Біла Олена Григорівна Ґендерні стереотипи це небезпечно! для 4 5 класів 3 Дзюба Ірина Миколаївна «Витинанка «Дерево життя». урок
Вид материала | Урок |
- Рева Олена Миколаївна, 79.48kb.
- Програма ознайомлювального курсу «Початкова інформатика» для учнів 1-4 класів, 332.37kb.
- Міністерство освіти І науки україни харківський національний університет імені, 302.36kb.
- Символи та обереги дому нашого /урок народної мудрості, 82.11kb.
- Ставицька Олена Григорівна. Психологічні особливості використання невербальних засобів, 166.84kb.
- Курс: 1 Статус дисципліни: обов’язкова Стаціонарне навчання Години на тиждень Триместр, 432.82kb.
- Возненко Олена Миколаївна, вчитель французької мови сзош I-III ступенів №13 з поглибленим, 142.25kb.
- Орієнтовний сценарій першого уроку для учнів 9-11 класів, 138.88kb.
- Бандурка Олена Миколаївна, 48.53kb.
- Шкута Любов Миколаївна, вчитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії Інноваційні, 139.23kb.
Ковальчук Любов Олександрівна (м.Тернопіль)
Місце роботи, посада | вчитель іноземних мов С. Баворів Тернопільського району Тернопільської області; старший викладач кафедри іноземних мов Тернопільського національного економічного університету |
Назва уроку, який представлено на конкурс | Гендерні стереотипи в українській культурі |
Освіта, кваліфікація Назва закладу, що закінчили | Вища освіта, кваліфікація: «вчитель німецької мови, англійської мови та зарубіжної літератури», Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка |
Тема:
Гендерні стереотипи в українській культурі
Цільова група: учні 10 класу
Мета: формувати гендерну культуру старшокласників, показати природу стереотипів, їх культурну зумовленість.
Завдання:
- ознайомити учнів з поняттям гендер, гендерні стереотипи;
- навчити учнів виявляти гендерні стереотипи на прикладі творів різних жанрів, виявляти характерні риси чоловіків і жінок та порівнювати їх.
Форма проведення: бесіда, дискусія.
Тривалість заняття: 45 хвилин
Місце проведення: навчальна аудиторія.
Обладнання та матеріали: ватман, маркери, роздатковий матеріал, фліп-чарт або дошка.
Хід заняття:
І. Вступне слово вчителя
У будь-якому суспільстві існує розподіл функцій і діяльності, що характерні для кожної статі. В основі всієї культури лежить табу на однаковість чоловіка і жінки, що нівелює в них природну подібність.
Що таке гендер? Чи справді жіноча стать є “слабкою” а чоловіча “сильною”? Якими є ґендерні стереотипи і у який спосіб вони виправдовують і утверджують нерівність статей? Як навчитись розпізнавати ґендерні стереотипи? Пошукам відповідей на ці та інші питання присвячене сьогоднішнє заняття.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гендер – соціально-психологічна характеристика, набута у процесі соціалізації, яка формує людину як чоловіка або жінку і значною мірою визначається особливостями культури, традицій, виховання.
Ґендерні стереотипи — стійкі для даного суспільства в конкретний історичний період уявлення про відмінність між чоловіком і жінкою, про їхнє місце і роль в сім҆ ї та суспільстві.
Такі стереотипи дійшли до нас із стародавніх часів і сформували наші уявлення про те, якими повинні бути чоловіки та жінки. Ці погляди стають моделями для наслідування.
Так, наприклад, установки, закладені у народних звичаях, ритуалах, повчальних розповідях, прислів’ях та приказках з поконвіків орієнтували людей на різне призначення чоловіка та жінки у суспільстві. Надмірна скромність, сором’язливість, слухняність, релігійність, залежність жінки від чоловіка, опіка і догляд за дітьми вважались ідеалом жінки, а головним її призначенням – материнство. Так, наприклад, «На колінах матері ростуть діти», «Без матері і сонце не гріє», «Якщо домом керує жінка, то крісла стоять на столах», «Побожна жінка керує чоловіком, підкоряючись йому», «Побожна жінка дорожча від золота», «Жодне плаття не прикрашає жінку так, як її мовчання».
Образних висловів про чоловіка в українській мові значно менше, проте більшою мірою вони акцентують нашу увагу на його нейтрально-позитивній характеристиці – «За чоловіком дружина завжди пані», «Люби жінку як душу, тряси її як грушу».?
IІІ. Тренінгово-розвивальний блок.
Крок 1. Мета: виявити, які гендерні стереотипи транслюються підростаючому поколінню через українську народну творчість.
Завдання :
- Проаналізуйте українські народні приказки і прислів’я та виділіть ті, в яких чоловіки і жінки подані стереотипізовано, а в яких – ні?
- Які характеристики жінок переважають у прислів′ях?
- Які характеристики чоловіків переважають у прислів′ях?
Кожен учень отримує аркуш з текстами приказок і прислів’їв.
Роздаткові матеріали
Чоловік та жінка – одне діло, одне тіло, один дух.
Чоловік та жінка – пара волів: куди один, туди й другий.
В хаті жінка три кути держить, а чоловік – четвертий.
Без жінки – як без рук.
Без хазяїна дім плаче, а без хазяйки хата.
У жінки волосся довге, а розум короткий.
Жіноча річ коло припічка.
Жона пряди, а муж – тягни гуж.
Дід про хліб, а баба – про фіялки.
Якщо жінці чоловік покориться, то на мавпу перетвориться;
Підсумки вчителя: Установки, закладені у народних звичаях, ритуалах, повчальних розповідях, прислів’ях та приказках, орієнтують людей на різне призначення чоловіка та жінки у суспільстві, на верховенство однієї статі над іншою, на пануюче становище чоловіка та підлегле - жінки. Проте поряд із традиційними настановами, в усній народній творчості зустрічаються егалітарні, паритетні.
Крок 2. «Чи змінились гендерні стереотипи сьогодні?»
Мета: виявити, які гендерні стереотипи транслюються підростаючому поколінню на сучасному етапі.
Учитель зачитує гуморески Дмитра Білоуса «Біда» і Павла Глазового «Як Кузьму провчила жінка його мила» і дає завдання учням прокоментувати їх шляхом заповнення таблиці.
Поведінка чоловіка | Поведінка жінки |
| |
Запитання для обговорення:
- Чи є поведінка чоловіка і жінки типовою для їхньої статі?
- Які функції чоловіка висміює поет? (вказівки, адміністрування, докори тощо).
- Як Ви ставитесь до такого «глави сім`ї»?
Даними запитаннями вчитель заохочує підлітків до висновку, що в оцінці людей нами керують статеві стереотипи, які на перший погляд залишаються невидимими. Від жінки, наприклад, очікуємо доброти і опіки, а хіба чоловіки не здатні її виявляти такою ж мірою, як і жінки?
Роздатковий матеріал
Дмитро Білоус
«Біда» (Монолог одного «глави сім’ї)
І чого цій жінці треба?!
Вже створили культ її.
Вознесли її до неба
На роботі і в сім’ї.
Та хоча б і в мене дома:
Я то сам сім’ї глава,
Але жінці – річ відома –
Я надав усі права.
Обстановку ідеальну
Я створив їй у сім’ї:
На тобі машину пральну –
Ти володарка її.
На тобі лопату в руки –
Ти господарка в саду.
Не зітхатимеш від скуки,
а в кіно я й сам піду.
Бо, кажу ж, у мене вдома
Хоч і я сім’ї глава,
але жінці – річ відома –
Я надав усі права…
Чи з роботи прийде пізно, -
Не виказуючи зла,
Запитаю тільки ніжно:
«А пізніше не могла?»
Де не встигне дати ладу,
Радий їй допомогти –
Ділову даю пораду:
«На концерт могла б не йти!»
Або кину непомітно:
«Ти стирчиш ото в садку,
а меню – одноманітне,
Й он пилюка у кутку…»
Що ти голову морочиш? –
Розлютилась жінка вкрай. –
Рівноправності ти хочеш?
На ганчірку – прибирай!
І одною вже колише
У колясочці синка,
А другою звіт свій пише …
А ще б треба їй рука –
Била б нею чоловіка, -
«Не такий в сім’ї глава!..”
От яка біда велика,
Коли в жінки всі права!
Павло Глазовий
« Як Кузьму провчила жінка його мила»
Повернувсь Кузьма з роботи,
Освіжився в ванні,
Одягнув нову піжаму
Та й ліг на дивані.
Лежить собі, проглядає
Журнали й газети,
А дружина варить, смажить,
Готує котлети.
Пообідав Кузьма смачно,
Запалив „Казбека”.
- Ну чого ти, - пита жінку,
- Така недалека?
Тільки в тебе і балачки
Про суп та олію
І ні слова про театри,
Про драматургію.
А є жінки!
Збоку глянеш -
Ходить, як Аїда,
Драматургів усіх знає
Аж до Еврипіда.
Так і сипле:Тіто Гобі,
Карузо, Фелліні,
Есамбаєв, Магомаєв,
Кобзон, Паганіні...
А ти як?
Ти ж не тямиш
В цьому ні бельмеса.
Ти ж не можеш відрізнити
Брамса від Бернеса.
Давно тебе не бачив я
В хорошому платті.
Тиняєшся у тапочках,
В дешевім халаті.
Ти забула, що є в світі
Жіночі принади -
Перманенти, манікюри,
Духи та помади.
Я хотів би бути мужем
Культурної дами,
А ти чавиш помідори,
Брижчиш друшляками.
Що побачиш –вишні, сливи, -
Пхаєш у консерви.
Я не можу ,розумієш?
Здають уже нерви...
В день наступний повернувся
Наш Кузьма додому.
Зустрічає його жінка
В платті голубому.
Очі чорним підведені,
На гумах помада.
Закрутило Кузьмі в носі
Від духів „Еллада”.
Підсумки вчителя: Незважаючи на очевидність гендерних стереотипів, які існують в сучасному суспільстві, вони є досить поширеними та дуже часто стають на перешкоді гармонійній взаємодії між статями.