Методика ознайомлення молодших школярів з правами та обов'язками громадянина України на уроках "Я і Україна. Громадянська освіта"
Курсовой проект - Педагогика
Другие курсовые по предмету Педагогика
?увати життєві ситуації, які повязані з вивченням цієї теми. Такі уроки можна проводити у формі бесіди, влаштувати конкурсну програму по знаннях прав дитини, провести вікторину між командами. Якщо робота з громадянської освіти не буде поєднана з позакласною, гуртковою, то вона не дасть очікуваних результатів. Потрібно не лише дізнатися про існування прав та обовязків дитини, але й запамятати їх і використовувати у повсякденному житті.
Кожна людина є особистістю настільки, наскільки вона пізнала і розуміє права та обовязки суспільства, в якому вона живе.
Література
- Р. А. Арцишевський, Т. В. Бакка, У. М. Гейко Громадянська освіта.
- В. А. Оршинський Основи права України.
- Ю. М. Тюдик, А. В. Жуковський Конституційне право України.
- М. Настюк Правознавство.
- Г. Федоров Історія держави і права.
- Н. В. Діптан, А. А. Назаренко Плани конспектів уроків Я і Україна 4 клас.
- А. Й. Рогожина Історія держави і права.
- Н. В. Борисова Пишаємось Вітчизною своєю.
- В. Г. Буткевич Міжнародне право основні галузі.
Додаткова література
Тема: Права й обовязки громадянина.
Мета: формувати уявлення про права й обовязки громадянина України; коротко ознайомити з Декларацією прав дитини і Законом України Про охорону дитинства; показати цінність прав,та необхідність їх дотримування; учити поважати права особистості; виховувати громадянські почуття та повагу до законів України.
Обладнання: таблиця з переліком прав дитини; малюнки із символами світової книги прав дитини.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
1.Фронтальне опитування.
- Яку мову ми називаємо рідною?
- Яка мова є державною в нашій країні?
- Поміркуйте, чому кожен громадянин нашої країни має знати українську мову.
- З яким прислівям ви працювали вдома?
- Як ви розумієте вислів Мова це віконце, через яке людина бачить світ?
- Для чого люди прагнуть знати декілька мов?
- Яку мову слід добре знати і завжди памятати? Чому?
- Дайте характеристику рідній мові.
- Хто з вас зміг розшукати і вивчити напамять вірші про рідну мову, рідне слово? Прочитайте їх.
2.Заслуховування віршів, підготовлених дітьми.
Як називають поети нашу рідну мову?
3.Продовження опитування.
- Чому кожна людина, кожний народ має плекати свою, мову?
- Що казав про українську мову письменник Панас Мирний?
- Як ви розумієте слова схованка людського духу, багата скарбниця?
- Що говорять про українську мову іноземні вчені?
- Які поради залишив майбутнім поколінням І. Огієнко у своїй роботі Наука про рідномовні обовязки?
- Чи згодні ви з цими порадами?
- Які власні поради ви б додали до цього переліку?
II. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Ми живемо з вами у чудовій країні, у чудовий час. Зростає наша молода незалежна суверенна держава, зростаємо з нею і ми. Наша країна, ставши незалежною, демократичною державою, постійно навчається жити в новому політичному устрої. А ми разом з нею навчаємось високих громадянських чеснот.
- А що означає бути громадянином України?
Як кожний справжній громадянин, ви повинні знати свої права й обовязки. Сьогодні наш урок буде присвячений правам і обовязкам кожного громадянина нашої країни. Ми не тільки дізнаємося про свої права й обовязки, а і зрозуміємо значущість таких важливих документів, як Декларація прав дитини та Конвенції про права дитини. Дізнаємося про те, які закони захищають дітей у різних країнах світу та які закони охороняють дитинство в нашій країні.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
- Ми з вами вже зустрічалися з поняттями право, обовязок. Як ви розумієте значення цих слів?
- Про які права вам вже доводилось чути?
- Чим право відрізняється від обовязку?
- Які обовязки виконують ваші батьки на роботі, в сімї, перед державою?
- Які права є у вас? А обовязки?
IV. Первинне сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
- Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Як ви гадаєте, для чого людині потрібні права?
Отже, людина це найцінніший скарб матінки Природи. І кожен із нас є неповторною особистістю. Щоб усвідомити неповторність кожної особистості, людству знадобилося не одне тисячоліття. Нам пощастило жити в той час, коли на Землі діють закони, які оберігають людину, її життя та індивідуальність. 10 грудня 1948 р. Генеральна Асамблея Організації Обєднаних Націй проголосила один із найважливіших правозахисних документів. Загальну декларацію прав людини. Декларація це латинське слово, що у перекладі означає: заява, оголошення. Цей документ визнав гідність і цінність усіх людей, визначив основні права кожної людини. Минуло більше 11 років після прийняття Загальної декларації, і у 1959 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила Декларацію прав дитини, яка визнавала необхідність спеціальної охорони дитини. Якщо ми зазирнемо в давні часи, то побачимо, що протягом багатьох віків люди не знали, що дитинство це дуже важливий період у житті, що має свої неповторні особливості.
Важко жилося дітям. Тільки діти заможних батьків мали всі умови для всебічного розвитку. А діти ж простих трударів були приречені на нестатки і тяж?/p>