М. П. Драгоманова Кафедра мови та методики викладання в початковій школі Творче розмаїття Нестандартні урок
Вид материала | Урок |
СодержаниеДва стовпці в траві лежать КАЗКИ Скарби світу Чарівні лілеї Всьому свій час |
- М. П. Драгоманова позашкільний навчальний заклад мала академія наук учнівської молоді, 226.11kb.
- Кіцманська районна державна адміністрація чернівецької області, 40.92kb.
- Тиждень української писемності та мови в Загальноосвітній школі І-ІІ ст., 24.9kb.
- Методичні рекомендації щодо викладання іноземних мов у початковій школі з переходом, 95.38kb.
- План. Вивчення української мови на сучасному етапі. Ознайомлення з частинами мови, 401.97kb.
- Інтеграційні форми організації навчально-виховного процесу в початковій школі, 96.03kb.
- Оксана стефюк метод проектів у початковій школі, 202.17kb.
- Рс методики викладання хімії є базою для напрацювання у процесі виконання основних, 237.54kb.
- Додаток 1, 1167.76kb.
- Б. М. Жебровський Українська та рідні мови, інтегровані курси «Література» у загальноосвітніх, 284.81kb.
Буква Ц
Тема: Звуки [ц], [ц’], позначення їх буквою Ц (це).
Мета: Ознайомити учнів зі звуками [ц], [ц’] та буквою Ц (це) на їх позначення. Навчити
дітей правильно вимовляти ці звуки, впізнавати та визначати їх позицію у слові.
Розвивати мовлення і мислення дітей. Вихивувати любов до живої і неживої приро-
ди.
Обладнання: Карта з маршрутом подорожі до чудового саду, м’які іграшки, фішки для
звукового аналізу, демонстраційні таблиці слів, малюнки, полунички для читання слів таблиця для читання складів.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Працюватимо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
2. Оголощення теми уроку.
-Діти, сьогодні зранку, коли я поспішала до вас на урок, я зустріла дуже привітну курочку. Я їй розповіла, що ми сьогодні будемо вивчати звуки [ц], [ц’] та букву Ц (це) на їх позначення і вона попросила мене, щоб я запросила до нас на урок її дитинку, маленьке жовтеньке курча. Я, звісно, погодилась, адже ми з вами – дружній і привітний клас. І зараз я вас з ним познайомлю (вчитель дістає м’яку іграшку і знайомить з дітьми).
Але, як вам відомо, курчата люблять гуляти на свіжому повітрі, на зеленій травичці. Тому зараз ми спробуємо уявити, як ми подорожуємо до квітучого і пахкого саду, де росте багато смачних фруктів і корисних овочів (вчитель розкриває дошку, де розміщена карта з марщрутом подорожі).
-Всі готові? Отже, вирушаймо!
3. Зупинка на галявині скоромовок.
-Діти, як ми бачимо, на карті нашого маршруту є кілька зупинок-цікавинок через які ми повинні пройти перш ніж дібратися до місця призначення. А ось і перша наша зупинка – галявина скоромовок. Хто бажає розповісти ьені скоромовки, які ми вже вивчили? (діти розповідають скоромовки)
-Дуже добре! Але я хочу запропонувати вивчити ще одну скоромовку, пов’язану з літерою, яку ми сьогодні будемо вивчати (вчитель читае скоромовку, а діти повторюють за вчителем спочатку повільно, а потім швидше і швидше).
Цілий день на ланцюжку
Цап кружляє на лужку
Це б він випас весь лужок,
Та якби не ланцюжок.
-Молодці! А тепер рушаймо далі!
4.Читання та засвоєння нових знань.
-Діти, дивіться, якого гарненького зайчика ми зустріли (вчитель дістає іграшку). А що то він тримає у своїх лапках?! Мені здається, що це кошик з полуницею. Давайте попросимо зайчика, щоб він нас пригостив!
-Зайчику-пострибайчику, чи можна нам покуштувати твоєї полуниці?
-Так, звісно, але спочатку треба виконати кілька завдань, які є дуже корисними для цих чудових діток.
-Діти, ви згодні? (Так)
(вчитель дістає картонні полуниці, на яких написані слова з новою літерою. Діти по черзі читають).
5. Галявина мудрості.
-Я зовсім забула про те, що за ваше чудове читання нових слів, зайчик попросив мене розповісти вам багато цікавого про звуки [ц], [ц’] та про букву Ц (це) на їх позначення. Давайте трішки відпочинемо на галявині і я вам розповім.
-Для початкуя хочу, щоб ви відгадали загадку:
Як не віриш – перевір:
На мені дванадцять шкір!
А гризнеш – в сльозах покинеш
Бо я звуся...
(Цибулина)
-Скажіть, твердо чи м’яко звучить звук [ц] у слові «цибулина»? (У слові «цибулина» звук [ц] звучить твердо).
-А скільки складів у цьому слові? (У слові «цибулина» чотири склади).
-А в якому складі ми чуєио звук [ц] ? (У першому складі).
-Скажіть, твердо чи м’яко звучить звук [ц] у слові «місяць»? (У слові «місяць» звук [ц] звучить м’яко).
-Дуже добре! Отже ви бачите, що звук [ц] може бути м’яким і твердим. А тепер ми пограємо у гру на розрізнення твердого і м’якого звука [ц]. (вчитель читає слова «ціпок, цап, чебрець, киця, лице», а діти розрізняють і пояснюють).
Два стовпці в траві лежать, Знизу перекладина. Братик мовить, - Буква «це» У траву покладена. В. Гринько ![]() |
-Молодці! Але це ще не все! Ви знаєте, що звуки [ц] і [ц’] на письмі позначаються буквою Ц(це). Вам необхідно запам’ятати, що є буква Ц(це) мама і буква ц(донечка, вони мають однакову будову, але різний розмір. Велику літеру-маму ми пишемо на початку речення або при написанні назв міст, імен, назв вулиць, річок, морів, а маленьку літеру-донечку ми пишемо в усіх інших випадках: назви предметів, одягу, рослин та ін. (вчитель показує графічне зображення букви «це»).
-Що вам нагадує буква «це» ?
-Спробуємо розібратися, з яких елементів складається буква «це» ? (вчитель пропонує малюнок і вірш для графічного зображення букви «це»).
- А тепер спробуємо надрукувати цю літеру, але спочатку зробимо це у повітрі. (спочатку вчитель демонструє написання літери на дошці, а потім діти друкують літеру у повітрі, а вчитель контролює правильність рухів).
-Добре! Зараз відкрийте зошити і пропишіть літеру «це». Виділіть серед написанного рядочка літеру-королеву.
6. Фізкультхвилинка.
-Ви, мабуть, вже втомилися ?! Давайте зробимо невеличку зарядку, а потім з новими силами рушимо далі.
Ми берізки та кленці
В нас тоненькі стовбурці (встати)
Ми в стрункі стаєм рядки
Розправляєм гілочки (руки перед собою)
Ледь зіп’ялись з корінців,
Дістаємо промінці (руки вгору)
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь (стиснути кулачки)
Хилять свіжі вітерці
Вліво-вправо стовбурці (нахили тулуба)
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед-назад (нахили шиї).
7. Чудовий сад.
-Відпочили?! А тепер ідем далі. Бачите, вже видніються дерева, на яких ростуть смачні і корисні фрукти та овочі. Зараз ми підійдемо ближче і побачимо, що росте у цьому чудовому саду... І ось ми вже підійшли. Що ж там росте? (вчитель показує малюнки овоча, фрукта, ягід, а діти відгадують їх назви).
| ![]() | ![]() | ![]() | |
1 2 3 4 5 | Кульбаба Туфлі Сом Помідор Заєць | Цвіт Пшенця Плащ Гриб Сонце | Ласощі Сукня Річка Сніг Клен | Білий |
1 2 3 4 5 | Квасоля Вітерець Маска Дощ Світло | Цибуля Ліхтарик Вогонь Мама Рукавиця | Яблуня Огірок Дзвоник Вода Небо | Жовтий |
1 2 3 4 5 | Слон Цукерка Собака Море Зорі | Риба Цвіркун Полуниця Птах Кіт | Цвях Суниця Місяць Цирк Цеглина | Синій |
8. Звуковий аналіз слів.
-А для того, щоб закріпити вивчені слова, ми зробимо звуковий аналіз слів (вчитель викликає кількох дітей до дошки і пропонує слова для аналізу, подані у букварі або придумані вчителем. Діти за допомогою фішок роблять звуковий аналіз слів).
9. Галявина пошуку.
- Молодці! А в мене для вас є ще кілька завдань. Сядьте рівненько і слухайте мене дуже уважно! Зараз ми попрацюємо з пошуковою таблицею слів. (вчитель називає орієнтири слова, а учень відшукує і називає слово. Наприклад: четвертий білий ряд під трикутником – «гриб»).
- Дуже добре! А тепер знайдіть слова, які складаються з одного складу. ( Слова, що складаються з одного складу – це сом, дощ, слон, цвіт, плащ, гриб, птах, кіт, сніг, клен, цвях, цирк).
- Назвіть фігуру, під якою знаходиться слово «цукерка»? (Слово «цукерка» знаходиться під квадратиком).
- Назвіть фігуру і колір поля, де всі п’ять слів мають букву «це»? (Поле має синій колір і знаходиться під кружечком).
- Скажіть, а у цьому полі яких слів більше: з твердим звуком [ц] чи з м’яким [ц’]? Назвіть ці слова. (У цьому полі більше слів з м’яким звуком [ц’]: цвях, суниця, місяць).
У | Б К Т Р В М Н Ф Т Д Б С Л З Ц П Ч Ш Р Г |
І | Б Л Ш В Д С Т Ф Н З Д Ц К Б Ц Р М В П Б |
О | П В Л Б С Л М Д Ф Ш С Т К Ц Б Н Г Л Ч Б |
И | Ф Т Р Л Ф В Д Б Н Ж Щ Р П Л Ч К В Н Ф П |
Е | Б Ф С К З В Л Т Ц Ч Р М П Ф В П К Ц С Н |
А | Ш С Д В Б Р Т В Г Х Ф Т Ч Л Д З М В Б Р |
10. Читання складів.
- А тепер, коли урок-прогулянка вже закінчується, ми трішки почитаємо буквар, а точніше текст, поданий у букварі – «Циркова залізниця». Але перед цим швиденько почитаємо склади. (Вчитель демонструє дітям таблицю по якій діти складатимуть і читатимуть склади).
- Підсумок уроку.
- Діти, я сьогодні була дуже задоволена вашою працею. І якщо чесно, то не тільки я, а й наш гість – маленьке курча також. Чи запросимо ми його ще раз до нас на урок, але вже на вивчення інших звуків? (Запросимо!)
- Дуже добре! А тепер скажіть, який звук ми сьогодні вивчили? (Ми сьогодні вивчили звук [ц]).
- А яким він може бути? (Звук [ц] може бути твердим і м’яким).
- А яку букву на позначення звука [ц] і [ц’] ми сьогодні вивчили? (Ми вивчили букву «це»).
- Ви сьогодні молодці! Готуйтеся до наступного уроку! (якщо вчитель вважає за потрібне, то можна похвалити діток, які були активні на уроці, записати подяку у щоденник).
КАЗКИ
Скарби світу
(Перекрест В.)
Було чи не було, а старі люди розповідають, що таки було те, що сталося багато років тому назад у їхньому селі.
Жив один чоловік. Понад усе любив він гроші. І скільки б він їх не мав, а йому все було мало. Дружина не раз питала:
- Ну, для чого вони тобі, чоловіче? Ну чого ти переймаєшся тим, де їх ще взяти?
- Я мрію мати не лише гроші, а всі скарби світу. Ось візьму та й піду до того чаклуна, що живе на високій горі у сусідньому селищі. Може, він мені щось порадить.
- Не ходи, чоловіче, бо він тебе відішле за тими скарбами за тридев’ять земель. А що ж я буду робити з дитиною, яка от-от народиться?
- Житимеш так, як і раніше жила. Зароблятимеш своєю працею на хліб-сіль!
Сказав так, та й пішов. Через декілька днів дістався до чаклуна. Довго думав дідусь із сивою головою, щоб його порадити ненаситній людині, та й каже:
- Щоб мати скарби світу, потрібно їх заробити, чоловіче, працею. І не за один рід, і не за два, а за кілька десятків років. Спочатку у мене, потім у мого середнього брата, а потім у найменшого.
- А що потрібно робити? – запитав чоловік.
- Побудувати власними руками церкви, до яких люди ходитимуть, щоб дізнатися про скарби світу. Бо це таємниця, сину божий, і ти її пізнаєш, коли заробиш те, що я тобі раджу.
Погодився чоловік, зовсім не замислюючись. Роки летіли для нього не помітно. Працював вдень і вночі, не покладаючи рук. Десять років перших – і церква готова, десять років других – друга церква готова, десять років третіх – третя церква готова.
- Яка велич, яка краса! Скільки людей іде до церкви. Як чудово, як таємниче, та загадково дзвонять дзвоником – думає чоловік.
- Та де ж знаходяться скарби світу? – питає він у старшого чаклуна.
- Вони в тебе вдома, чоловіче. Іди – довідаєшся.
Перед дорогою чоловік відпочив, а на вранішній зорі в путь-дорогу подався. Сили покидали, ледь ішов, але бажання побачити скарби у власній хаті змушували йти, падати, підніматися і знову йти.
Приходить на своє дворище і не впізнає його. Замість старої хатини стоїть чудовий будинок, а біля нього море квітів! Порається біля худоби чорнявий молодий парубок, допомагає йому вродлива літня жінка, а молода – дитя годує. Такий спокій, така благодать!
- А що ви робите на цьому подвір’ї? - запитав чоловік.
- Живемо потихеньку й хазяйнуємо, - відповідає літня жінка.
- А ви хто? – запитує вона.
- Я чоловік Марії, - відповів чоловік. Але де вона?
- Це ж я, сказала Марія. А це – твій син, невістка, онук.
Перелякався чоловік, і мовчки повернув назад до чаклуна:
- Де ж мої скарби, які я заробляв своїми мозолями? Я їх не побачив вдома! Замість скарбів – літня жінка, дорослий син, невістка, онук.
- А ти сам поміркуй чоловіче. Тридцять років вони тебе чекали і не померли з голоду, хоча ти їм не залишив ані копійки. Коли ти церкви будував, то Бог дбав про твою родину, як про неоціненний скарб для тебе. Довго думав чоловік, взявшись руками за голову, а потім мовив: «Зрозумів». Хотів подякувати чаклуну, підняв голову, а його як не було. Пішов до середнього, а його також немає, до найменшого – і його не побачив. Та де ж вони поділися? – думає чоловік. Мабуть, ще пішли комусь розповідати про скарби світу.
Легко стало на душі. Птахом полетів до дому, зрозумівши накінць, що самий великий скарб у людини – це його родина, дружня, міцна, і здорова.
Щастя
(Чебоненко Ю.)
Коли б це не було, а все ж таки було. Жили на світі дідусь із бабусею. Була в них онука Оленка. Гарна дівчинка виросла! Не мали старі від неї клопоту, а тільки одну радість. Любили її всією душею! Працьовитою росла дитина, розумною була, доброю. Досить часто з подружками граючись, розповідала їм казки про добрих людей та злих розбійників, про турботливу маму Козу та хижого Вовка, про Івасика Телесика та бабу Ягу. А залишаючись на одинці, думала: « І чому не можуть всі люди бути щасливими?! Десь же, мабуть, живе Щастя. Але як його побачити? Де його знайти? З такими роздумами досить часто і засипала дівчинка.
Треба було якось Оленці з озера бабусі принести води. Підходить вона до нього і бачить неповторну красу: промені сонця відсвічують у прозорій воді, різними кольорами виграють, переливаються, сонячними зайчиками скачуть. Насмілилась Оленка та й питає у Сонця:
- Сонечко- Сонечко, чи не знаєш ти, де живе Щастя, де можна його побачити?
- Знаю, але відповім, якщо ти мені скажеш, що на світі найтепліше?
- Звісно, що ти, Сонечко! Саме ти Землю-матінку ніжиш і пестиш, щоб вона родючою була, саме ти всіх зігріваєш теплом своїм.
- Молодець! Бачиш самий довгий мій промінь, от і йди за ним, він тобі дорогу до Щастя покаже.
Оленка мов на крилах полетіла, навіть забула, що воду мала бабусі принести.
Дорогою із нею промінь грався, сміявся, але невдовзі зупинився.
- Сонечко-Сонечко, куди ж мені далі йти? – питає дівчинка.
- Далі я не знаю дороги. Запитай у Вітра.
- Дякую тобі красно!
Мабуть, дійсно Вітер усе знає, адже він по всьому світу літає, зі всіма розмовляє.
Вітре-Вітре, чи не знаєш ти, де живе Щастя? Чи не підкажеш мені дорогу до нього.
Бачив і знаю! Але якщо ти мені скажеш, хто на світі найшвидший, то я покажу тобі дорогу до нього.
- Та про це усі малі й старі знають. Це ж ти, Вітре. В усіх куточках світу ти буваєш, скрізь ти встигаєш, людям допомагаєш.
- Добре, йдемо зі мною.
Дуже швидко Вітер дівчинку до того місця, де колись бачив Щастя, і зник так швидко, що Оленка навіть не встигла йому подякувати. Оглянулася і побачила перед собою синьооку тиху річечку. Підійшла до неї ближче та й питає:
- Річечко-Річечко, підкажи мені, будь ласка, де Щастя шукати? Як мені з ним побачитися?
- Підкажу, але перш ти мені скажи, що на світі найсмачніше?
- Вода, - відповіла Оленка. У спекотний день немає нічого смачнішого за неї.
- Доведеться показати тобі дорогу до Щастя. Сідай у мій човен, я тебе перевезу на той берег.
Залізла Оленка у човен, подивилася навколо себе. Яка краса перед її очима! Мабуть, дійсно тут Щастя живе. Перепливла вона і бачить маленьке озеречко, її відро лежить, а бабуся із дідусем їй назустріч біжать, питають, чого вона забарилася, чи не скоїлося якогось лиха? Ї так стало тепло на душі, так приємно!
Так ось де живе Щастя! – подумала Оленка. Не треба його й шукати, а треба душею і серцем відчувати.
Чарівні лілеї
(Дученко І.)
Було чи не було, але сталося давним-давно. Жили-були в одному селі під Карпатами дід та баба, і була в них онука Мирославка. Добре жилося старим із онучкою, горя не знали, пісні разом співали, на городі працювали.
І просить одного разу бабуся до річки сходити, водички принести.
Пішла Мирославка по воду. Води швидко набрала і тільки-но хотіла повертатися, як раптом побачила лілеї. Такі вони гарні, білосніжні! Так і кортить хоч одну зірвати, принести до хати і бабусі подарувати. Тягнеться вже дівчина за нею, ось-ось зірве, як раптом чує:
- Не зривай мене будь ласка!
- Ну хіба я тобі не подобаюсь?
- Мирославко? Невже тобі мене не шкода?
Злякалася дівчинка і хутчіш до хати, до бабусі з дідусем. А наступного дня бабуся з дідусем просять дівчинку:
- Сходи, Мирославко, до лісу, ягід назбирай, киселику треба зварити.
Доброю була онука, відмовити старим не могла.
Шлях її через річку лежав. Ось і ягід назбирала повну корзину, вже й додому час іти. Але так кортить до річки сходить, подивитись чи є ще там чарівні лілеї. Йде вона до річки. Прийшла, дивиться і очей відірвати не може від квітів. А час лине. І знову чує вона голос:
- Не рви мене Марічко!
- Не треба нас рвати, бо нас більше ніхто не побачить.
- Ну подивись, які ми гарні, невже ти не хочеш нами милуватись?
Сидить дівчинка на березі річки і вагається, як же їй вчинити: зірвати чи не зірвати? Озирнулась на всі боки і пішла, щоб завтра зранку повернутися до цих чудових квітів.
Тільки-но сонечко зійшло, як Мирославка хутчіш до річки. Прибігла, тягнеться до лілеї, а дістати ніяк не може. І знову голос:
- Не зривай нас, ми ж окраса землі!
Замислилася дівчинка. А й дійсно – квіти як і діти окраса землі. А ще люди говорять що краса всіх збереже. Ну тож, нехай ростуть, нехай ними всі милуються. А я бабусю сюди приведу. Щоб и вона побачила цю красу Землі. Та й побігла до дому, бо дуже хотілось все бабусі з дідусем розповісти.
Всьому свій час
(Жук І.)
Довго думала Зима і вирішила залишитися царювати на землі ще деякий час, не поступаючись місцем своїй сестрі Весні.
І почала щоденно мести снігами, вертіти віхолами. перегукуватись з вітрами студеними.
Аж ось і Весна на порозі:
- Доброго дня, сестронько. Чому це ти так запрацювала наполегливо? Час уже і відпочити.
- Знаєш, Веснонько, не хочу відпочивати, хочу все білосніжним покривалом застелити. Мене так всі полюбляють, так мені радіють! На ковзанах катаються. в сніжки граються, баби снігові ліплять. Ну чому я повинна лишати їх такого щастя?!
- Я згодна, Зимонько, що ти потрібна і людям, і мешканцям лісів, полів, але всьому свій час. Земля почала оживати, вся природа прокидається, а тепла немає. Поступися, Зимо, не затягуй холоди.
- Ні, Весно, піду до звірят та людей, запитаю, чи хочуть вони мене відпускати.
Завітала цариця білокоса до лісу:
- Привіт, довговухі, довгохвості, довгоногі, довгодзьобі. Можете радіти, я залишаюся, снігу вам підкину, морозцем приморожу, щоб вам легше по ньому було скакати, у піжмурки гратися, наввиперед бігати.
- Почекай – почекай, Зимонько! – мовила Лисичка. Досить нас снігом годувати, пора тобі відпочивати. Ми в гості Весну чекаємо, дарунки для неї маємо.
Похнюпилась Зима, повернула назад. А по дорозі людей зустрічає і так радісно у них питає:
- Чи раді ви тому, що я ще залишаюся на деякий час з вами, що я Весні не поступилася?
- Ні, шановна Зимонько, годі вже тобі хазяйнувати, пора йти в царство Року і до наступного приходу відпочивати. Ми до польових робіт готуємося, ми чекаємо в гості твою сестроньку Весноньку. Вона нам зараз потрібна зі своїм теплом, добром,посмішкою милою. співом пташиним, квітами, ягодами, грибами, вишневими садами.
Зітхнула Зима. І дійсно, що мабуть всьому свій час, та й піднялася до батька Року та молодших сестер, щоб можна було з високості споглядати за працею своєї сестри Весни і допомагати їй думками, теплими дощами, теплом душі своєї, яке посилається на Щастя, на Добро землі-матінці.