Навчально виховний комплекс «гімназія школа» №27 Цикл уроків з української літератури 10 клас

Вид материалаУрок

Содержание


Тіні забутих предків”
Повість “Тіні забутих предків”.
Тип уроку
I.Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми,мети, завдань уроку.
Виступи учнів про життя і творчість письменника. (Випереджальне завдання 2 -3 учні)
Міні-лекція вчителя
Робота в парах.
Перегляд початку кінофильму С. Параджанова "Тіні забутих предків"
Робота в групах. Пошукова робота
Заключне слово вчителя.
V.Домашнє завдання.
I.Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми,мети,завдань уроку.
II.Актуалізація опорних знань
Обмін між групами підготовленими на попередньому уроці матеріалами
Презентація заздалегідь підготовлених проектів учнів.
Зразки: Природа Людина
V. Підсумковий етап
Заключне слово учителя
V. Домашнє завдання
Тип уроку
...
Полное содержание
Подобный материал:


Навчально – виховний комплекс «гімназія – школа» №27


Цикл уроків

з української літератури

10 клас

М. Коцюбинський «Тіні забутих предків»


Укладач: Крутоусова О. М.,

учитель української мови

та літератури


Маріуполь, 2011


Пояснювальна записка

10 клас (70 год., 2 год. на тиждень, з них резервний час – 2 год.,

розвиток мовлення – 4 год.)

Зміст теми

Михайло Коцюбинський


Тіні забутих предків”

Життя і творчість, гуманізм світогляду. Жанр новели у творчості М.Коцюбинського. Еволюція художньої свідомості: від просвітницьких орієнтацій і реалізму до модернізму. Значення стильового новаторства М.Коцюбинського для української літератури. 1год.


Повість “Тіні забутих предків”.


Трагічна доля Івана й Марічки як наслідок суперечності між мрією та дійсністю.

Світ людини у зв’язку зі світом природи. Фольклорне тло твору. Образи й символи твору. Образи Івана та Марічки як втілення романтичної ідеї незнищенності кохання.

ТЛ: імпресіонізм.

Розвиток мовлення. Контрольний твір.

Год.




3год.


1год.

Вимоги до знань та вмінь


  • Знати основні події життєвого і творчого шляху письменника.
  • Мати уявлення про імпресіонізм у літературі та образотворчому мистецтві.
  • Знати зміст повісті “Тіні забутих предків”.
  • Вміти пояснювати образи і символи твору, аналізувати образи Марічки та Івана, розкрити пантеїзм світобачення героїв, виражений через побут, звичаї, обряди, почуття, мораль.
  • Вміти показати протиставлення реалій життя внутрішньому світові душевно багатих натур.
  • Пояснити роль образу природи у творі. Схарактеризувати мовний колорит повісті.

Усвідомлення гуманізму як основи світоглядних переконань розвиненої особистості, оптимізму і життєствердження як важливих духовних цінностей буття людини. Усвідомлення краси природи, її благотворного впливу на людину.

Співчуття, співпереживання як важливі риси гуманістичних поглядів людини. Усвідомлювати красу глибокого почуття і деспотизм антигуманних звичаїв. Краса природи мальовничого куточка України – гуцульського краю. Краса і поезія глибокого почуття кохання.


- виявити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу,вміння застосовувати на практиці набуті знання,введення їх в систему письмової роботи;

- розвивати писемне мовлення, навички чіткою формування своїх думок і викладу їх на папері;

виховувати самостійність при написанні творів,старанність,естетичне почуття слова.

Мистецький контекст.

Малярство художників-імпресіоністів

П. Сезанна, К.Моне, К.Піссаро, О.Ренуара.


“Ромео і Джульєтта” В.Шекспіра.





УРОК № 1

ТЕМА: М. Коцюбинський. Життя і творчість. Світ Гуцульщини в повісті "Тіні забутих предків"

Мета: ознайомити учнів з біографією і творчим доробком М.Коцюбинського, розкрити світоглядні позиції як українського митця-патріота й гуманіста ; через аналіз художніх картин,через проникнення в поетичну канву повісті допомогти учням збагнути неповторний колорит і чарівність Гуцульщини; дати поняття "імпресіонізму як однієї з течій модернізму";

розвивати навички роботи в парі, самостійної роботи, вміння висловлювати власну думку;

виховувати інтерес і повагу до творчості письменника.

Тип уроку: оволодіння учнями новими знаннями з метою накопичення фактичного матеріалу

Обладнання: портрет М. Коцюбинського, фільм С.Параджанова,таблиця, текст повісті, картки з завданням для груп.

Хід уроку

I.Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми,мети, завдань уроку.

II.Актуалізація опорних знань

1.Вступне слово вчителя

Кінець ХІХ - початок ХХ ст. На рубежі цих століть ми перегортаємо ще одну сторінку в історії літератури. Нові суспільно-політичні події, нові тенденції,стилі,течії,нові імена митців, серед яких М.Коцюбинський,з життям і творчістю якого ми сьогодні познайомимось.

Проблемне питання : У чому своєрідність особистості Коцюбинського і за що його називають Сонцепоклонником?

Після вивчення творчості ми з вами повернемось до цього питання.

2. Виступи учнів про життя і творчість письменника. (Випереджальне завдання 2 -3 учні) .

ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

Творча еволюція Коцюбинського - прозаїка була разюче стрімкою. Почавши в традиційній реалістичній манері, він через якихось 10 років визначив для себе нові орієнтири. У стилі його прози з`явилися неоромантичні й імпресіоністичні риси.

Міні-лекція вчителя. Теорія літератури. «Імпресіонізм як мистецький напрям».

Робота з мультимедійною дошкою.

Імпресіонізм як мистецький напрям виник у французькому живописі в ХІХ - початку ХХ ст. і був характерний тим,що відтворював не саму дійсність,а те,як вона впливає на людину,її емоції, душевний стан.

Тобто імпресіоністам було важливо простежити,як людська душа відгукується на добро і зло,красу і потворність,на будь-які події.

Таблиця "Риси імпресіонізму" (на дошці).(Пояснення і запис рис в зошиті)
  • Психологізм у змалюванні персонажів;
  • Прагнення відтворити зміни в настроях,життєві враження;
  • багатство відтінків у змалюванні дійсності;
  • ритмічність;
  • збільшена увага до звуків,кольорів,яскравих деталей;
  • одночасна відмова від великих соціальних проблем.

Представники в малярстві - К.Моне, О. Бенуар, К. Піссаро. (Демонстрація картини К.Моне "Враження. Схід сонця".1873р.,"Поле маків". 1873р.)


В української літературі - В.Стефаник, М.Коцюбинський, О.Кобилянська.
  1. Робота в парах.

Заповнити таблицю «Порівняння двох методів зображення дійсності (реалізму і імпресіонізму).

Зразок:

Реалізм

Імпресіонізм

1.Портрет


1.Портрет


2.Пейзаж


2.Пейзаж

3.Світогляд людини


3.Світогляд людини

4.Дійсність


4.Дійсність

5.Письменник


5.Письменник




3.Слово вчителя

Імпресіоністичне письмо вимагає від митця неабиякого таланту,особливої чутливості, вміння писати образно, переконливо. Таким майстром є М.Коцюбинський,втіливши риси імпресіоністичного та неоромантичного письма в повісті "Тіні забутих предків".

Історія написання: В 1911 р. прибувши до Криворівні , письменник вивчає життя гуцулів, їхні звичаї, побут, фольклор,записує говірку, проймається духом гірської природи. Усі ці набуті знання лягли рівними рядками на папір,створивши сторінки повісті, остання з яких була перегорнена рукою митця в жовтні 1911 р.

Назва твору письменнику далася не відразу. Спочатку, "В зелених горах",але не вдовольняла автора. Наступні варіанти : "Тіні минулого", "Голос віків", "Голоси передвічні", "Дар предків забутих". І,зрештою "Тіні забутих предків",що містить натяк на загадковість,казковість і дихання віків.

-Що могло не вдовольнити письменника у назві?

-Яка назва найвдаліша ,на вашу думку і чому?

4.Робота з текстом.

а) Слово вчителя

З нотатника письменника й начерків до твору видно,які дивні, вигадливі образи викликає в нього карпатська природа. Ці замальовки майже в незмінному вигляді входять у твір.

б) Перегляд початку кінофильму С. Параджанова "Тіні забутих предків" (зображення краси Карпатського краю) для створення емоційного настрою уроку.

Запитання: Чи вдалося режисеру передати красу і багатство пейзажів Гуцульщини, оспіваної М. Коцюбинським ? Як саме, якими засобами?

в) Робота в групах. Пошукова робота.(диференційована)

1, 3 група

Природа в повісті.

Опорні питання і завдання:

- Знайдіть описи природи,які ,на ваш погляд,найпоетичніші. Обгрунтуйте свій вибір.

- Які художні образи-плід творчої уяви письменника-викликають захоплення й подив?

(Учні роблять висновок,що природа і людина не йдуть паралельно,вони одне ціле).

2, 4 група

Простежити еволюцію світосприйняття Івана.

Опорні питання:

Як Іван Дивився на світ коли йому минуло сім років?

Свідком якого "неспокою» і горя в родині був Іван?

Як вплинуло на Іванові життя зустріч з Марійкою?

Що нового дізнався легінь,працюючи на полонині?

Як вплинула на хлопця смерть Марічки?

Що радісного було для Івана в подружньому житті з Палагною?

Як відбувалось єднання Івана з його мрією?

IV.Закріплення

Представлення результатів роботи груп.

(Орієнтовні відповіді учнів:

1, 3 група

Його вражають "гори, які вікують у такій тиші,що чують навіть дихання худоби. "Коли пливуть хмари,то їх "лице" відається письменникові рухливим. " Зажурені гори вкрила сумна смерека", "Кучерявий Черемош сердито поблискував сивиною і світивсь попід скелі недобрим зеленим вогнем", " В тихих місцях Черемош як сивий віл, а там, де йому твердо лежати, він скаче скажено з каменя на камінь". Уся природа одухотворена.

2,4 група

Дитинство Іванка: "..збирав малини,пукав з листочків,робив свистілку,або пищав у травинку,намагаючись вдати голоси птахів та всі ті згуки ,що чув у лісі. Ледве помітний в лісовім зелі,збирав квітки і косичив ними свою кресаню (бриль),а утомившись,лягав десь під сіном,що сохло на остривах,і співали йому до сну та й будили його своїм дзвоном гірські потоки".

Іванко - підліток: " Коли Іванові минуло сім літ,він вже дивився на світ інакше. Він знав вже багато. Всякі злі духи заповнюють ліси,провалля,хати й загороди чигають на християнина або на маржину,щоб зробити їй шкоду. Не раз,прокинувшись уночі,серед ворожої тиші,він тремтів,сповнений жахом. Весь світ був як казка,повна чудес, таємнича ,цікава й страшна" .

Юність Івана: "Задуманий все,встромляв очі кудись поза гори,неначе видів,чого не бачили другі,прикладав мережану дудку до повних уст,і чудна пісня,якої ніхто не грав, тихо спадала на зелену отаву царинок,де вигідно послали свої тіні смереки. Холодно було і мороз йшов поза шкуру,коли вилітали перші свистячі згуки" .

Легінь на полонині: " А може,нема нічого. Може,ніч затопила вже гори,може,зсунулись гори,роздушили живуще і лиш одно Іванове серце глухо калата під кептарем у безконечних мертвих просторах? Самота,як біль зубів,почина ссать йому серце. Щось велике,вороже душить його,ся затверділа тиша,байдужний спокій,сей сон небуття"

Палійчук після одруження: " Не був жадний багатства-не так гуцул жиє на світі,саме плекання маржинки сповняло радістю серце. Як дитина для мами-такою була для нього худібка. Весь час,всі думки займала турбота про сіно,про вигоди маржинці,щоб не заслабла,щоб хто не зурочив,щоб вівці щасливо котились,а корови уположались".

Іван після зради Палагни: "Всі його клопоти і турботи,страх смерті,Палата и ворожий мольфар-все кудись щезло,все одлетіло ,наче ніколи нічого не було. Безжурна молодість й радість знову водили його по сих безлюдних верхах,таких мертвих і самотніх,що навіть лісовий шепіт не міг вдержатись там та спливав у долину шумом потоків" .)

2. Заключне слово вчителя.

Давайте поміркуємо, чи всі гуцули мали такі уявлення про навколишній світ, як Іван? Можна назвати цей образ типовим?

Про те, якими були ці уявлення гуцулів про оточуючий світ ми поговоримо на наступному уроці.

V.Домашнє завдання.

1. Кожній групі оформити свій виступ ( скласти опорний конспект) на окремому аркуші А -4 для обміну на наступному уроці.

2.Проект "Фольклорні джерела повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків".

1 група. Погляди гуцулів на навколишній світ через призму календарної обрядовості.

2 група. Унікальність світогляду мешканців угір. Карпат,що відображена в її трудовій обрядовості.

3 група. Родина обрядовість у повісті Коцюбинського "Тіні забутих предків".


УРОК № 2

ТЕМА: Єдність буття людини і природи,картини життя і праці гуцулів, відтворення їхнього світогляду і світовідчуття в повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків".

Мета: через обрядовість познайомити учнів з архаїчною системою поглядів гуцульського народу,що представлене на сторінках повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків";

сприяти розвиткові аналітичного та асоціативного мислення; навчати учнів планувати свою роботу,опрацьовувати додаткові джерела інформації, оформлювати роботу у вигляді комп’ютерної презентації;

виховувати повагу до звичаїв і вірувань інших народів.

Тип уроку : формування і засвоєння умінь і навичок

Обладнання: Комп’ютер,тексти повісті,презентації учнів, тестові завдання.

I.Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми,мети,завдань уроку.

Епіграф: Гуцули – оригінальніший народ, з багатою фантазією, зі своєрідною психікою. Глибокий язичник – гуцул все своє життя, до смерті, проводить у боротьбі зі злими духами, що населяють ліси, гори і води.

М. Коцюбинський

II.Актуалізація опорних знань

1. Тести на знання змісту повісті.

1)Мати Іванова боялася його і одвертала від нього очі,бо:

а)Іван був дуже негарним

б)Іван нагадував їй нелюбого чоловіка

в)Хлопчик ображав матір

г)син був дуже хворобливим

д)думала,що він бісове дитя

2)Авторкою яких фольклорних творів була Марічка,героїня повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків"?

а)Легенд

б)Коломийок

в)Казок

г)Загадок

3)Чий портрет подано у наведеному фрагменті повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків": "(Він) був уже легінь,стрункий і міцний,як смерічка,мастив кучері маслом,носив широкий черес і пишну кресаню."

а)Івана

б)Юри-мольфара

в)Миколи Гутенюка

4)Чий портрет подано у наведеному фрагменті повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків" : "(Вона) була з багацького роду,фудульна,здорова дівка,з грубим голосом й воластою шиєю. Правда,вона любила пишне лудіння,і немало десь піде грошей на шовкові хустки та дорогі згарди. " ?

а)Марічки

б)Палагни

в)Гафійки

г)Хими

5)Під час якого свята Іван,герой повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків" "з повною вірою рикав. . як корова,блеяв вівцею та ржав конем,аби велася худоба. Обкурював ладаном хату й кошари,щоб одігнати звіра й відьом" ?

а)На Великдень

б)На Теплого Олексія

в)На Зелені свята

г)На Святий вечір

6) На полонині вівчарі не привіталися із Іваном,бо :

а)Він до них не привітався

б)Не помітили його

в)Саме обідали

г)саме добували вогонь

д)так було заведено у вівчарів

7)Дізнавшись про смерть Марічки,Іван:

а)почав страшно пити

б)одружився

в)хотів накласти на себе руки

г)пішов у монастир

д)зник на 6 років

8)"Великий жаль вхопив Івана за серце. Зразу його тягло скучити з скелі у кутіж...Але потому щемлячий тусок погнав його в гори,далі од річки. Затуляв вуха,щоб не чути зрадливого шуму..." - так зреагував Іван на:

а)заборону одружитися з Марічкою

б)звістку про те,що його беруть до війська

в)хворобу матері

г)смерть ще одного брата

д)звістку про загибель Марічки

9)Кого охарактеризовано такими словами?

"Худий,зчорнілий,багато старший від своїх літ,але спокійний. Оповідав,що пастушив на угорському боці" (М.Коцюбинський "Тіні забутих предків")

а)Юра

б)Іван

г)чугайстир

10)"Задуманий все,встромляв очі кудись поза гори,наче видів,чого не бачили другі..."- таким ставав Іван,коли :

а)бачив Марічку

б)згадував батька

в)розмовляв з матір`ю

г)бував у церкві

д)грав на флоярі

11)Який обряд описується в наведеному фрагменті повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків": "Веселість все разпалилась. Робилось душно,люди пріли у кептарах, дихали випаром поту, нудним чадом теплого воску та запахом трупа,що вже псувався. Всі говорили вголос,наче забули,чого вони тут,оповідали свої пригоди і реготались. Махали руками,гупали один одному в спину і моргали в челядь." ?

а)Сватання

б)Весілля

в)Заручини

д)Похорон

12)Похорон Івана закінчився:

а)бійкою чоловіків

б)загальною тугою за Іваном

в)недугою Палагни

г)забавою і веселощами

д)службою у церкві.

2. Обмін між групами підготовленими на попередньому уроці матеріалами.


ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя

Самобутність краю-поняття містке. Але на попередньому уроці ви відчули ту особливу самобутність Гуцульщини,яку так майстерно передав нам М.Коцюбинський. Поезія буття природи і людей, між якими ходять привиди, вводить нас у світ, схожий на казку, таємничий,цікавий і по-дитячому страшнуватий. Життя гуцулів у казковому краї серед квітучих полонин,їхню працю та звичаї описав письменник. Сьогодні ми пірнемо у той казковий світ вірувань,звичаїв і обрядів,світосприйняття гуцулів.

2. Презентація заздалегідь підготовлених проектів учнів.

Погляди гуцулів на навколишній світ через призму календарної обрядовості

1 група Опорні питання,відповіді на які має знайти група,посилаючись на зміст повісті.
  • Із чим пов`язане таке календарне свято,як Різдво? Яка роль у творі відводиться опису Святого вечора?
  • Назвіть основні обряди Свят-вечора і,по можливості,прокоментуйте їх.
  • Що властиво для свята Юрія? Які основні сили природи вшановувалися на Юр`їв день? Що це давало гуцулам?

(Розповідь учні супроводжують медіа презентацією).

Унікальність світогляду мешканців українських Карпат,що відображена в трудовій обрядовості.

2 група Опорні питання,відповіді на які має знайти 2 група,посилаючись на зміст повісті.
  • Що таке ватра? Як її розпалювали гуцули?
  • Гуцульське ставлення до вогню.
  • Які обряди виготовлення їжі згадуються М.Коцюбинським?

(Демонстрація презентації)

Родинна обрядовість у повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків" .

3 група Запитання,відповіді на які має знайти 3 група,посилаючись на текст.
  • Хто така баба-повитуха? Її роль у пологових обрядах.
  • Розуміння нещасливої долі гуцулами.
  • Які складові поховального обряду були обов`язкові і з чим це було пов`язано?
  • Чи вдалося Коцюбинському показати нерозривність життя й смерті?

(Розповідь учнів супроводжується презентацією)


ІV.Закріплення

Скласти сенкан « Природа», «Людина» ( за вибором учнів).

Зразки:

Природа Людина

Досконала, таємнича Дбайлива , працьовита

Манить, захоплює, вабить живе, господарює, вірить

Найвища істина на Землі Частина природи

Гармонія Гармонія


V. Підсумковий етап
  • Перечитайте епіграф до уроку. Чи влучно він підібраний? Чи можна вислів Коцюбинського вважати лейтмотивом уроку?
  • "Тіні забутих предків" розповіли мені про...

Заключне слово учителя

Ми з вами дізналися ,як Коцюбинський змалював людей,що проживають в українських Карпатах. Ми переконались,що це казковий , незвичайний народ,який вірить у фантастичні надприродні сили,й ця віра невмируща. Такого ж невмирущою ,вічною і незнищенною є й сила їхнього кохання. Яке воно,кохання людей,які живуть у тісному поєднанні з первинною дикою природою? Про це ми дізнаємось на наступному уроці.

V. Домашнє завдання

Виписати цитати,художні засоби до характеристики образів:

1 варіант - Івана та Марічки.

2 варіант – Палагни та Юри;


УРОК № 3

ТЕМА: Карпатські Ромео и Джульєтта, або вічна тайна кохання. (Образи Івана й Марічки в повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків").

Мета: У процесі аналізу допомогти розкрити глибину інтимних почуттів і взаємної вірності,усвідомити вагу справжніх духовних цінностей у житті людини;

розвивати в учнів уміння зіставляти,аналізувати й синтезувати вивчене ;продовжувати формувати комунікативні навички, навички роботи в групі,вміння давати самостійну оцінку художнім творам як явищам мистецтва слова,обстоювати власну думку; сприяти усвідомленню значення спільних зусиль, роботі в команді;

виховувати високі почуття,відповідальність,самодисципліну.

Тип уроку : комбінований

Обладнання: комп`ютер, фільм С. Параджанова "Тіні забутих предків",картки з завданням для груп.

І. Мотивація навчальної діяльності учнів,оголошення теми,мети завдань уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Літературний диктант.

1. Повість "Тіні забутих предків" Коцюбинський написав під враженням вид перебування в...(Карпатах)

2. Перше знайомство Івана і Марічки сталося під час...(бійки)

3. Марічка любила співати...(Коломийки)

4. Про кого сказано: "Він то сердито поблискував сивиною та світив попід скелі,недобрим зеленим вогнем? (Черемош)

5. Який художній .засіб вжито в попередньому уривку? (Уособлення)

6. Хто видобував у старий спосіб вогонь? (Ватаг)

7. Хто зраджує близькій людині? (Палагна)

8. Хто потопає в Черемоші? (Марійка)

9. Пояснити значення діалектизмів "плай","мольфар".

10. Що означає назва повісті?

11. Ким екранізована повість "Тіні забутих предків"? (Параджановим)

12.Повість називають гімном …..?

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1.Слово вчителя

Коли ми вимовляємо "Тіні забутих предків",то в уяві постають сині Карпати,дзвінкі чисті потоки,пахне смереками й гірськими травами. А серед цього дива живуть лісовики й нявки,щезники й чугайстри. А поряд-люди,що вміють вірити в казку,любити і вірно кохати. Іванові й Марічці – головним героям повісті - судилось стати українськими Ромео і Джульєттою,утілити в своїх долях гармонію людських душ. Збагнути, відчути високе почуття кохання-значить наблизитись душею до розуміння любові як великої таїни буття.

2. Робота над образами повісті. Евристична бесіда

- Як познайомились Іван і Марічка? З чого настала їхня взаємна симпатія?

- За що,на вашу думку,Іван и Марічка покохали один одного?

- Що єднало їх у дитинстві і юності.

- Чи впливали духовні запити,зацікавлення на гармонію стосунків і як?

- Чи можна сказати,що Іван і Марічка були дітьми природи і жили за її законами?

- Чи була талановитою Марічка? Підтвердіть цитатою.

- Як ставилися закохані до вимушеної розлуки? Підтвердіть текстом.

- Чи згодні ви з твердженням,що закохані душі чують одна одну на відстані. Обгрунтуйте на основі тексту.

3.Інтермедіальна форма роботи

(Перегляд уривку кинофільму С.Параджанова "Тіні забутих предків")

Завдання: Порівняйте уривок тексту опису життя Івана після смерті Марічки і відображення цього епізоду в фільмі.

Як письменник описує стан Івана? (Короткий опис "Шість літ не було чутки...З`явився...Ще рік походив, а відтак оженився. Треба ж було газдувати".

- Як кіномитець показав цей епізод повісті у фильмі? ( Епічна картина; перебування в лісі , додаються жіночі голоси, які бідкаються про його долю, полевіряння, копання могили на кладовищі ,лагодження невеличної церкви, повернення до села. =>Увиразнює стан героя, підводить глядача до думки про трагічну кінцівку. Режисер звертає увагу на погляд => неспокійний, тривожний,зі смутком,болем).

Отже, коли до тексту долучаються зорові, слухові образи, то це дозволяє створити в уяві цілісний образ. Але текст ( слово) повинно бути першим при знайомстві з твором письменника. Це допоможе створити в вашій уяві образ, такий, яким ви його уявляєте. І лише потім перегляд фільму увиразнить його.

- Чи пощастило Параджанову розкрити на достатньому художньому рівні ідейно-художній зміст повісті "Тіні забутих предків"?

4.Продовження евристичної бесіди:

- Користуючись виписаними вдома (д/з) цитатами порівняйте Марічку и Палагну. Чи була Палагна Іванові парою?

- Чи був Юра причиною суму й душевного безсилля Івана?

- Яким треба було бути Іванові,щоб не загинути й щасливо жити з Палагною?

- Чи можна назвати стосунки між Юрою и Палагною справжнім коханням?

- Як сприйняв Іван замах на своє життя? Чому шукав розради в спогадах про минуле кохання?

- Проаналізуйте розмову Івана з нявкою. Чи є в цій розмові деталі,які вказують на неминучість трагедії?

- Чому гине Іван? Чи був щасливим в останні хвилини життя? Чи сприймається загибель як трагедія?

- Чи можливе таке кохання у наш час?

5.Слово вчителя

В світовій літературі до теми вічного кохання зверталися багато письменників і поетів. Скажіть з героями якого твору світової літератури можемо провести паралель?( В. Шекспір « Ромео і Джульєтта»).

6 . Робота в парах

Знайти спільні та відмінні риси у долі героїв п’єси В. Шекспіра і повісті М. Коцюбинського.

Обговорення результатів.

ІV.Закріплення

Загальний літературознавчий аналіз твору через схеми.

1.Робота в групах. Представлення результатів роботи.

Результати роботи представити у вигляді схем.


1 група. Довести,що конфліктами твору є:

2 група. Які проблеми порушено в повісті?

3 група. Визначити ідейний зміст повісті "Тіні забутих предків"


V. Підсумковий етап.

Заключне слово вчителя.
  • Чи можна сказати,що повість - поема про життя у всіх його вимірах? Обгрунтуйте.
  • У чому для вас сенс життя і щастя?

"Хто щасливий?"- запитує Коцюбинський в одній своїй поезії у прозі "Память душі". І відповідав: "Той,хто дає багато,а бере найменше. На чиїх сльозах виростають найкращі квіти,хто на своїй дорозі розкидає для вжитку всіх самоцвіти". М.Коцюбинський,творчість якого ми вивчали,був саме такою людиною.

Згадайте проблемне питання, яке ми ставили на початку вивчення повісті. (У чому своєрідність особистості Коцюбинського і за що його називають Сонцепоклонником?) Дайте відповідь.

VІ. Домашнє завдання.

Письмова творча робота. "Чому кохання вічна таїна?"


УРОК № 4

ТЕМА: Розвиток зв`язного мовлення. Контрольний письмовий твір за повістю М.Коцюбинського "Тіні забутих предків".

Мета: виявити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу,вміння застосовувати на практиці набуті знання,введення їх в систему письмової роботи;

розвивати писемне мовлення, навички чіткою формування своїх думок і викладу їх на папері;

виховувати самостійність при написанні творів,старанність,естетичне почуття слова.

Тип уроку : контрольно-перевірочний, розвитку писемного мовлення.

Обладнання: зошити,текст повісті.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів,оголошення теми,мети,завдань уроку

ІІ. Підготовка до написання творів.

1. Вступне слово вчителя про вимоги до написання творів

2.Відповіді на запитання учнів.

ІІІ. Написання творів

Теми творів
  1. Мій улюблений герой із повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків"
  2. Над чим примусив замислитись мене повість М.Коцюбинського "Тіні забутих предків".
  3. Єдність буття природи і людини в повісті Коцюбинського "Тіні забутих предків".



ІV. Домашнє завдання

Прочитати новелу "Intermezzo."


Матеріали до циклу уроків « М. Коцюбинський. «Тіні забутих предків».

Урок № 1

Заповнити таблицю «Порівняння двох методів зображення дійсності (реалізму і імпресіонізму).

Зразок:

Реалізм

Імпресіонізм

1.Портрет

Об`єктивна інформації

1.Портрет

Складається з кольорів,деталей

2.Пейзаж

Точно окреслює місце подій, характеризує епоху,суспільство,ситуацію

2.Пейзаж

Звукові враження

3.Світогляд людини

Впливає природа, суспільство

3.Світогляд людини

Людина - Індивідуал, чимало незбагненного в психіці,поведінці

4.Дійсність

Така якою її бачимо

4.Дійсність

Лише відбиває уявні концепції і теорії,яких варто позбавитись

5.Письменник

Виражає ставлення до реального світу

5.Письменник

Висловлює свої враження від вражень

Урок № 2

Тести на знання змісту повісті.

1)Мати Іванова боялася його і одвертала від нього очі,бо:

а)Іван був дуже негарним

б)Іван нагадував їй нелюбого чоловіка

в)Хлопчик ображав матір

г)син був дуже хворобливим

д)думала,що він бісове дитя

2)Авторкою яких фольклорних творів була Марічка,героїня повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків"?

а)Легенд

б)Коломийок

в)Казок

г)Загадок

3)Чий портрет подано у наведеному фрагменті повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків": "(Він) був уже легінь,стрункий і міцний,як смерічка,мастив кучері маслом,носив широкий черес і пишну кресаню."

а)Івана

б)Юри-мольфара

в)Миколи Гутенюка

4)Чий портрет подано у наведеному фрагменті повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків" : "(Вона) була з багацького роду,фудульна,здорова дівка,з грубим голосом й воластою шиєю. Правда,вона любила пишне лудіння,і немало десь піде грошей на шовкові хустки та дорогі згарди. " ?

а)Марічки

б)Палагни

в)Гафійки

г)Хими

5)Під час якого свята Іван,герой повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків" "з повною вірою рикав. . як корова,блеяв вівцею та ржав конем,аби велася худоба. Обкурював ладаном хату й кошари,щоб одігнати звіра й відьом" ?

а)На Великдень

б)На Теплого Олексія

в)На Зелені свята

г)На Святий вечір

6) На полонині вівчарі не привіталися із Іваном,бо :

а)Він до них не привітався

б)Не помітили його

в)Саме обідали

г)саме добували вогонь

д)так було заведено у вівчарів

7)Дізнавшись про смерть Марічки,Іван:

а)почав страшно пити

б)одружився

в)хотів накласти на себе руки

г)пішов у монастир

д)зник на 6 років

8)"Великий жаль вхопив Івана за серце. Зразу його тягло скучити з скелі у кутіж...Але потому щемлячий тусок погнав його в гори,далі од річки. Затуляв вуха,щоб не чути зрадливого шуму..." - так зреагував Іван на:

а)заборону одружитися з Марічкою

б)звістку про те,що його беруть до війська

в)хворобу матері

г)смерть ще одного брата

д)звістку про загибель Марічки

9)Кого охарактеризовано такими словами?

"Худий,зчорнілий,багато старший від своїх літ,але спокійний. Оповідав,що пастушив на угорському боці" (М.Коцюбинський "Тіні забутих предків")

а)Юра

б)Іван

г)чугайстир

10)"Задуманий все,встромляв очі кудись поза гори,наче видів,чого не бачили другі..."- таким ставав Іван,коли :

а)бачив Марічку

б)згадував батька

в)розмовляв з матір`ю

г)бував у церкві

д)грав на флоярі

11)Який обряд описується в наведеному фрагменті повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків": "Веселість все разпалилась. Робилось душно,люди пріли у кептарах, дихали випаром поту, нудним чадом теплого воску та запахом трупа,що вже псувався. Всі говорили вголос,наче забули,чого вони тут,оповідали свої пригоди і реготались. Махали руками,гупали один одному в спину і моргали в челядь." ?

а)Сватання

б)Весілля

в)Заручини

д)Похорон

12)Похорон Івана закінчився:

а)бійкою чоловіків

б)загальною тугою за Іваном

в)недугою Палагни

г)забавою і веселощами

д)службою у церкві.

Урок № 3

Робота в парах

Спільні та відмінні риси в сюжетах творів В.Шекспір «Ромео і Джульєтта» і М.Коцюбинський «Тіні забутих предків».

Спільні риси:
  • Ворогуючі родини;
  • У ворогуючих родинах є діти,які кохають одне одного;
  • Головні герої гинуть;
  • Обидва твори – гімн коханню.

Відмінні риси:
  • Смерть героїв різна;
  • Різні мотиви і причини смерті;
  • Особливість змалювання таємничого казкового світу;
  • Шекспір змальовує переборну силу кохання, а Коцюбинський шукає його джерело в таїнстві природи, людської душі

Загальний літературознавчий аналіз твору через схеми

Робота в групах. (Орієнтовні відповіді учнів)

1 група. Довести,що конфліктами твору є:

Із власним «я» (роздвоєння Івана)

Між родами

(Палійчуки–

Гутенюки)

Побутовий Людина і природа

Пошук смерті

2 група. Які проблеми порушено в повісті?



3 група. Визначити ідейний зміст повісті "Тіні забутих предків"

- Любов як джерело духовності;

- ідея незнищенності кохання;

Ідейний зміст

- Утверджування думки про те,що людина повинна жити в гармонії з природою;


  • осудження деспотизму, антигуманних звичаїв.