки і оповідання про дружні родини. Розглядання ілюстрацій (площинних зображень) до віршованого твору "Ходить гарбуз по городу".
- До якої казки ці ілюстрації ?
- Звідки ці герої ?
- Як зображена господиня роду ? Хто вона ?
- Як зображені інші члени родини ? Хто вони ?
- Ким вони є для господаря ? Хто він ?
- Про що ця казка ?
- Всі овочі - сусіди з одної грядки, але не всі родичі. Давайте визначимо
серед них родичів (1. гарбуз, диня, огірки ; 2. морква, буряки ; 3. квасоля,
біб, горох). Діти аргументують свою думку відповідно до такого
розподілу.
Ігрова вправа : "подув вітерець" і переплутав всі ілюстрації. Потрібно викласти їх у певній послідовності відповідно до сюжету казки. Діти розповідають зміст казки і встановлюють послідовність ілюстративного матеріалу до неї.
Ігрова вправа "Вгадай хто я такий?" Словесний матеріал :
- Повзу мов танк я на городі
Повзу на грядці і загруз,
Та я не танк, а у народі
Зовуть мене ... (гарбуз).
- А я на грядці завжди сонцем сяю
Родичів багато маю
Гарбузову господиню
Усі знають, хто я ? (диня).
- Ми цукрові, ми кормові,
Є брати у нас столові,
В полі ми ростем рядкам Люди звуть нас ... (буряками).
- Ми зеленої всі масті,
Ми довгасті і смугасті,
Прив'язали нас в рядках
На зелених ланцюжках.
Гарбуза сини ми й дочки,
Звати як нас ?... (огірочки).
- А я стою чепуриста,
Бо вдягла сорочок триста Отака стою я тлуста, Бо зовуся я ... (капуста).
- Мене смажать, мене варять,
Хоч отрутою і кроплять,
Всі їдять мене і хвалять,
Звати як мене ? ... (картопля).
Виконання дітьми хороводу з елементами драматизації у масках-шапочках
героїв казки. По центру Гарбуз :
В мене гарна є родина,
Жовта Диня - господиня
Та мої сини і дочки -
Зелененькі огірочки.
Є червоні буряки,
Вони мені свояки.
А красунечка морквиця
Моя рідная сестриця.
На городі Бараболя
Ще й зеленая Квасоля,
Та старий вусатий біб,
Що підтримує весь рід.
Ось яка моя рідня,
А в роду найстарший я !
80
81
8, Тематичне заняття. Словник. Овочі і фрукти з
використанням ілюстрацій і картинок.
Мета : Збагатити активний словник дітей словами, що означають назви овочів та фруктів, їх якості і властивості. Вчити дітей описувати послідовно і зв'язно овочі і фрукти (натуральні і їх зображення).
Матеріал : ілюстрації осені, сюжетні картини про збір урожаю на городі
і в саду, предметні картинки фруктів і овочів.
Хід заняття : Розглядання ілюстрацій про літо і порівняння їх з осінніми
пейзажами.
Ще й досі літечко було у нас,
Сьогодні осінь наступила враз
Все жовте навкруги і золоте
Красуня осінь по землі іде.
- Чим відрізняється літо від осені ?
- Які барви вони приносять ?
- Що люди збирають восени ?
Осінь помідори спілі в кошики кладе
Груші, сливи, дині, кавуни
Кавуни не диво, як діжки вони
Ще багато в осені дарів
Працювали люди із усіх дворів.
Узагальнення за ілюстраціями : осінь приходить із щедрим урожаєм,
кипить робота на полях, городах і садах. Люди поспішають зібрати все, що
вродило.
Ігрова ситуація : прихід їжачка, який сумно зітхає. Він розповідає , що ніс
багато овочів і фруктів, але дуже поспішав і все розгубив, а знайти їх можуть
діти, які опишуть фрукти і овочі (що це ? Якого кольору ? Якої форми ? Де
росте ? Який на смак ? Що можна приготувати ?). Діти описують овочі і
фрукти, які їжачок складає у кошичок.
Ігрова вправа : "Де росте?" Діти окремо викладають овочі, окремо фрукти,
розглядаючи картинки, складають натюрморти, описуючи їх.
9. Складання описової розповіді за ілюстраціями (картинами)
на тему "Осіння пора".
Мета : Учити складати описові розповіді за ілюстраціями (картинами) за зразком вихователя, використовуючи образні засоби мови.
Матеріал : ілюстрації, картина "Осінній день", загадки, вірші, площинні
декорації лісу.
Хід заняття : Створення ігрової сюжетної обстановки осіннього лісу.
- Куди ми потрапили ?
- 82
- Яка пора року у лісі ?
- Який останній місяць осені ?
- Чим він характерний ?
Вірш М.Познанської "Йдуть дощі".
Ігрова вправа "З якого дерева впав листочок ?" (З липи - липовий, з берези -березовий, з клена - кленовий, з дуба - дубовий). Знаходження малюнкових площинних зображень листочків під деревами на фланелеграфі, їх опис. Словесний матеріал
- Осінь, осінь ... лист жовтіє,
З неба дощ холодний сіє,
Червонясте, золотисте,
Опадає з кленів листя.
- Йдуть, і йдуть, і йдуть дощі,
Стали чорними кущі,
І дерева чорні стали,
Бо листочки всі опали.
Ігрова вправа "Розмова дерев". Порівняльний аналіз їх і ілюстративних
зображень, відгадування назв дерев.
- Ой навіщо мені листя,
Коли вже іде зима
Коли холодно вже стало
І пташок ніде нема.
Краще скину я листочки
І тихесенько засну
Буду спати, буду ждати
Сонце й тепленьку весну (клен).
- Ой шумить холодний вітер,
Аж гуде, жовте листячко
Тріпоче де-не-де
Тонка гілочка на дереві Тремтить : "Ой не рви Вітрисько коси, хоч на мить, Бо замерзну я без листя у снігу Вітер їй відповідає :
- Гу-гу-гу !
Не замерзнеш ти під снігом, А заснеш, і весною свої Коси заплетеш (берізка).
- Листя з неї пахучої
Осипається і за голі
Гілки зачіпляється
Сняться бджілки їй в квітах
83
Золотистії, стоїть
Вона сумна і безлистая (липа).
Ю.Складаннярозповіді до твору К.Д.Ушинського "Умій почекати" з порівняльним аналізом ілюстрацій.
Мета : Продовжувати вчити дітей зв'язно і послідовно описувати ілюстрації, бачити їх відмінність і подібність. Учити правильно оцінювати поведінку героїв твору.
Матеріал : ілюстрації до казки К.Ушинського "Умій почекати".
Хід заняття : Бесіда про слухняність і неслухняність на прикладі казок і
художніх творів, читання казки "Умій почекати". Аналіз казки :
- Як поводив себе півник у садку ?
- Що він там робив ?
- Як потрібно було вчинити ?
- Як йому допомогла курочка ?
- Що трапилося з півником у полі ?
- Чому півник захворів ?
- Як можна оцінити поведінку півника ?
Складання розповідей по сюжету казки із порівняльним змістом ілюстрацій :
- Яким зображено півника ? (пустун і неслухняний).
- Якими кольорами ? (барвистими).
- Якою зображено курочку ? (слухняною і доброю).
- Як відображена природа ?
- Хто із героїв твору вам сподобався ? Чому ?
- А хто не сподобався ? Чому ?
11. Складання творчої розповіді за площинними малюнковими зображеннями "Пригоди білочки Проні".
Мета : Вчити дітей складати розповідь за сюжетною ігровою ситуацією , зв'язно і послідовно викладати думки. Матеріал : іграшки, площинні зображення звірят, фланелеграф. Хід заняття : Створення сюжетної ігрової ситуації на столі. Загадка : Хто пухнастий хвостик має І по гілочках стрибає ? Не листочок а й не гілка, Називаюся я ... (білка).
- Де живе білочка ? Ось вона до нас прийшла, звати її Проня.
- Що вона їсть ?
- Що робить взимку ?
- Чому їй взимку не холодно ?
Пропозиція скласти розповідь про можливі пригоди білочки у лісі за планом:
- Як білочка Проня готувалася до зими ?
- Кого вона зустріла ?