Формування лексико-граматичної сторони мовлення у дітей старшого дошкільного віку із ЗНМ
Дипломная работа - Педагогика
Другие дипломы по предмету Педагогика
взуття. Сашко роззувся тому, що пішов
Розвиток дрібної моторики “Пальчикова гімнастика”
Ми долоньки розітрем
І зігрієм пальчики.
Будем гратися руками,
Як маленькі зайчики.
Фізкультхвилинка: (повторення)
4. Закріплення нового матеріалу:
Вправа на розвиток звязного мовлення.
Учити складати розповіді з власного досвіду на тему “Яке мені подобається взуття”.
Закріпляти формули мовленнєвого етикету “Не дратуйся”, “Треба заспокоїтись” та поради “Я хочу дати тобі пораду”.
ІІІ. Підсумок заняття. Домашні завдання (1-2 хв.).
Запитання до дитини: Що нового довідався? Чого навчився?
Що, вважаєш потрібно повторити дома?
Нотатки логопеда:
Заняття 12
Тема: Посуд.
Мета: збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Продовжувати формувати розуміння вживання узагальнювального поняття посуд. Розвивати вміння порівнювати предмети, співвідносити ціле й частину.
Обладнання: набір наочності для вправ.
Хід заняття
І. Організаційний момент (1-2 хв.).
ІІ. Основна частина (15-20 хв.).
1. Повідомлення мети заняття. Бесіда логопеда (1-2 хв.).
2. Логопедична зарядка:
Дихальні вправи
Артикуляційна гімнастика: статичні та динамічні вправи
Голосові вправи
3. Вивчення нового матеріалу:
Лексична сторона мовлення:
Вправа на формування різних рівнів лексичних узагальнень.
Підбір синонімів та антонімів: гарний, глибокий, деревяний, красивий, металевий, мілкий, новий, пластмасовий, скляний, чистий.
Вправа на формування активного словникового запасу.
Активізувати і збагатити словник іменниками, прикметниками, дієсловами, прислівниками “Роздивись малюнки. Що на них зображено?”
Іменники: виделка, виставка, жаровня, каструля, кухар, ложка, миска, ніж, посуд, сервіз, склянка, сковорода, супниця, тарілка, чайник, чашка.
Дієслова: варити, пекти, смажити.
Прикметники: гарний, глибокий, деревяний, електричний, емальований, кавова, красивий, металевий, мілкий, новий, пластмасовий, порцеляновий, скляний, столовий, тефлоновий, чайний, чистий.
Прислівники: добре, смачно, швидко.
Вправа на розвиток лексичної системності.
Підбір узагальнюючих слів: виделка, каструля, ложка, миска, посуд, супниця, тарілка, чайник, чашка (посуд).
Граматична сторона мовлення:
Вправа на розвиток морфологічної системи словотвору.
Учити утворювати нові слова різні частини мови прикметників: рожево-білий, чорно-синій, жовто-зелений.
Учити утворювати прикметники зі словотвірним значенням “сильний вияв ознаки” із суфіксом -езн-: величезний, глибочезний, довжелезний, товстезний, широчезний.
Вправляти в утворенні за допомогою префіксів спільнокореневих дієслів із префіксом недо-: недоварили, недосмажили, недопекли.
Вправа на засвоєння граматичних уточнень.
Закріпити правильне вживання іменників та числівників: (одна, дві, три, пять, багато) виделка, каструля, кухар, ложка, миска, ніж, посуд, сервіз, склянка, сковорода, супниця, тарілка, чайник, чашка.
Вправи на формування синтаксичної складової мовлення.
Учити складати речення, використовуючи в сполученні з повнозначними частинами мови обєктні прикметники: Я розкажу про металеву каструлю. Оля розкаже про металеву каструлю, а я про металеву сковороду.
Вправлятися правильно складати речення із прислівниками: добре, смачно, швидко моя мати швидко готує; я смачно поїла сьогодні; добре, коли є щось смачненьке.
Розвиток дрібної моторики “Шпаківня”
Шпак несе до нас весну із країв далеких
Прилітають із шпаком ластівки й лелеки
Вже шпаківню у садку змайстрували діти,
Прилетять до них шпаки у шпаківню жити.
Виконання: діти роблять за допомогою пальців шпаківню: долоні вертикально поставлені одна до одної, мізинці притиснуті (як в човнику), а великі пальці зігнуті в середину.
Фізкультхвилинка:
Слова промовляє логопедРухи виконують дітиРаз, два всі присіли,
Потім вгору полетіли,
Три, чотири нахилились,
Із струмочка дружно вмились.
Пять, шість всі веселі,
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім знов присіли,
Підвелись, затупотіли.
Девять, десять відпочили
Й на заняття знову сіли.Діти виконують рухи відповідно сказаному.
4. Закріплення нового матеріалу:
Вправа на розвиток звязного мовлення.
Учити дітей самостійно складати описову або оповідальну розповідь за змістом картини із вказівкою міста і часу дії; учити придумувати місце і час події, що передували зображуваному або сталися пізніше.
Закріпляти формули мовленнєвого етикету звертання та уваги до співрозмовника: “Що ви (ти) хочеш розказати?” “Я (ми) із задоволенням вислухаю (поспілкуюся)”.
ІІІ. Підсумок заняття. Домашні завдання (1-2 хв.).
Запитання до дитини: Що нового довідався? Чого навчився?
Що, вважаєш потрібно повторити дома?
Нотатки логопеда: