Тема. Написання слів іншомовного походження. Мета

Вид материалаДокументы

Содержание


Матеріал для вчителя
II. Оголошення теми та мети уроку, визначення мети учнями
Слова для довідок
Чому зникли майя?
Звідки пішла ця наука
Подобный материал:
Тема. Написання слів іншомовного походження.

Мета: поглибити й систематизувати знання учнів про написання слів іншомовного походження, удосконалити орфоепічні та орфографічні навички; розвивати пам’ять, мовлення, логіч­не мислення; виховувати бажання збагачувати свій словни­ковий запас.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручники, таблиця «и та і в словах іншомовного походження», картки із завданнями для кмітливих.


ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда з учнями.

— Які слова називаються іншомовними або запози­ченими?

— Що вам відомо про запозичення слів з інших мов?

— У зв’язку з чим вони виникають?

Матеріал для вчителя

У лексичному складі сучасної української мови при­близно 10% запозичених слів. Слова, запозичені з інших мов, відповідно пристосувалися і продовжують присто­совуватись до законів української фонетики, орфографії.

Частина іншомовних слів потрапила в лексичний склад української мови дуже давно, і вони настільки призвичаїлися в ньому, що практично не відрізняють­ся від власне українських.

Запозичення слів властиве усім мовам світу і є озна­кою життєздатності певної мови. Різноманітні зв’язки українського народу з різними народами Сходу і Захо­ду, потреба називати нові поняття, що є в інших на­родів, загальний розвиток науки і культури зумовлю­ють появу слів з інших мов.

Найдавнішими є слова, запозичені з грецької мови — назви предметів (парус, баня, миска), назви рослин і тварин (лавр, мак, м’ята, кит, крокодил), власні імена (Андрій, Василь, Олександр, Софія, Олена). Але основ­на частина — це слова-терміни: історія, математика, фізика, аналіз, ідея, клімат, грам, метр, фонетика, те­атр, сцена, мелодія.

Слова латинського походження, за винятком дея­ких найдавніших запозичень (коляда, фортуна) і влас­них імен (Марко, Павло, Юлія), найчастіше пов’язані з наукою і технікою (аргумент, мотор), медициною (апендицит, туберкульоз), навчанням (конспект, лек­ція, студент).

Давніми запозиченнями здебільшого є слова, засвоєні з тюркських та інших східних мов: амбар, балик, ка­вун, лапша, сарай, халва, халат, чабан.

Українська мова засвоїла також певну кількість слів з німецької мови: шайба, солдат, фартух, танець.

З середини XVIII ст. починається помітний вплив французької мови. Це назви, пов’язані з мистецтвом, технікою, військовою справою, побутом: політика, сю­жет, шосе, пальто, пудра, шик.

Англійські запозичення з’являються з XIX_ст. Вони стосуються техніки, політики, спорту, мореплавства: тунель, бокс, футбол, ром.

Музична та деяка інша термінологія запозичена з італійської мови: акорд, дует, нетто, аварія, бензин.

Слова іншомовного походження часто відрізняють­ся від незапозичених своєю формою. Вони, як прави­ло:

а) можуть починатися на а та е: адреса, етап;

б) в основах мають збіги голосних: ідея, радіо;

в) мають звук [ф]: фабрика, фініш, графік; можуть не відмінюватись: кенгуру, кіно, таксі;

г) виступають з невластивими для української мови префіксами анти-, інтер-, кок-; суфіксами -изм, -ист, -ація: кооперація.

Написання деяких слів іншомовного походження не викликає особливих труднощів, бо вони вимовляються й пишуться відповідно до орфоепічних і орфографіч­них норм української мови. Але є багато іншомовних слів, які не підпорядковуються загальним правилам української орфографії, а мають свої правописні особ­ливості.

2. З-поміж слів виберіть слова іншомовного по­ходження. Обґрунтуйте свій вибір.

Дієта, комісія, школа, будинок, місто, журі, дез­інфекція, мозаїка, ін’єкція, ательє.


II. Оголошення теми та мети уроку, визначення мети учнями

1. Запишіть слова іншомовного походження. Назвіть відомі вам орфограми.

Директор, активіст, колектив, ванна, Марокко, гра­вюра, ін’єкція, барельєф.

2. Виконання вправи 501.

3. Вставте пропущену букву й чи і. Обґрунтуйте свій вибір.

Д...сц...пл...на, ком...с...я, х...м...я, ц...фра, д...алог.


III. Опрацювання нового матеріалу

1. Знайомство з таблицями правопису и та і в сло­вах іншомовного походження за підручником (с. 174).

2. Виконання вправ за підручником.

3. Перекладіть слова українською мовою, за­пишіть їх. З трьома словами складіть речення.

Абориген, ветеринар, диктор, диета, митинг, химия, фабрика, цистерна, Америка, Сочи, Миссисипи, демократия, иллюстрация, рубин.

4. Завдання для кмітливих.

1) Запишіть пари слів. Поясніть, чому в наведених словах в однакових суфіксах пишуться різні букви: в одних — і, в інших — й.

банкір касир

академік історик

баталіст пейзажист

гуманізм патріотизм

2) Чому в наведених парами словах після однако­вих букв в одних випадках пишеться і в інших — й?

таксі таксист

радіо радист

Дізель дизель

Слово вчителя.

Деякі запозичення мають українські відповідники, утворюючи з ними синонімічні пари або ланцюжки, наприклад: дефект — недолік — хиба — ґандж; експе­римент — дослід.

Треба правильно використовувати ці синоніми в мові, пам’ятаючи, що загалом іншомовні слова тяжіють до більш книжної мови, до мови наукових праць.

5. Перепишіть, добираючи потрібні слова із слів, наведених у дужках. Поясніть свій вибір.

Хворий, здавалося, поставився до слів лікаря з цілко­витою ... . Лікар зрозумів, що він перебував в стані ... (апатія, байдужість).

Всі виступаючі критикували ... в роботі редколегії стінгазети. Електрик виявив у моторі поважні ... (де­фекти, недоліки).

6. Завдання на перевірку ерудиції та кмітливості. Замініть кожен вислів словом іншомовного поход­ження.

1) Офіційний документ про закінчення вищого чи середнього спеціального навчального закладу.

2) Дитячий лікар.

3) Суворе дотримання та збереження таємниці.

4) Змагання з чого-небудь, конкурс.

5) Грошова допомога.

6) Найменші птахи на землі.

7) Група експертів-спеціалістів, яка розподіляє місця і вручає нагороди в конкурсах, змаганнях.

Слова для довідок: диплом, педіатр, конспірація, олімпіада, субсидія, колібрі, журі.

6. Запишіть речення, вставте и та і в словах іншо­мовного походження.

В Асканію завезли б...зонів, майже цілком винище­них за півстоліття на американському конт...ненті. Про ск...фів добре згадував Есхіл. Щоб перейняти дещо з мед...ц...ни, сам Г...ппократ у Ск...фії бував. Сьогодні в Гельс...нки з друзями берізки у парку садив. Б...рюзою сіяла Мексиканська затока. Там, де ти колись ішла, тиха стежка зацвіла вечоровою мат...олою. Як же гарно! Глянь ти... Краплі падають з весла, наче д...аманти.

7. Вибірковий диктант.

Випишіть слова іншомовного походження, поясніть їх правопис і значення.

Чому зникли майя?

Імперія майя, що існувала тисячі років, розвинула дуже високу культуру. Ця цивілізація вигадала кален­дар, який досі вважається найточнішим з усіх. Вона створила надзвичайно складну форму ієрогліфічної писемності. Однак експерти досі не можуть точно ска­зати, що саме спричинило швидку загибель цієї цивілі­зації.

В останньому повідомленні часопису «Нейге» вину­ватицею занепаду майя називається погода. Вчені університету Флориди дослідили 15-фунтовий шар осадів озера на Юкатанському півострові Мексики і знайшли доказ того, що в період з 800 до 1000 року мало місце різке зменшення кількості дощів. Посуха тоді поши­рилась і на Каліфорнію, розташовану далі на північ, і призвела до загибелі кількох цивілізацій.

(З календаря)

8. Завдання з розвитку зв’язного мовлення.

Прочитайте текст. Визначте його тему. Зверніть ува­гу на правопис слів іншомовного походження. Скажіть, що нового ви дізнались із тексту. Запишіть цю інфор­мацію, користуючись опорними словами і словосполу­ченнями: вивчає оболонку, досліджує природу населен­ня, господарство, чимало компонентів; дві з лишком тисячі років; у третьому столітті до нашої ери; давньо­грецький письменник і вчений Ератосфен; працював у галузі літератури, музики; астрономія, геодезія, ма­тематика, історія, граматика.

Звідки пішла ця наука

Нині кожен знає, що географія вивчає оболонку Землі, досліджує природу населення, господарство і чимало компонентів, які належать до неї. А дві з лиш­ком тисячі років тому про таку науку ніхто й не знав. Першим у третьому столітті до нашої ери слово «гео­графія» вжив в своєму творі видатний давньогрецький письменник і вчений Ератосфен.

Ератосфен наполегливо працював у галузі худож­ньої літератури, музики і різних наук: астрономії, гео­дезії, математики, історії, граматики. Майже в кожній з них він зробив відкриття і написав ряд надзвичайно цінних праць. Серед них і тритомна «Географія». Саме в цьому капітальному творі Ератосфер першим засто­сував слово «географія», яке міцно увійшло потім у науку.

(В. Шиляєв)

ІV. Підсумок уроку

Бесіда на повторення і узагальнення вивченого матеріалу.

— Якими ознаками відрізняються іншомовні слова від власне українських?

— Чи завжди в основах загальних іншомовних назв після букв «дев’ятки» пишеться й? Коли вона не пи­шеться?

— Розкажіть про написання й та і у власних назвах іншомовних слів.

— Наведіть приклади слів, у яких пишеться буква і.


V. Домашнє завдання

Складіть завдання для перевірки знань за темою «и та і в словах іншомовного походження»