Поглибити знання учнів про багатство мови І мовлення; актуалізувати відомості про джерела багатства мовлення
Вид материала | Урок |
- Нтування окремих аспектів проблеми образного мовлення дало підставу стверджувати,, 113.98kb.
- Тема уроку, 86.38kb.
- Тема уроку: “ Вітаміни – це здоров’я та спосіб життя”. Цілі уроку, 57.35kb.
- Тема. Написання слів іншомовного походження. Мета, 74.96kb.
- Українці, 107.66kb.
- Зв’язне мовлення. Сприймання чужого мовлення. Конспектування висловлювання, що сприймається, 22.96kb.
- Реферат на тему: Тема уроку, 130.1kb.
- План-конспект Першого уроку в 3 класі Автор: Аліна Олександрівна Ткаченко, вчитель, 101.9kb.
- Я з нею пов ’ язую долю свою. Пашак Ю. В., вчитель англійської мови Миколаївської загальноосвітньої, 73.01kb.
- Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за власним спостереженням, 828.5kb.
Конспект уроку з української мови 11 клас з російською мовою навчання
Тема уроку: Багатство мови і мовлення: інтонаційне, лексичне, фразеологічне, морфологічне, синтаксичне
Мета уроку: Поглибити знання учнів про багатство мови і мовлення; актуалізувати відомості про джерела багатства мовлення; формувати поняття прекрасного в мові, що спирається на її лексичні, фразеологічні та граматичні ресурси; удосконалювати мовлення учнів, розвивати почуття гумору, навички користування додатковою літературою;
виховувати повагу до рідної мови; стимулювати розвиток компетентностей
Ресурсне забезпечення: Дидактичний матеріал, підручник, вчительська презентація, комп’ютер
Тип уроку: комбінований
Велична, щедра і прекрасна мова,
Прозора й чиста, як гірська вода, —
То України мова барвінкова, —
Така багата й вічно молода.
О. Лупій
Хід уроку
Чим будете дивувати сьогодні?
1.Організація початку уроку 1-2 хв. Оголошення теми та мети.
Почнімо з «Прогнозу погоди». (Учні відмічають свій емоційний стан, відносно налаштування на урок, у градусах від -12 до+12). Який у вас прогноз уроку? Ваші очікування від уроку?
Дізнаємось, як хто налаштований на урок.
2. Актуалізація опорних знань. 5 хв.
- Перевірка домашнього завдання
Сергій Плачинда писав про мову: «Єдина печаль проймає, що не вистачить життя переплисти той мовний океан. Бо ти є Вічність. Ти є Правда, Добро і Краса народу нашого».
У цих образах уявив С. Плачинда мову? Діти, а як вам вдалося вдома уявити себе в різних образах? Які мовні засоби забезпечують (засвідчують) багатство, образність, логічність мовлення? Послухаємо. За допомогою яких художніх засобів ви досягли образності мовлення? В яких стилях тропи використовуються менше? (У науковому та офіційно-діловому)
- Учні зачитують свої твори-мініатюри Перевтілення.
Отже, написавши твори-перевтілення, ви збагатили своє мовлення за допомогою різних художніх засобів, стали на крок ближче до удосконалення свого мовлення.
А зараз доберіть правильно синоніми до слів і спробуйте самостійно сформулювати тему уроку.
Слайд 2, 3,
- Запишіть тему уроку, епіграф, проблемне питання
Отже, Сьогодні ми поглибимо знання про багатство мови і мовлення; удосконалюватимемо своє мовлення, розвиватимемо навички користування додатковою літературою.
(Учитель ставить проблему) Яке мовлення можна вважати багатим ми з’ясуємо протягом уроку.
Слайд 4
3. Мотивація навчальної діяльності 2 хв.
Ви вже дорослі люди, молоді та енергійні, і зовсім небагато часу залишилось до того моменту, коли підете в самостійне життя. І неодмінно задумаєтесь над тим, як зробити це життя гідним та забезпеченим. З цього приводу Д. Карнегі писав, що про людину судять з 4 речей :
- який вона має вигляд;
- що вона робить;
- як вона говорить;
- що вона говорить.
Отже, на 50% ставлення до людини у світі залежить від її мови.
Священний обов’язок кожного з нас – берегти дорогоцінні якості рідної мови, її запашні, барвисті слова, образи, звороти, шліфувати і збагачувати їх, щоб передати прийдешнім поколінням спадщину.
Мова — інтелектуальний портрет людини. Не забуваймо про це! І якщо зовнішній портрет можна змінити за допомогою одягу, макіяжу, то з мовним — набагато складніше.
5. Вивчення нового матеріалу 5-7 хв. (Презентація)
У 9 класі ви вивчали як складати тези. Нагадаємо: тези - ………………….. Сьогодні, поглиблюючи знання з теми, складаєте тези.
Слово вчителя та виступи учнів, які вони готували вдома. Вчитель у своїй розповіді опирається на матеріали стенду «Культура мовлення» та презентацію. Учні складають тези.
Слайд Багатство мовлення.
Українська мова ввібрала в себе все найкраще, найніжніше, найвеличніше, наймудріше, найблагородніше, найпоетичніше і найболючіше – перший голос немовляти, і останній розпачливий зойк прощання людини з білим світом, голосний сміх щасливої дитини і зворушливий плач сироти, тихий шепіт шовкових трав і таємний шум замріяних смерек, красоту опоетизованої червоної калини та хрещатого зеленого барвінку.
Розмаїте і щедре наше українське слово.
Сьогодні ми розглядаємо багатство мовлення. Багатство мовлення — це використання мовцями великої кількості мовних одиниць — слів, словосполучень, речень. Мовлення може Бути бідним та багатим. (робота з підручником). Яке мовлення ми називаємо бідним, а яке багатим? Порівняйте речення. (підручник)
Слайд про Джерела багатства мови
Джерелами багатства й різноманітності мовлення є: лексичні, фразеологічні, словотворчі, граматичні, стилістичні ресурси мови. (Схеми)
Розглянемо докладніше кожне з них.(виступи учнів).
Багатство мови примножується багатством інтонаційним.
Слайд Інтонаційне. (Запис у зошит:Оволодіти запасом типових інтонацій;)
На граматичному рівні є велика кількість варіантів слів та їх форм, засвоєння і використання яких робить мовлення кожної людини багатшим, виразнішим, різноманітнішим.
Слайд Граматчне. (Запис у зошит Використовувати варіанти слів та їх форм)
В чому виявляється лексичне багатство?
Слайд Лексичне.( Запис у зошит Уникати штампів та невиправданих повторів слів)
Чим ще багате наше мовлення? Фразеологізмами.
Слайд Фразеологічне.
А ось ще одне підтвердження багатства української мови: це твір «Мова про мову.»
Слайд з уривком твору+додатки.
Висновок. Слайд ОТЖЕ
Показниками багатства мови є наявність у ній багатозначних слів, синонімів, різноманітність засобів словотворення, розгалуженість граматичної системи.
Володіння багатством засобів рідної мови дозволяє досягати точності вираження думок, виразності у висловленні почуттів, дає змогу сприймати й усвідомлювати зміст чужих висловлювань.
6. Закріплення вивченого матеріалу 26 хв.
Слайд 5
1.- З метою вироблення навичок правильного інтонування речень прочитайте уривок, дотримуючись належного інтонування. Поясніть орфограми та розділові знаки в другому реченні, дайте йому заголовок, визначте тип та стиль мовлення. 4 хв.
Слово має особливу цінність. Споконвіків його магічність прирівнювалася до найвищих людських якостей. Недарма ж, якщо хотіли у давнину ствердити непорушність істини, то привселюдно присягалися: «Слово честі!».
Це вже у наш час втратився зміст цього вислову, бо нерідко він ставав словесною іграшкою в людей легковажних і словоблудних. Особливо це стосувалося родинного етикету. Батькове слово було не тільки законом – воно повчало, об’єднувало і утверджувало моральні устої. Чи не від того увійшов у повсякдення вислів: «Хоч батько й скупий на слово, але воно є законом»? (В. Скуратівський).
Чи потрібно добре володіти інтонаційним і граматичним багатством мови?
Висновок . Кожен мовець повинен добре володіти інтонаційним багатством. Інтонація, логічний наголос, милозвучність створюють виразність тексту. Оцінювання.
У чому виявляється лексичне багатство?
2. - Лексичний диктант. Вчитель зачитує тлумачення слів, учні відгадують, що це за слово. 5 хв.
Ранок - частина доби після ночі, початок, перші години дня.
Автобус — вид транспорту з кількістю місць для сидіння (більше дев'яти з місцем водія включно), який призначений для перевезення пасажирів та їхнього багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки.
Сніданок — перший прийом їжі в день, зазвичай в період від світанку до полудня.
Ковзанка — крижаний майданчик для катання на ковзанах, гри в хокей тощо, а також просто для човгання
Кінотеа́тр — це приміщення для публічного показу і перегляду кінофільмів.
Фільм –послідовність фотографічних зображень, пов’язаних сюжетом.
Боулінг — вид спорту, гра на влучання важких куль у ціль.
Задово́лення — позитивно забарвлена емоція, що супроводжує задоволення однієї або кількох потреб.
Ранок, автобус, сніданок, ковзанка, кінотеатр, боулінг, фільм задоволення.
Слайд 7
Що вам нагадують ці слова і слайди? (поїздку до Миколаєва)
Два учні, використовуючи подані слова та слайди, складають усно діалог про подію.
3. – Робота біля дошки «Коректор». «Перевір себе» на слайді. 4 хв.
Щоб не порушувати милозвучності нашої мови, слід уникати помилок, тому знайдіть їх і запишіть правильно. Складіть речення з одним словосполученням: Терміново подзвони, приймати участь, на протязі тижня, дав правильну відповідь.
Слайд 8
(Терміново зателефонуй, брати участь, протягом тижня, дав вірну відповідь). + складіть речення з одним словосполученням.
Усний діалог учнів про поїздку. Оцінювання
Отже, мовець здатний уникати повторення слів, користуватися синонімічними ресурсами. Для ясного і чіткого вираження думок дуже важливо мати достатній запас слів.
Чим формується лексичне і фразеологічне багатство мовлення?
(Читання літератури, словники). Повідомлення учня про словники.
(Мовлення має бути не тільки правильним, а й лексично багатим. Щоб цього досягти, слід користуватися словниками. Зверніть увагу на виставку словників. Серед них є і перекладні.
Тут доречно буде пригадати слова з вірша М. Рильського «Мова».
Не бійтесь заглядати у словник…(С. підр.116))
- - «Переклади» Вправа 187. «Перевір себе» на слайді. 4 хв. Кожен ряд по одному реченні.
Яка ж роль словника в збагаченні мовлення й інтелекту людини?
Слайд 10
(Словник – це Всесвіт, який розташовано в алфавітному порядку. Всі інші книги містяться в ньому. Потрібно лише вміти їх звідти вибрати. )
Самоперевірка.
Отже, при перекладі з російської мови необхідно враховувати, особливості перекладу, використовувати перекладні словники.
Оцінювання.
5. - Завдяки чому наша мова стає яскравішою, емоційнішою, образнішою і виразнішою? Що таке фразеологізми?
- - Самостійна робота. Замінити слова, виділені в контексті, синонімічними фразеологізмами з довідки. 6 хв. Кожен ряд по одному реченні.
Взаємоперевірка.
Тільки ще стало світати - заскрипіли залізні ворота під баштою. Тимко почервонів, опустив очі. Були вони (партизани) дуже худі. ЇЇ перше кохання билося живим співом, проймало, завдавало душевної муки.
Довідка: на світ займатися, краяло душу, не кидаю слів на вітер, сама шкіра та кості, залився фарбою.
Слайд 12
(Тільки ще стало на світ займатися - заскрипіли залізні ворота під баштою. Тимко залився фарбою, опустив очі. Були вони (партизани) сама шкіра та кості. ЇЇ перше кохання билося живим співом, проймало, краяло душу.).
Отже, завдяки властивостям фразеологізмів, а саме: образності експресивності і злитого значення, наша мова стає яскравішою, емоційнішою, образнішою і виразнішою.
Слайд 12
Наступне завдання називається «Розумники». Для виконання пропоную вам переглянути уривок із мультфільму «В стране невыученых уроков», який дасть змогу зрозуміти, як виконати це завдання.
Слайд з мультиком «В стране невыученых уроков»…..
6. - «Розумники». Не секрет, що від постановки розділових знаків може залежати зміст речень. Виправте пунктуаційні помилки й поясніть різні варіанти. Визначте стиль. 4 хв.
Громадяни, корови, телята й інша худоба можуть випасатися тільки на спеціально відведених місцях.
На зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів і більше двохсот свиней.
Комісія встановила, що продуктовий магазин уражений гризунами з дуже малим асортиментом.
(Громадяни! Корови, телята й інша худоба можуть випасатися тільки на спеціально відведених місцях.
На зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів, і більше двохсот свиней.
Комісія встановила, що продуктовий магазин, уражений гризунами,
з дуже малим асортиментом.
Слайд 13
Отже, згадаємо наш епіграф і прокоментуємо його.
Додаткова вправа
Всім зрозуміло, що на письмі потрібно дотримуватись загальних правил і законів. А от чи є необхідність вивчати їх у вимові? Чи слід звертати увагу на правильну вимову слів?
7. З метою регулювання правильного наголошування слів проведемо Рольову гру «Плюс-мінус». Уявіть, що у вас через деякий час ефір, а у вашому тексті є кілька небезпечних слів стосовно наголошення. Запишіть у рядок 12 цифр, що відповідають кількості слів, які ви не занотовуєте, а лише ставите «+» чи «-». Якщо наголос вас задовольняє ставите +, якщо ні – «-». 4 хв.
Рукопис, одинадцять, дрова, олень, твердий, дочка, кропива, коромисло, верба, стаття, вірші.
Слайд 9
(Рукопис, одинадцять, дрова, олень, твердий, дочка, кропива, коромисло, верба, стаття, вірші)
Якщо виникає сумнів, де поставити наголос в слові, куди слід звернутися?
Отже, всім зрозуміло, що дотримання загальних правил і законів у вимові так само необхідне, як і на письмі. В наш час, коли усна мова стала засобом широкого спілкування на конференціях, з'їздах і нарадах, в театрі і кіно, на радіо і телебаченні, вона має бути бездоганною в мовному і вимовному оформленні.
7. Підбиття підсумків уроку. (Рефлексія) 5-6 хв.
Слайд 14
- Які рекомендації щодо збагачення власного мовлення ви дали?
- Яке ж мовлення можна вважати багатим?
- За поданими запитаннями та опорними словами складіть телеграму.
Опорні слова: (багатство словника, уміння говорити точно, уживаючи слова у властивому їм значенні, здатність говорити просто, доступно, логічно, вміле використання виражальних і зображувальних засобів, емоційність)
1. Яке мовлення вважається багатим?
2. У чому полягає різноманітність мовлення?
3. За яких умов мовлення стає багатим і різноманітним?
4. Як впливає на мовлення лексичне багатство мови?
5. Чому треба добре володіти інтонаційним і граматичним багатством мови?
6. Чому багатство і різноманітність мовлення пов’язані зі стилями?
8. Інформація про домашнє завдання 2 хв. (Знайди помилку)
Слайд 15
На наступному уроці дізнаємось ще більше про ресурси збагачення мовлення.
Скласти власний текст, де б усі слова починалися з однієї букви
Повідомлення «Стилістичні фігури і тропи – оздоба мовлення»
Вправа з підручника
Що у нас із прогнозом погоди в кінці уроку? Чи справдились ваші сподівання?
Незакінчене речення На уроці мені було……..
Живе наша мова. Отже, живий наш дух, жива наша пісня, наша історія.
Живе наша мова — і з нами наші князі і гетьмани, наші письменники і вчені.
Живе наша мова — і наш голос звучить у вселенському хорі народів.
Бо наша мова — це наша релігія, наша держава, наша минувшина, наша надія, наше майбутнє.
Бо наша мова — це ми, українці, — добрий, чесний, працьовитий народ.
Отож, працюймо для неї, вивчаймо, заглиблюймось у її походження й історію, поширюймо, пропагуймо її.