Узагальнення знань з теми «Розчини»

Вид материалаДокументы

Содержание


Тип уроку
Складові успіху
Стратегія «Асоціативний кущ». Учні висувають пропозиції й заповнюють усі можливі «гілки».
Оголошення теми та завдань уроку
Перевірка виконання завдання, отримання жетонів.
Задача-акція: 1) До 30 г калій нітрату додали 120 г води. Знайти масову частку солі в утвореному розчині.
Учень: 4) До 150 г 20%-го розчину калій нітрату додали 200 г 40%-ого розчину калій нітрату. Знайти масову частку солі в новому р
Учень: 5) Із 150 г 20%-го розчину калій нітрату випарили 50 г води. Знайти масову частку солі в новому розчині
Учень: 7) Яка маса калій нітрату міститься у 150 г 20%-го розчину калій
Учень: 8) Яку масу води треба додати до 150 г 20%-го розчину , щоб утворився 10%-ний розчин?
Коди відповідей
Квітка для розфарбовування: Квітка-відповідь
Подобный материал:
Узагальнення знань з теми «Розчини»

9 клас


Мета: Узагальнити та закріпити знання про розчини, їх класифікацію, розчинність; систематизувати теоретичні знання, необхідні для розв’язування розрахункових задач на обчислення масової частки розчиненої речовини; розвивати вміння учнів розв'язувати розрахункові задачі, а також складати задачі самостійно. Розвивати логічне мислення учнів, пам’ять, увагу, творчі здібності. Виховувати наполегливість у досягненні поставленої мети, почуття колективізму.

Обладнання: Мультимедійний проектор, ноутбук, презентація Power Point, картки з алгоритмами розв’язків задач за рівняннями реакцій, виставка задач-акцій, картки із завданнями, кольорові картки для об’єднання в групи, бюлетні аукціону, гонг, дерев’яний молоточок.

Тип уроку: урок узагальнення знань

Форма проведення: урок-аукціон

Хід уроку

І. Організація класу

Розминка

Доброго дня, друзі! Ми знову зібралися разом на уроці хімії. Подаруйте один одному посмішку, а я бажаю кожному з вас, щоб на цьому уроці ви були:

«У»- уважними;

«С»- спокійними;

«П»- працелюбними;

«І»- ініціативними;

«Х»-хоробрими.

А одним словом, я бажаю вам УСПІХУ! І не тільки на уроках хімії, бо як зазначав філософ Е. Ільєнков: «Усе людське життя – це не що інше, як постійне бажання досягти успіху у вирішенні нових питань та проблем».

Тож підніміть руку, хто бажає досягти успіху?

Отже, це питання є важливим для всіх нас. Тому давайте обговоримо його складові й скористаємося ними на нашому уроці.

Складові успіху










Стратегія «Асоціативний кущ». Учні висувають пропозиції й заповнюють усі можливі «гілки».


II. Мотивація навчальної діяльності

На попередніх уроках ми познайомилися з розчинами, розчинністю речовин, навчилися розв’язувати різні типи задач із використанням масової частки розчиненої речовини. Тож закріпимо теоретичні знання про розчини, їх класифікацію, удосконалимо навички розв’язування задач даного типу, а також комбінованих задач за рівняннями реакцій, із застосуванням масової частки розчиненої речовини.

Оголошення теми та завдань уроку

Проведемо урок у вигляді аукціону. Давайте пригадаємо правила проведення аукціону.

Нам потрібно створити біржовий комітет терміном на 1 урок, який:
  • здійснює спостереження за допуском цінних паперів (задач-акцій) на аукціон;
  • випускає бюлетень і веде нарахування та виплату дивідендів за складання, розв'язування, ускладнення і перепродажу задач-акцій;
  • вирішує конфлікти між покупцями й продавцями.

Пропоную ввести до складу біржового комітету

Продаж задач-акцій у нас буде здійснюватись аукціоністом та безпосередньо власниками. Кожен із вас вдома приготував для продажі задачі-акції. Задача-акція вважається проданою тоді, коли власник пояснив методику її розв’язування. Задача-акція вважається купленою тоді, коли вона доповнена діями, які оцінюються в 1 бал. Ці бали нараховуються у вигляді дивідендів на особистий рахунок учасника аукціону.

ІІІ. Проведення аукціону

Увага, починаємо аукціон! (Удар гонга)

Зараз ви повинні отримати пропуск на аукціон і право на продаж своєї задачі-акції. Для цього ви повинні дати відповіді «так» чи «ні» на поставлені запитання лота №1 і за кожну правильну відповідь отримати бали. Кількість балів - це кількість дивідендів, занесених на ваш рахунок. Той, у кого виявиться найбільше дивідендів після продажу двох лотів, одержить право на продажу задачі-акції.

Лот №1. «Перевірка на платоспроможність»
  1. У складі розчину розрізняють два компоненти.
  2. Розчинником може бути лише вода.
  3. Розчини можуть перебувати у різних агрегатних станах: твердому, рідкому, газоподібному.
  4. Хлоридна кислота – це розчин газуватої речовини хлороводню у воді.
  5. За розчинністю речовини поділяються на добре розчинні, дуже добре розчинні, малорозчинні і практично нерозчинні.
  6. При зменшенні тиску розчинність газів зменшується, тому при відкриванні пляшки з газованою водою спостерігаємо виділення бульбашок газу.
  7. Насичені розчини завжди є концентрованими.
  8. Розчинення речовин – це фізико-хімічний процес.
  9. За ступенем подрібненості частинок дисперсні системи поділяють на колоїдні розчини й суспензії.
  10. Змішали 45 г оцтової кислоти і 20 г води. У даному розчині вода - розчинник, оцтова кислота – розчинена речовина.

Перевірка виконання завдання, отримання жетонів.

Лот №2. «Ім’я в історії»

Максимальна кількість дивідендів, які можна отримати за відповідь – 3, при умові, що при першій підказці назвете ім’я вченого-хіміка. При використанні другої підказці – на один бал менше і т. д.

Ім’я перше.

3 бали. Народився 8 лютого в місті Тобольську в сім’ї директора гімназії. Був сімнадцятою дитиною в сім’ї.

2 бали. Є автором гідратної теорії розчинів, підручника «Основи хімії», який тільки за його життя 8 разів перевидавався. Займався метеорологією, питаннями повітря плавання, піднявся один на повітряній кулі для спостереження сонячного затемнення.
  1. бал. Створив систему (таблицю), без якої неможливо уявити кабінет хімії.

(Д. І. Менделєєв)

Ім’я друге
  1. бали. Досліджував виділення і поглинання теплоти внаслідок розчинення речовин, залежність розчинності речовин від температури. Встановив, що розчини замерзають при нижчій температурі, ніж чистий розчинник.
  1. бали. Йому належать слова: «Широко простягає хімія руки свої в справи людські…»

1 бал. Відкрив закон збереження маси речовин, розробив корпускулярну теорію будови речовини.

(М. В. Ломоносов)

Лот №3. «Задачі на обчислення масової частки розчиненої речовини, розведення розчинів»
  • Хто з вас не має жодного жетона? Усі одержали жетони-дивіденди, тому всі допускаються до участі у лоті №3. Право продавати свою задачу-акцію першим одержує учень, що набрав найбільше жетонів. А біржовий комітет прошу занести на рахунок акціонерів кількість одержаних дивідендів у перших двох лотах.

Увага, лот №3. (Удар гонга)

Учень: Пропоную стартову задачу-акцію, яку оцінюю в три бали.

Задача-акція: 1) До 30 г калій нітрату додали 120 г води. Знайти масову частку солі в утвореному розчині.

(Зачитує умову задачі, розв’язує задачу)

Учитель: Зараховується! Хто ускладнює умову задачі, додає собі 1 дивіденд і піднімає ціну задачі-акції? При ускладненні умови задачі можна користуватися бюлетенем №1(див. Додаток №1). 3 бали – раз! 3 бали - два!

Учень: 2)До 150 г 20%-го розчину калій нітрату долили 50 г води. Знайти масову частку солі в новому розчині.

(Учень розв’язує задачу з доповненням на дошці)

Учитель: Зараховується! 1 дивіденд додає на свій рахунок _______.

А задача коштує тепер 4 бали! Хто більше? Хто ускладнює задачу й піднімає ціну акції? 4 бали - раз! 4 бали -два!

Учень: 3) До 150 г 20%-го розчину калій нітрату додали 50 г калій нітрату.

Знайти масову частку солі в новому розчині.

(Учень розв’язує задачу з доповненням на дошці)

Учитель: Зараховується! 1 дивіденд додає на свій рахунок

А ціна задачі-акції піднялась до 5 балів! 5 балів – раз! Хто дає більше?

Учень: 4) До 150 г 20%-го розчину калій нітрату додали 200 г 40%-ого розчину калій нітрату. Знайти масову частку солі в новому розчині.

Учитель: Зараховано! Задача коштує тепер 6 балів! 6 балів - раз! Хто ускладнює задачу?

Учень: 5) Із 150 г 20%-го розчину калій нітрату випарили 50 г води. Знайти масову частку солі в новому розчині

(Учень розв’язує доповнення на дошці)

Учитель: Зараховано! 1 бал одержує , а задача тепер коштує 7 балів! Хто дає більше? 7 балів - раз!

Учень: 6) Який об’єм займе 150 г розчину, якщо густина розчину 1,1 г/мл?

Учитель: Приймається! Таким чином, ціна задачі 8 балів! Ускладнюємо задачу

далі, користуючись бюлетнем № 1.

Учень: 7) Яка маса калій нітрату міститься у 150 г 20%-го розчину калій

нітрату, густина якого 1,1 г/мл?

Учитель: Приймається! Таким чином, ціна задачі 9 балів! Ускладнюємо задачу

далі, користуючись бюлетнем №1.

Учень: 8) Яку масу води треба додати до 150 г 20%-го розчину , щоб утворився 10%-ний розчин?

Учитель: Приймається! Таким чином, ціна задачі 10 балів! Але остаточно задача знайде свого хазяїна, тобто буде продана тому, хто виявиться найсильнішим у лоті №4.

Лот № 4. «Розв’язування розрахункових задач на обчислення масової частки розчиненої речовини в розчинах, утворених кристалогідратами, та за рівняннями реакцій із використанням поняття масової частки розчиненої речовини»

Увага, лот № 4! Пропоную задачу-акцію, остаточна ціна якої 10 балів! Ці бали дістануться тому, хто найшвидше й правильно розв’яже задачу на визначення масової частки розчиненої речовини в розчині, отриманому розчиненням кристалогідратів. Але в купівлі-продажі тепер мають право брати участь тільки ті акціонери, які грали в лоті №3. Прошу вас зайняти місця за першими столами. А усіх інших акціонерів прошу утворити три групи (кожному учневі заздалегідь роздані картки різних кольорів. Учитель просить створити групи за кольорами карток).

Завдання для учасників третього лоту:

Кожний учень отримує завдання на листку і код відповіді до них із малюнком квітки. Вам треба розв’язати якомога більше задач і розфарбувати пелюстки квітки-відповіді відповідно до коду. Правильно розв’язана задача оцінюється в 3 бали. А той учень, який правильно і найшвидше розв’яже якнайбільше задач, стане переможцем аукціону. При розв’язуванні можна користуватися алгоритмом (дод. №2).

Завдання.
  1. Мідний купорос масою 25 г розчинили у 135 мл води. Визначити масову частку купрум(ІІ) сульфату у розчині.
  2. Залізний купорос масою 59,26 г розчинили у 100 г води. Визначити масову частку ферум(ІІ) сульфату у розчині.
  1. 64,4 г глауберової солі розчинили у 200 г води. Знайти масову частку натрій сульфату у розчині.
  2. Яку масу мідного купоросу CuSO4•5Н2О потрібно взяти для приготування 300 г розчину купрум(ІІ) сульфату з масовою часткою 16%?
  3. Знайти масову частку натрій сульфату у розчині, одержаному розчиненням 40 г глауберової солі у 440 г води.

Коди відповідей: Синій колір -10

Червоний колір - 75

Жовтий колір - 20,34

Зелений колір - 16,72

Оранжевий колір - 3,67

Після того, як учні розв’яжуть задачі, на екрані проектується малюнок (код-матрипя), розфарбований правильно. Цей малюнок звіряється з тим, що розфарбував учень. Скільки пелюсток квітки розфарбовано правильно, стільки ж і задач розв’язано вірно.

Квітка для розфарбовування: Квітка-відповідь:










Завдання для групової роботи

Усі інші учні класу, об’єднані в групи, розв’язують задачі за рівняннями реакцій із використанням масової частки розчиненої речовини. Кожна група отримує картку із задачами й таблицю, що містить закодовані відповіді до них. Група розв’язує дві задачі, текст яких надрукований кольором, якого кольору є картки для об’єднання в групи.

І група
  1. Цинк оксид обробили розчином хлоридної кислоти масою 365 г з масовою часткою кислоти 10%. Яка маса солі утворилася?
  1. Який об’єм 20%-го розчину хлоридної кислоти густиною 1,11г/мл потрібно для нейтралізації розчину, що містить 4 г натрій гідроксиду?

ІІ група
  1. Сульфатна кислота, що міститься у 50 г розчину з масовою часткою кислоти 9,8%, повністю прореагувала з магнієм. Обчислити об’єм газу, що виділився (н.у.)?
  2. До 44,47 мл розчину з масовою часткою хлоридної кислоти 12,9% і густиною 1,12 г/мл додали розчин калій гідроксиду до повної нейтралізації. Яка маса солі утворилася?

ІІІ група

5. Який об’єм розчину з масовою часткою натрій сульфату 14,2% та густиною 1,13 г/мл потрібно взяти для взаємодії з розчином, що містить 16,64 г барій хлориду.

6. 730 г розчину з масовою часткою хлоридної кислоти 10% повністю прореагувало з розчином натрій карбонату (н.у.). Який об’єм газу виділився?

Розв’язавши задачі, групи, користуючись таблицею, знаходять літери, що відповідають відповідям задач. Із цих літер складають слово. Остання літера слова - й.



Відповіді

1,12

70,8

68

13,12

16,44

22,4

1.

К

П

Ф

І

С

Ч

2.

і

о

у

к

а

щ

3.

р

в

п

є

л

о

4.

ч

с

б

а

ю

ж

5.

в

д

н

г

Р

д

6.

я

т

б

м

с

е

Поставивши одержані літери у клітинки таблиці, прочитайте кодове слово даного завдання.



№1

№2

№3

№4

№5

№6




Ф

а

р

а

д

е

й

Ви одержали слово «Фарадей». Це прізвище знаменитого фізика, який відкрив закони електролізу, пізніше названі його ім’ям, і тим самим започаткував електрохімію; розробив для неї термінологію, яка збереглася до нині, зокрема поняття «електроліт», «неелектроліт». А що це за речовини – електроліти та неелектроліти — ми будемо вивчати на наступному уроці.

IV. Підведення підсумків, виставлення оцінок

V. Домашнє завдання

Розв’язати задачу й ускладнити її умову відповідно до бюлетеня лоту №3 (Дод.1) так, як ми це робили сьогодні на уроці (перші чотири пункти бюлетеня)

До 20г натрій сульфату додали 140 г води. Знайти масову частку натрій сульфату в розчині.

Додаток №1

Бюлетень №1

Перелік типів задач на масову частку розчиненої речовини

та розведення розчинів.
  1. Обчислення масової частки розчиненої речовини в розчині, одержаному при
    розчиненні маси розчиненої речовини у певній масі води.
  2. Обчислення масової частки розчиненої речовини в розчині, одержаному при
    додаванні до вихідного розчину певної маси води.
  3. Обчислення масової частки розчиненої речовини в розчині, одержаному при
    додаванні до вихідного розчину додаткової кількості розчиненої речовини.
  4. Обчислення масової частки розчиненої речовини в розчині, одержаному при
    змішуванні розчинів однієї й тієї ж речовини з відомими масовими частками
    та масами вихідних розчинів.
  5. Обчислення масової частки розчиненої речовини в розчині, одержаному при
    випарюванні певної маси води із вихідного розчину.
  6. Обчислення об’єму вихідного розчину за відомою масою та густиною
    розчину.
  7. Обчислення маси розчиненої речовини, яка міститься в розчині певного
    об’єму з відомою масовою часткою розчиненої речовини та густиною
    розчину.
  8. Обчислення маси води, яку треба додати до розчину відомої маси та відомої
    масової частки розчиненої речовини, щоб одержати розчин із меншою
    масовою часткою розчиненої речовини.

Додаток №2

Бюлетень №2

Алгоритм розв’язування задач на масову частку

розчиненої речовини у розчині, одержаному

при розчиненні у воді кристалогідратів
  1. Знайти масу безводної солі в даній масі кристалогідрату.
  2. Знайти масу утвореного розчину (до маси кристалогідрату додати масу води).
  3. Знайти масову частку безводної солі у кристалогідраті (масу безводної солі
    поділити на масу розчину).