Липоводолинська спеціалізована школа І-ІІІ ст

Вид материалаДокументы

Содержание


А.де Сент-Екзюпері
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку
Діалог Жульєна Сореля і пані де Реналь
Вірш Даценко Анжели « Кохання»
IV. Підведення підсумків уроку, оцінювання.
Тема: «Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня у прозі». Переродження Скруджа як наслідок осмислення свого життя.» Мета
Тип уроку: комбінований
I. Організаційний момент
Фольклорна група виконує щедрівку
Клерк. Які ми щасливі, задоволені один одним, вдячні долі! Фред.
Гроші. Так, так, ми тут! Ми володіємо усім світом, і немає нічого кращого за нас! Дух Марлі.
Боржник Скруджа
Племінник Фред.
Дух Марлі.
Гроші( ображено) Нас зневажають! Діккенс
Метод «Прес»
IV. Домашнє завдання
Форма роботи
Ф.М. Достоєвський
П. Оголошення теми, мети та епіграфа уроку
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4
ТЕМА: Розвиток зв'язного мовлення. Урок-дослідження «Кристал кохання» (Тема кохання в соціально-психологічній прозі XIX століття»)

Мета: узагальнити вивчене, удосконалювати навички аналізу художнього тексту; розвивати вміння вибирати із художніх творів матеріал на певну тему, логічно будувати відповідь; розвивати усне мовлення, вміння аналізувати, аргументовано доводити свою думку, розвивати творче мислення; виховувати почуття прекрасного, естетичний смак, сприяти формуванню духовного світу учня

Обладнання: музичний твір Л. В.Бетховена «Місячна соната», опорні схеми-символи, вислови про кохання.

Епіграф: «Кохання – це не означає, що треба дивитися один на одного, кохати-це дивитися разом в одному напрямі»

А.де Сент-Екзюпері

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності. Вступне слово вчителя

Смисл будь-якої праці в її результаті. Цей урок для нас, безсумнівно, дуже важливий і як озвалися у вашій душі слова великих письменників XIX століття Що почерпнули ви для себе, які почуття плекали впродовж багатьох уроків, вивчаючи шедеври світової класики. Чим стали для вас ці шедеври : ілюстрацією доби чи чимось заповітним, до чого ваша душа повертатиметься впродовж усього життя? Життя літературного героя - це чийсь, часто узагальнений,

життєвий шлях. Ми маємо змогу бачити розмаїття життєвих доль, це допоможе нам не повторювати помилок літературних героїв у своєму житті, дасть змогу нам завтра

стати хоч трішечки кращими, розуміти себе, розуміти, що таке життя

II. Оголошення теми, мети, завдань уроку

Ви мали випереджальне домашнє завдання: підготувати презентацію літературної доби, її художнє втілення, дослідити визначення кохання на прикладі творів, біографії великих людей, письменників.

1. Презентувати добу ХІХ ст., продемонструвати власне художнє розуміння доби

Учень. Доба віри в прогрес і позитивні знання. Свобода - головне гасло доби. Музика Бетховена – головна симфонія. Еволюціоністська теорія Ч.Дарвіна. Наполеон- володар дум. За Наполеоном міряли своє життя герої Стендаля, Достоєвського, Бальзака, Толстого. Вся зарубіжна література XIX ст.-це потужна спроба навернути людство до любові та прощення. Все починається з любові, а всі великі трагедії-з її вбивства. І це найважливіший урок, який дала нам література XIX ст. Символ нашої команди - малюнок із зображення Біблії. Відповідь на всі запитання, що ставить життя можна знайти у цій Книзі Книг.

2-й учень. На тему кохання писали всі письменники і поети XIX ст.


Стендаль червоно-чорний,

І вдумливий Бальзак, І Діккенс

пишномовний, І вишуканий

Уайльд. Толстой глибинно-

мудрий, Прискіпливий Флобер.

Нещасний і величний Співець

КрасиБодлер

Інтелігентний Тютчев І

Світлосяйний Фет.

Гучноголосий Вірмен І ніжний

пан Верлен

І сивочолий Ібсен,

Магічний Метерлінк, І

Шоувічний спірник, , І

Чехов—бунтівник. Іде

Полями вільно

Скуйовджений Рембо,

І Достоєвський супить

Сократове чоло.

Облич знайомих низка,

І віще слово їх, Як

мамина колиска, У

пам'яті бринить.

III. Дослідження теми кохання

Слово вчителя. (В супроводі музики Бетховена) Кохання - одне з найкращих і найглибших людських почуттів, невичерпне та вічне, як саме життя.

Символ-схема уроку - зображення кристалу на вершинах якого написані слова « кохання, ненависть»

Мозковий штурм

Справжнє кохання

-відкриває нові можливості людини;

-любити всі плюси і мінуси коханої людини;

-це наче доля;

-допомагає боротися з негараздами;

-повна віддача себе;

-як у Ромео і Джульєтти.

Дослідження учнів визначень кохання та їх докази в творах

1. Кохання- жертва (Соня Мармеладова-Р. Раскольников)

2. Кохання- егоїзм(Ж.Сорель- пані Реналь)

З. Кохання- гармонія (П’єр і Наташа Ростова, Марія Волконська і Микола Ростов, Фанні Мальво та Дервіль)

4. Кохання-дисгармонія (Андрій Волконський і Ліза, Анна Сергіївна та Дмитро Гуров)

5. Кохання- терпіння, покора (Марфа-Яків)

6. Кохання- страх перед життям (Бєліков)

7. Кохання- гордість (Андрій Волконський - Наташа Ростова)

(Вальс Наташі та Андрія. Виразне читання уривку із роману-епопеї Л.Толстого «Війна і мир»)

— Я имею удовольствие бьпь знакомым, ежели графиня помнит меня,— сказал князь Андрей с учтивым и низким поклоном совершенно противоречащим замечаниям Перонской о его грубости подходя к Наташе и занося руку, чтоб обнять ее талию еще прежде, чем он договорил приглашение на танец. Он предложил ей тур вальса. То замирающее выражение лица Наташи, готовое на отчаяние и на восторг, вдруг освегилось счастливой, благодарной, детской улыбкой. «Давно я ждала тебя», как будто сказала эта испуганная и счастливая девочка своей просиявшей из-за готовьіх слез улыбкой, поднимая свою руку на плечо князя Андрея. Они были вторая пара, вошедшая в круг. Князь Андрей был одним из лучших танцоров своего времени. Наташа танцевала превосходно.

8. Кохання- зрада, рабство (Анастазі де Ресто-Максим де Трай)

Кохання в житті великих людей : Бальзак- Евеліна Ганська (інсценізація)

Вчитель. Створимо словник кохання (вислови про кохання)

Творчість учнів

Діалог Жульєна Сореля і пані де Реналь

(за романом Ф. Стендаля «Червоне і чорне» )

-Ви їдете?

-На жаль...

Я розумію, я причина ваших лих

Й нема прощення мені в цьому

Якби я жив без почуттів всіх цих...

-Ні, не кажіть нічого

-Послухайте, я їду у Париж

І вас навряд чи я побачу

Та знайте, дорога моя,

Що я...

-А чоловік мій!

Боже мій!

Спаси і сохрани мою ти грішну душу!

Я... Признатись вам я мушу,

Що вас так щиро покохала,

Хоч про дітей повинна думать я

І в своє рабство я попала

Й за це розплачуюся я

-Повірте, вини тут вашої немає

А винний той, хто не кохає

- Про кого ти?

- Про чоловіка, що він зневажає

- Та як ви сміли?!

Це не ваша справа

-А він хоч раз назвав тебе кохана?

Хоч раз він пригорнувсь до тебе?

Він думає лише про себе!

- Чому? Що робиш ти зі мною?

Пожертвувала я собою.

Навіщо полюбила я тебе?!

О Боже! Проклинаю я себе

Ідіть, геть звідси

-Добре, я поїду...

-Ні, зачекай. Без тебе я й секунди жить не зможу!

-Повір, тебе я більш не потревожу

1 мушу їхать я... Прощай, любов моя

Для мене будеш ти єдина

- Без тебе -мука і хвилина...

- Прощай...

- Прощай... не забувай...

Жовтоніжко Любов


Вірш Даценко Анжели « Кохання»

І хто тебе таким створив,

Кохання дивне і безладне?

Мабуть, сліпий тебе робив

Чи з розумом було неладно

Зліпив із всього, що знайшов,

Краплини болю і печалі

За радістю творець пішов

В чужі краї .У дивні далі.

Вплів у творіння жаль і сміх,

Солодке слово, дивну казку.

Упав із рук любов і гріх,

Пустив сльозу, додав поразку.

Забрав у неба зірок блиск,

Добавив крапельку сумління,

Для деяких додав він жах.

Із чого тільки це створіння?

Зробив із неба і води,

Із райдуг сонячного дива,

З троянд, кульбаби, лободи,

У ньому колоситься нива.

Творець кохання був дивак

Та що б робили ми без нього?

Чарівний не пізнали б смак

Творіння солодко-пянкого.

Розкрити суть епіграфа

IV. Підведення підсумків уроку, оцінювання.

Чи вірите у справжнє кохання в наш час? Які поради дали б своєму закоханому другу?

V. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про життєвий та творчий шлях Ф.Тютчева, читати та аналізувати поезію.

Урок зарубіжної літератури у 6 класі

Тема: «Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня у прозі». Переродження Скруджа як наслідок осмислення свого життя.»

Мета: допомогти учням глибше усвідомити гуманістичний зміст та ідейно-художні особливості твору; розвивати навички образного та логічного мислення, артистичні здібності, естетичні смаки, пам'ять учнів; виховувати на засадах гуманістичних загальнолюдських цінностей.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: портрет Діккенса,ілюстрації до твору, елементи костюмів та декорацій;аудіо записи колядок, щедрівок.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Вистава »Диво Різдва»

Виходить Діккенс (учень у капелюхові-ковпаку, накидці або смокінгу чи просто в білій сорочці).

ДіккенсРіздво! Які це радісні дні - дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх, - навіть у тих, хто не має ні грошей, ні долі, - таких самих людей, як вони самі! Увесь християнський світ возвеличує Різдво!

Учень І. На Свят-вечір панує казка,я

Та всілякі дива й пригоди...

На Різдво всі погратися прагнуть,

Добрі чари стають в пригоді... ( М. Бойко)

Учень 2. Під Різдво, коли вечерю возять

Білої зимової пори,

Хоч морози аж печуть, морозять-

Скільки радості для дітвори! (Д. Білоус)

Учень З. Бувають дні, як одкровення Боже-

Благословення зоряних небес,

Коли на себе справжніх ми похожі

І в нас Ісус воістину воскрес (О. Ніколенко)

Учень 4. Столетья таинства полны,

И не исчезнет жизнь, покуда

Есть ощущенье новизны,

И удивления, и чуда. (Р. Гамзатов)

Учень 5. Народився Бог на санях

В лемківськім містечку Дуклі.

Прийшли лемки у крисанях

І принесли місяць круглий.

Тешуть теслі з срібла сани,

Стелиться сніжиста путь.

На тихих санях в синь незнану

Дитя Боже повезуть... (Б. І. Антонич)

Фольклорна група виконує щедрівку

«Добрий вечір» або «Нова радість стала»

Діккенс. Так зустрічають Різдво в Україні та інших слов'янських країнах - хто з веселими пригодами, з чортами та відьмами, як у повісті М.Гоголя «Ніч перед Різдвом», хто з кутею пошановує хрещених батьків, а хто лише сподівається нащедрувати грошей та гостинців. У нас в Англії люди збираються за родинним столом, вітають один одного, смакують фаршированою яблуками гускою, пудингом, намагаються допомогти тим, хто цього потребує.

Клерк. Які ми щасливі, задоволені один одним, вдячні долі!

Фред. Я вірю, що Різдво приносить добро і буде приносити. Хай живе Різдво!

Тім. Добре, що мене бачили у церкві. Я каліка, і, напевне, людям приємно, дивлячись на мене, згадувати в перший день Різдва, хто примусив кульгавих ходити, а сліпих бачити.

Скрудж.(теж у шляпі-ковпаку похмуро сидить над тарілкою),-Нісенітниця! Дурниця! Бачать користі від тих святок! Я не балую себе на святках! Була б моя воля, я б такого бевзя, котрий бігає і галасує «Веселі святці!» - зварив би живцем укупі з начинкою! Окрім того, це ж даремне витрачання грошей. А що є миліше за гроші?

Гроші. Так, так, ми тут! Ми володіємо усім світом, і немає нічого кращого за нас!

Дух Марлі. (учень-актор, обмотаний простирадлом). Здоров був, мій колишній компаньйон! Сидиш сам? Прибутки підраховуєш? Кажеш, що гроші - все? А я от зрозумів, що це не головне в житті, та тільки пізно. Ось послухай, що про тебе люди говорять.

Пані Кретчитова. (дама в капелюшку, з пенсне, у строгому англійському костюмі). Тільки ради такого великого свята хтось може пити за здоров'я такого поганого, скупого, злого, безжалісного чоловіка, як Скрудж. З біржі пан. Старий скнара!

Боржник Скруджа. Немилосердний!

Дівчина Скруджа. Всі його почуття потроху знищила охота наживати гроші, вона зовсім опанувала ним.Він усе важить лише користю!

Племінник Фред. Не такий приємний мій дядечко, яким міг би бути. Але ж те зло, що він робить, карає його самого!

Дух Марллі (до Скруджа) От бачиш! А поглянь-но ще туди, у майбутнє (вказує на старця з бородою, нещасного, самотнього, що плаче над тарілкою). У кожної людини душа не повинна бути замкнена, - треба, щоб вона завжди зустрічалася зі своїми близькими, щоб мала співчуття до інших...

Скрудж (розчулений, зляканий). Страшно! Так ото таке моє майбутнє? І гроші, що я дбайливо складав, відмовляючи в усьому навіть собі, не допоможуть?

Дух Марлі. Ні, за гроші не купиш ні справжнього кохання, ні справжніх друзів, ні поваги та приязні, не відкупишся від самої смерті!

Гроші. Не слухай його, брехня!

Скрудж. Веди мене куди хочеш! Коли ти хочеш учити мене, то я хочу скористатися з твоєї науки.

Діккенс. Принцип добра завжди перемагає, незважаючи на щонайневдячніші обставини і важкі перепони !

Скрудж (веселий, привітний). Я почуваю себе легким, як пушинка; щасливим, як янгол; веселим, як школяр; у мене аж голова крутиться... Ой, який же я щасливий! Як я не розумів раніше, що добре слово, привітний усміх грошей не коштує; але часом добре слово - дорожче нам за великі кошти!

Гроші( ображено) Нас зневажають!

Діккенс: Ось так Скрудж став таким добрим другом, добрим господарем і доброю людиною, що навряд чи й знайдеш другого такого у старому Лондоні або в якому іншому доброму старому місті в доброму старому світі. Але все це казка. Проте я вірю і маю намір вселяти людям віру в те, що на світі існує прекрасне. Глядачі-учні, які не були задіяніу виставі,виступають у ролі театральних критиків

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Хто з акторів був найпереконливішим, добре впорався із завданням; у кого найкращий костюм; наскільки вистава передає основну думку твору Ч. Діккенса.

Метод «Прес»

Інтерактивна вправа «Займи позицію»

На дошці написано:

Міні-дискусія про роль грошей у житті людини.

Щастя- це

Гроші, багатство золота середина, Здоров'я, друзі, рідні,

слава, влада любов, можливість займатися

улюбленою справою

Учні стають і займають відповідну позицію, обґрунтовуючи свій вибір

Ш. Підсумок уроку і оцінювання учнів

IV. Домашнє завдання

Написати твір-роздум «Що в житті людини найцінніше?» за повістю Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

Учнівська творчість

Твір за повістю Ч. Діккенса «Що в житті людини найцінніше?»

Відомий англійський письменник Чарльз Діккенс написав зворушливу повість. В ній розповідається про неймовірні пригоди, які сталися з жорстокою, скупою людиною на ймення Скрудж. Понад усе в житті він любив гроші. Вони були для Скруджа найдорожчим, наймилішим скарбом. Жага до збагачення затьмарила розум цього чоловіка. Але зустріч з привидом Марлі напередодні свята Різдва та подорож з духами змінили погляди Скруджа на життя.

Подорожуючи стежками минулого, герой зміг проаналізувати свої вчинки, змінити себе на краще. Він занадто налякався, коли дух показав йому майбутнє. І Скруджу так захотілося жити, творити добро, бути найкращим, найщедрішим в усьому світі! Він дійсно змінився. Герой відносив подарунки дітям, допомагав бідним, давав гроші на лікування немічним. Завдяки Скруджу вилікувався Тайні Тім, який не міг ходити. Старого тепер в місті ніхто не впізнавав. Він став бажаним гостем в кожній оселі.

От як людину може змінити випадкова зустріч, позитивний приклад!

Діккенс у творі закликає читачів бути обережними, не піддаватися владі грошей та бути гуманними!

Таранін Єгор, 6-А клас

Що в житті вжитті людини найцінніше? Можливо, це любов, почуття, якого так прагнуть люди. Її сила славиться на весь світ. Люди забувають всі негаразди, скорботи, нещастя коли пізнають кохання.

Кожна людина має в серці щось особливе, ніжне, дороге. Це також може бути родинне тепло. Коли ти знаєш, що вдома тебе чекають, люблять, то немає нічого кращого.

Але коли є вірні друзі, ти також щасливий. На них можна покластися, довірити щось таємне.

Здоров'я також важливе. Навіть гроші не замінять його. Але деякі люди, як Скрудж із повісті Діккенса, нагромаджують, накопичують багатство, стаючи скнарою, втрачаючи моральні цінності. Вони навіть собі відмовляють у всьому. Як добре, що Скрудж схаменувся, подумав про спасіння душі, зрозумів істину життя!

Є багато цінностей у світі, та головні- любов, дружба,здоров'я та чистота серця.

Самілик Євген, 6-А клас

Життя - це Божий дар. Не цінувати його - втратити шанс бути щасливою людиною. А це суперечить задуму Творця. Поняття щастя- багатозначне. Для когось - це мир і злагода в родині, для когось - влада, для одних - це багатство, для інших - гармонія з собою...

На мою думку, найвищою цінністю є здоров'я. Існує прислів'я: «Здоровий жебрак щасливіший хворого короля». Можна бути здоровим, не будучи щасливим, але не можна бути щасливим, не будучи здоровим. У людини, яка дотримується елементарних правил, життя повне радості тому, що вона зберігає здоров'я. Ця людина надовго збереже молодість душі і тіла, пізнає радість довголіття і щастя. Для неї самої і для її рідних дуже важливо, як людина прожила життя і чи залишила після себе добру пам'ять?

На жаль, цього не розумів герой повісті Ч. Діккенса Скрудж. Він був «жмикрутом», заздрісним, жадібним. Це все шкодить здоров'ю! Ніхто ніколи не бачив на його обличчі усмішки! Він не помічав радості, гармонії у житті інших, навіть близьких людей. Скрудж - черства людина, чого не побажаєш навіть ворогові. Ніколи не повторяйте його помилок!

Борисенко Діана, 6-Б клас.

Урок зарубіжної літератури у 10 класі

Тема: «Вгору східцями, що ведуть униз». Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу з теми: «Соціально-психологічна проза XIX століття»

Мета: узагальнити вивчений матеріал, перевірити знання учнів з теми поглиблювати знання з теорії літератури; розвивати творчі здібності, вміння дискутувати, аргументовано доводити свою думку; формувати в учнів високі моральні почуття, виховувати критичне ставлення до своїх та чужих вчинків, вміння розрізняти добро і зло, формувати духовний світ школярів.

Форма роботи: колективно-групова

Обладнання: портрети письменників, ілюстрації до творів

Словник: реалізм, психологізм, поліфонізм

Епіграф: «Добро залишається завжди, тому що воно є потреба особистості»

Ф.М. Достоєвський

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя

Як ми знаємо, XIX століття називають «золотою добою» соціально-психологічного роману, бо саме цей жанр досяг найбільшого розквіту.

П. Оголошення теми, мети та епіграфа уроку

Ш. Застосування учнями знань, умінь та навичок

Дати стисло характеристику розвитку культури та літератури ХІХ ст. Літературний диктант

1. Які провідні напрями розвитку літератури ХІХст.?

2. Коли виник романтизм?

3. Що характерно для романтиків?

4. Який, по-вашому, герой-романтик?

5. Коли сформувався реалізм як літературний напрям?

6. Що означає слово «реалізм»?

7. Чому виник цей напрям?

8. Які історичні події відбулися у світі наприкінці 18 та у 19ст.?

9. Якого розвитку досягла наука?

10. Який вплив на розвиток літератури мали події ХІХст. та науково-технічний прогрес?

Повторення понять з теорії літератури

Згадаємо письменників-засновників жанру соціально-психологічного роману (виставка книг, портрети)

До кого з письменників можна віднести ці фрази?

1. «Панові Бейлю, який малює своїх персонажів і в дії і в діалозі, досить

кількох слів»

2. «Все серце моє з кров ю вкладеться в цей роман»

3. «Є один закон - закон моральний»

4. «Я старався писати історію народу»

5. «Нема щастя там, де нема простоти і правди»

Відгадай героя за портретом

1. «Він був напрочуд гарний із себе, з прекрасними темними очима, темно-русявий, стрункий, на зріст вище середнього»

2. «То був тендітний, невисокий на зріст юнак 18 чи 19 років, з неправильними, але тонкими рисами обличчя і орлиним носом»

3. «Обличчя цієї людини...я готовий назвати місячним...бо його жовтувата блідість нагадувала колір срібла, з якого злізла позолота»

4. «Схочуть покарати в моїй особі ту породу юнаків незнатного походження, пригнічених бідністю, яким пощастило добру освіту, внаслідок чого вони насмілились проникнути в середовище, яке на мові чванливих багатіїв зветься вищим товариством»

Слово вчителя








































































































































Кожен із героїв мав мету в житті, чогось прагнув. Як ми переконались, Життєвий шлях у кожного був тернистим і тяжким. Чи завжди наші герої розуміли, на яку життєву стежку вони ступили-стежку добра чи зла? Перед нами схема-сходи. Сходи вгору - це символ добра, світ любові, миру, спокою, справедливості. Сходи вниз-до царства пітьми, зла та розбрату.

Працюємо за планом

План

1. Сенс життя Жульєна Сореля, Раскольникова, Гобсека.

2. Життєве кредо героїв

3. Шлях до мети

4. Ставлення автора до героя

5. Моє розуміння цих проблем

Робота в групах

Кожна група має фішки у вигляді палаючих та згаслих свічок. Палаючою позначимо шлях до добра, згаслою -до зла.

Перше питання

I група Учні розповідають про Жульєна Сореля, пояснюють назву групи, лідер відмічає в обліковому листі та на дошці всі відповіді, але чітко повинна пролунати думка: Мета життя в нього змінювалась, але завжди Жульєн Сорель прагнув ужитті багатства, знатності. Чи благородна ця мета? Чи веде вона в царство справедливості?(Так. Учні позначають на дошці мету Жульєна Сореля палаючою свічкою.)

II група Пояснення назви групи, стисла розповідь про Раскольникова. Основна думка відповіді: Мета Раскольникова - зробити щасливим людство, а для того треба мати владу і гроші.

IІI група Пояснення назви групи, розповідь про Гобсека. Основна думка відповіді: Гобсек, крім золота, багатства ні про що не думає. Чи можна ставити перед собою таку мету? Можна. Кожна людина повинна думати про матеріальне забезпечення свого життя, своїх рідних.

Отже, кожен з героїв має благородну мету. Кожен шукає щастя в житті. Давайте прослідкуємо далі, якими правилами, думками керуються герої, прагнучи досягти своєї мети. (Свої думки учні підтверджують цитатами з тексту)

Друге питання

І група Життєве кредо Жульєна Сореля: будь-якою ціною досягти

мети (наполеонізм), але щоб у ньому поважали почуття власної гідності, бачили в ньому не плебея, а розумну людину. (Життєве кредо свідчить, що Жульєн уже знаходиться на роздоріжжі. Він готовий досягти мети будь-якою ціною)

II група Теорія Раскольникова про поділ людей на два розряди антигуманна. Шлях позначаємо погаслою свічкою, він іде в темряву, не помічаючи, що то не ті сходи

III група Філософські погляди на життя, на багатство, людину цинічні. Гобсек «користується» згаслими свічками, він іде вниз

Третє питання

І група Шлях Жульєна Сореля до мети - це шлях униз, тому що він лицемірить, пристосовується до суспільства, ламає в собі «природну людину». Він іде вниз , але часом піднімається на сходи, що йдуть угору .Там його утримує щире кохання до пані Реналь. Постріл у неї «опускає» Жульєна в царство пітьми, на саме дно

II група Що утримує Раскольникова на сходах, що ведуть угору? Совість, душа. А коли він опускається вниз? Коли голос розуму заглушить голос серця. Вбивство старої лихварки «опускає»героя в царство пітьми

III група Гобсек одразу пішов не по тих сходах. Поняття Гобсек і душа, духовність несумісні. Він єдиний досяг мети: став багатим і має владу. Але чи на користь йому те багатство? Чи може він тішити себе ілюзіями?

Четверте і п'яте питання

I група Стендаль показує перемогу «природної людини»Саме кохання до пані Реналь, відмова від лицемірства, бажання жити так, щоб розум і серце були в злагоді і піднімають Жульєна Сореля по сходах, що йдуть угору

II група Достоєвський показує в романі антигуманність і крах теорії Раскольникова і стверджує, що жити треба за християнськими заповідями. Раскольников починає підніматись по сходах. Чи можна вибачити йому злочин? Достоєвський засуджує, але вибачає, а читач має право на власну думку

III група Гобсек у кінці повісті - деградована особистість. Всі його свічки давно згасли Він так і не зрозумів, що йде не вгору, а вниз.

Вчитель. Чи можна в житті чітко знати, на яких сходах ми? Твори- на межі добра і зла. Узагальнимо, що означали поняття «зло та добро» для героїв.

Зло Честолюбство Лицемірство Злочин

Втрата совісті втрата моральних якостей

Втрата друзів, близьких, знайомих

Егоїзм, самотність, влада грошей

Добро, Віра в Бога, Совість, каяття, Єдність з людьми

П'яте питання Учнівська творчість. Вірш Олесі Лизогуб

ОДВІЧНА БОРОТЬБА

На світі є одвічна боротьба

Двох протилежних сил: добра і зла.

Одна з них - добра, творча і хороша,

Друга - страшна, жорстока, руйнівна.

Добро і зло є в кожній людині,

Хто ж переможе з них?

Ніхто не зна й донині,

Хто з нас підійметься по сходах вгору,

А хто впаде, неначе камінь, в воду.

Хто, як Роскольников, впаде униз,

Ставши на шляху жорстоких вбивств.

Хто, як Гобсек, неначе в царстві тьми,

Любується здобутими грішми.

А може, як Жюльєн, хто лицеміром стане

І лише серце від кохання вмить розтане.

Ніхто не зна, яким шляхом в майбутньому піде

І куди врешті-решт нас доля приведе.

Хто з нас підійметься, неначе вільний птах, угору?

Хто впаде, неначе камінь, із моста у воду?

У нас є час на ці питання відповідь знайти,

У цьому совість наша може нам допомогти.

ІV. Підведення підсумків уроку

Вчитель. Чи досягли мети уроку? Що вам сподобалось? Що потрібно удосконалити? Бажаю всім нам не втратити духовні орієнтири в житті. Нехай допомагає нам класика не збитися з дороги, підніматися сходами тільки вгору, нехай горить тільки палаюча свіча

Вірш напам'ять декламує вчитель, тримаючи в руці запалену свічку

Що є життя? Єдина мить

Від дня народження й до смерті

Життя, як свічечка, горить

І скоро вигорить дощенту.

Благаю долю, щоб дала

Мені ту свічечку, що більше,

А моя доля, як німа,

Мовчить і палить все сильніше

До свічки руки простягну

І воском обпалю долоні.

Я вже років не поверну

Доволі мрій уже, доволі

Життя іде, життя горить,

Настане час його спинити.

Так хочеться людині жить.

Так хочеться завжди горіти

V. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про життя та творчість Л.М. Толстого. Виконати індивідуальні завдання: «Л.М Толстой у спогадах сучасників», «Родовід Л.Толстого», «Педагогічна та громадська діяльність Толстого»

Урок зарубіжної літератури в 11 класі