Тема: Творчі здібності металів

Вид материалаДокументы

Содержание


Учні. Про хімічні властивості металів. Учитель.
Учитель. Які ж особливості будови мають прості речовини – метали? Учні.
Хімічний лабіринт
Подобный материал:

ДОДАТОК 15.


9 клас

Тема: Творчі здібності металів

Олійник Тетяна Анатоліївна

вчитель хімії, спеціаліст І категорії

Брилівська ЗОШ І – ІІІ ступенів

Цюрупинський р-н

Херсонська область

Цілі:
  • допомогти систематизувати знання про хімічні властивості металів;
  • удосконалювати вміння складати рівняння реакцій взаємодії металів з простими і складними речовинами, сформувати вміння порівнювати хімічну активність металів; навчити використовувати ряд стандартних електродних потенціалів металів для пояснення і прогнозування реакцій між металами та розчинами кислот і солей;
  • виховувати правильне ставлення до хімічних речовин та дотримуватись правил техніки безпеки;
  • залучати учнів до використання інформаційних технологій;
  • формувати експериментальні вміння;
  • розвивати в учнів уміння самостійно вивчати та аналізувати фактичний матеріал з теми;
  • розвиток комунікативних здібностей, критичного мислення учнів, підвищення їх загальнокультурного рівня засобами медіаосвіти;
  • формулювати висновки й доводити власну або колективну точку зору;
  • розвивати в учнів уміння працювати групою, вміння висловлювати свої думки;
  • проводити екологічне виховання під час розгляду хімічних властивостей металів.


Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма проведення: урок-проект із застосуванням інформаційних технологій,

інтерактивних форм роботи, з елементами тренінгу (міні-лекція).

Методи і методичні прийоми: робота в групах, «хімічний лабіринт», знайди пару, «металічний калейдоскоп», гра «так чи ні».

Обладнання: комп’ютери, Шкільний хімічний експеримент(Медіа-посібник для вчителя. //Козак Я., Козак С.-2002.-Львів), роздавальні картки, схема «Колосок», додатки 1 - 6 , правила роботи в групі, інструкції з техніки безпеки.


Структура уроку


№ з/п

Етапи уроку

Хронометраж

І.

Формування робочого настрою

1 хв.

ІІ.

Формування позитивного ставлення до теми

5 хв.

ІІІ.

«Нудьгувати ніколи»

1. Робота в групах. Створення міні-лекції.

2. Презентація міні-лекції.

15 хв.

І\/.

Енергейзер

3 хв.

\/.

Закріплення та оцінювання знань.

1. Хімічний лабіринт

2. «Знайди пару»

3. «Металічний калейдоскоп»

4. Гра «Так чи ні»

5. Заповніть схему

6. Самооцінювання


2 хв.

4 хв.

3 хв.

2 хв.

3 хв.

2 хв.

\/І.

Домашнє завдання.

1 хв.

\/ІІ.

Підбиття підсумків уроку

Рефлексія

Виставлення оцінок учителем.

4 хв.



Знання – це сумнів, який з великими зусиллями

перетворюється на віру.

Аніта Даніель


Хід уроку

І. Формування робочого настрою

Доброго дня, шановні учні !

Вчора в усьому світі відзначали День Закоханих. Любов може бути у різних проявах, це любов до коханих, до ближнього, до справи, якою займаєтесь, доброзичливе відношення до оточуючих. Саме любов до праці робить людину щасливою. А коли людина щаслива, вона задоволена собою, впевнена в собі.

Сьогодні на уроці я бажаю вам бути успішними, впевненими в собі. Усміхніться, й до вас прийде радісний настрій.

ІІ. Формування позитивного ставлення до теми, що вивчається:
  • Актуалізація

Знання, які ви отримаєте сьогодні на уроці, будуть потрібні вам протягом всього життя.

Адже

Всім відомо, без металу

Все на світі би стояло

Не літали літаки і космічні кораблі,

Якщо б не було титану, -

Цього міцного металу.

Алюміній, цинк, синець,

Всі потрібні людям.

Що ж це буде на Землі,

Якщо їх не буде?

Посуд зник тоді б у нас

Не було б у нас прикрас

З золота і срібла,

Всі машини би стояли

Не робили прилади,

А корозія б давно

зруйнувала металічні вироби.

Як ви вже здогадалися, тема нашого уроку «Метали», а саме, їх творчі здібності.

Учитель. А чи хотіли б ви розширити свої знання про метали? Про що саме ви

хотіли б дізнатися сьогодні на уроці?

Учні. Про хімічні властивості металів.

Учитель. Від чого ж залежать властивості речовин?

Учні. Властивості речовин залежать від їх будови.

Учитель. Які ж особливості будови мають прості речовини – метали?

Учні. Метали мають особливий вид зв’язку – металічний, та металічну кристалічну

ґратку.

Учитель (вказує на схему). Отже, знаючи

Будову речовини


передбачуємо


Хімічні властивості


перевіряємо


Дослідним шляхом

Тому тема сьогоднішнього уроку: «Творчі здібності металів».

Зверніть увагу на гасло уроку(цитує).
  • Очікування. Отже, сьогодні ми повинні вивчити загальні хімічні властивості металів як простих речовин; з’ясувати характер металів у реакціях; навчитися передбачати хімічні властивості металів, використовуючи витискувальний ряд металів; порівнювати хімічну активність металів.


На початку вивчення розділу «Метали» ви об’єднались у групи (Додаток 9.)

Давайте повторимо правила роботи в групі:
    • Не перебивати один одного.
    • Допомагати.
    • Поважати.
    • Слухати.
    • Бути доброзичливим.
    • Виконувати правило «піднятої руки».
    • Кожна думка має право на існування.
    • Бути толерантним.
    • Бути активним.

Під час роботи ми з вами повинні дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з ПЕОМ та пригадати правила техніки безпеки під час роботи з кислотами, лугами, лужними металами.
      1. Під час роботи не торкатися руками тих частин тіла, які найбільш чутливі до дій хімічних речовин - носа, губ та очей (При потраплянні реактивів на шкіру на шкіру змийте їх водою).
      2. Для захисту одягу від їдких та фарбувальних речовин необхідно мати захисний одяг – лабораторний халат або фартух.
  1. Під час практичних та лабораторних робіт треба суворо дотримуватись виконавської дисципліни.
  2. Солі Феруму (ІІІ) – забарвлюють одяг і руки.

Солі Купруму (ІІ) – токсичні речовини. Після закінчення роботи

необхідно ретельно вимити руки – спочатку без мила, потім – з милом.

Кислоти – їдкі речовини. При потраплянні на шкіру або одяг їх слід

змити проточною водою.
  1. Не допускати до ПЕОМ сторонніх осіб, які не беруть участі у роботі.
  2. Під час виконання роботи слід бути уважним, не звертати уваги на сторонні речі.
  3. Про всі виявлені несправності та збої в роботі апаратури необхідно повідомити безпосереднього керівника.


Кожна група отримала завдання дослідити, як взаємодіють метали з речовинами, та використовуючи підручник і додаткову літературу та використовуючи програмне забезпечення Microsoft Office Word та PowerPoint створити презентацію виконаного завдання:

- група «Активні» досліджує взаємодію Ме з неметалами;

- група «Розсудливі» досліджує взаємодію Ме з солями;

- група «Благородні» досліджує взаємодію Ме з кислотами;
  • група «Гідрофільні» досліджує взаємодію металів з водою.

Під час презентацій міні-лекцій ми заповнимо схему «Колосок».

Додаткова література для учнів:
  1. Зеленєва О.Г., Хімія 8-11 класи: Довідник школяра і студента.-Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2007. – 560с.
  2. Хомченко Г.П. Посібник з хімії для вступників до вузів: Пер. з рос. – К.: А.С.К., 2000. – 480 с.: іл.
  3. Бочеваров А.Д. та ін. Хімія. Довідник з прикладами розв’язування задач: Видавництво «Ранок».-Х.- 2008.-416с.: і

ІІІ. «Нудьгувати ніколи».
  1. Презентація проекту «Активні» ( додаток 1)

Медіа-посібник. Взаємодія заліза з киснем

Взаємодія магнію з йодом
  1. Презентація проекту «Розсудливі» ( додаток 2)

Медіа-посібник. Взаємодія міді з меркурій хлоридом
  1. Презентація проекту «Благородні» ( додаток 3)

Медіа-посібник. Взаємодія міді з концентрованою сульфатною кислотою.

Взаємодія цинку з хлоридною кислотою
  1. Презентація проекту «Гідрофільні» ( додаток4)

Медіа-посібник. Взаємодія натрію з водою.

Після кожної демонстрації з медіа-посібника, спостереження та висновки занотовуємо у робочий зошит.
  1. Подивіться, на наш «Колосок». Давайте узагальнимо ваші дослідження.(Додаток 5.)


І\/. Енергейзер (руханка).

Ми з вами плідно попрацювали, час і відпочити. А чи нагадаєте ви мені, який елемент обов’язково присутній у оксидах? (О)

А який метал використовують для виготовлення спіралі у електричних лампочках? (W)

Отож, розпочинаємо, правою рукою на животику пишемо символ Оксигену, досить. Тепер лівою рукою на голові пишемо символ Вольфраму, досить. А тепер одночасно обома руками, досить. А тепер навпаки.

Відпочили й з новими силами за роботу.


\/. Закріплення та оцінювання знань.

Отримані знання допоможуть вам тепер шлях правильний знайти

Слайд 1 (Додаток 6). На моніторі у учнів.

Хімічний лабіринт

(Знайди виграшний шлях. Метали головних підгруп)

Cu

Fe

Ba

Ca

Al

Ge

Ag

Ni

Co

Відповідь:

Cu

Fe

Ba

Ca

Al

Ge

Ag

Ni

Co



Виграшний шлях – метали тріад

Au

Na

Cu

Fe

Pt

Ca

K

W

Ir

Відповідь:

Au

Na

Cu

Fe

Pt

Ca

K

W

Ir


Слайд 2 (Додаток 6) «Знайди пару»

1.Вкажіть пари речовин, реакція між якими в розчині відбувається. Запишіть рівняння реакцій. Вкажіть окисник та відновник.

1. Mg i CuSO4

2. Ag i Hg(NO3)2

3. Al i ZnCl2

4. Hg i Pb(NO3)2

Відповідь (1. Mg + CuSO4 = . Cu + MgSO4; Mg- відновник; Cu – окисник

2. 2Al + 3ZnCl2 = 3Zn + 2Al Cl3 ; Al – відновник, Zn - окисник

3. Hg + Pb(NO3)2 = Pb + Hg (NO3)2; Pb -окисник, Hg - відновник)

2.Вкажіть метали, які реагують із розбавленою НСІ. Запишіть для них рівняння реакцій, вкажіть окисник та відновник.

1. Mg 2. Au 3. Hg 4. Sn 5. Fe

Відповідь (1. Mg + 2НСІ = Н2 + MgСІ2 ; Mg – відновник; Н2 – окисник

2. Sn + 2НСІ = Н2 + SnСІ2 ; Sn – відновник; Н2 – окисник

3. Fe + 2НСІ = Н2 + Fe СІ2 Fe – відновник; Н2 – окисник)

Слайд 3 (Додаток 6) «Металічний калейдоскоп»

1. Чим визначаються хімічні властивості металів?(будовою)

2. Перелічіть метали, що входять до складу організму людини.(Fe, Na, Ca. Zn та ін.)

3. Визначте зайвий елемент серед наведених: K, Al, Na, Ca. Поясніть.( Al – метал має амфотерний характер, а інші – основний характер.)

4. Хто з видатних учених склав витискувальний ряд металів, який названо його іменем? (Бекетов)

5. Який елемент розміщено не на своєму місці: Na, Zn, Fe, Cu, Pb? Поясніть.( Pb – важкий метал, не входить до складу організму людини.)

6. Слово – срібло, а мовчання - … (золото)

7. Який елемент входить до складу гемоглобіну? (Ферум)

8. Яка речовина використовується і у літакобудуванні, і в обгортці шоколаду.(Алюміній)

Гра «Так чи ні»(Якщо ви згодні з твердженням, то хлопніть у долоні, якщо ні – не хлопайте)

1. Метали в періодичній системі містяться в лівій нижній частині.+

2. На зовнішньому енергетичному рівні металічних елементів містяться 4-6 електронів. –

3. Метали – тверді речовини. +

4. Причиною електро- і теплопровідності металів є наявність металічного хімічного зв’язку. +

5. Взаємодіючи з киснем, метали утворюють оксиди, пероксиди.+

6. Взаємодія металів із солями відбувається згідно з електрохімічним рядом напруг. +

Слайд 4 (Додаток 6) Заповніть схему:

1. Ме + кисень =

2. Ме + кислота=

3. Ме + вода =

4. Ме + вода =

Відповідь: 1. Mg + О2 = 2MgO

2. Fe + H2SO4 = FeSO4 + H2

3. 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2

4. Mg + H2O = MgO + H2
  • Виставлення оцінок (Додаток 7)

\/І. Домашнє завдання(на листках у кожного на парті)

§23 середній рівень завдання 141 – для всіх учнів; 142 –ІІ рівень,

142, 144 – ІІІ рівень;

І\/ рівень – скласти три завдання до гри «Хімічний лабіринт»

\/ІІ. Підбиття підсумків уроку

Рефлексія. Яка мета нашого уроку?

Чи досягли ми мети, яку поставили на початку уроку?

Якщо ваша відповідь так, то приклейте зелений стікер, у формі пробірки, на штатив, якщо –ні, то рожевий.

Отже, «зелений»- колір надії, надії на те, що знання, отримані сьогодні на уроці пригодяться вам у майбутньому(Додаток 8)



Оцінювання учнем власної участі у роботі групи Додаток 7

Прізвище, ім`я ___________________________________________

Оцініть себе за кожним із визначених напрямів від 0 до 2 балів.
  1. Ви брали активну участь у роботі групи ________
  2. Ви вносили вдалі пропозиції, які врахувала група _______
  3. Ви надавали підтримку іншим членам групи, заохочували їх до роботи _____
  4. Ви висунули цілком нову ідею, що сподобалась іншим ________
  5. Ви вдало узагальнювали думки інших і просували роботу групи вперед _____
  6. Ви доповідали класу про результати групової роботи ______

Бонус(«хімічний лабіринт», «металічний калейдоскоп», «знайди пару», «так чи ні») _______

Усього балів __________________



Література:
  1. Буринська Н.М. Хімія: Підручник для 9 кл. серед. загальноосвіт. шк. – Київ; Ірпінь: «Перун», 2000. -160с.
  2. Інтерактивні технології навчання./За ред.. О.Пометун.- К.: А.С.К., 2003
  3. Інтерактивні технології на уроках хімії/ Упорядник К.М. Задорожний. – Х.: Вид група «Основа», 2006.- 176 с. – (Бібліотека журналу «Хімія»; Вип..11(47)
  4. Технології навчання хімії / Упорядник К.М. Задорожний. – Х.: Вид група «Основа», 2007.- 128с. – (Бібліотека журналу «Хімія»; Вип.5(53)



Додаток 5. Схема «Колосок».





Додаток 9. Емблеми груп








Додаток 9. Фото груп.







Додаток 8. Рефлексія.