Формування лексико-граматичної сторони мовлення у дітей старшого дошкільного віку із ЗНМ
Дипломная работа - Педагогика
Другие дипломы по предмету Педагогика
р віє:”шу-шу-шу,
Я берези колишу.
Хмари розганяю в небі,
Дощ несу вам по потребі.
Як стомлюся, то спинюсь.
Я нікого не боюсь”.
Сіли й ми за парти, діти,
Будем далі тему вчити.Діти встали, вийшли із-за парт.
Руки на пояс.
Наклони вліво, вправо.
Руки вгору і наклони вліво, вправо.
Розвести руками.
Руки перед собою, наклонитися вперед. Вихідне положення.
Повороти голови.
Сісти за парти.
4. Закріплення нового матеріалу:
Вправа на розвиток звязного мовлення.
Учити дітей самостійно складати описову або оповідальну розповідь за змістом картини із вказівкою міста і часу дії; учити придумувати місце і час події, що передували зображуваному або сталися пізніше.
Розвиток дрібної моторики “Пароплав ”
Пароплав по річці плив
З нього в небо дим летів.
Виконання: обидві долоні стулені “ківшиком” , а великі пальці підняті вгору.
ІІІ. Підсумок заняття. Домашні завдання (1-2 хв.).
Запитання до дитини: Що нового довідався? Чого навчився?
Що, вважаєш потрібно повторити дома?
Заняття 8
Тема: Птахи.
Мета: збагачувати словник дітей на основі знань, уявлень про довкілля. Продовжувати вчити вживати узагальнювальне слово птахи. Добирати визначення слів, розвивати бажання помічати нові слова в чужому мовленні.
Обладнання: наочність для вправ.
Хід заняття
І. Організаційний момент (1-2 хв.).
ІІ. Основна частина (15-20 хв.).
1. Повідомлення мети заняття. Бесіда логопеда (1-2 хв.).
2. Логопедична зарядка:
Дихальні вправи
Артикуляційна гімнастика: статичні та динамічні вправи
Голосові вправи
3. Вивчення нового матеріалу:
Лексична сторона мовлення:
Вправа на формування різних рівнів лексичних узагальнень.
Навчати дітей підбирати узагальнюючі слова в залежності від ситуації: ворона, голуб, ластівка великі птахи, горобець маленький; ворона, голуб, ластівка маленькі птахи, журавель великий.
Вправа на формування активного словникового запасу.
Активізувати і збагатити словник іменниками, прикметниками, дієсловами, прислівниками “Роздивись малюнки. Що на них зображено?”
Іменники: ворона, голуб, горобець, грак, жайворонок, журавель, ластівка, птахи, синичка, снігур, соловей, шпак.
Дієслова: гніздитися, годувати, дзьобати, каркати, кружляти, літати, настовбурчуватися, співати, стрибати, тьохкати, цвірінькати.
Прикметники: голосний, дзьобатий, довгоногий, заливистий, заливчастий, зимуючі, маленький, перелітні, сіренький, швидкий.
Прислівники: поблизу.
Продовжувати збагачувати та активізувати словник дітей приказкою “Двічі літа не буває”.
Вправа на розвиток лексичної системності.
Учити добирати однорідні означення, узгоджуючи іменники з дієсловами та прикметниками в роді, числі: За граками прилетіли шпаки. Ластівка літає швидше за журавля.
Граматична сторона мовлення:
Вправа на розвиток морфологічної системи словотвору.
Учити утворювати іменники зі здрібніло-пестливими суфіксами -ятк-, -атк-, -ен-, -аш-: пташатко пташенятко, журавлятко, гайворонятко, граченя, ластівонько.
Вправа на засвоєння граматичних уточнень.
Учитись узгоджувати іменник із числівником: один, два, пять, багато (ворона, голуб, горобець, грак, жайворонок, журавель, ластівка, птахи, синичка, снігур, соловей, шпак)
Вправи на формування синтаксичної складової мовлення.
Вправлятися правильно будувати речення з поданих слів:
Ластівки, біля, голосні, мого, гніздилися, дому.
Вранці, синички, сьогодні, співали.
Гнізд, кружляють, біля, своїх, голуби.
Шпак, поблизу, маленький, літає.
Розвиток дрібної моторики “Ножиці”
Гострі ножиці у нас
Скористаємось не раз.
Вирізаємо сніжинки,
Прикрашаємо ялинку.
Виконання: Діти стискають обидва кулачки, розгинають вказівний і середній пальці, ніби утворюючи дві пари ножиць. Потім починають “різати” ними уявний папір.
Фізкультхвилинка:
Слова промовляє логопедРухи виконують дітиВстали, діти, тільки раз!
Фізкультпауза у нас.
Вітер віє:”шу-шу-шу,
Я берези колишу.
Хмари розганяю в небі,
Дощ несу вам по потребі.
Як стомлюся, то спинюсь.
Я нікого не боюсь”.
Сіли й ми за парти, діти,
Будем далі тему вчити.Діти встали, вийшли із-за парт.
Руки на пояс.
Наклони вліво, вправо.
Руки вгору і наклони вліво, вправо.
Розвести руками.
Руки перед собою, наклонитися вперед. Вихідне положення.
Повороти голови.
Сісти за парти.
4. Закріплення нового матеріалу:
Вправа на розвиток звязного мовлення.
Учити розрізнювати питання оцінного характеру та застосовувати слова, що найбільше підходять до конкретної ситуації: Ти хто? Я синичка. Ти яка? Весело співаю.
Учити дітей під час колективного міркування будувати невеличкі речення, звязані однією сюжетною лінією: Я буду розказувати про шпаків. Таня буде розказувати про шпаків, а я про журавлів.
ІІІ. Підсумок заняття. Домашні завдання (1-2 хв.).
Запитання до дитини: Що нового довідався? Чого навчився?
Що, вважаєш потрібно повторити дома?
Нотатки логопеда:
Заняття 9
Тем