Заняття №1. Світ професій «людина природа»

Вид материалаДокументы
Хід заняття
КРОСВОРД «Елементи графічної грамоти»
Іv. виклад нового матеріалу
4.2. Демонстрація зразків виробів.
4.3. Технологія виготовлення.
V. практична робота
Vі. аналіз робіт. підсумкова бесіда.
Vіі. прибирання робочих місць
Хід заняття
Діти: мама!
Iii. виклад нового матеріалу
3.1. Розповідь з елементами бесіди
3.2. Інструктаж з техніки безпеки.
Іv. підсумкова бесіда.
V. прибирання робочих місць
Подобный материал:
1   2   3
Тема. Світ професій "людина — техніка". Виготовлення моделі вантажного

автомобіля.

Мета: розширити знання учнів про професії типу «людина
  • техніка»; удосконалити вміння моделювати технічні засоби;

навчити виготовляти моделі вантажного автомобіля;

розвивати уяву, фантазію, творчість;

виховувати повагу до людей різних професій, акуратність, культуру

праці.

Обладнання: демонстраційний матеріал — зразки моделей вантажних автомобілів, ілюстрації із зображенням людей технічних професій (коваля, сталевара, слюсаря-складальника, водія тощо), ілюстрації із зображенням різних видів транспортних засобів; для індивідуального користування — картон, кольоровий папір, олівець, лінійка, циркуль, ножиці, клей, пензлик для клею, підкладна дошка.

Тип заняття: комбінований.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ ГУРТКІВЦІВ ДО РОБОТИ.

Перевіряю готовність дітей до заняття, забезпечую їх необхідними приладами, інструментами та матеріалами. Гуртківці організовують свої робочі місця.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Давайте пригадаємо, які ж елементи графічної грамоти ви знаєте, розгадавши кросворд.

КРОСВОРД «Елементи графічної грамоти»

По горизонталі: 4. Інструмент, що являє собою графітний стержень в дерев'яній оболонці. 5. Графічне зображення предмета або його складових, виконане за допомогою креслярських інструментів, яке містить інформацію, необхідну для виготовлення виробу. 7. Те, що з'являється на папері, якщо провести по ньому ручкою або олівцем.



По вертикалі: 1. Елемент, що показує напрям перегинання та складання паперу. 2. Лінія на кресленні, відносно якої розміщуються симетричні елементи зображення. 3. Об'ємне зображення предмета, виконане від руки. 6. Виконане від руки площинне зображення предмета або деталі з вказуванням його основних розмірів.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ ЗАНЯТТЯ.

Сьогодні ми поговоримо про професії людей, які пов'язані з тех­нікою, її виготовленням, експлуатацією, обслуговуванням, ремон­том тощо. Удосконалимо вміння виготовляти моделі технічних засо­бів. Виготовимо модель вантажного автомобіля.

ІV. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ

4.1. Розповідь з елементами бесіди «Тип професій «Людина-техніка»»

У наш час техніка займає провідне місце в житті кожної люди­ни. Щодня, щогодини ми стикаємось з різноманітними машинами, механізмами, пристроями. З машинною технікою працює безліч лю­дей різних професій.

Коли ж зародилися професії, пов'язані з технікою? Тоді, коли в країнах Малої Азії, Індії, Південної Європи почали виготовляти метал. Це сталося майже 3000 років тому. Одна стародавня легенда розповідає про такий випадок.

Цар Соломон після закінчення будівництва Єрусалимського хра­му вирішив прославити кращих будівельників і запросив їх до палацу. Навіть своїм троном вирішив поступитися на період банкету тому, хто особливо багато зробив для спорудження храму. Коли запрошені ввійшли до палацу, один із них піднявся до трону і, сів на нього..
  • Хто ти і за яким правом зайняв це місце? — грізно спитав цар.
    Незнайомець звернувся до каменяра і спитав його:
  • Хто зробив твої інструменти?
  • Коваль, — відповів той.

Потім незнайомець звернувся до тесляра, столяра:
  • Хто вам зробив інструменти?
  • Коваль,—відповіли ті.

І всі, до кого звертався незнайомець, відповідали:

— Так, коваль викував наші інструменти, якими був побудо­ваний храм.

Тоді незнайомець сказав цареві:

— Я — коваль. Ніхто з будівельників не зміг би виконати свою
роботу без зроблених мною залізних інструментів.

Переконаний доводами коваля, цар сказав присутнім:

— Так, коваль правий. Він заслуговує найбільшої почесті се­ред будівельників храму.

Ця професія була в давнину основною металургійною професі­єю. Коваль, він же металург, одержував залізо з руди і перетворю­вав його на вироби. Людей вражало: що коваль робив цінні речі май­же з нічого, зі шматка якогось бурого каміння. Тому багато народів вважали коваля «віщою людиною», майже чарівником.

Зараз машини й механізми створюють конструктори. За їхніми кресленнями робітники виготовляють окремі деталі. Із виготовлених де­талей збирають машини. Роблять це слюсарі механоскладальних робіт.

Історія цієї професії така. У давнину люди навчилися плавити метал і виготовляти з нього предмети першої необхідності — знаряд­дя праці та зброю. Пізніше навчилися виготовляти нехитрі машини й механізми. Ось тоді і зародилася слюсарна справа: ручне виготов­лення металевих виробів. Згодом окремі деталі почали виготовляти на металорізальних верстатах. А збирати деталі у виріб продовжу­вали вручну. Щоб зібрати механізм, спочатку треба підготувати де­талі, потім скласти вузли, відрегулювати їх і, на кінець, випробува­ти. Усю цю роботу виконує слюсар-складальник. Кваліфікований сдюсар-складальник повинен багато знати і вміти, мати широкий технічний кругозір, бути уважним, акуратним, дисциплінованим.

Однією з найбільш розповсюджених Технічних професій є про­фесія водія. Вона виникла з появою транспортних засобів. Сьогодні існує багато видів транспорту: автомобільний, тролейбусний, трам­вайний, залізничний, повітряний, морський тощо. (Демонстрація ілюстрацій.) Залежно від видів транспорту існують такі професії, як: водій автобуса, водій трамвая чи тролейбуса, машиніст теплово­за чи електровоза, пілот тощо.

Водій повинен добре знати й розуміти правила дорожнього руху. Він має досконало керувати машиною, мати гарний зір, розпізна­вати кольори. Під час руху водій повинен швидко сприймати, оці­нювати дорожню ситуацію й швидко приймати правильне рішення: Робота водія дуже відповідальна, адже від нього залежить безпека пасажирів і пішоходів.

По дорогах України рухається безліч автомобілів. Слово автомобіль буквально означає «той, що рухається сам». Автомобіль — машина, при­значена для перевезення людей або вантажу по безколійних дорогах.

Прототипи сучасних автомобілів з'явилися в другій полови­ні XVIII століття. Ці пристрої приводилися в рух мускульною си­лою людини. Після значних інженерних винаходів та вдосконалень

з'явилися види сучасних автомобілів: легкові автомобілі, автобуси, вантажні автомобілі тощо. Є автомобілі військові — бронетранспор­тери; спеціальні — пожежні машини, автокрани, машини швидкої допомоги, амфібії, аеросани; спортивні— для змагань.

Сучасні легкові автомобілі дуже різноманітні за формою і будовою. У салоні легкового автомобіля може розміститися невели­ка кількість людей. Автобуси — це багатомісні автомобілі. Вони мо­жуть перевозити понад сотню людей одночасно. Найменші автобуси (мікроавтобуси) вміщують до 11 пасажирів.

Вантажні автомобілі призначені для перевезення вантажів.

4.2. Демонстрація зразків виробів.

Подивіться на зразок моделі вантажного автомобіля. (Демон­страція.)
  • 3 яких основних частин складається вантажний автомобіль?
  • Який матеріал вибрано для виготовлення моделі?
  • Яким способом з'єднані окремі частини?

(Вантажний автомобіль складається з таких частин кабіни, кузова, двигуна, рами та коліс. Модель виготовлена з кольорового кар­тону. Окремі частини скріплені між собою за допомогою клею.)

Сьогодні ви будете не лише інженерами-конструкторами, а й технологамилюдьми, які на підприємствах займаються розробкою послідовності виготовлення виробу. Подивіться ще раз на модель і визначте, у якій послідовності будете її виготовляти.

4.3. Технологія виготовлення.

Модель вантажного автомобіля виготовляється в такій послідовності.
  1. Підберіть кольоровий картон для кожної частини моделі так, щоб
    кольорове вирішення окремих частин було чітким і виразним.
  2. Помітьте розгортку моделі кабіни за поданим на таблиці кресленням (1) .
  3. Домалюйте клапани для склеювання й виріжте (2).
  4. Продавіть лінії згину тупим кінцем ножиць, зігніть заготов­ку і склейте (3).
  5. Розмітьте й виріжте задню частину кабіни (4) і приклейте до кабіни (5).

6. Розмітьте, виріжте, зігніть і склейте раму (6) та кузов (7).
  1. Розмітьте і виріжте колеса моделі (8).
  2. Зберіть модель, склеюючи окремі частини (9).
  3. Оздобте модель: наклейте вікна, двері, номерні знаки.


V. ПРАКТИЧНА РОБОТА

Діти під наглядом керівника виготовляють виріб. Надаю необхідну допомогу окремим гуртківцям. Проводжу інструктаж з метою виправлення помилок та закріплення правильних прийомів роботи. Слідкую за технікою безпеки на занятті.

Фізхвилинка

Раз, два, три, чотири.

Три, чотири, раз, два.

Розболілась голова.

Треба трішки відпочити,

Щоб нового ще навчитись.

Підтягнулися,

Присіли,

Пострибали,

Знову сіли.

Вийшла пауза мала –

До роботи нам пора.

Діти продовжують виготовлення виробів.






Технологія виготовлення моделі вантажного автомобіля

VІ. АНАЛІЗ РОБІТ. ПІДСУМКОВА БЕСІДА.

6.1. Аналізую дитячі роботи. У тих випадках, коли робота не закінчена, даю загальну характеристику роботи гуртківця.

6.2. Бесіда.
  • Про які професії ви сьогодні дізналися?
  • Чиї батьки працюють за цими професіями?
  • Якими якостями повинен володіти водій?
  • Поясніть технологію виготовлення вантажного автомобіля.

6.3. На наступне заняття вам необхідно мати з собою: кольоровий папір та картон, ножиці, клей, кольорові олівці та фломастери, лінійка, простий олівець, гумка.

VІІ. ПРИБИРАННЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ


  1. ЗАНЯТТЯ №5.

СВІТ ПРОФЕСІЙ «ЛЮДИНА - ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ»

Тема. Світ професій "людина — художній образ". Виготовлення вітальної

листівки.

Мета: розширити знання учнів про професії людей типу «людина —

художній образ»; формувати розуміння того, що мати – берегиня роду, кожна мама особлива, несе в серці любов до дитини;

розвивати почуття ніжності, чуйності мислення, увагу, пам'ять;

виховувати любов та повагу до жінок.

Обладнання: демонстраційний матеріал — ілюстрації із зображенням людей, що працюють за професією типу «людина — художній образ» (художник, вишивальниця, артист, дизайнер, архітектор, скульптор тощо), зразки вишитих серветок, рушників, сорочок; зразок виробу, для індивідуального користування — картон, кольоровий папір, олівець, лінійка, циркуль, ножиці, клей, пензлик для клею.

Тип заняття: комбінований.

Гості заняття: матері гуртківців.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ ГУРТКІВЦІВ ДО РОБОТИ.

Перевіряю готовність дітей до заняття, забезпечую їх необхідними приладами, інструментами та матеріалами. Гуртківці організовують свої робочі місця.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ ЗАНЯТТЯ.

Хто завжди вам допоможе?

Хто все вміє і все може?

Хто все зробить, як годиться?

Хто ця мудра чарівниця?

В цілім світі найдобріша,

Найдорожча, наймиліша?

Лагідна і ніжна сама?

Ну, звичайно, наша…

Діти: мама!

- Сьогодні ми поговоримо з вами про найрідніших, наймиліших, найдорожчих мам.

Учениця.

Коли мене спитають, яка найбільша сила?

Любов, що в серці має бабуся моя мила!

Коли мене спитають, що найдорожче є світами?

З усіх скарбів скажу: найперший – ласкаві руки мами.

Коли мене спитають: що найтихіше в світі?

Бабусина молитва, як засинають діти.

- В цей день хочеться своїм рідним подарувати щось незвичайне. Але найкращий подарунок той, що зроблений або вирощений своїми руками.

Отже, будемо сьогодні виступати для наших матусь, а також зробимо для них вітальні листівки, ознайомимося з професіями дизайнера та актора і будемо ними на нашому занятті. Діяльність людей пов'язана з такими видами мисте­цтва, як живопис, декоративно-прикладне мистецтво, архітектура, скульптура, музика, театр, література відноситься до типу професій «людина –художній образ».

III. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ

3.1. Розповідь з елементами бесіди.

Травень — місяць Пречистої Діви Марії. Вона благословила у хресну путь сина, що став спасителем людства. До Матері Божої зверта­ються християни, просячи заступництва і допомоги. У травні, коли природа-мати виряджає свою доню-земчу в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, дорогу праці і радості, люди висловлюють подяку материнській самопожертві,

Є у кожної дитини

Матінка єдина;

Та, що любить нас і дбає.

Розуму навчає.

Є у кожної дитини,

Навіть сиротини -,

Наша мати солов'їна —

рідна Україна.

І у кожному серденьку

Є і буде жити

Божа Мати — наша Ненька,

Мати всього світу.

Свято Матері стосується і сім'ї, і церковної громади, і кожної нації, і важкої держави, бо вшановує людину, від якої залежить життя суспільства і його поступ. Нехай же цей день об'єднає нас у вдячності за минуле, у сподіванні радісного завтра.

Мати... Це перше слово, яке з радісною усмішкою вимовляє дитина. Мама — це те слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини страждання і горя. Матерів мільйони, і кожна несе в серці любов. Жінки однаково прекрасні, коли підносять дитину до грудей. Кожен скаже: «Найкраща мама — моя», бо безмежна її ніжність, хто б вона не була, де б не жила...

Якби стільки доброти, скільки випромінює серце матері, поширювалось на всіх, — зло загинуло б.

Хлопчик: Мати — щира шанувальниця народної пісні, традицій і звичаїв, невсипуща піклувальниця про долю дитини, берегиня її сну і спокою, наставниця і порадниця в житті, захисниця у дні лихоліття. Сьогодні ми вдячним словом вшановуємо жінок-матерів, вітаємо всіх зі святом. Бажаємо добра і здійснення мате­ринських мрій і надій, успіхів у вихованні вірних українців і українок, бо від них залежить доля України.

Зичим радості земної два крила, Аби вам калина довго ще цвіла. Шана Вам і земний уклін, Дорогі наші матері!

Дівчинка: Ніжне, любовне ставлення до матері знайшло відображення у великій кількості звертань до неї: мама, матінка, неня, ненька, матуся, мамуся, мамочка. «Матері —- не купити, не заслужити». «До людей — по розум, до матері — по серце». «Дім тримається не на землі, а на жінці» — так кажуть про жінку-матір народні прислів'я та приказки.

Хлопчик: Згідно з народними уявленнями, без матері немає життя на землі. Саму землю ласкаво називають «Земля мати». Матір мають не тільки діти, звірята, а й навіть рослини, квіти. Існує такий переказ про квітку сон: «У всіх квіток є своя мати. Тільки в сон-трави — не рідная мама, а зла мачуха. Ось тільки ще сніги стали танути, а вона вже прийшла, розбудила його: «Вставай, сонливий та дрімливий, вже всі квітки цвітуть, один ти спиш». Ось він схопився й одцвів раніш за всіх, ніхто його краси й не бачить».

Дівчинка: Колискова пісня. Скільки їх створив народний геній! Лагідний материн наспів засівав дитячу душу любов'ю до людей, до природи, до всього живого.

Хлопчик: Вслухаюся в поетичні образи колискових і уявляю немовлятко... Дрімота-сон ходить біля вікон, заглядає у шибки, а там, на воротях, стоїть кіт у червоних чоботях;.. А над усіма образами — величний образ жінки-матері, ніжне серце якої переповнене безмежною любов'ю до дитини. (Учениця дикламує «Колискову» Лесі Українки.

Дівчинка: Калина, верба, тополя, мальви... Одвічні символи, якими опредметнювалося найсвященніше, найдорожче, найсокровенніше — любов до рідної землі, до свого народу. Не було села, а в ньому хати, де б не палахкотіли під вікнами мальви — ці незрадливі обереги нашої духовної спадщини. Всім, хто вирушав у далеку дорогу, вони нагадували — там земля мила, де мати родила!

Хлопчик: Мати і дитя — найпрекрасніший образ із загальнолюд­ської скарбниці. Народні легенди, балади розповідають про матір, яка, не задумуючись, віддає своє життя за щастя дитини. Народні перекази з великою симпатією розповідають про Богородицю, співчуваючи мукам матері, що втратила сина.

Згідно з цими переказами, вся навколишня природа прагне допомогти Святій матері: дерева вкривають її з немовлям від погані, пташата допомагають сушити випрані ризи, відносячи їх на небо, скидають по пір'ячку, щоб вимостити ясла новонарод­женого Христа. Ластівка перешкоджає чоловікам, що збивають хреста, на якому має бути розп'ятий Христос, крадучи у них цвяхи. За це Бог довіку поблагословив ластівку, і живе вона між людьми, а розоряти її гніздо — великий гріх.

(Виконується «Молитва за маму»).

Є в мене найкраща у світі Матуся,

За неї до Тебе, Пречиста, молюся.

Молюся устами, молюся серденьком

До Тебе, Небесна Ісусова ненько.

Благаю у Тебе дрібними сльозами

Опіки та ласки для любої мами.

Пошли їй не скарби, а щастя і долю,

Щоб дні їй минали без смутку і болю.

Рятуй від недуги матусеньку милу,

Даруй їй здоров'я, рукам надай силу,

Щоб нами раділа, пишалась усюди.

За це я складаю в молитві долоні

До Тебе, Царице, на сонячнім троні,

Дівчинка: Дивлюся у теплі неньчині очі, в яких, здається, одсвічує вся блакить рідної землі. І запитую: «А що означає «берегиня»? «Берегиня, любий мій синочку, — відказує вона, — це наша оселя. Усе, що в ній є, що ми нажили, що приберегли од своїх батьків та дідусів; чим збагатилися й освятились — хатнім пожит­ком, дітьми, піснею, злагодою чи суперечкою, добрим словом, спогадом у цій хаті, — все це, щоб ти знав, і є берегиня».

(Звучить українська пісня «Смерекова хата»).

Керівник гуртка: Дорогі діти, пам'ятайте, що матері ні купити, ні заслужити. То бережіть своїх матерів, шануйте їх. Знайте, що ранню старість і хвороби приносить не стільки праця, як сердечні хвилювання та переживання.

Ваше недобре слово, негідна поведінка — це рана на ніжній материнській душі. Мама все вибачить, все переживе — і образи, і біль, і горе, але рана на материнському серці гоїться дуже довго.

Шануйте, діти, неньку,

То буде вам життя гладеньке.

ІІІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА

3.1. Розповідь з елементами бесіди

Уміння уявляти, фантазувати, придумувати щось нове й нестандартне — головне в мистецьких професіях. Люди цих професій мають розвинений художній смак, тонко відчувають прекрасне.

У далекі часи виникло мистецтво скульптури, пов'язане з мовою пластики. На відміну від живопису скульптура об'ємна, її можна спостерігати, можна обійти навколо, подивитися з різних точок зору. Виготовляють скульптурні фігури скульптори. Скульптор повинен мати хороші творчі задатки, розвинену просторову уяву, добре володіти інструментами. Він працює з різними матеріалами: деревиною, глиною, пластиліном, мармуром, гранітом. Важливу роль у роботі скульптора відіграють природні задатки. Крім творчої обдарованості, він має володіти й фізичною силою.

Однією із сучасних художніх професій є професія дизайнера. Вона виникла у XX ст., однак дизайнерські основи завжди існува­ли в предметній творчості. Люди здавна прагнули до поєднання ра­ціонального й естетично досконалого, тобто щоб виріб, який створює дизайнер, задовольняв усі вимоги людини з точки зору доцільності і водночас був красивим.

Художників, які спрямовують свою діяльність на функціонально-естетичні проблеми матеріального середовища і працюють у сфері промисловості, називають дизайнерами. Дизайнер у перекладі з ан­глійської мови «проектувальник», «рисувальник». Професія дизай­нера відома ще з 20-х років минулого століття під назвою художник-конструктор, художник-оформлювач.

Дизайнери створюють промислові зразки виробів: автомобілів, предметів домашнього вжитку, меблів, одягу тощо. Тому серед ди­зайнерів можна виділити, наприклад, художників-дизайнерів з роз­робки моделей нових машин, художників-дизайнерів з розроб­ки предметів побуту, художників-дизайнерів з розробки меблів, художників-дизайнерів з розробки моделей одягу тощо.

Дизайнер, створюючи предмети, вчиться у природи і творить за її законами, тобто використовує у своїй практичній діяльності біо­ніку.

Біоніка — це використання особливостей живої природи як висо­коефективного засобу технічного прогресу. Наприклад, форма птаха в польоті послужила для створення сучасного літака, метелика — ге­лікоптера, дельфіна — підводного човна тощо.

Працюючи над створенням нових предметів, дизайнер виконує ескізи цих предметів, створює макети й моделі. Дизайнер має добре знати образотворче і декоративно-прикладне мистецтво, уміти лі­пити, виконувати макети з різних матеріалів (картону, паперу, пі­нопласту), користуватися обладнанням та інструментами (пилкою, ножем), а також спеціальними пристроями (наприклад, для різан­ня пінопласту). Дизайнери працюють і в декоративному мистецтві, так як і ми сьогодні з вами.

3.2. Інструктаж з техніки безпеки.

1. Роботу розпочинай лише з дозволу керівника гуртка.
  1. Користуйся прийомами роботи, як показав керівник гуртка.
  2. У процесі роботи не відволікайся побічними справами.
  3. Будь обережним з ножицями.
  4. Під час роботи з клеєм, користуйся пензликом.
  5. Під час роботи тримай своє робоче місце у належному порядку.
  6. Не змітай сміття з парти рукою, для цього є волога серветка.

Діти під наглядом керівника виготовляють виріб. Надаю необхідну допомогу окремим гуртківцям. Проводжу інструктаж з метою виправлення помилок та закріплення правильних прийомів роботи. Слідкую за технікою безпеки на занятті.


3.3. Відбір матеріалів та інструментів.
  • Аркуш паперу рожевого кольору;
  • 6 кружечків (діаметр 7 см) різного кольору (червоного, жовтого, салатового);
  • 6 кружечків (діаметр 5 см) різного кольору (салатового, жовтого, червоного);
  • 6 кружечків (діаметр 4 см) синього кольору;
  • 6 кружечків (діаметр 3 см) голубого кольору;
  • 6 кружечків (діаметр 3,5 см) салатового кольору;
  • 6 кружечків (діаметр 2 см) червоного кольору;
  • 2 смужки паперу (5 см х 2 см) з написом «Вітаю», «матусю»;
  • 12 «вугликів» зеленого кольору;
  • 1 напис-вітання;
  • ножиці;
  • лінійка;
  • клей ПВА;
  • олівець.

3.4. Технологія виготовлення.
  1. Беремо аркуш паперу, розрізаємо навпіл.
  2. 1 частинку паперу складаємо пополам. Вимірюєм і, не розгортаючи, робимо надрізи.


2 см



4 см

2,5 см


  1. Розгортаємо листівку. Тепер ті розрізані частинки вигинаємо в інший бік.
  2. Склеюємо 2 частинки разом.
  3. Виготовляємо квіти.

Айстри
  • Беремо 1 кружечок (діаметр якого 7 см);
  • складаємо пополам (вийшла спідничка для мами);
  • потім ще згинаємо (спідничка для дочки);
  • ще раз згинаємо (спідничка для Барбі);
  • вирізаємо посередині трикутник (вийшли штани для Буратіно);
  • потім кожну штанину розрізаємо навпіл, не дорізаючи до кінця (виходять 2 носи для Буратіно);
  • розкладаємо, вийшла квітка-айстра;
  • так робимо і з іншими кружечками (діаметри 3,5см і 2 см).

Васильки
  • Беремо кружечок (діаметр якого 4 см);
  • робимо спідничку для мами;
  • потім спідничку для дочки;
  • тоді спідничку для Барбі;
  • робимо штани для Буратіно;
  • на кожній штанині вирізаємо прапорці;
  • розкладаємо – вийшла квітка-васильок;
  • так робимо і з іншими кружечками (діаметри 3 см).
  1. Тепер на верхній частині листівки розміщуємо квіти-айстри. Так, щоб вийшла вісімка.
  2. Відкриваємо листівку і там розміщуємо квіти-васильки (за своєю фантазією).
  3. Наклеюємо також написи «Вітаю», «матусю».
  4. Наклеюємо також напис-вітання.

ІV. ПІДСУМКОВА БЕСІДА.

4.1. Бесіда.
  • Про які професії людей ви дізналися сьогодні на занятті?
  • Ким ви сьогодні побували?
  • А зараз подаруйте подарунки своїм матусям.

4.3. На наступне заняття вам необхідно мати з собою: кольоровий папір та картон, ножиці, клей, кольорові олівці та фломастери, лінійка, простий олівець, гумка.

V. ПРИБИРАННЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ


ВИСНОВКИ

Проблема профорієнтаційної роботи з молоддю в сучасних умовах є однією з гостро актуальних не тільки з точки зору розв'язання власне виробничих завдань, але передусім якнайповнішого розкриття творчого потенціалу кожної людини. Гуманізація цілей навчання і виховання підростаючого покоління, що становить собою магістральну лінію перебудови в сфері народної освіти, передбачає всебічний розвиток особистості вихованців, вияв ними творчості, ініціативи і самостійності, зокрема при виборі майбутньої професії. На цьому ґрунті загострюється потреба у вивченні обдарувань дітей, їх інтересів та схильностей, а також дослідження умов, за яких ці інтереси та схильності перетворюються на дієві мотиви професійного самовизначення. Для того щоб успішно проводити роботу з профорієнтації, важливо знати, які установки й особистісні особливості того або іншого гуртківця. Вибір професії для кожної молодої людини – це вибір свого місця в житті, подальшого шляху навчання і праці.

Основна задача керівника гуртка ПТМ - виховання у дітей загальної спрямованості на працю, не ставиться ціль безпосередньо підвести гуртківців до вибору певної професії, а лише підготувати основу для цього вибору. Потрібно показати важливість праці, її значення в житті людини і суспільства.


ЛІТЕРАТУРА
  1. Сахаров З.Ф., Сезанов А.Д. Профессиональная ориентация школьников.-М.: Просвещение, 1982.-192с.
  2. Зінченко В.П., Янцур М.С. Теорія і практика розбудови системи професійної орієнтації в сучасних умовах // Оновлення змісту і методів психології освіти та професійної орієнтації.-Вип.4, 1998.-С.4-15.
  3. Климов Е.А. Образ мира в разнотипных профессиях: Учеб. пособие. -М.: Изд-во МГУ, 1995.-224с.
  4. Хорунжий В.І.Практикум в навчальних майстернях з методикою трудового навчання. Видання друге, доповнене. – Тернопіль: Астон, 2005. – 252 с.
  5. Хорунжий В.І Трудове навчання. 2 клас: Плани-конспекти уроків. – Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2005. – 176 с., іл. – ( На допомогу вчителю).
  6. Уроки труд. н-ня/ Уклад. Данькова Н.І., Бахтин Т.А., Колісник А.А., Тарасюк Л.В. – Х.: Вид. група «Основа», 2005. – 96 с.
  7. Міщенко І.Т. Трудове навчання в 1-2 класах: Посібник для вчителя. – К.: Рад. Школа., 1990. – 128 с.
  8. Козуб О.В., Мого рита А.І. Фізкультхвилинки та ігри в 1-4 класах. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006. -64
  9. Хорунжий В.І. Готуємось до уроків трудового навчання.3 клас.-Х.: Веста:Вид-то «Ранок»,2008. – 160 с.
  10. Гороль П.К. та ін.Творчість юних умільців: Навчальний посібник.- Вінниця: Континент-Прим, 2000.-144 с.
  11. Хорунжий В.І., Пономаренко Н.В. Трударик: Практичний матеріал для уроків труд. навчання та позакласної роботи з молодшими школярами. – Т: Навчальна книга – Богдан,2006. – 96 с.
  12. М.Л. Тархун, Д.Є. Чалевський . Технічне моделювання. Вид-цтво «Радянська школа» - 1969.