Скачок Людмили Іванівни м. Кіровське, 2010 зміст самоаналіз педагогічної діяльності. Цикл урок
Вид материала | Урок |
- Укладач: Людмила Іванівна, 682.98kb.
- Демарецької Тетяни Іванівни м. Пологи 2007р. Зміст І. Фізика у професії майбутніх робітників., 122.9kb.
- План гуманність провідна риса соціально-педагогічної діяльності, 125.38kb.
- Річний план роботи Донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №136 Донецької, 3692.63kb.
- Методичні рекомендації / Укл. В. Уруський Педагогічна діагностика зміст, 2298.6kb.
- Третяк В. О. Рефлексія та самоаналіз діяльності педколективу, 67.92kb.
- Особливості мотивації у майбутніх учителів Пастух В. О., Головська, 42.23kb.
- Програма залучення обдарованої студентської молоді до науково-педагогічної діяльності, 125.52kb.
- Затверджено вченою радою Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної, 136.27kb.
- Аналіз науково – методичної роботи мпнмк вчителів хімії за 2010 – 2011 навчальний рік, 124.72kb.
ІV. Підсумок уроку.
— Для кого з персонажів важливе поняття честі?
— Хто з більшою чи меншою мірою умовності може бути названий людиною честі?
(Інформаційно-аналітичний додаток для вчителя: очевидно, людиною честі ми можемо назвати юнака Зозулю, на якого Ліхтаренко та Феноген звели наклеп, а Пузир звільнив його як злодія. Зозуля говорить наклепникам: «Та скоріше б у мене рука відсохла, ніж протягнулась до чужого, скоріше б мозок мій висох в голові, ніж прошептав мені думку украсти! Невже ні в кого з вас не поворухнеться серце жалем на мої правдиві слова, що я так щиро вам кажу? ...серия в вас немає, а честь давно вже потеряли, бо ви самі злодюги і не повірите нікому, що він не краде, так, як ви... Кати бездушні ви!» Доведений до відчаю, Зозуля повісився.
Існує поняття честі й для родовитого поміщика Петра Петровича Золотницького. Це він змушує Пузиря (хоча й хитрістю — купивши в нього халат) дати гроші на пам’ятник Котляревському. Але йому, як і Соні та Калиновичу, не вистачає сили волі, мужності протистояти грубій силі Пузиря.
Поняття честі існує й для шахмейстра Куртца, який не звик обдурювати людей і, купуючи овець, не хоче наживатися на людському горі, даючи таку ціну, яку просять селяни.
Всі інші персонажі — Пузир, Ліхтаренко, Феноген, Маюфес, Зелінський — це люди, для яких не існує поняття честі. Втративши ЇЇ давно, вони навіть не усвідомлюють потреби в ній. I в той же час кожен з них прагне створити ілюзію честі. Наприклад, Маюфес, пропонуючи Пузиреві авантюру з переховуванням овець банкрута Петра Михайлова, говорить: «Все діло треба вести без документів, на честь! А кому ж повірить: тілько таким хазяїнам, як ви!.. Ваше слово для всії околиці — закон...»).
Чи є актуальною проблема честі в наш час? Чи відзначаються особливою чесністю сучасні пузирі, маюфеси, ліхтаренки, феногени?
V. Завдання додому.
1. Письмовий роздум-спостереження «Честь і безчестя персонажів комедії «Хазяїн». 2. Підготовка усних виступів (на основі рефератів, які учні, отримавши індивідуальні завдання, готують заздалегідь) за п’єсами І. Карпенка-Карого «Наймичка», «Безталанна», «Мартин Боруля», «Сто тисяч».
Урок 4. Тематика і проблематика п’єс І.Карпенка-Карого «Наймичка», «Безталанна», «Мартин Боруля», «Сто тисяч»
Мета: визначити тематичне спрямування п’єс та актуальність їх проблематики; розвивати вміння десятикласників аналізувати тематику та проблематику драматичного твору; розвивати в учнів милосердя, співпереживання; осуд та активне несприйняття скупості, аморальності, грубого, жорстокого ставлення до людини тощо.
Види роботи на уроці: виступи учнів (на основі рефератів), бесіда з елементами дискусії.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань. Конкурс ерудитів.
— Скільки оригінальних п’єс створив І.К. Карпенко-Карий?
— Назвіть ці п’єси.
— Прізвище якого персонажа п’єси Т. Шевченка «Назар Стодоля» І. Тобілевич узяв для свого псевдоніма?
— Назвіть першу друковану п’єсу Карпенка-Карого.
— Які ролі виконував Карпенко-Карий у своїх п’єсах?
— Яку первісну назву мала драма «Бурлака»?
- У яких п’єсах Карпенка-Карого, що являють собою дві частини задуманої трилогії, діє один і той самий головний герой.
— На основі яких фактів написана комедія «Мартин Боруля»?
— Яку первісну назву мала драма «Безталанна»?
— За що Гнат мстив Варці, одружившись на Софії? («Безталанна»)
(Довідка: 1 — вісімнадцять; 2 — «Бурлака», «Розумний і дурень», «Наймичка», «Безталанна», «Підпанки», «Бондарівна», «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Батькова казка», «Сава Чалий», «Хазяїн», «Суєта», «Житейське море», «Гандзя», «Понад Дніпром», «Чумаки», «Паливода ХVІІІ століття», «Лиха іскра поле спалить і сама щезне»; 3 — Гната Карого; 4 — «Бурлака»; 5 — Калитки, Мартина Борулі, діда Мірошника та ін.; 6 — «Чабан»; 7 — «Суєта» і «Житейське море»; 8 — батько драматурга прагнув здобути дворянський титул, але зашкодила буква у прізвищі: в одному з документів було — Тобелевич; 9 — «Хто винен?»; 10 — йому набрехали, що бачили Варку з іншим парубком).
III. Опрацювання нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя про творчість І.К. Карпенка-Карого.
І. Карпенко-Карий є найвидатнішим українським драматургом другої половини ХІХ — початку ХХ ст. Його ім’я можна сміливо поставити поруч з такими класиками світової драматургії, як Бернард Шоу, Генрік Ібсен, Герхард Гауптман та ін.
Іван Франко високо цінував талант письменника, зазначаючи, що цей митець здатний «обняти такий широкий горизонт». В українській драматурги до Карпенка-Карого сюжет п’єси будувався здебільшого на якійсь любовній колізії. Іван Карпович уже в перших своїх драмах відходить від цього шаблону.
Прокладаючи нові шляхи українській драматургії, письменник рішуче виступав і проти надмірного етнографізму. Так, у полемічному листі до М. Старицького від 8.10.1884 року драматург писав до М. Старицького (в цей час Карпенко-Карий працював над драмою «Безталанна») про те, що треба «заглибитися в душу народу» й уникати перенасичення твору «етнографією, якої й так досить у наших п’єсах».
Отже, діапазон п’єс I. Карпенка-Карого широкий як у жанровому, так і тематично-ідейному аспекті. Від соціально-побутової драми до історичної трагедії, від побутової комедії до соціальної сатири — такий шлях пройшов цей видатний майстер драматичного слова.
2. Загальний огляд-аналіз п’єс «Наймичка», «Безталанна», «Мартин Боруля» і «Сто тисяч» (виступи учнів на основі письмових рефератів).
Штрихи до виступів.
• «Безталанна» і «Наймичка» — це видатні зразки психологічної соціально-побутової драми в українській літературі. Про «Безталанну» I. Франко писав: «Ця драма показує нам з якоюсь майже дошкульною пластичністю душну й темну атмосферу сучасного українського села, де безліч сил складається на те, щоб підкопати в людях те, що в них чисте й здорове, а ніщо не розбуджує, не підтримує в них почуття обов’язку і громадської свідомості».
• Головних персонажів драми «Безталанна» (1886) — Гната, Варку, Софію — письменник показує не лише в домашній обстановці, а й на вечорницях, під час сватання та в інших обставинах тогочасної української дійсності.
• У п’єсі «Наймичка» автор показує трагічну долю нещасної дівчини-наймички Харитини (до речі, ролі Софії у «Безталанній» та Харитини в «Наймичці» геніально грала у виставах «театру корифеїв» Марія Заньковецька). Харитина стала жертвою розбещеного багатія Цокуля: знеславлена ним, дівчина топиться. Задум цієї п’єси в Карпенка-Карого визрівав давно: драматург мріяв змалювати образ благородно, чесної, незайманої селянської дівчини.
• Новим явищем в українській драматургії була комедія «Мартин Боруля» (1886).
• Варто вказати на певний автобіографізм твору (домагання дворянських прав батьком I. Карпенка-Карого — Карпом Адамовичем та ін.). У гонитві за примарним дворянством Мартин Боруля зазнає моральних втрат, бо його поведінка, манери, вчинки стають неприродними і викликають і сміх, і жаль.
• «Мартин Боруля», хоч і має назву комедії, є, по суті, глибоко соціальною драмою. За ЇЇ начебто веселим сміхом відчувається гоголівське: «Над чим смієтесь? Над собою смієтесь!» Саме в такому напрямі творив свого Борулю I. Карпенко-Карий.
• Герасим Калитка, головний персонаж комедії «Сто тисяч», жорстокіший і хитріший за Мартина Борулю. Це людина, яка вже давно переступила межу людяності й моралі. Єдиним фетишем, талісманом і смислом життя Калитки стали гроші. Заради збагачення цей «Пузир у мініатюрі» кидається в авантюру, але натрапляє на ще більшого від себе пройдисвіта і зазнає збитків: за три тисяч! справжніх карбованців купляє навіть не сто тисяч фалыпивих, як обіцяв Герасимові Невідомий, а мішок чистого паперу.
3. Проблемна дискусія.
— Гнат — не тільки винуватець, а й жертва трагедії.. Ствердіть або заперечте (аргументовано) цю думку.
— Чи можна Харитину звинуватити в малодушності, оскільки вона покінчила життя самогубством?
— I Мартин Боруля, і Герасим Калитка прагнули піднятися на вищий соціальний щабель, але кожен своїм способом. На чиєму ви боці?
IV. Підсумки уроку.
— Місце драматургії І. Карпенка-Карого в українській та світовій літературі.
— Сутність новаторства видатного драматурга.
— Яким є тематичний та жанровий діапазон п’єс I. Карпенка-Карого?
— Який із його творів ви визначили б як шедевр із шедеврів і чому?
— Що б ви додали тепер, поглибивши відомості про життя і творчість I. Карпенка-Карого, до його літературного портрета.
V. Тестовий контроль
Творчість І.Карпенка-Карого
І рівень
1. Твір, у якому засобами гумору та сатири розвінчуються негативні суспільні та побутові явища, розкривається смішне й потворне в навколишній дійсності чи людині, це:
а) драма;
б) трагедія;
в) комедія;
г) водевіль.
2. Початок новій драматургії поклала п’єса:
а) „Назар Стодоля” Т.Шевченка;
б) „Переяславська ніч” М.Костомарова;
в) „Сватання на Гончарівці” Г.Квітки-Основ’яненка;
г) „Наталка Полтавка” І.Котляревського.
3. Першу професійну трупу акторів у 1882р. у Єлисаветграді створив:
а) М.Старицький;
б) М.Кропивницький;
в) І. Карпенко-Карий;
г) П.Саксаганський.
4. Слова персонажа комедії І.Карпенко-Карого „Хазяїн”: „Це комерчеський
гендель...тут вор у вора краде” виражають життєві принципи:
а) Пузиря;
б) Ліхтаренка;
в) Калиновича;
г) Зозуля.
5. Конфлікт у творі І.Карпенка-Карого „Хазяїн”, який передано словами: „Я задихаюсь перед цим великим хазяйським колесом...”, розгортається:
а) між Пузирем і вчителем Калиновичем;
б) між Пузирем і його дочкою Сонею;
в) між Ліхтаренком і Феногеном;
г) між Ліхтаренком і Пузирем.
6. З якою п’єсою І.Карпенко-Карого генетично пов’язана комедія „Хазяїн”:
а) „Сава Чалий”;
б) „Мартин Боруля”;
в) „Сто тисяч”;
г) „Наймичка”.
ІІ рівень
1. Поміркуйте, чому І.Тобілевич у листі до сина дав таке визначення твору „Хазяїн”: „Комедія ця дуже серйозна, і я боюся, що буде скучна для публіки, котра від комедії жде тільки сміху...”
2. Розкрийте за змістом комедії І.Карпенка-Карого „Хазяїн” у характері Пузиря виразну боротьбу обережності й ризику, скупості і жадібності, мертвучої скнарності й бурхливої енергії, розрахунку, що сковує все, і гарячкової діяльності, що свідчить про складність і драматизм у змалюванні його характеру.
3. З’ясуйте, про яку бідність говорить Пузиреві учитель Калинович: „Я лічу вас далеко біднішим від себе”.
4. Поміркуйте, комічним, трагічним чи закономірним фіналом комедії „Хазяїн” є передчасна смерть Пузиря?
5. Поясніть походження псевдоніма І.Карпенка- Карого.
VI. Завдання додому.
1. Скласти стислий, але повногранний літературний портрет I. Карпенка-Карого (письмова творча робота).
2. Підготуватися до тематичної атестації за творчістю Т.К. Карпенка-Карого.
Урок 5: Контрольна робота. Творчість І.Карпенка-Карого, М.Коцюбинського, О.Назарука, В.Дрозда.
Мета уроку: визначення рівня оволодіння учнями знань з опрацьованих навчальних тем; розвивати уважність, зосередженість, аналітико-синтетичне мислення; виховувати любов до навчання, до краси рідного слова.
Тип уроку: контроль, оцінка і корекція знань.
Обладнання: індивідуальні картки з тестовими завданнями.
Хід уроку
І.Організаційно-вступна частина.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Застосування учнями засвоєних знань, умінь, навичок.
І варіант
І рівень (3 б.)
Визначте: так чи ні.
1. І.Карпенка-Карого вважають батьком комедії?
2. У п’єсі «Сто тисяч» І.Карпенка-Карого фактором (посередником) був кум Савка?
3. Події у повісті «Дорогою ціною» М.Коцюбинського відбуваються після скасування кріпацтва?
4. В.Дрозд в алегоричному образі коня втілює суперечливу особу періоду «застою»
(«Білий кінь Шептало»)?
5. Глибоку внутрішню культуру Михайло міг набути лише в Ирію (В.Дрозд. «Ирій»)?
6. Джігад – це урочисте мусульманське свято (О.Назарук. «Роксоляна»)?
ІІ рівень (3 б.)
Тестові завдання з вибором однієї правильної відповіді.
1. Прізвище головного героя п’єси «Сто тисяч» І.Карпенка-Карого означає:
а) чемодан;
б) скринька;
в) гаманець;
г) тайстра.
2. Купити фальшиві гроші Калитці запропонував:
а) кум Савка;
б) син Роман;
в) Невідомий;
г) Бонавентура..
3. М.Коцюбинський у повісті «Дорогою ціною» закріпачений український народ порівнює з:
а) голодним вовком;
б) уярмленим волом;
в) гордим туром;
г) роботящим конем.
4.Що змусило коня повернутися до стійбища (В.Дрозд. «Білий кінь Шептало»)?
а) зіскучився за табуном;
б) захотів працювати в упряжці;
в) неготовність до самостійності;
г) повага до Степана.
5. За жанром «Ирій» В.Дрозда – це:
а) повість-притча;
б) фантастичне оповідання;
в) небилиця;
г) химерна повість.
6. О.Назарук називає Роксоляну...
а) «патріоткою рідного краю»;
б) «кісметом Османів»;
в) «найрозумнішою християнкою мусульманського світу»;
г) «гордістю Сулеймана».
ІІІ рівень (3 б.)
1.Установіть відповідність між цитатою та її автором (2 б.)
1. «Супроти вітру не побіжиш, то краще, розумніше...» 2. «Я вам поломлю старі закони ваші так, як ви ломите серце моє!» 3. «Бодай ти запалалася, триклята країно, з твоїми порядками». 4. «Ой земелько, свята земелько, Божа ти дочечко...» 5. «Не в грошах щастя...А щоб по правді жити...» 6. «Ти маєш не тільки великий розум, але й дуже добре серце...» | А.Герасим. Б.Остап. В.Михайло. Г.Роксоляна. Ґ.Сулейман. Д. Шептало. |
ІV рівень (3 б.)
Напишіть творчу роботу на одну з тем
1. «Кожному мила своя сторона» (Г. Сковорода).
2. «Земле, поорана горем, Лихом засіяна чорним!» (М. Рильський).
3. «Де немає свободи, там немає і Вітчизни» (Я. Гольбах).
4. «Людина – господар своєї долі» (В.Шекспір).
ІІ варіант
І рівень (3 б.)
Визначте: так чи ні.
1. Герасим Калитка вирішив купити землю у кума Савки (І.Карпенко-Карий.«Сто тисяч»)?
2. Прибережні козаки, що вистежували втікачів, – це російські прикордонники (М.Коцюбинський. «Дорогою ціною»)?
3. Білий кінь Шептало належав Сулейману Пишному (В.Дрозд.«Білий кінь Шептало»)?
4. З весною Михайла все більше вабив Пакуль (В.Дрозд. «Ирій»)?
5.На Священній Горі Афон султан сказав Роксоляні, що вона завжди залишиться служницею для чоловіка його кола (О.Назарук. «Роксоляна»)?
6. Роксоляна здійснила паломництво до священного місця мусульман – у Мекку (О.Назарук. «Роксоляна»)?
ІІ рівень (3 б.)
Тестові завдання з вибором однієї правильної відповіді.
1. Коли Герасим Калитка зрозумів, що його обманув шахрай, то вирішив (І.Карпенко-Карий. «Сто тисяч»):
а) написати заяву в міліцію;
б) розповісти про все дружині Парасці;
в) нікому нічого не повідомляти;
г) повіситися.
2. «Списана життєпись» Остапа (М.Коцюбинський. «Дорогою ціною»):
а) у мемуарах;
б) у щоденнику;
в) на тілі;
г) у відеосюжеті.
3.Яка була звичка у директора Пакульської школи (В.Дрозд. «Ирій»)?
а) Кричати на учнів;
б) спізнюватися на уроки;
в) часто читати мораль;
г) перетворюватися у чорнильницю.
4. Михайло Решето нетерпляче очікував все літо, як... (В.Дрозд. «Ирій»):
а) рак свисне;
б) приїде дядько Денис;
в) поступить на навчання;
г) буде читати без обмежень.
5. Кого «трави заворожили своєю духмяністю»?
а) Роксоляну;
б) Михайла;
в) Шептала;
г) Соломію.
6. «Як кажда людина, так і кожде плем’я, має свій…(О.Назарук. «Роксоляна»)?
а) Родовід;
б) кісмет
в) амулет;
г) дороговказ.
ІІІ рівень
1.Установіть відповідність між цитатою та її автором (2 б.)
1. «Оце ззаду пам’ятка від пана, а спереду між ребрами, маю дарунок від москаля… кругом латаний... з тим і до Бога піду...» 2. «Ви ударяйте на гроші, гроші – усьому голова». 3. «Ти не підеш у вир сеї боротьби! Тут може померкнути твоя зоря!» 4. «Я взявся обіруч за край неба і прихилив небо до її ніг, взутих у чорні лаковані туфельки». 5. «Люди добрі, змилуйтеся... Я вам оддячу, я вам одроблю...» 6. «Є таблиця... Читай...». | А.Михайло. Б.Роксоляна. В.Калитка. Г.Дора. Ґ.Остап. Д.Соломія. |
ІV рівень (3 б.)
Напишіть творчу роботу на одну з тем
1. «Кожному мила своя сторона» (Г. Сковорода).
2. «Земле, поорана горем, Лихом засіяна чорним!» (М.Рильський).
3. «Де немає свободи, там немає і Вітчизни» (Я. Гольбах).
4.«Людина – господар своєї долі» (В.Шекспір).
Відповіді. І варіант. | Відповіді. ІІ варіант. |
І рівень.1.Так. 2.Ні. 3.Ні. 4.Так. 5.Так. 6.Ні. ІІ рівень. 1в. 2в. 3б. 4в. 5 г. 6б. ІІІ рівень. 1Д. 2 Г. 3Б. 4А. 5В. 6 Ґ. | І рівень.1.Ні. 2.Так. 3.Ні. 4.Так. 5.Ні. 6.Так. ІІ рівень. 1г. 2в. 3г. 4а. 5 в. 6б. ІІІ рівень. 1 Ґ. 2В. 3Б. 4А. 5.Д. 6 Г. |
ІV.Підсумки уроку.
V. Повідомлення домашнього завдання.
1.Опрацювати матеріал підручника про життєвий і творчий шлях В.Самійленка.
2.Скласти план до життєпису поета.
3.Виразно читати та робити ідейно-художній аналіз поезій «Патріоти». «Ельдорадо». «На печі».


Навчальні досягнення учнів
Навчальні досягнення учнів | Рівні | 2005-2006 | 2006-2007 | 2007-2008 | 2008-2009 | 2009-2010 | |||||
мова | літ. | мова | літ. | мова | літ. | мова | літ. | мова | літ. | ||
Результати моніторин гових досліджень навчальних досягнень учнів | низький | 18,5% | 18,5% | 15,5% | 24,5% | 8,6% | 14,2% | 0% | 10,3% | 3,5% | 3,3% |
середній | 28,4% | 25,3% | 43,3% | 25,3% | 29,7% | 21,7% | 25,8% | 25% | 33% | 33,5% | |
достатній | 53,75% | 45,55% | 37% | 33,8% | 56,3% | 49,7% | 58,6% | 48,2% | 48,2% | 30,4% | |
високий | 16,6% | 19,7% | 9,2% | 18,2% | 9,1% | 17,9% | 23,3% | 29,3% | 16,3% | 22,9% |
Результати моніторингових досліджень учнів з української мови

Результати моніторингових досліджень учнів з української літератури

Досягнення учнів (1-3 місця в олімпіадах, конкурсах)
№ | Участь в олімпіадах, конкурсах | Шкільний рівень | Міський рівень | ||||
| | Рік | Результат | Прізвище, ім’я учня | Рік | Результат | Прізвище, ім’я учня |
1 | Предметні олімпіади | 2007-2008 2009-2010 | І місце І місце І місце | Волбоєнко Євген 7-А, Супрунова Олена, 11-В Громашева Марія, 11-А | 2007-2008 2009-2010 | І місце ІІІ місце ІІ місце | Волбоєнко Євген 7-А, Супрунова Олена, 11-В Громашева Марія, 11-А |
2 | Конкурс з української мови ім. П.Яцика | 2009-2010 | І місце | Переход Юлія, 5-Б клас, Понамаренко Аліна, 11-А | 2009-2010 | І місце ІІІ місце | Переход Юлія, 5-Б клас Понамаренко Аліна, 11-А |
3 | Конкурс учнівської творчості «Відгук про прочитану книгу» | 2009-2010 | І місце | Переход Юлія, 5-Б клас | | | |
Підготовлені методичні матеріали
№ | Види методичних матеріалів | Рік | Вид роботи, назва |
1 | Дидактичні матеріали | 2005-2010 | Картки 5-9 клас, тести 11 клас |
Участь працівника в розповсюдженні прогресивного педагогічного досвіду
№ | Форми | Вид досвіду (визнаний або власний) | Рік | Назва (тема) | Шкільний рівень | Міський рівень |
1 | Школа молодого вчителя, наставництво | | | | | |
2 | Інші форми співпраці з методичними службами та педагогічним загалом | Виступи на засіданнях ШМО, ММО | 2009, 2010 | Ігри на уроках української мови у 8 класі з теми «Односкладні речення», Використання інформаційних технологій на уроках української мови і літератури. | | Ігри на уроках української мови у 8 класі з теми «Односкладні речення», Використання інформаційних технологій на уроках української мови і літератури. |
3 | Інші види роботи | Член методичної ради школи, Член шкільної атестаційної комісії | 2009-2010 | | | |



УЗГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Методична рада ЗОШ №2 Завідувач міського
_________В.А.Лисенко методичного кабінету
«____» __________ 2010 року _______В.Л.Бондаренко
«____» __________ 2010 року
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо організації роботи з обдарованими дітьми
з української мови і літератури
Працюю над проблемним питанням «Організація роботи з обдарованими учнями на уроках української мови і літератури».
МЕТА: виявити і допомогти учневі розвинути інтелектуальні та творчі здібності, природні задатки, створити сприятливі умови для розвитку здібностей, підвищити соціальний статус обдарованої молоді.
ЗАВДАННЯ: залучення учнів до інтелектуальних конкурсів з української мови і літератури: знавців української мови ім.Петра Яцика, заочних інтернет – олімпіад, науково-дослідницької роботи в рамках МАН.
У роботі з обдарованими дітьми спираюся на педагогічний досвід учителя української мови і літератури 65 школи м. Донецька Шингоф І.Л. з теми «Інтелектуально-творче збагачення освітнього середовища шляхом застосування основних груп компетентностей при викладанні української мови і літератури».
Розвитку творчих здібностей учнів сприяють проведення у школі предметних тижнів, в ході яких проводяться: виставки творчих робіт учнів, турніри знавців, інтелектуальтно-розважальні ігри, науково-практичні конференції, комп’ютерні презентації творчих робіт, працюють інформаційні центри.
Учні школи є учасниками, переможцями шкільних, міських, обласних олімпіад, Всеукраїнських конкурсів учнівської творчості.
Існують різні підходи до побудови освітнього процесу обдарованих дітей.
Індивідуально-особистісний
Він базується на тому, що необхідно враховувати не лише індивідуальність учня, а й усю систему стосунків особистості з оточенням; оцінювати вплив цих стосунків на психіку дитини та її індивідуальні можливості.
Обов'язкові елементи цього підходу:
• вивчення досягнутого рівня розвитку особистості;
• індивідуалізація процесу навчання, яка б відштовхувалася від досягнутого рівня і зберігалася протягом усього процесу навчання.
Провідною формою розвитку здібностей є розвивальні завдання, які за змістом мають бути оптимальним навантаженням для дитини і формувати в неї раціональні вміння розумової праці.
Дидактичний
Найхарактернішим проявом обдарованості є ті здібності, які вже притаманні певній особистості, нібито раз і назавжди сформовані.
Завдання ж учителя — створити таку навчальну ситуацію, яка б максимально навантажувала провідну здібність конкретної дитини (інтелектуальну чи спортивну).
Бажано, щоб ці діти навчалися за спеціальними навчальними індивідуальними програмами або в спеціальних навчальних закладах.
Як радять учені, основними вимогами залучення учнів до навчання на підставі прискорення мають бути:
• зацікавленість учня в прискоренні, підвищенні здібності в окремій сфері;
• достатня зрілість у соціально-емоційному плані;
• згода батьків тощо.
Прискорення навчання пов'язане зі змінами швидкості навчання, а не його змісту.
Друга стратегія — стратегія збагачення, дає дитині змогу в середовищі своїх однолітків розвивати інтелектуальні здібності на відповідному рівні. Основними напрямами стратегії збагачення є:
• розширення знань про навколишній світ;
• розвиток творчого мислення;
• зростання знань у конкретній галузі тощо.
Форми навчання обдарованих дітей:
1. Спеціальні класи.
2. Спецкурси та факультативи.
3. Позашкільні гуртки та об'єднання тощо.
У процесі вирішення означених завдань доцільно враховувати основні особливості вікової обдарованості дітей.
Робота з цією категорією дітей потребує створення певних дидактичних умов, які включають:
• своєчасну діагностику;
• відповідне здібностям програмне забезпечення;
• розробку системи творчих завдань;
• визначення витрат часу на опанування навчальною програмою певного предмета;
• спонукально-творчу діяльність учителя.
Робота з обдарованими дітьми вимагає належної змістової наповненості занять, зорієнтованості на новизну інформації та різноманітні види пошукової аполітичної, розвиваючої, творчої діяльності. Вона під силу висококваліфікованим, небайдужим до свого предмета вчителям.
Формами роботи можуть бути групові та індивідуальні заняття на уроках і в позаурочний час, факультативи. Зміст навчальної інформації має доповнюватись науковими відомостями, які можуть одержати в процесі виконання додаткових завдань у той же час, що й інші учні, але за рахунок вищого темпу обробки навчальної інформації.
Серед методів навчання обдарованих учнів мають превалювати самостійна робота, пошуковий і дослідницький підходи до засвоєних знань, умінь і навичок. Контроль за їх навчанням повинен стимулювати поглиблене вивчення, систематизацію, класифікацію навчального матеріалу, перенесення знань у нові ситуації, розвиток творчих елементів у їх навчанні. Домашні завдання повинні мати творчий, диференційований характер.
Індивідуальні форми позакласної роботи передбачають виконання різноманітних завдань, участь в очних і заочних олімпіадах, конкурсах на кращу науково-дослідну роботу. Вчителі повинні послідовно стежити за розвитком інтересів і нахилів учнів, допомагати їм в обранні профілю позашкільних занять.
Помітна роль у розвитку інтелектуально обдарованих дітей належить Малій академії наук України, її територіальним відділенням.
Робота з обдарованими дітьми відбувається за спеціальними програмами, які акцентують увагу на певних сильних сторонах особистості (посилююча модель), або на слабких (коригуюча модель), посилюють сильні сторони, щоб компенсувати слабкі (компенсуюча модель).
Вибір форми навчання залежить від можливостей викладацького колективу, його здатності й уміння налагодити навчання відповідно до результатів діагностичного обстеження дітей, стимулювати їх когнітивні (лат. cognitio — знання, пізнання) здібності, індивідуальні особливості кожної дитини.
Однією з форм роботи з обдарованими учнями є підготовка їх до предметних олімпіад, конкурсу з української мови імені Петра Яцика.
Робота вчителя з обдарованими учнями не повинна носити хаотичний, епізодичний характер, а має бути системною, неперервною, спланованою на перспективу.
Доолімпіадний період:
Цей період починається на початку навчального року. Протягом цього часу передбачається робота безпосередньо в навчальних закладах, а також позашкільні форми занять (гуртки, заняття окремих груп тощо).
Підготовка включає:
Вирівнювальні підготовчі заняття щодо повторення задач минулого олімпіадного сезону, уведення в групу олімпіадників нових учнів. Ця робота включає як індивідуальні, так і диференційовані форми. Обов’язковою є також робота в групах.
Розв’язування завдань І та ІІ етапів попередніх олімпіад.
Проведення занять у формі «мініолімпіад» для поступового психологічного налаштування учнів.
І етап олімпіади:
Шкільні олімпіади. Проводяться в навчальних закладах вчителями української мови і літератури.
Особливості проведення:
- Участь беруть всі бажаючі.
- Підбір завдань повинен бути диференційованим, тобто включати завдання 3-х рівнів:
- нескладні завдання репродуктивного характеру, які може розв’язати більшість учасників;
- завдання, які потребують творчого підходу до розв’язання;
- завдання, рівень яких відповідає ІІ (ІІІ) етапу олімпіади.
- нескладні завдання репродуктивного характеру, які може розв’язати більшість учасників;
Умови проведення олімпіади повинні максимально відповідати умовам олімпіади наступного етапу.
Завдання, що пропонуються на шкільній олімпіаді, повинні враховувати той матеріал, що був засвоєний на момент проведення даної олімпіади за навчальною програмою, однак, складність цих завдань повинна носити олімпіадний характер, визначаючи вміння учнів логічно мислити, застосовувати програмний матеріал до більш складних завдань.
ІІ етап олімпіади:
Міська олімпіада. Для того, щоб учасники ІІ етапу олімпіади, до яких відносяться й учителі, були в максимально однакових підготовчих умовах, рекомендується попередньо провести такі заходи:
- семінари-практикуми для вчителів щодо ознайомлення з вимогами виконання завдань ІІ етапу та рівнем складності завдань;
- заочну олімпіаду, що проходить у декілька етапів та передбачає ознайомлення учнів з авторськими розв’язками запропонованих завдань.
ІІІ етап олімпіади:
Обласна олімпіада. Цьому етапу олімпіади можуть передувати такі заходи:
- семінари-практикуми для вчителів-тренерів міських команд для ознайомлення з вимогами виконання завдань ІІІ етапу та рівнем складності завдань;
- участь вчителів у курсах з розв’язування завдань олімпіадного рівня.
Виходячи з вищезазначеного, рекомендую:
1. Вчителям української мови і літератури в роботі з обдарованими учнями:
- застосовувати проблемний метод у навчанні;
- проводити самостійні роботи творчого характеру;
- застосовувати індивідуальний підхід у навчанні;
- впроваджувати розвивальні творчі ігри;
- розв’язувати творчі завдання.
Також є широкий спектр позакласної роботи на виявлення та розвиток творчих здібностей учнів:
- це підготовка і участь школярів в олімпіадах і конкурсах з української мови і літератури;
- дослідницька робота в МАН;
- участь у гуртках, факультативах;
- участь в інтелектуальних іграх;
- робота над проектом;
- участь у науково-практичних конференціях;
- участь в Інтернет-олімпіадах.
Обдаровані діти – майбутній цвіт нації, інтелектуальна еліта, гордість і честь України, її світовий авторитет, а тому перед кожним педагогічним колективом стоїть завдання спрямоване на забезпечення формування інтелектуального потенціалу нації шляхом створення оптимальних умов для всебічно обдарованої молоді.
Література
1. Анджейчак А. Психолого-педагогічні умови формування творчої особистості дитини в освітньо-виховних закладах // Обдарована дитина. - 2000. - №5. - С.8-13.
2. Балл Г.О. Про визначальні характеристики здібностей і принципи їх врахування у навчально-виховній роботі // Психологія. - К.: Дніпро, 1992. - Вип.32.
3. Барко В., Панок В., Лазаревський С. Психолого-педагогічна діагностика творчого потенціалу особистості учня в навально-виховному процесі: Методичні рекомендації. - Тернопіль, 2000. - 85 с.
4. Барко В., Тютюнников А. Як визначити творчі здібності дитини? - К., 19991. - С.79.
5. Волобуєва Т.Б. Розвиток творчої компетентності школярів // Управління школою. - Харків, 2005. - 110 с.
6. Голуб Т. Виховуємо обдарованих дітей (Батьківський катехізис, або Закони розумно-організованого сімейного виховання школярів) // Завуч. - 2004. - №22. - С.47-53.
7. Універсальні інтелектуальні ігри. Педагогічна академія пані Софії. // Упоряд. Ю.Є. Баракова. - Х.: Вид. Група "Основа", 2005. - 32 с.
8. Теличко Н.В. Американський досвід роботи з обдарованими дітьми можна використати в Україні // Обдарована дитина. - 2005. - №10. - С.27-35.
9. Хохліна О. Методика формування загальних інтелектуальних здібностей дитини // Практична психологія і соціальна робота. - 2000. - №6. - С.23-25; №7. - С.31-35.
10. Чернишова Д. Організація роботи з обдарованими учнями // Обдарована дитина. - 2001. - №7. - С.4-7.
Алгоритм роботи вчителя
з обдарованою дитиною (українська література)
1. План роботи.
2. Опрацювання критичного матеріалу:
- вивчення біографії письменника;
- складання хронологічної таблиці життєвого і творчого шляху письменника;
> добирання цікавого матеріалу, фактів;
> написання реферату.
3. Вивчення творчості письменника:
- ознайомлення з текстовим матеріалом;
- аналіз прочитаного твору;
- порівняльна характеристика образів героїв твору;
- виписування цитат до образів;
- аналіз використаних описів у творі;
- складання плану твору;
- аналіз художніх засобів, використаних у творі.
4. Ознайомлення з іншими творами письменника (читання, аналіз).
5. Виконання творчих завдань:
> складання кросвордів до творчості письменника;
> складання кросвордів до вивчених творів;
- створення презентації життєвого і творчого шляху
письменника;
- створення презентації творів письменника;
- складання словничка невідомих слів до твору;
- складання питань до художнього твору, до вірша;
- складання тестів для перевірки знань з біографії
письменника, змісту твору.
6. Опрацювання матеріалу з теорії літератури.
7. Виконання практичних завдань з теорії літератури (наведення
прикладів з різних творів).
8. Написання твору за творчістю вивченого письменника.
9. Захист творчої роботи.
Алгоритм
роботи вчителя з обдарованою дитиною (українська мова)
1. Самоосвіта вчителя.
2. Детальне вивчення програми.
3. Складання плану роботи з обдарованою дитиною.
4. Вивчення недоліків у навчанні.
5. Поглиблене вивчення теоретичного матеріалу.
6. Виконання практичних завдань за вивченим матеріалом.
7. Самостійне опрацювання додаткових джерел.
8. Виконання творчих завдань:
- складання ребусів;
- складання кросвордів;
- складання цікавих завдань;
- складання тестових завдань.
9. Виконання завдань з розвитку мовлення:
- написання лінгвістичних казок;
- написання творів різних типів;
- складання творчих завдань з розвитку мовлення;
- складання діалогів.
10. Створення презентації з теми.
11. Аналіз виконаної роботи (самоосвітньої діяльності), усунення помилок,
наведення власних прикладів.
12. Контрольна робота за темою.
13. Аналіз контрольної роботи.
Індивідуальна програма розвитку
творчих здібностей
учениці 5-Б класу
Переход Юлії
Дівчина має високий творчий потенціал, успішно засвоює навчальний матеріал шкільного курсу української мови та літератури. Неодноразово брала участь у шкільному та міському конкурсі знавців української мови. У 2009-2010 н.р. Юлія посіла І місце у міському турі конкурсу знавців української мови ім.Яцика і була запрошена на обласний тур.
Мета: розвиток творчих здібностей, комунікативних умінь і навичок з української мови та літератури через використання різноманітних форм навчання; розвиток гармонійної особистості, здатної до безперервного самовдосконалення шляхом самоосвіти.
Завдання
1. Засвоїти теоретичні відомості з української
мови та літератури,необхідні для вироблення
мовних і мовленевих умінь і навичок.
2. Досконало засвоїти орфоепічні та граматичні
форми української літературної мови.
3. Виробити міцні орфографічні та пунктуацій
ні навички шляхом виконання різнорівневих
та творчих завдань.
4. Навчитися користуватися всіма багатствами мовних і мовленевих засобів української мо-ви(сприяти постійному збагаченню словникового запасу розвиткові та вдосконаленню граматичної будови мовлення.
5. Виробити уміння і навички, комунікативне виправдано користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях під час сприймання і створення висловлювань з дотриманням українського мовленевого етикету.
6. Розвивати пам'ять, логічне мислення.
Терміни виконання
ПОСТІЙНО
ПРОТЯГОМ РОКУ
ПРОТЯГОМ РОКУ
ПОСТІЙНО
ПОСТІЙНО
ПОСТІЙНО
Індивідуальна програма
розвитку творчих здібностей
учениці 6-Б класу Переход Юлії
з української мови
учитель української мови і літератури
загальноосвітньої школи №2
Скачок Людмила Іванівна
Ознайомлення з відомостями з фразеології рідної мови має розвивати інтерес до вивчення лінгвістики, спонукати дітину до самоосвіти. Робота з додатковою літературою, виступи із доповідями, ознайомлення з творчістю видатних мовознавців, самостійне складання лінгвістичних задач, виготовлення роздавального матеріалу, – усе це сприятиме профорієнтації учениці.
Мета програми:
- поглиблювати відомості про фразеологію;
- збагачувати й активізувати словниковий та фразеологічний запас учениці;
- сприяти розвиткові комунікативної компетенції учениці;
- підвищувати комунікативну активність учениці;
- удосконалювати вміння учениці працювати самостійно.
Завдання програми:
- стимулювати інтерес учениці до вивчення рідної мови;
- підвищувати загальний рівень мовленнєвої підготовленості учениці;
- активізувати вміння й навички живого спілкування, розвиток видів мовленнєвої діяльності;
- сприяти всебічному розвиткові особистості учениці.
На заняттях учениця має усвідомити роль і значення рідної мови для розвитку людської особистості. Цьому сприятиме застосування різноманітних видів робіт (інтелектуальні змагання, ігрові й рольові завдання творчого характеру, мовні загадки, шаради тощо), використання міжпредметних зв’язків. Заняття покликані розвивати інтелектуальну, емоційну, естетичну сфери особистості, удосконалювати уміння спілкуватися, культуру мовлення.
Програму розраховано на один навчальний рік (35 год., одне заняття на тиждень)
№ п/п | Год. | Зміст навчального матеріалу | Орієнтовні вимоги до рівня навчальних досягнень учнів |
1 | 1 | Вступ. Фразеологія як розділ науки про мову. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення. | Учениця: називає предмет вивчення фразеології; пояснює відмінність між фразеологізмом і словом, фразеологізмом і вільним словосполученням; витлумачує значення найбільш поширених фразеологізмів. |
2 | 2 | Фразеологічні словники та довідники як джерело ознайомлення із значенням та походженням окремих фразеологізмів. Види фразеоло гічних словників. Будова фразеологічних словників та довідників. | Учениця: знає будову фразеологічного словника; витлумачує значення і з’ясовує походження фразеологізмів за допомогою фразеологічного словника; |
3 | 22 | Походження фразеологізмів Зв’язок фразеології з народним життям. Фразеологізми, що сягають корінням у народні звичаї, обряди, вірування (на рушник ставати; піднести гарбуза; стоіть, як засватана; колупати піч). Фразеологізми, що походять з народного побуту (заварити кашу, побити горщики, розбити глек) Фразеологізми фольклорного походження (на ясні зорі, на тихі води,казка про курочку рябу, жива вода,битий небитого везе, хатка на курячій ніжці). Прислів’я і приказки як різновид фразеологізмів (хлібом не годуй, ні живий ні мертвий, ложка дьогтю в бочці меду) Фразеологізми біблійного походження (вавілонське стовпо творіння,у поті чола, адамове ребро, каїнове діло, всесвітній потоп, земля обіцяна, терновий вінець,нести свій хрест, блудний син, Хома невірний). Фразеологізми з античної міфології (олімпійський спокій, канути в Лету, вогонь Прометея, ахіллесова п’ята, прокрустове ложе, сізіфів труд, золоте руно, аріаднина нитка) Фразеологізми історичного походження (Перейти Рубікон. Прийшов, побачив, переміг . І ти, Бруте!) Крилаті вислови літературного походження (Дантове пекло, бути чи не бути,,у всякого своя доля, лупайте сю скалу, тіні забутих предків, голий король,конотопська відьма, ведмежа послуга) Фразеологізми з мовлення представників різних професій (шито білими нитками, кинути якір, грати першу скрипку, ставити знак рівності, питома вага, відпускати гальма, запустити на орбіту, вийти з цейтноту) Афоризми як різновиди фразеологізмів (Заговори, щоб я тебе побачив. Борітеся – поборете.Важко в навчанні, легко в бою.). | Учениця: пояснює значення і походження найбільш уживаних фразеологізмів біблійного, античного, літературного походження; пояснює значення прислів’їв, приказок, крилатих висловів, афоризмів; визначає фразеологізми у реченнях і текстах, пояснює їхнє значення і роль; складає речення і мікро тексти із засвоєними фразеологізмами, афоризмами. вміє вживати фразеологізми, прислів’я та приказки, крилаті вислови доречно, стилістично вмотивовано. |
4 | 2 | З історії фразеологізмів пов’язаних із числівниками. (Як п»яте колесо до воза. Семеро одного не ждуть. Наговорив сім мішків гречаної вовни. Під сімома вітрами. Сім п’ятниць на тиждень. Без сьомої клепки) | Учениця: пояснює значення і коментує походження фразеологізмів, що містять числа; вміє доцільно викорис товувати такі фразеологізми в усному й писемному мовленні. |
5 | 4 | Синонімія фразеологізмів. Фразеологічні антоніми. Фразеологічні синоніми та фразеологічні варіанти. Антонімія фразеологізмів. | Учениця: вміє добирати фразеологічні синоніми й антоніми за допомогою словників; використовує фразеологічні синоніми й антоніми в усному й писемному мовленні. |
6 | 2 | Фразеологічні відповідники у різних мовах. Переклад речень і текстів, що містять фразеологізми. | Учениця: вміє користуватися україн сько-російським словником фразеологізмів; вміє перекласти текст рідною мовою із використанням запропонованих фразеоло гічних відповідників. |
7 | 2 | Повторення й узагальнення засвоєного протягом року. | Учениця: вміє доцільно використо вувати фразеологізми в усних і письмових висловлюваннях різних стилів. |
Заняття з української мови
для обдарованої дитини (6 клас)