Тема: Взаємодія кислот з основами. Реакція нейтралізації Мета
Вид материала | Урок |
- Тема. Кислоти, їх склад, назви, класифікація, фізичні властивості, 111.95kb.
- Спецкурс «Химия нуклеиновых кислот и основы генной инженерии» для студентов 4 курса, 23.84kb.
- Тема. Будова речовини. Атоми та молекули. Взаємодія молекул. Явище дифузії. Мета, 108.53kb.
- Тема уроку: Постійні магніти. Магнітне поле Землі. Взаємодія магнітів. Мета уроку, 115.19kb.
- Та мета уроку, 261.74kb.
- «Нуклеиновые кислоты», 177.07kb.
- План состав нуклеиновых кислот Состав ДНК, 232.1kb.
- Богданова Інна Вікторівна Мета І цілі навчального проекта Навчальний проект спрямований, 159.63kb.
- Нітратна кислота та її властивості, 90.75kb.
- Тема елементи прикладної математики тема уроку: Математичне моделювання. Мета, 153.33kb.
Тема: Взаємодія кислот з основами. Реакція нейтралізації
Мета: сформувати уявлення про особливості взаємодії кислот з основами, сформувати поняття нейтралізації та визначити її сутність як реакції обміну, розвивати вміння складати формули солей, записувати рівняння хімічних реакцій, виховувати бережне ставлення до власного здоров’я
Обладнання і матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, таблиця розчинності, електрохімічний ряд напруги металів, розчини кислот, основ, солей, індикатори, вода, штативи з пробірками.
Базові поняття і терміни: Кислоти, солі, оксиди, хімічна реакція, коефіцієнт, індекс, хімічні перетворення.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку
Організаційний етап ...……………………………………………………….. 1-2 хв
Актуалізація опорних знань ...………..... …………………………………… 5-7 хв
Вивчення нового матеріалу, узагальнення і систематизація знань ...………30 хв
Домашнє завдання ...…… …………………………………………………… 2-3 хв
Підведення підсумків уроку ...……… ……………………………………… 2-3 хв
Організаційний етап
Актуалізація і систематизація знань
Бесіда.
- Які речовини називаються кислотами?
- Атом якого елемента входить до складу всіх кислот?
- Які класифікації кислот ви знаєте? На яких ознаках вони засновані?
Назвіть двохосновну оксигеновмісну кислоту?
Назвіть одноосновну безоксигенову кислоту?
Назвіть трьохосновну оксигеновмісну кислоту?
- Про яке явище йде мова: фізичне чи хімічне у вірші Ю.Кузнецова "Тайна Черного моря"
Трясся Крым двадцать восьмого года,
И вставало море на дыбы,
И спуская, к ужасу народа,
Огненные серные столбы.
Все прошло. Опять гуляет пена,
Но с тех пор все выше, все плотней
Сумрачная серная пена
Поднималась к днищям кораблей
Напишіть реакцію взаємодії сульфідної кислоти з ферумом?
5) Експрес контроль перевірки вміння складати рівняння реакцій кислот з металами
І варіант
Zn + HCl →
Cu + HCl →
Ag + HCl →
NiО + H2SO4 →
FeО + HCl →
ІІ варіант
Мn + HCl →
Аu + HCl →
Li + H2SO4 →
MnО + HCl →
Hg + HCl →
BaО + HCl →
6) Розв’язати кросворд
| | | | с | к | л | а | д | н | а | 1. До яких речовин відносяться кислоти |
| | з | а | л | и | ш | о | к | | | 2. Частина кислоти без атомів Н – |
| | | о | к | с | и | г | е | н | | кислотний ... |
| | | | | л | а | к | м | у | с | 3. Елемент, який лежить в основі |
| г | і | д | р | о | г | е | н | | | класифікації кислот |
в | а | л | е | н | т | н | і | с | т | ь | 4. Індикатор |
| | в | о | д | а | | | | | | 5. Елемент, без якого не має кислоти |
| | | | | | | | | | | 6. Скільки атомів Н в кислоті, такою буде вона у кислотного залишку |
| | | | | | | | | | | 7. Тільки в ній вони кислоти |
7) Вибіркова перевірка виконання домашнього завдання під час експрес-контролю.
Вивчення нового матеріалу
Взаємодія кислот з основами
Ми з вами вже говорили про взаємодію кислот з металами. Однак атоми металу можуть входити до складу складних сполук. Яких? (оксидів металів та гідроксидів металів). І сьогодні ми з’ясуємо, як кислоти будуть взаємодіяти з гідроксидами металів. Для цього ми проведемо декілька хімічних дослідів.
Демонстрація.
У хімічну склянку наллємо натрію гідроксиду та додамо до нього індикатор. Який? (фенолфталеїн, лакмус або метиловий оранжевий). Додамо до розчину натрію гідроксиду розчин хлоридної кислоти. Нагадую, що не можна додавати до розчинів кислот інші розчини, так як розчин кислоти може розбризкуватися зі склянки (безпека життєдіяльності). Індикатор змінює своє забарвлення. (Як? лакмус – фіолетовий, фенолфталеїновий – буз кольору, а метиловий оранжевий – оранжевий). Пройшла хімічна реакція між кислотою та гідроксидом, добуті речовини мають нейтральний характер.
NaOH + HCl → NaCl + H2O
До якого типу реакцій відноситься ця реакція? (обміну). До якого класу сполук відносяться добуті речовини?
Реакція між кислотою та розчиною основою (лугом), під час якої утворюється сіль та вода, називається реакцією нейтралізації.
Під час цієї реакції атоми металу у гідроксиді міняються місцями з атомами Гідрогену у кислоті. Дві речовини луг та кислота взаємно нейтралізують одна одну, перетворюючись на сіль та воду.
Лабораторний дослід № 6
Наллємо у пробірку 2 мл натрію гідроксиду та додамо до нього індикатор. Який? (фенолфталеїн) Як він змінить своє забарвлення? (малиновий). До розчину лугу додамо сульфатну кислоту. Забарвлення зникає. Про що це свідчить? (пройшла хімічна реакція і у розчині немає лугу).
Запишіть рівняння хімічної реакції та вкажіть її тип
2NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + 2H2O
В реакцію обміну можуть вступати не тільки розчинні основи (луги), але й нерозчинні основи.
Лабораторний дослід № 7
Ми говорили з вами на попередніх уроках, що нерозчинні основи нестійкі та з часом вони можуть руйнуватися. Тому ми з вами спочатку добудемо нерозчинну основу. Для цього до 2 мл купруму (ІІ) сульфату додамо розчин натрію гідроксиду. Під час цієї реакції утвориться нерозчинна основа синього кольору – це купру му (ІІ) гідроксид. До якого типу реакцій вона відноситься? Атоми металів натрію та купруму помінялися місцями та утворилися дві нові складні сполуки (одна з них нерозчинна речовина):
NaOH + CuSO4 = Na2SO4 + Cu(OH)2↓
До купру му (ІІ) гідроксиду додамо розчин хлоридної кислоти. Осад зникає. Про що це свідчить? (пройшла хімічна реакція)
Cu(OH)2↓ + 2HCl → CuSO4 + 2H2O
До якого типу реакцій відноситься ця реакція? (обміну – тому що атоми купруму міняються місцями з атомами гідрогену і утворюються дві нові складні сполуки).
Таким чином можна сказати що всі основи, розчинні – луги та нерозчинні взаємодіють з розчинами кислот, утворюючи сіль та воду. Якщо підчас взаємодії нерозчинної основи з кислотою зник осад і це свідчить про хід реакції, то під час взаємодії лугу необхідно додавати індикатор що засвідчити проходження хімічної реакції.
Закріплення нового матеріалу
1.Напишіть рівняння реакцій за поданими схемами, дайте назви солям, які будуть добуті:
NaOH + HNO3 →
Ba(OH)2 + HCl →
Fe(OH)3 + H2SO4 →
2. Задача
Визначити масу солі, яка утвориться при нейтралізації розчину, який містить 2 г натрію гідроксиду, нітратною кислотою
Домашнє завдання
Вивчити матеріал підручника. Виконати завдання після параграфу.
Підсумки
Сьогодні ми з вами ознайомилися з реакціями нейтралізації, повторили реакції обміну. Продовжили вивчення властивостей кислот. Повторили дію індикаторів на класи неорганічних сполук.
Додатковий матеріал для домашньої роботи.
1. Написати формули сполук: натрію сульфіт, кальцію гідроксид, сульфідна кислота, алюмінію гідроксонітрат. Вказати клас сполук.
2. Написати рівняння хімічних реакцій. Назвати речовини, які утворилися під час реакції
Mg + O2 →
B + O2 →
NaOH + H3PO4 + →
Ba(OH)2 + H2SO4 →
CaO + HCl →
Na2O + H3PO4 →
3. Написати рівняння хімічних реакцій. Вказати тип реакцій.
Fe → FeO → Fe(NO3)2 → Fe(OH)2
4. Скільки грамів алюмінію оксиду прореагує з хлоридною кислотою масою 14,6 г.