План-конспекту уроку з української мови для 5-го класу Тема : Слово як одиниця лексичної системи. Лексичне значення слова. Однозначні, багатозначні слова, вживання багатозначних слів в прямому І переносному значенні

Вид материалаПлан-конспект
Подобный материал:

План-конспекту уроку з української мови для 5-го класу




Тема : Слово як одиниця лексичної системи. Лексичне значення слова. Однозначні, багатозначні слова, вживання багатозначних слів в прямому і переносному значенні.


Мета : Ознайомлення дітей з теоретичними відомостями про слово ; вироблення умінь визначати лексичне і граматичне значення слова в тексті, користуватись основними прийомами тлумачення лексичного значення слів, знаходити в тексті слова з переносним значенням, правильно вживати їх у мовленні.

Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання : тлумачний словник, таблиці.

Література : 1. Тихоша В.І. Система роботи над збагаченням мовлення учнів 5-9 класів власне українською лексикою та фразеологією : Посібник для вчителів. – Херсон, 1995. – С. 103-106.

2. Дороговказ. Поезії О.Теліги та О.Ольжича. – К.: Видавництво імені Теліги, 1994, - С. 19-33.

План уроку
  1. Повідомлення теми і мети уроку
  2. Перевірка домашнього завдання
  3. Пояснення вчителем теми уроку
  4. Визначення лексичного і граматичного значення слів
  5. Робота з тлумачним словником
  6. Вибірковий диктант
  7. Підсумки уроку
  8. Домашнє завдання

Хід уроку

1.Сьогодні на уроці ми будемо з вами говорити про слова та їх граматичне значення ; однозначні та багатозначні, а також познайомимось з вживанням слів у прямому та переносному значенні. Метою нашого уроку буде засвоїти вищезгадані поняття, навчитись визначати лексичне і граматичне значення слів, користуватись різними прийомами тлумачення лексичного значення, а також навчитись працювати з тлумачним словником української мови.

2. А тепер перевіримо домашнє завдання
  • Як називається сукупність слів нашої мови ?
  • Що таке лексикологія ?

Потім один учень читає домашнє завдання, а всі інші перевіряють у себе в зошитах, якщо трапляються помилки, всі разом виправляють.

Вчитель наводить додаткові питання, оцінює відповіді.

3. А тепер перейдемо до нової теми. Свою розповідь я б хотіла почати рядками прекрасного вірша.

Як довго ждали ми своєї волі слова,

І ось співа воно бринить.

Бринить співає наша мова,

Чарує тішить і п’янить.

Як довго ждали ми... Уклін чолом народу

Що рідну мову нам зберіг.

Зберіг в таку страшну негоду,

Коли він сам стоять не міг.
  • Про що говориться у вірші ?
  • Яка його основна думка ?

З раннього дитинства і до глибокої старості, життя людини зв’язане з мовою. Це море слів. Через слово ви дізнаєтесь про все, навіть про те, чого не бачили і не побачите ніколи.

Більшість слів мають лексичне і граматичне значення. Лексичним значенням називають те, що слово означає (предмет, ознаку, дію). Граматичне значення вказує на належність слова до певної частини мови, її рід, число, відмінок, час, особу тощо.

Схематично це можна зобразити так :

Л.З. Предмет

Стіл

Г.З. Іменник, однини, чоловічого роду, називного відмінку.

Слова, які мають одне лексичне значення, називаються однозначними. Наприклад, небо. А слова, які мають два або більше лексичних значень, називаються багатозначними. Наприклад, голова (голова людини, голова колгоспу і т.д.). Слова можуть вживатись в прямому і в переносному значенні, наприклад, золотий перстень (пряме значення), золота осінь (переносне значення).

4. А тепер спробуйте, користуючись таблицею, визначити лексичне і граматичне значення слів :

мова, мовлення, з'ясувати, створити, влучне, образне, лагідне.

Таблиця 1



Граматичне значення вказує на

Предмет що ?

Іменник (р.,ч.,в.)

Ознаку (який?)

Прикметник (р.,ч.,в.)

Дію (що робити?)

Дієслово (час, особа, вид)


Лексичне значення позначає називає

Конкретний предмет

Конкретну ознаку

Конкретну дію



5. Робота з тлумачним словником.

В словнику знайти 2 однозначних і 2 багатозначних слова і виписати їх лексичні значення у зошит.

6. Вибірковий диктант. Виписати з пропонованого тексту слова вжиті в переносному значенні

Безсмертне

Упало світло ліхтарів

На день конаючий і тихий,

Та перед смертю він зустрів

Посмертні свічі дивним сміхом

І, мабуть, кожен з нас відчув

Той сміх, як переможну силу

Як перенесену свічу

За межі схилу.

І це тому я, мов у сні,

Пішла серединою вулиць

І очі зустрічні, ясні

Не глянули, а розчахнулись !

Та я минала всі вогні,

Мов світло не своєї брами,

Бо чула : ждане довгі дні

Вже йде з безсмертними дарами

(О.Теліга)

7. Розгляньте таблицю “Способи тлумачення лексичного значення слова”.

Користуючись таблицею, поясніть лексичні значення слів : хурделиця, розсада, брунька, телевізор.





Спосіб тлумачення л.з.

Приклад

1

Показ малюнка, фотографії, предмета




2

Підбір синонімів

Поліпшення – покращення

3

Пояснення л.з. слова за контекстом

Микола набрав сухої трави і розпалив багаття.

4

Перелічення об’єктів, що називаються словом

Цитрусові – це лимони, апельсини, мандарини.

5

Логічне визначення через характерні риси

Пролісок – перша весняна квітка

6

Описовий спосіб визначення

Бульдозерист – людина, що працює на бульдозері.

7

Заперечні визначення

Суша – частина землі не вкрита водою

8

Пояснення л.з. за походженням (іншомовні слова)

Телефон –теле –далеко, фон – звук.

9

Переклад українського слова російським

Лічити – считать

10

Порівняння слів абстрактного значення з якимось конкретним уявленням




11

Пояснення значення слова за “Тлумачним словником.”

Героїзм – льотчик Гастелло, молодогвардійці


8.Підсумки уроку

Що на сьогоднішньому уроці вам запам’яталось?

Які слова називають однозначними, багатозначними?

Наведіть приклади вживання слів у переносному значенні. Якими способами можна тлумачити лексичне значення слова?
  1. Д/з. Підготуватися до розповіді на тему “Слово про слово”

Записати вірш, вжиті в переносному значенні слова підкреслити.


Вчитель - Семенюк С.Ф.