Урок повторення з елементами поглиблення
Вид материала | Урок |
СодержаниеТип уроку Літературно – музична – спортивна композиція Лікар якось оглядав Але батько все взнає |
- Урок: література І математика, 139.21kb.
- Пам'ять І навчання, 1204.53kb.
- Всеукраїнський конкурс "Інноваційний урок фізичної культури та урок фізичної культури, 114.98kb.
- Методичні рекомендації щодо календарно-тематичного планування з української мови, 267.27kb.
- Тема уроку: Базові структури алгоритмів. Слідування, розгалуження, повторення. Мета, 51.73kb.
- Собчук Наталія Миколаївна 2011 Передмова Уцій збірочці представлений матеріал, який, 524.14kb.
- Тема : Повторення вивченого про види речень за метою висловлювання. Мета, 132.82kb.
- Тестові завдання для повторення вживання дієслова, 15.9kb.
- Урок повторен ня та поглиблення знань про алфавіт, 136.58kb.
- За В. О. Онищуком, 189.87kb.
Тема. Іменник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета. Повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників, формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях, розвивати творчі вміння використання іменників у власних висловлюваннях, виховувати пошану до народних символів України.
Знати. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль.
Вміти. Знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях.
Обладнання. На застеленому вишитим рушником столі лежить хліб - сіль, у вазі - пучок калини. Квітка – таблиця «Іменник як частина мови», роздаткові карти до теми «Конкретні та абстрактні іменники»,картки з віршем до теми «Число іменників»
Тип уроку. Урок повторення з елементами поглиблення.
Хід уроку
І. Організаційно – вступна частина.
1. Оголошення теми, мети
Сьогодні на уроці ми повторимо й поглибимо ваші знання про одну із частин мови країни Морфології. А про яку – ми зараз дізнаємося, виконавши завдання граматичної арифметики.
Ім’я – ’я + ен + ник + = іменник.
Отже, ми поглибимо наші знання про іменник як частину мови: його загальне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль.
2. Оголошення епіграфа уроку
Прошу звернути увагу на слова, записані на дошці.
Треба берегти, як зіницю ока, безцінну культурну спадщину нашого народу.
О. Гончар.
Це своєрідний епіграф до лексичного матеріалу теми, яка буде вивчатися на уроці.
3. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку. Технологія «Озвучення очікування результатів»
Як ви вважаєте, якою буде у нас сьогодні робота на уроці?
Учні закінчують речення, почате вчителем «Думаю, робота над темою «Іменник як частина мови»буде цікавою, бо…
ІІ. Актуалізація опорних знань
.
1. Повідомлення учителя про гостя з країни Морфологія. Отже, сьогодні до нас на урок завітав дуже поважний гість з країни Морфології – Іменник.
Все, що оточує нас, - це предмети. Предметів дуже багато, і кожен з них має свою назву. А слова, що є назвами предметів, називаються іменниками.
2. Орфографічна хвилинка Написання слова «іменник»
ІІІ. Пояснення та поглиблення вивчення матеріалу за опорною квіткою – таблицею.
Сьогодні у нашій роботі ми будемо використовувати квітку - таблицю
Пелюстка «Лексичне значення»
1. Знайдіть у вправі 130 та зачитайте визначення іменника
2. А закріпимо наші знання мовною хвилинкою із вірша Дмитра Білоуса «Злитки золоті»
«Іменник! Він узяв собі на плечі велике діло – визначати речі»
3. Проблемне запитання.
Зверніть увагу на стіл. Як ви думаєте, чому він так оформлений.
(На столі – хліб – сіль, рушник, калина).
а)Узагальнена учнівська розповідь.
Тому, що на столі ми бачимо одвічні народні символи: калину, вишиваний рушник, хліб та сіль. Вони – святиня нашого народу.
б)Учнівська розповідь про хліб та сіль.
Хлібом – сіллю у нас зустрічають гостей, хліб на святах розцвіта в коровай. І кращих немає на світі вістей, ніж «Хліб уродився у рідному краї». Хліб – сіль – нероздільні поняття, адже вирощування хліба – важка та нелегка праця, і поки його виростиш, то сім пудів солі виступить на чолі хлібороба.
в)Учнівська розповідь про калину
Про калину в народі говорять: «Червона калина – символ України, бо гілочка червоної калини – символ волі у нашого народу»
г)Учнівська розповідь про рушник та виконання куплета «Пісні про рушник»
А вишиваний рушник – це оберіг, це символ – благословення, символ материнства, як у пісні співається:
«Рідна мати моя,
Ти ночей не доспала
І водила мене у поля край села,
І в дорогу далеку
Ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний
На щастя на, долю дала.»
Хліб на рушникові – висока ознака гостинності українського народу для кожного хто приходить з чистими та добрими помислами. Цей хліб – для вас, шановні гості
4.Самодиктант. Записати слова – святині: хліб, сіль, рушник, калина.
Ці предмети ми об’єднали словом святиня
Виконайте словниковий самодиктант, запишіть ці іменники - святині, зачитайте.
Хліб, сіль, рушник, калина.
Учні 1 ряду назвуть інші іменники – святині нашого народу.
Пелюстка Конкретні та абстрактні іменники»
5. Іменники поділяються на конкретні та абстрактні. Це постійні граматичні ознаки.
а) Зачитайте про цей поділ у абзаці вправи 130.
( Конкретні іменники виражають поняття, в яких передається все те, що сприймається органами чуття:
Абстрактні означають назви узагальнених понять: любов, радість, цінність.)
б) Робота з карткою.
- Вказати, конкретний чи абстрактний іменник:
деревій, барвінок, ромашка, вишня, калина, півонія, волошки, мак, безсмертник, ружа, мальва, любисток, вінок.
- Творче запитання. Що можете сказати про ці квіти.
-Творче завдання: складіть речення з поданими іменниками.
- Учні 1 ряду назвуть абстрактні іменники.
Пелюстка «Іменники назви істот та неістот»
6. Наступною постійною граматичною ознакою є поділ іменників на назви істот і неістот.
а) На які питання відповідають назви істот?
Приклади.
б) На які питання відповідають назви неістот?
Приклади.
в) Виконання вправи 128 – підкресліть однією лінією – іменники - істоти, двома лініями – неістоти.
Високий рівень - 4 реч. Добери синоніми до слова утаємничений.
Середній рівень - 1,2,3реч. Добери синоніми до слова мелодійний.
Достатній рівень - 1,2реч. Чи чули ви звуки дзвону? Які у вас були враження ?
Пелюстка «Власні та загальні іменники»
7. Про загальні та власні іменники (постійну морфологічну ознаку) ми прочитаємо у наступному абзаці вправи 130.
а) Виконання вправи 126.
Високий рівень - - впр.126 Назвіть письменників із прізвищами в рамці: Гончар, Стельмах.
Середній рівень - впр.126 Розкажіть про давні професії гончара та стельмаха.
Достатній рівень - впр.126 Назвіть загальні та власні іменники.
б) Лінгвістична гра «Назви іменник – власну назву» за кінцевою буквою попереднього слова: Київ, Вінниця, Ялта.
Пелюстка «Рід іменників»
8. Прочитайте наступний абзац впр.130 та розкажіть про рід іменників – теж постійну морфологічну ознаку.
а) Учнівська розповідь про рід іменника.
б) Тестове завдання : знайди, підкресли та поясни зайве слово.
- Сонце, небо, батько
- Земля, Україна, Микола
- Герб, прапор, пісня
Пелюстка «Число іменника»
9. У даному вірші вказати число іменників (непостійну ознаку), роздаю вірш на карточці, кожному учневі працювати з одним рядочком.
На Землі великій є одна країна,
Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть в ній люди
Добрі, працьовиті
І скажу, вам люди, ще й талановиті.
Землю засівають і вірші складають,
На бандурі грають і пісні співають
Про лани і гори
І про синє море,
Про людей і квіти,
То скажіть же, діти, що це за країна?
(Наша велика, славна Україна)
Пелюстка «Відмінки іменників»
10. Усна робота за таблицею про відмінки іменників (непостійну ознаку)
Використовуючи таблицю, провідміняйте іменник «хустка»
11. Пелюстка «Відміни іменників»
Назвіть відміни іменників за таблицею
Пелюстка «Синтаксична роль іменника»
12. Визначити синтаксичну роль іменників у реченнях:
За річкою, за Дунаєм козаченько пісню грає.
Мова – краса спілкування.
ІV. Рефлексія на оцінювання діяльності учнів – вправа «Очікування»
- Чи є серед вас такі, хто поповнив та збагатив свої знання про іменник як частину мови?
V. Висновок.
За квітковою таблицею назвіть лексичне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль.
Чому дві пелюстки є іншого кольору? (Дві непостійні морфологічні ознаки: число та відмінок іменників)
VІ. Оцінювання
VІІ Домашнє завдання
Скласти твір – мініатюру «Одвічні народні символи»
Виписати із поезії Андрія Малишка «Пісня про рушник» 2 іменники і вказати морфологічні ознаки: постійні (В.р.), непостійні (С.р. та Д.р)
-
Літературно – музична – спортивна композиція
«Молодь обирає здоров’я»
Хід композиції
І.Девіз:
Здоров’я дитини – багатство родини,
Здоров’я народу – багатство країни.
ІІ. Звучить пісня «Молодь за здоров’я»
Здорова молодь – нації надія,
Єднає всіх нас спільна й добра мрія.
В твоїх руках здоров’я і життя,
Тож бережи себе для майбуття.
Цвіте життя – земля наша радіє,
І сильна молодь зростає і міцніє,
Щоб звідусіль лунав веселий сміх,
Ми дбати про здоров’я просим всіх.
Молодь за здоров’я, молодь за здоров’я –
Дзвінко лунає пісня ця.
Міцними й красивими, здоровими й сильними
Хай поповниться планета вся.
ІІІ. Учнівські виступи.
1. Росисті ранки нам дарують мрію,
Плекаєм в серці радісну надію,
Що зможем світ змінити для добра,
Шкідливим звичкам «Ні» сказать пора.
А пам’ять тихо й непомітно летить, витаючи, мов птах, до обелісків тих, хто життям заплатив за квітку зла:
її ім’я – підступний СНІД;
її ім’я – отрута й дим цигарки;
її ім’я – зелений змій;
її ім’я – наркотик – рок.
2. Смерть.
Я Смерть, та смерть я не проста,
Людей обачних не чіпаю,
Лиш тих, в кого душа пуста,
З собою в пекло забираю.
Мій брат несе кривавий слід,
Він завжди йде поперед мене.
Невже не чули? Та це ж СНІД,
Його ім’я – підступний СНІД.
3. Лікар
Коли ж ти на уколи ходиш,
Новенький шприц собі купуй,
Бо СНІД завжди навколо бродить,
Тому ти сам себе рятуй.
Кохання, справді, штука класна,
Але прошу, не забувай,
Купуй презервативи вчасно,
Гострот ніколи не шукай.
Зробити зачіску ще й модну
Чимдуж у перукарню йди,
Та може бути, що і там
Ти знайдеш зародок біди.
Тому тебе попереджаю:
Стерильність ножиців дивись,
Слова на вітер не кидаю,
Тому хвороби стережись.
4. Вітя
Люблю я дуже закурити
Так, від нічого робити,
Ще й тримаю цигарку згорда –
Отака тепер є мода.
Лікар якось оглядав
І таке мені сказав:
«Нікотин легені з’їв,
Що ж ти, хлопче, наробив?
З розуму дурного став курити,
А зараз не знаєш, що і робити.
В кімнаті накуреній ти будеш сидіти,
Не буде у тебе і апетиту,
І біль в голові будеш ти відчувати,
А в розвитку тіла – ой як відставати.
Млявим ти будеш і таким нездоровим,
Бо дуже шкідливим є дим тютюновий.
Дні ідуть, летять роки,
Ми ж ростем, як будяки.
Під парканом з пацанами
Пиво п’ю і їм салямі.
Але батько все взнає,
На прийом до себе зве:
5. Батько
Вітю, алкоголь туманить розум,
Краще кинь ти цю заразу,
На, рюкзак ти мій візьми
І в похід хутчіше йди.
Подивись ти на природу,
Бо у будь – яку погоду
Все прекрасно, сину, в ній
Для людей і для рідні.
6. Вітя
Не повірив я словам:
Мало стало і сто грам,
Та схотів нове пізнати –
Став наркотики вживати.
Добридень вам, пане , і панове,
Як вам, скажіть, у кризи час живеться?
У мене ж справи – пречудово,
Як тільки дозочка знайдеться.
Ні, я не алкоголік вже
І тютюном вже не труюся,
Я - наркоман зі стажем-
І років п’ять вже, як колюся.
Чого стою? На що чекаю?
На подруг вірних я своїх.
Прийдуть вони, я точно знаю,
У нас же шприц один на всіх.
Ну де, скажіть, ті двоє ходять?
Мені набридло їх чекать,
Вони наркотики знаходять.
Не зможем ми без них прожить.
Настигло всіх нас велике горе:
На нашій планеті – наркотиків – море,
Ловили ми кайфи із ранку й до ранку,
І знаєм тепер, що смерть – на світанку.
А хворому – немилий світ,
Усе йому байдуже,
Тож бережи з маленьких літ
Своє здоров’я, друже!
Батьки всі хочуть й вчителі,
Щоб ми росли чудові,
І щоб ішли по цій землі
Розумні та здорові.
7. Всі
Уникайте шкідливих звичок,
Шукайте себе у весняних ритмах танцю,
Демонструйте красу тіла, грацію.
І як приклад- танок «Брейк – данс» у виконанні нашого колективу.
Проект«Мій рідний край – моя історія жива»
дитячої організації КЗО «Новопокровська НСЗШ»
«Шкільна стежинка»
Учасники проекту: вчителі та учні 1 – 9 класів КЗО «Новопокровська НСЗШ»
Тривалість проекту – 1. 7 р.
Мета : вивчення історії, культури, етнографії свого народу, бережне ставлення до історичних пам’яток, традицій, звичаїв рідної України.
Мета: вивчення історії, культури, етнографії свого народу, бережне ставлення до історичних пам’яток, традицій, звичаїв рідної України.
Завдання:
1. Формування народної моралі і культури школярів.
2. Розвиток творчих здібностей учнів.
3. Виховання шанобливого ставлення до історії свого рідного краю.
4.Формування стійких якостей патріота своєї країни.
5. Засвоєння духовних надбань українського народу.
Кадрове забезпечення
1.Керівник цільового проекту – Студент Л. М
2. Склад команди проекту: класні керівники та класоводи, вчителі, учні 1 – 9 класів.
Очікувані результати
Формування духовної культури школярів, гуманних цінностей як найважливіших чинників поглиблення національної свідомості й самосвідомості.
Операційна частина
І. Підготовчий етап
№ з/п | Зміст роботи | Форма роботи | Відповідальні | Термін виконання |
1. | Визначення мети та завдань проекту і кадрове забезпечення | Бесіда | Студент Л.М. Череватенко Л.І. | |
2. | Провести тестування серед учнів, вчителів, батьків. | Аналітична робота | Студент Л.М. Череватенко Л.І. | |
3. | Формування уявлень про бажані результати. | Аналітична робота | Студент Л.М. Череватенко Л.І. | |
ІІ. Основний етап | ||||
1. | Червона калина – символ України | Фольклорний фестиваль | Студент Л.М., Череватенко Л.І. | Листопад, 2008 р. |
2. | Козацькому роду нема переводу | Турнір лицарів | Панкова О.П., вчителі початкових класів | Грудень, 2008 р. |
3. | Моя улюблена народна іграшка | Виставка творчих робіт | Кулабухова Л.І., вчителі початкових класів | Січень, 2009 р. |
4. | Народ скаже, як зав’яже | Пізнавальний конкурс | Студент Л.М., Коваленко В.П., вчителі початкових класів | Лютий, 2009 р. |
5. | А мій милий вареничків хоче | Українські вечорниці | Студент Л.М., Коваленко В.П., вчителі початкових класів | Березень, 2009 р. |
6. | Пагорб рідного села | Екскурсія до Кузьмукової гори | Панкова О.П., класні керівники, вчителі початкових класів | Квітень, 2009 р. |
7. | Планета сміється | Вечір гумору | Студент Л. М., Череватенко Л.І. | Квітень, 2009 р. |
8. | Про калину пісня лине | Свято рідної пісні | Бей М.П. | Травень, 2009 р. |
9. | Мій рідний край – моя історія жива | Екскурсія рідним краєм | Матвієць Ю. Ф., вчителі початкових класів | Червень, 2009 р. |
10. | До криниць історії села | Туристичний похід | Панкова О.П., вчителі початкових класів | Вересень., 2009 р. |
11. | Диво калинове | Поле чудес | Студент Л.М., Коваленко В.П., вчителі початкових класів | Жовтень, 2009 р. |
12. | Супер – козак школи | Лицарський турнір | Панкова О.П., вчителі початкових класів | Жовтень, 2009 р. |
13. | Козацькі ігри та розваги | Весела естафета | Панкова О.П., вчителі початкових класів | Грудень, 2009 р. |
14. | Зацвіла в долині червона калина | Конкурс читців поетичних творів | Студент Л.М., Коваленко В.П., вчителі початкових класів | Листопад, 2009 р. |
15. | Світ моїх Різдвяних захоплень | Панорама творчості | Студент Л.М., Коваленко Г.М., Біжко Г.М. | Січень, 2010 р. |
16. | Стежиною батьківського краю | Літературний аукціон | Коваленко В.П., Біжко Г. М., вчителі початкових класів | Лютий, 2010 р. |
17. | Шевченко в нашім домі | Літературна світлиця | Студент Л.М., Коваленко В.П., вчителі початкових класів | Березень, 2010 р. |
18. | У світі дитячої книги | Гра-мандрівка | Гаркуша С.В. | Квітень, 2010 р. |
19. | Чиста криниця | Рукописна збірка народних легенд, прислів’їв, переказів про калину | Студент Л.М, Череватенко Л.І. | Протягом року |
20. | Посади калину у краю дитиннім | Акція | Класні керівники | Протягом року |
Підсумковий етап | ||||
1. Вдосконалення системи роботи, яка передбачає використання активних форм роботи, гуманістичних методів виховання. | ||||
2. Розвиток духовних сил і здібностей дитини, які надають змогу дитині бути корисною суспільству, | ||||
3. Розвиток моральних почуттів і рис поведінки: любов до Батьківщини, відданість їй, активна праця на благо Вітчизни, примноження трудових традицій, звичаїв народу, бережне ставлення до пам’яток, традицій, звичаїв народу, прагнення до зміцнення честі та гідності своєї держави, прив’язаність і любов до рідного краю, хоробрість, мужність, готовність захищати свою Батьківщину. |
Вікторина
«Що я знаю про здоровий спосіб життя?»
- Назвіть формулу здорового способу життя.
- Назвіть 2 обов’язкові умови профілактики Сніду.
- Який рік в Україні проголошено роком боротьби зі СНІДом?
4. Назвіть найпоширеніші хвороби курця.
5. Скільки грамів смоли «з’їдає» людина за рік, викурюючи пачку
сигарет у день?
6. Які хвороби можуть розвиватися внаслідок пасивного куріння?
7. Назвіть дві форми наркотичної залежності людини.
8. Різновидом чого є токсикоманія?
9. Які елементи вводяться в організм замість наркотиків при
токсикоманії?
10. Розкрийте суть виразу «Небезпека в кухлі пива»
11. Що відбувається в результаті тривалого зловживання
алкоголем?
12. Назвіть єдиного лікаря від похмілля.
13. Що означає вираз : «Відмовитися від шкідливих звичок»?
Відповіді
- «Зберігати, розвивати, відновлювати».
- Сексуально – безпечна поведінка людини та протистояння наркотичній спокусі.
3. 2002 р.
4. Респіраторні захворювання, астма, хронічний бронхіт, емфізема, рак.
5. 700 грамів смоли.
6.Астма, рак.
7. Психічна, фізична.
8. Різновидом наркоманії.
9. Хімічні речовини, у тому числі не призначені для внутрішнього застосування, такі, як пари бензолу, засоби побутової хімії.
10. 330 мл. Пива, 150 мл. Вина, 40 мл. Горілки містять однакову кількість алкоголю.
11. Тривале зловживання алкоголем збільшує ризик різноманітних захворювань і веде до передчасної смерті.
12. Єдиний лікар від похмілля – це час.
13. Це означає зробити вибір на користь здоров’я.