Тема: Значення мови в житті суспільства. Українська мова – державна мова України. Мета

Вид материалаДокументы

Содержание


Закріплення вивченого.
Підведення підсумків уроку.
Подобный материал:
ТЕМА: Значення мови в житті суспільства. Українська мова – державна мова України.


МЕТА: Забезпечити усвідомлення учнями значення мови як основного засобу спілкування, формування думки й пізнання; усвідомлення значення державної мови для зміцнення української державності; сприяти формуванню патріотичних почуттів та любові до рідної мови.


ХІД УРОКУ:


І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.


ІІ. АКТУЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.


Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, бо вона не що інше, як жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почування.

( Панас Мирний )

  1. Бесіда з учнями.



  • Пригадайте, що ви вже знаєте про мову. Для чого людям потрібна мова?
  • Як ви думаєте, за допомогою чого ми спілкуємося? Що для цього використовуємо: звуки, слова, словосполучення, речення, текст?
  • Як ви розумієте вислів: „Мова – це найважливіший засіб людського спілкування”?
  • Чому люди говорять один з одним?
  • Як допомагає мова у навчанні і праці?
  • Чи вміють розмовляти птахи, комахи?



  1. Слово вчителя.


Яке це диво – людська мова! Вона дає можливість людині чути, сприймати, думати, говорити. Без мови неможливе життя людей. Мова – це шлях, яким людина йде від колиски до усвідомлення себе громадянином. Її потрібно не лише любити, а й берегти, вивчати і знати.


ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.


Робота з підручником.

  1. Виконання вправи 1 ( І, ІІ, ІІІ ).
  2. Виконання вправи 2.


Робота біля дошки.


Наш слава – Українська держава (нар.творч.). Державною мовою в Україні є українська мова (Конституція України). Без мови немає народу, як сонця без сяйва й тепла (С.Шелухін). Як буде в дитини мова, то буде в народу пісня. Як буде в народу школа, то буде народ і держава (Д.Чередниченко).

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО.


Бесіда з учнями.

    1. Як має ставитися людина до рідної мови?
    2. Чому державною мовою має бути рідна мова народу?
    3. Чому державну мову потрібно знати бездоганно?


Прочитати народні прислів’я. Пояснити зміст кожного з них.


Хто своєї мови цурається, той сам себе встидається. Рідна мова – не полова, ЇЇ за вітром не розвієш. Ми з того роду, що любить свою мову й свободу.

(Нар.творч.)


Диктант із коментуванням.


Солов’їну, барвінкову українську рідну мову в дар дали мені батьки (В.Лучук). І яка чудова, світла і багата, мова мами й тата! (Марійка Підгорянка). Рідна мова в рідній школі! Що бринить нам чарівніш? (Олександр Олесь). Мова барвиста, мова багата, рідна і тепла, як батьківська хата (В.Гринько). В серці ніжну і погідну збережу я мову рідну (М.Хоросницька). Наша мова калинова і ласкава, і медова, і багата, і не бідна. От що мова наша рідна! (Д.Чередниченко).


  1. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.



      1. Прочитати (прослухати) вірш. Пояснити роль рідної мови у житті людини.


Рідна мова, якою мати розмовля

І гомонить в степу земля...

Я нею мислю і спілкуюсь,

Вона і вчить. І окриля,

Я нею мрію, нею сню,

Вона чистіша від вогню.

Серед усіх народів світу

Звеличує мою рідню.

Вона і гріє, і сія,

Вона – мов пісня солов’я.

Якби змінив її на іншу,

Себе зневажив сам би я.

З усіх чужин, з усіх доріг,

Який би світ не впав до ніг,

Хто рідної не зрікся мови,

На рідний вернеться поріг.

А вдома й горе – не біда,

Бо мова, як жива вода,

Вона багата, наша мова –

І древня, й вічно молода!

(Юрій Питак, школяр, м. Тернопіль)
      1. Підсумкова бесіда.



  1. Яку роль відіграє мова в житті суспільства?
  2. Які засоби, крім мови, люди використовують для спілкування?
  3. У чому переваги звукової мови перед іншими засобами?
  4. Які мови вивчають у школі і яка роль кожної у житті людини?
  5. Яке значення для громадян держави має державна мова?



  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.


Cтор.3-5, впр.5.