Тема: Узагальнення та систематизація з теми «Іменник»

Вид материалаУрок

Содержание


Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку
Розподільний диктант
Робота з картками
Творча робота
Відмінювання іменників
Подобный материал:
Розробка відкритого уроку з української мови у 6 класі


Урок – подорож


Тема: Узагальнення та систематизація з теми «Іменник».


Мета: перевірити рівень знань учнів, умінь і навичок, здобутих при вивченні теми «Іменник»; навчити застосовувати теоретичні знання на практиці при розпізнаванні іменника, визначенні його граматичних ознак; правильно вживати іменники у мовленні, знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх; розвивати пізнавальний інтерес до історії свого народу, його традицій; виховувати почуття поваги до своєї країни, народу та любов до рідної мови.


Цілі уроку: знати, що таке іменник, його граматичні ознаки.

Вміти застосовувати набутті знання на практиці:
  • правильно вживати іменники у мовленні;
  • знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх.


Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.


Обладнання: тлумачний словник, картки-завдання, тексти, кросворд, ілюстрації.


Іменник! Він узяв собі на плечі

Велике діло – визначати речі…


Хід уроку:

  1. Організаційний момент;


- Добрий день,

Шановні діти!

Які ви гарні та тендітні!

Які чарівні посмішки у вас,

Від них світлішим став наш клас!


І це прекрасно, бо до нас,

Завітали гості в клас!

Поверніться до них, будь-ласка, та привітайтеся з ними.


А тепер сідайте на свої робочі місця.


Сьогодні на уроці ми з вами знову,

Зробимо крок вперед у країну чудову,

Яка зветься – рідна мова!

Та урок наш не звичайний,

Прямо зараз ми з вами вирушимо на ярмарок!

  1. Актуалізація опорних знань;


Бесіда:

  • Чи знаєте ви, що таке ярмарок?
  • За допомогою якого словника, ми зможемо дізнатися значення цього слова? ( Один учень знаходить це слово у тлумачному словнику)
  • До якої частини мови належить це слово?
  • Що таке іменник?
  • Який розділ науки вивчає частини мови?



  1. Мотивація навчальної діяльності;


Діти, а чи знаєте ви, що слово – важлива одиниця мови. Слів безліч, але існують вони не хаотично, а об’єднанні за певними ознаками в частини мов. Серед них важливе місце належить іменникові. ( Вчитель звертає увагу на епіграф на дошці)


У країні Мова,

Є могутнє місто Слово!

А на карті Морфологія,

Позначена його територія.

На якій є 10 «вулиць» (тобто, частин мови),

Самостійні і службові.

Центральна вулиця – Іменник.

Ми на уроках вздовж і впоперек її пройшли,

І ось до ярмарку дійшли!

  1. Повідомлення теми та мети уроку;


Отже, сьогодні на уроці ми закріпимо та узагальнимо наші знання з теми «Іменник». Запишіть, будь-ласка, в зошити сьогоднішнє число, класна робота та тему уроку.

Отож, наша подорож розпочалася. А от і перший товар, який ми будемо зараз розглядати.


( У класі стоїть, застелений скатертиною стіл, а на ньому лежать гарні українські речі, під якими знаходяться конверти із завданнями. )
  • Сьогодні на ярмарку, розраховуватися за товар ми будемо не гривнями, а правильно виконаними завданнями.


Робота з текстом


Вчитель читає текст, учні уважно слухають.
  • Який заголовок дібрали б ви до тексту?
  • Запишіть у зошити 5 іменників, які вам найбільше сподобалися і запам’яталися.
  • Зачитайте, називаючи рід та число іменника.


Переходимо до наступного товару. Так, що тут у нас цікавого?

А тут у нас:


Інсценізація діалогу


До дошки виходять 2 учні та читають діалог, заздалегідь підготовленим вчителем.
  • Діти, чи сподобався вам цей діалог?
  • А чи знаєте ви, що таке діалог?

(Один учень записує на дошці, всі інші в зошитах, репліку з діалогу. Потрібно визначити власні та загальні назви, пояснити їх написання).


Фізкультхвилинка


Всі швиденько, струнко встали!

І разом закрокували.

Поблимали оченятами,

Похлопали рученятами.

Один одному посміхнулися,

І на раз, два, три – нагнулися.

Потім спинки розрівняли,

Потяяяягнуулись, позітхали.

Навкруг себе покрутились,

І за парти всі вмостились.


Третій товар, який ми придбаємо буде:


Розподільний диктант


Однина Множина


Мідяк Баби

Паляниця Пиріжки

Шапчина Молодиці

Свиня Булки

Бублик Груші

Мішок Бублики


Наступний товар, який ми дуже хотіли купити, і ось, нарешті купили:


Робота з картками


Картка№1

Взяти, де потрібно, у лапки іменники – власні назви.

Картка№2

Вставити пропущені букви, виділити суфікси.


П’ятий товар, який ми придбаємо, це:


Кросворд


Поки діти розгадують кросворд, вчитель перевіряє картки.


Творча робота


Прочитати, розкриваючи дужки.


Гуска грає на (гітара),

Гелготить гусак (гагара),

Горобець гука (грак),

Чиж танцює (гопак).


Учням пропонується швидким темпом прочитати цю скоромовку та спробувати за такий короткий проміжок часу продекламувати її на пам'ять.


Відмінювання іменників;


Учням треба провідміняти іменники ярмарок та корова.


5. Підсумок уроку.

  • Ось і дійшла до кінця,


Весела, цікава подорож ця.
  • Чи сподобалося вам на ярмарку?
  • Які знання ви для себе придбали?


6. Оцінювання.


Працювали всі сьогодні добре,

А тому отримуєте хороші оцінки.


7. Домашнє завдання записати у щоденники.

Скласти казку про іменник.


Ідея уроку - подорожі до ярмарку запозичена у досвідчених колег, і досить не нова.

Але розробка містить у собі мою особисту творчість і мій особливий підхід до уроку. Я використала свій талант до римування і провела урок з елементами віршової мови. Діти залишились задоволеними. Привітання і мотивація пройшли у віршовій формі, що само по собі досить цікаво.