Індивідуальні особливості уваги та їх урахування у навчальній та виховній роботі

Курсовой проект - Психология

Другие курсовые по предмету Психология

ьного віку регулюючі впливи вищих кіркових центрів поступово удосконалюються. В результаті цього відбуваються і істотні перетворення характеристик уваги, йде інтенсивний розвиток всіх його властивостей: збільшується обєм уваги, підвищується його стійкість, розвиваються навики перемикання і розподілу. Проте тільки до 9-10 років діти стають здатні достатньо довго зберігати і виконувати довільно задану програму дій.

У педагогічному процесі необхідно уміти використовувати мимовільну увагу і сприяти розвитку довільного. Для збудження в підтримку мимовільної уваги можна використовувати емоційні чинники: порушити інтерес, внести відому емоційну насиченість. При цьому зацікавленість повинна бути повязана з самим предметом навчання або трудової діяльності. Добре розвинені властивості уваги і його організованість є чинниками, що безпосередньо визначають успішність навчання в молодшому шкільному віці. Розвиваючи різні властивості уваги, можна підвищити успішність школярів по різних учбових предметах. Складність полягає в тому, що різні властивості уваги піддаються розвитку в неоднаковому ступені. Найменш схильний до впливу обєм уваги, він індивідуальний, в той же час властивості розподілу і стійкості можна і потрібно тренувати.

Успішність тренування уваги значною мірою визначається також індивідуально-типологічними особливостями, зокрема властивостями вищої нервової діяльності. Встановлено, що різні поєднання властивостей нервової системи (сила - слабкість, інертність - рухливість) можуть сприяти або, навпаки, перешкоджати оптимальному розвитку характеристик уваги. Таким чином, необхідно враховувати, що індивідуально-типологічні особливості кожної конкретної дитини дозволяють тренувати його увагу лише в певних межах [13].

 

 

3. ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ: ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТТЯ ДЛЯ УЧНІВ 1-3 КЛАСІВ З УРАХУВАННЯМ ІНДИВІДУАЛЬНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ УВАГИ

 

У своїй практичній роботі я зупинюся на проведенні заняття для учнів 1-3 класів з урахуванням індивідуальних особливостей уваги.

Мета: Розробка плану заняття для учнів 1-3 класів з урахуванням індивідуальних особливостей уваги.

Завдання:

1. Розробити програму уроку

2. Урахувати індивідуальні особливості уваги

Тема: Число і цифра 7

Мета:

1. Закріпити уміння читати і записувати число і цифру 7; визначати склад числа 7; уміння порівнювати числа і вирішувати прості завдання.

2. Розвивати мислення.

3. Виховувати інтерес до знань, спираючись на цікавий ігровий матеріал.

План уроку:

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

3. Закріплення

4. Контроль і самоперевірка

5. Підведення підсумків

Хід уроку:

  1. Організаційний момент.

Острів "Рахівник"

Усний рахунок.

1. 6 + 1 7 - 1 6 - 1 4 + 2

5 + 2 7 - 2 5 + 1 6 - 2

(учні спочатку показують відповіді, а потім читають приклад)

  1. Веселі завдання:

Розставив

АНДРЮША в два ряди іграшки

Поряд з мавпою - плюшевий ведмедик.

Разом з лисицею - зайка косий,

Слідом за ними - їжачок і жаба.

Скільки іграшок розставив Андрюшка?

На піску три ведмежати грали в хованки у бочонка.

Один в бочонок ледве вліз, А скільки втекло в ліс?

Група малюків качат

Плавати і пірнати хочуть.

Пять поплили далеко,

Два пірнули глибоко.

Скільки ж качат в ставку?

Злічити я не можу.

2. Проведення фізкультхвилинки

Основна стійка за партою

Ось помічники мої,

Їх як хочеш поверни

Руки вперед, пальці випрямити і розвести. Долоні повернути вгору, вниз. Пальці стискати і розтискати в такт слова.

Раз, два, три, чотири, пять

Не сидиться їм знову.

Постукали повертіли І працювати захотіли.

Руки вперед вгору, вперед в сторони, вперед. Руки до плечей, лікті притиснути до тулуба, плечі розвернути.

Три оплески в долоні, три кругових рухів кінцівками рук

Попрацюють трішки

Ми даємо їм відпочити

Постукали, повертіли

І назад в дорогу

Чотири рази встати і розтискати пальці рук. Легкі помахи гроном рук. Три бавовна в долоні. Три кругові рухи гроном рук. Сісти, руки покласти на парту.

3. Актуалізація

В селі 7 хатинок,

7 крилечок, 7 стареньких, 7 щенят, 7 димків, 7 забіякуватих півнів,

На 7 плотах сидять,

Один на одного не дивляться, розпустили 7 хвостів,

Кожен хвіст 7 кольорів.

Чим цікаве це село? (відповідь: всіх предметів по сім) Як ви думаєте про яке число піде сьогодні мова на уроці?

Острів "Порівнялкин"

Завдання:

1. Порахувати до 7 і назад з оплеском

2. На дошці склад числа 7 (колективно)

3. Закріплення.

3. Усний рахунок: 7

(написати цифру 7 через клітку один рядок)

4. Письмове завдання

Порівняєте: >, <, = (по ланцюжку у дошки під диктування вчителя)

7*5 7*4 7*2

6*7 3*7 1*7

(перевірити один одного)

Острів "Відпочивалкин - 1" - физкультхвилинка (1)

"Де ми були - ми не скажемо,

А що робили - покажемо".

Показуємо: рухи маляра; рухи боксера; скрипаля; матери, що колише дитину; піаніста; як треба сидіти за столом.

Острів "Задачкин"

Рішення задачі по малюнку (на дошці намальовано дерево, на дереві 6 яблук, а 1 яблуко впало).

- Як називається дерево? Чому?

- Скласти по побаченому завдання в питанні якої були б присутні слова "Скільки всього.?"

Аналізуємо завдання і по ходу аналізу робимо до завдання малюнок.

Острів " Узнавалкин" (про геометричні фігури)

Робота з під