В І д д І лосв І т и дунаєвецької районної державної адміністрації районний методичний кабінет інформаційна культура як складова загальної культури особистості бібліотечні урок
Вид материала | Урок |
СодержаниеХід уроку 2. Бесіда бібліотекаря 3. Практична робота Домашнє завдання Бібліотечний урок Біла нивка невеличка 1-й учень. То я б завжди була чистенька Учітеся, читайте. Батько мені каже |
- Відділ освіти Кіровоградської районної державної адміністрації Районний методичний, 273.49kb.
- На уроках біології, 207.47kb.
- Відділ освіти старосинявської районної державної адміністрації районний методичний, 779.71kb.
- Відділ освіти богуславської районної державної адміністрації районний методичний кабінет, 51.74kb.
- Відділ освіти богуславської районної державної адміністрації районний методичний кабінет, 46.29kb.
- Відділ освіти богуславської районної державної адміністрації районний методичний кабінет, 116.82kb.
- Про план роботи районної державної адміністрації на іі квартал 2011 року, 232.54kb.
- Відділ освіти Верхньодніпровської районної державної адміністрації Районний методичний, 78.7kb.
- Методичні рекомендації, 353.85kb.
- Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та закон, 83.18kb.
Мета. Поглиблювати систему знань школярів про книгу, вдосконалювати вміння працювати з довідковим апаратом книги і бібліотеки, зокрема за тематикою про превентивне виховання, виховувати у дітей негативне ставлення до паління та алкоголю, пропагувати здоровий спосіб життя.
Обладнання.
- Плакати з висловами “Тютюн завдає шкоди тілу, руйнує розум, отуплює цілі нації“. (О. де Бальзак)
Пияцтво є вправляння у безумстві. (Піфагор)
- Малюнки, каталоги, книги, брошури.
Хід уроку
- Вступне слово
Дорогі друзі! Сьогодні ми з вами на нашому бібліотечному уроці проведемо нелегку розмову про підступних ворогів людства: тютюн та алкоголь . Та, зокрема, про те як ви можете знайти літературу на дану тему в нашій бібліотеці.
Підраховано, що з середини ХV ст., коли в Європі виникло книгодрукування, видано більше 50 мільйонів книг.
Ці великі багатства порівнюють з океаном. Океан не тільки великий, але він стає небезпечним, коли людина не може в ньому орієнтуватись. Як керуватись книжковими багатствами? Це питання хвилювало людей давно.
Сьогодні кожен з нас повинен вміти вибирати ту літературу, яка йому потрібна.
Вибрати потрібну книгу нам допоможе наука – бібліографія – стародавня емблема якої – золотий ключик. Слово “бібліографія“ – грецького походжень-ня: “бібліон“ – книга, “графитиму“ – водити. Мета науки бібліографії – вміння орієнтуватися в книжко-вому царстві. Кожна бібліотека має довідково-бібліографічний апарат, чи “золотий ключик“ у “читай місто“, за допомогою якого видається інформація читачам про книги, які є в бібліотеці. І ви вже знаєте, що основою довідкового, інформаційного та поступового апарату. Так, дійсно – це каталоги. І ось сьогодні ви спробуйте знайти літературу, яка є в нашій бібліотеці про паління та алкоголь за допомогою систематичного каталогу.
Ви, напевне, не раз чули від дорослих, вчителів та батьків про шкідливість паління і вживання спиртних напоїв. Я добре розумію, що ви самі хочете в складних суперечностях життя навчитись критично ставитись до людських сліз і справ. Звідси і прагнення на власному досвіді перевірити правильність тверджень про шкідливість сигарет і вина. Лише одна затяжка тютюновим димом і лише один ковток вина – спробую, мовляв, що буде. А є ще один фактор, який, на мою думку, впливає на всі рішення підлітків вашого віку, це той, що ви намагаєтесь бути такими, як всі. У вашій душі закрадається страх, що вас не зрозуміють і обізвуть “білою вороною“.
Найчастіше буває, що людина раз зазнавши “втіхи“ від паління або вина, назавжди залишається їхнім рабом: хотів би кинути сигарету і припинити пияцтво та вже не може. Ось такі підступні властивості мають спиртні напої і тютюн. Недаремно їх називають з давніх-давен викрадачами розуму і здоров’я. Але хто ж в юності замислюється над тими наслідками, до яких можуть призвести алкоголь і тютюн? Та мало хто з вас зараз усвідомлює це. А замислитись варто.
2. Бесіда бібліотекаря
Друзі! У мене до вас є декілька запитань, на які я б хотіла отримати відповідь саме зараз, на цьому уроці. Ось вони:
— Чому я палю? Адже я не хочу цього робити!
— Напевно у мене бракує сили волі опиратися натовпу курців! Але ж в душі лідер, то чому ж тоді дозволяю керувати собою?
Я впевнена, що саме ці питання ви неодноразово ставили собі. Можливо у вас і відповіді є на них. То ж давайте їх послухаємо.
(Діти ведуть обговорення, а потім, по черзі, висловлюють свої думки).
Щойно ми з вами вели розмову про шкідливість паління та вживання алкоголю. Зверніть увагу на нашу сьогоднішню виставку. Вона складається з плакатів, які відображають шкідливість паління та алкоголю, книги і брошури про шкідливі звички. Можливо прочитавши щось нове, ви назавжди вирішити для себе ніколи не палити і не вживати алкоголю.
3. Практична робота
І ось зараз ми проведемо практичну роботу. За допомогою систематичного каталогу відшукаємо, складемо список тієї літератури, яка є в нашій бібліотеці на тему, якій присвятили наш урок.
(Клас ділиться на дві команди і діти за певний час складають список літератури. Потім по черзі зачитують, що вони написали. Учні проявляють свої уміння та навички, удосконалюють вміння працювати з каталогами).
4. Тест
Діти! Зараз я хочу провести тест, який має назву “чому я продовжую палити?“. Цей тест розроблений національним стратегічним центром паління і здоров’я американського міста Даллас.
Нема потреби виконувати цей тест тим учням, які зовсім не палять. Кожне питання має свій номер, а відповідь оцінюється в балах таким чином:
- завжди 5 балів;
- часто 4 бали;
- при випадку 3 бали;
- зрідка 2 бали;
- ніколи 1 бал.
- Палю, щоб зняти втому.
- Маніпуляції з сигаретою під час паління для мене дійсне задоволення.
- Паління приємне, при цьому відчуваю розслабленість.
- Запалюю, коли злюсь.
- Якщо сигарет немає, я сам не свій, поки не дістану їх.
- Палю автоматично, не замислююсь.
- Палю тому, що це підбадьорює мене, надає впевненості у собі.
- Долю задоволення від випаленої сигарети я одержую в момент запалення.
- Запалюю, коли відчуваю себе недобре чи коли вибитий з колії.
- Чітко усвідомлюю хвилини, коли не палю.
- Запалюю нову сигарету, коли попередня ще тліє в попільничці.
- Палю, щоб покращити настрій.
- Приємно спостерігати за димом з моїх вуст від сигарети.
- Люблю запалювати, коли одержую задоволення й розслаблення.
- Обов’язково повинен запалити, коли пригнічений, засмучений, подавлений, коли хочеться позбутися неприємності і турбот.
- У хвилини, коли не палю, відчуваю голод за сигаретою.
- Хоча і усвідомлюю, що в роті в мене сигарета, але не пам’ятаю, коли я її запалив.
Щиро відповівши на всі запитання і проставивши оцінки у балах від 1до 5, зробіть підрахунок. Сума відповідей на питання:
1+7+12 – показує причини, що примушують вас палити.
2+8+13 – оцінка маніпуляції.
3+9+14 – показник приємного розкріпачення.
4+10+15 – відображає велике бажання палити.
5+16 – показник вашої психологічної залежності від сигарети.
6+11+17 – оцінює звичку, так зване рефлекторне паління.
Отже, окремі суми можуть скласти від 3 до 15 балів. При цьому слід знати, що сума від 11 балів і більше повинна вас збентежити. Результат від 7 і нижче вважається позитивним.
5. Підсумок
Давайте підведемо підсумок нашого сьогоднішнього заняття і ще раз все обміркуємо. Подумайте про те, що чекає вас попереду, якщо ви будете палити і вживати алкоголь. Пригадайте образи тих старих курців, яких ви знаєте: ось іде один із них – із жовтим, сухим, зморшкуватим обличчям, згорблений, постійно кашляє і задихається ... А ось другий – він змушений раз у раз зупинятися через болі у ногах, що виникають під час ходьби. Або третій – він так часто скаржиться на біль у серці ...
Тепер стало вже очевидно, що паління завдає величезної шкоди не тільки курцеві, а й усім оточуючим, тому його забороняють у громадських місцях – у транспорті, театрах, їдальнях. У перспективі паління вважатиметься вершиною безкультур’я, як нині ми сприймаємо пияцтво.
Якщо за допомогою сьогоднішнього уроку ви все зважили, все зрозуміли, то зробіть ще одне зусилля і вирішіть ніколи не торкатися цигарки і чарки! Пам’ятайте: здоров’я, справжня радість життя і щастя несумісні з тютюном, наркотиками та спиртними напоями.
- Домашнє завдання
На наступний бібліотечний урок підготуйте, спираючись на матеріали з газет та журналів, невеличкі доповіді на тему: “Здорова людина – здорове суспільство“.
БІБЛІОТЕЧНИЙ УРОК
КНИГИ – ВІРНІ ДРУЗІ
Мета. Розширити знання учнів про книги, які є нашими вірними друзями; ознайомити з процесами виготовлення книг; виховувати бережне ставлення до книги, бажання їх читати.
Обладнання. Набір картин, діафільм, колекція книг.
Бібліотека. Діти, за час навчання в школі ви встигли подружитися. Приємно, що у вас у класі є друзі. Добре, що у важку хвилину товариш поруч із вами, допоможе, порадить. Але бувають у житті такі моменти, коли ти лежиш хворий, сам-самісінький вдома, бо батьки на роботі, а друзі в школі. Дуже сумно і неприємно тоді на душі, лежиш у ліжку, а навколо ні душі ...
Хто ж тоді може стати вірним другом?
Загадка.
Біла нивка невеличка,
Там розсипана пшеничка,
Очками її зберем,
А думкою розімнем.
Той, хто нивку буде обробляти, –
Той усе на світі буде знати!
Що це таке? (Книга)
Каже мудра мишка – книжка.
Не кущ, а з листочками.
Не сорочка, а зшита.
Не людина, а розповідає. (Книжка)
Отож, сьогодні ми з вами помандруємо в Країну Книгляндію. Ви, мабуть, уже здогадались, хто тут живе.
Книжок у нас багато, ще й із такими барвистими малюнками. Розкриєш першу з них – опинишся в далекій казковій країні, у якій живуть велетні, веселі маленькі чоловічки, або ж твої ровесники.
Книга – мудрий друг, який не вміючи говорити, розказує про незвичайні пригоди і подорожі, про чудеса, про навколишній світ. Нерідко книга, прочитана вами в дитинстві, залишається в пам’яті на все життя. Герої, з якими ви зустрічалися на сторінках книг, стають вашими вірними друзями. І сьогодні ми зустрінемося з деяким з них.
Буратіно. Здрастуйте, здрастуйте, дорогі друзі! Ми з вами давно знайомі. Ви знаєте, як мене звуть? (Хором Буратіно). І з’явився я до вас із книжкою О.Толстого “Пригоди Буратіно“ або “Золотий ключик“. А ось і він цей ключик.
(У залі оформлена виставка книг).
- Чи подобаються вам ці книги, що лежать перед вами?
- Чим саме вам подобаються книги?
- Де можна взяти книгу?
- А чи знаєте ви, як створюється книга?
(Перегляд діафільму “Як створюється книга“).
Фізкультхвилина
Вже стомилися ми трішки
Станемо усі в рядочки.
Ручками похлопаєм: раз, два, три.
Ніжками потопаєм: раз, два, три.
Ось голівонька стомилась:
Вліво – вправо нахиливсь: раз, два, три,
Будем пальчики стискати,
Сядем і продовжим працювати.
Бібліотекар. Народ здавна любив і поважав книгу. Склав про неї багато пісень, прислів’їв, віршів.
— Хто з вас знає вірші, прислів’я, пісні про книгу?
1-й учень.
Книга, друг ти нам незмінний,
Друг любимий, з ранніх літ.
Ми з тобою пізнаємо світ,
Ми побачим всю країну –
Нашу рідну Україну.
2-й учень.
Як краплин у Дніпрі,
Як зірок угорі,
Як листя на гіллі –
Стільки книг на землі:
Є великі й малі,
Є легкі і важкі
На полицях, в столі –
Наші друзі – книжки.
3-й учень.
Книги – морська глибина,
Хто в них пірне аж до дна,
Той , хто і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
1-й учень.
Та одна серед них –
Перша книга із книг:
Та, що звем Букварем,
Ми найпершу берем.
2-й учень.
Скільки книг в твоїй книгарні,
Книги різні, дуже гарні.
Лячно книгам: хто їх купить?
Раптом купить, хто не любить.
3-я учениця.
В мене є книжок багато –
І новенькі, і старі.
Як піду до школи з татом,
Всі книжки віддам сестрі.
Хай вона сама читає
Про Лисичку й Журавля,
Хай вона тепер узнає,
Як багато знала я.
(Виконується пісня про книгу).
(Вивчення прислів’їв про книгу).
- Книга вчить, як на світі жить.
- Хто багато читає, той багато знає.
- Читання – найкраще навчання.
- З книгою подружишся, розуму наберешся.
- Книга допоможе в труді – виручить у біді.
- Книга – твій друг, без неї, як без рук.
Інсценізація “Брудна книга“.
(Стук у двері).
Книга. Ой-ой-ой! Не маю сили
Ви на мене наступили!
Учень. Що це тут валяється!
Вчитель. Книжка виявляється!
Книжка.
Я подерта, я потерта,
Кінчики загнуті, сторінки пом’яті.
Він мене скалічив, а тепер не лікує.
Люди скажуть: “Ой, чи я ти?
Як тепер тебе читати?
Скільки ми читали книг,
А не бачили таких“.
Я терпіть не маю сили.
То й подалася в світ блукати,
Долі кращої шукати.
Учень. Хто ж господар твій?
Книжка. Андрій.
Учень. З нашого класу?
Книжка. А я й сама не знаю.
Коли не соромиться, то нехай признається.
(Учні з’ясовують, як треба ставитися до книжки).
Книжка. Дорогі діти! Я книга – ваш вірний друг, від усього серця прошу вас:
- Не беріть мене брудними руками.
- Коли гортаєте сторінки, не слиньте пальці,
- Не загинайте мої сторінки.
- Не малюйте на мені і нічого не пишіть.
- Виготовте для мене закладку і не вставляйте ручку або олівець – від цього я псуюсь.
- Не кидайте мене будь-де, а кладіть завжди на певне місце.
Якби ж то, діти, ви раденько
До серця взяли ці слова –
То я б завжди була чистенька
І вся біленька, мов нова.
Вчитель. Чому необхідно берегти книгу?
(Розповідь вчителя про різноманітність книг).
З давніх-давен книги друкувалися різними мовами: російською, польською, німецькою та іншими мовами. Були й серед українців талановиті письменники, які писали твори українською мовою. Серед них Т. Г. Шевченко:
... Учітеся, читайте.
І чужому научайтесь
Люди повинні вміти читати твори не лише рідною мовою, а й іноземною. Та перша наша книжка – Буквар – написана українською мовою.
Батько мені каже:
- З книгою дружи,
Рідну мову, синку,
Завжди бережи.
Логічні завдання
- Малятко запитало у школярів:
“ Коли треба повертати бібліотечну книжку?“
Виберіть відповідь.
Йому відповіли:
- через місяць;
- у кінці чверті;
- коли нагадують;
- коли прочитаєш;
- до встановленого бібліотекарем строку.
- Ти взяв у товариша книгу і випадково забруднив її. Як ти вчиниш?
- Віддаси і скажеш, що вона була
- забруднена;
- вибачишся перед товаришем і почистиш книгу;
- почистиш книгу, віддаси товаришу і змовчиш, начебто нічого не трапилося.
- Віддаси і скажеш, що вона була
Гра “Чарівна паличка“
Учитель чарівною паличкою вказує на учня, а той розповідає загадку, прислів’я, вірш про книгу або співає пісеньку.
Бібліотекар. Чому книги називаються нашими друзями? Як потрібно поводитися з книгою?
(Буратіно вручає дітям ключики, якими вони будуть відкривати сторінки книг).
Висновок вчителя. Читайте, читайте, читайте, читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з нової книги.
Людина, яка любить і вміє читати – щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів.
Друзі ці – книги.