Заняття №1. Світ професій «людина природа»
Вид материала | Документы |
- Урок Біології Ми вже звикли, що кожна тема, кожен розділ навчальної програми дає школярам, 51.65kb.
- Людина І світ – драма співіснування, 26.56kb.
- «Природа людина виробництво екологія», 96.07kb.
- Екологічна акція «Творець, природа, людина», 53.27kb.
- Ітніх навчальних закладів, що передбачає опанування філософських, світоглядних знань, 18.97kb.
- Програма «Людина І світ професії» для загальноосвітніх навчальних закладів ( 8-9 класи), 183.97kb.
- План: I введення Людина у природі II основна частина, 127.54kb.
- Методичні рекомендації щодо викладання музичного мистецтва у 2011-2012 навчальному, 63.29kb.
- Риродознавство" охоплює зміст галузі Державного стандарту початкової загальної освіти, 180.57kb.
- Чи можливий світ без війни?, 240.02kb.
новорічних подарунків.
Мета: Ознайомити учнів із професіями типу «людина — людина» та
професійними якостями представників цих професій; розширити
кругозір гуртківців, уміння орієнтуватися в професіях типу «людина
- людина»; удосконалити вміння з обробки паперу й картону;
навчити виготовляти кошик для новорічних подарунків;
розвивати довільну увагу, уяву, творчість;
виховувати охайність, естетичний смак, культуру праці.
Обладнання: демонстраційний матеріал — картини або ілюстрації із
зображенням людей, що працюють за професіями типу «людина —
людина» (вихователь дитячого садка, продавець, лікар, перукар
тощо), технологічна карта «Виготовляємо подарунки»; для
індивідуального користування — цупкий папір або тонкий картон,
кольоровий папір, лінійка, олівець, пензлик для клею, клей ПВА,
шаблон.
Тип заняття: комбінований.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ ГУРТКІВЦІВ ДО РОБОТИ.
Перевіряю готовність дітей до заняття, забезпечую їх необхідними приладами, інструментами та матеріалами. Гуртківці організовують свої робочі місця.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
2.1. Розгадування кросворду.
Діти, зараз ми перевіримо, як ви запам'ятали інструменти, що використовуються для розмічання виробів із паперу. Для цього розв'яжемо кросворд .
КРОСВОРД

По горизонталі:
4. Точні поділки я маю,
Всіх предметів визначаю
Довжину і ширину,
Висоту і товщину.
Поруч себе олівець
Воджу тільки навпростець.
І між точками тому
Чітко визначу пряму.
(Лінійка.)
5. Душа олов'яна,
Шкіра дерев'яна,
Доки будеш водить,
Буде лінії робить.
(Олівець.)
По вертикалі:
1.Діткам він допомагає
І гостренькі вушка має.
Це креслярський молодець,
Має назву... (косинець.)
2. Я пружиста і гнучка.
Хоч не маю язика,
Та однак негайно —
Я злижу все зайве.
(Гумка.)
3. Ліг спочити на картоні -
Опинився у полоні.
Полонив його без змін
Олівець з усіх сторін.
Добрим словом пригостив
І на волю відпустив.
Як зовуть такий полон
Й полоненого?.. (Шаблон.)
2.2. Інструктаж з техніки безпеки.
Діти, відгадайте загадку:
Два кільця, два кінця,
а посередині цвях.
(Ножиці)
Сьогодні ми під час роботи будемо користуватися ножицями. Отже, пропоную пригадати правила користування ножицями.
Правила користування ножицями
1. Користуйся ножицями лише із заокругленими кінцями.
- Клади ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого стола.
- Не працюй тупими ножицями, а також ножицями зі слабким кріпленням.
- У процесі різання уважно слідкуй за розміткою.
- У процесі роботи з ножицями тримай матеріал лівою рукою, щоб пальці були осторонь від леза.
- Не розмахуй ножицями, не підходь до товариша під час різання.
- Не залишай ножиці після роботи в розкритому вигляді.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ ЗАНЯТТЯ.
Сьогодні на занятті ми ознайомимося з професіями людей, що працюють із людьми, з їх професійними якостями. Навчимося виготовляти кошик для новорічних подарунків.
ІV. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ
4.1. Розповідь з елементами бесіди «Тип професій «Людина-людина»»
Ви вже знаєте, що певні професії людей можна об'єднати в окремі групи. Наприклад, вам відомі професії людей, що працюють із природою, тобто об'єктом їх праці є природа. Це — лісник, агроном, пасічник, садівник, звіровод та інші.
Сьогодні ознайомимося з професіями людей, що працюють серед людей, з людьми. До типу професій “людина-людина” відносяться професії, де предметом праці виступають люди. Прикладом цього типу професій можуть бути професії: вчитель, лікар, продавець, телефоніст, медсестра, вихователь, офіціант.
(Демонстрація й обговорення ілюстрацій.)
На малюнку зображено дітей, що під керівництвом вихователя малюють, на цій ілюстрації зображено дітей, що займаються фізкультурою, а на цій — виготовляють вироби з паперу й картону. Тобто вихователь завжди з дітьми. Вихователь дитсадка повинен багато знати й уміти. Перед ним стоїть нелегке завдання: навчити дітей сприймати й розуміти природу, мистецтво. Вихователь має вміти шити, майструвати, клеїти, грати й співати і обов'язково любити дітей, бути в усьому взірцем, тому що діти часто переймають риси характеру вихователя.
Широкий світ професій людей, що працюють із людьми. Серед них виділяється професія продавця. Цю людину ви зустрічаєте, коли приходите в магазин чи кіоск за морозивом, цукерками або іншими товарами. Продавець — найбільш масова й розповсюджена професія серед торговельних працівників. Вона і найдавніша (порівнюючи з такими професіями, як товарознавець або адміністратор торговельної зали). Згідно з тлумачним словником, продавець — це людина, що відпускає товар у руки покупця. Минули ті часи, коли продавцеві було досить лічити на рахівниці та за допомогою совка й іншого нехитрого торгового знаряддя «відпускати товар». Робоче місце сучасного продавця обладнане електронними вагами та лічильними машинами, а в деяких магазинах — навіть комп'ютерною технікою.
Сьогодні у крамниці
І шум, і суєта,
Сьогодні продавщиця
Ще з ранку зайнята.
Ось уже години три
Чути голос дітвори:
- Я прошу хорошу гумку!
- Нам, будь ласка, два пенали!
- Ніж складаний хочу взять!
- В мене зошитів замало,
То давайте ще штук п'ять!
— Дайте пачку промокашок,
І чорнила кілька пляшок,
Штук п'ятнадцять букварів,
Два альбоми для малюнку!
Пензлик! Зошити в клітинку!
Клей, лінійку і картину!
Для майбутніх школярів!
Бо багато нині вас
Поступає в перший клас!
Н. Найдьонова
Продавець — це узагальнене поняття професії торгівлі, що включає багато різновидів цієї діяльності. Залежно від виду товару бувають продавці продовольчих та продавці промислових товарів. У свою чергу професія продавця продовольчих товарів поділяється на кілька спеціальностей: продавця кулінарних виробів, продавця бакалійно-кондитерських виробів, продавця овочів та фруктів, продавця м'ясних і рибних товарів тощо.
Продавець повинен мати професійну чесність, високу свідомість і самодисципліну. Крім того, бути товариським, стриманим, тактовним, терплячим, завжди задовольняти потреби покупців.
Перед новорічними святами в продавця завжди багато роботи, доводиться продавати багато новорічних подарунків. Вони відпускають подарунки в красивих обгортках, пакунках або спеціальних кошиках. Сьогодні ми виготовимо кошик для подарунків. (Демонстрація технологічної карти і зразка виробу.)
4.2. Демонстрація зразків виробів.
- Прошу уважно подивитися на зразок виробу який будемо виготовляти.
- Що зображено?
- З якого матеріалу виготовлено виріб?
- Що ви можете сказати про кольори?
- Кольори можете підбирати за бажанням.
4.3. Технологія виготовлення.
Технологія виготовлення кошика для подарунків
№ з\п | Зміст роботи | Операції | Примітка |
1. | Розмічаємо і вирізаємо трикутник з паперу розміром 10х 15 х15см | ![]() | Розмітку виконуємо на зворотній стороні паперу. |
2. | Обведіть шаблон на картоні або цупкому папері чотири рази, як показано на малюнку | ![]() | Розмітку виконуємо на зворотній стороні паперу. |
3. | Розділіть другий та четвертий трикутники навпіл, проведіть лінії згину | ![]() | |
4. | Домалюйте клапан для склеювання кошика | ![]() | Розмітку виконуємо на зворотній стороні паперу |
5. | Виріжте заготовку, продавіть лінії згину, складіть заготовку, увігнувши складки всередину . | ![]() | |
6. | Склейте кошик, прикрасьте аплікацією, приклейте ручку. | ![]() | Зайвий клей приберіть хустинкою. |
V. ПРАКТИЧНА РОБОТА
Діти під наглядом керівника виготовляють виріб. Надаю необхідну допомогу окремим гуртіквціям. Проводжу інструктаж з метою виправлення помилок та закріплення правильних прийомів роботи. Слідкую за технікою безпеки на занятті.
Фізхвилинка
Раз, два, три, чотири.
Три, чотири, раз, два.
Розболілась голова.
Треба трішки відпочити,
Щоб нового ще навчитись.
Підтягнулися,
Присіли,
Пострибали,
Знову сіли.
Вийшла пауза мала –
До роботи нам пора.
Діти продовжують виготовлення виробів.
- АНАЛІЗ РОБІТ. ПІДСУМКОВА БЕСІДА.
6.1. Аналізую дитячі роботи. У тих випадках, коли робота не закінчена, даю загальну характеристику роботи гуртківця.
6.2. Бесіда.
- Про які професії ви сьогодні дізналися?
- Чиї батьки працюють за цими професіями?
- Якими якостями повинен володіти продавець?
- Назвіть знаряддя праці продавця.
- Поясніть технологію виготовлення кошика для подарунків.
6.3. На наступне заняття вам необхідно мати з собою: кольоровий папір та картон, ножиці, клей, кольорові олівці та фломастери, лінійка, простий олівець, гумка.
- ПРИБИРАННЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ
ЗАНЯТТЯ №3. СВІТ ПРОФЕСІЙ «ЛЮДИНА - ЗНАКОВА СИСТЕМА»
Тема. Світ професій "людина — знакова система". Виготовлення моделі комп'ютера.
Мета: розширити уявлення гуртківців про світ професій групи «людина— знакові системи»; ознайомити з професіями оператора, касира, інспектора ДАІ, метою та умовами їх праці; удосконалити вміння обробляти папір та картон і виготовляти вироби з них;
розвивати конструктивні та технологічні здібності;
виховувати повагу до людей різних професій, акуратність, працелюбність, культуру праці.
Обладнання:

Тип заняття: комбінований.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ ГУРТКІВЦІВ ДО РОБОТИ.
Перевіряю готовність дітей до заняття, забезпечую їх необхідними приладами, інструментами та матеріалами. Гуртківці організовують свої робочі місця.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
- Давайте пригадаємо які є лінії, їхня назва та призначення?
Графічне зображення | Назва | Призначення |
———————— | Суцільна основна | Лінії видимого контуру. Лінії відрізування, прорізування, надрізування |
———————— | Суцільна тонка | Лінії розмірні та виносні |
– – – – – – – – – – | Штрихова | Лінії невидимого контуру |
– · – · – · – · – · – · – | Штрихпунктирна | Лінії осьові і центрові |
| Штрихпунктирна з двома точками | Лінії перегину |
1, 2, 3,... а, б, в,... | Цифрові і буквені позначення | Порядок або черговість виконання операцій |
→ ← ( ) | Стрілки | Напрям згинання та складання паперу і картону |
![]() А ![]() | Штриховка | Місця нанесення клею на деталь при склеюванні: А – лицьовий бік; Б – зворотний бік |
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ ЗАНЯТТЯ.
Сьогодні на занятті ознайомимося з новими професіями людей. На попередніх заняттях ви знайомилися з професіями людей, що працюють у природі (садівника, овочівника, птахівника, лісника) та з людьми (учителя, лікаря, перукаря, продавця). А зараз ознайомимося з професіями людей, що працюють з різними знаковими системами, а також виготовимо модель комп'ютера.
III. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Із якими професіями ви ознайомитесь, дізнаєтесь, розв'язавши ребуси.
Ребуси
У ребусах зашифровані назви професій оператора, касира, поштаря. (Демонстрація ілюстрацій.)

— Хто зображений на ілюстраціях? (Поштар, який розносить людям листи й газети; касир, що працює в магазині; оператор теплоелектростанцій і котелень; оператор комп'ютерного набору, оператор мебльового виробництва.)
Одним із перших видів зв'язку став поштовий зв'язок. Його завдання — швидко приймати, передавати і вручати адресатам повідомлення у вигляді листів, бандеролей, газет, журналів, посилок, грошових переказів тощо. Усю роботу виконують поштарі.
Касири мають справу з грошима. Вони працюють на різних підприємствах і організаціях — видають заробітну плату працівникам; у магазинах — приймають плату за придбані речі та дають здачу покупцеві. А тому касир повинен бути досить уважним, акуратним, чесним, уміти рахувати гроші, знати математику. Основним знаряддям праці касира, як правило, є калькулятор, а останнім часом і комп'ютер. Увесь робочий день касир повинен знаходитися невідступно від каси, а тому ця робота вимагає і певних фізичних зусиль.
У наш час однією з розповсюджених професій є професія оператора. З'явилася ця професія порівняно недавно, коли на допомогу людям прийшли машини — автомати, роботи, комп'ютери та інша складна техніка.
Усі ви бачили сучасні меблі. У кожній сім'ї є необхідні для створення певних умов проживання кухонні меблі, меблі для спальних кімнат тощо. Усі меблі відзначаються красивим опорядженням під дорогі породи деревини. А все це зроблено з деревоволокнистих плит. Технологія виготовлення таких плит досить складна, з використанням обладнання великих розмірів. Керує обладнанням оператор. Він повинен добре знати все виробництво, конструкції і принцип роботи обладнання, причини виникнення браку та способи його усунення тощо. Оператор стежить за знаками-показниками лічильників, вимірювальних приладів. Робочий день оператора проходить у приміщенні підприємства, переважно в оточенні комп'ютерів та інших приладів, а не людей. Така робота потребує великого фізичного навантаження, уваги, витримки.
Є ще й оператори комп'ютерного набору, які виконують роботи, пов'язані, наприклад, з набором тексту певної книги, версткою сторінок тощо.
Сьогодні ми виготовимо модель комп’ютера, яка складається з таких основних частин, як монітор, системний блок, клавіатура, мишка (демонстрація технологічної картки.)
Я сучасний ваш комп'ютер,
Я комп'ютер-чарівник,
Можу вам я грою бути,
Можете мене всі чути,
Бачить кожен мене звик.
ІV. ПРАКТИЧНА РОБОТА
4.1. Інструктаж з техніки безпеки.
Сьогодні ми під час роботи будемо користуватися ножицями. Отже, пропоную пригадати правила користування ножицями.
Правила користування ножицями
1. Користуйся ножицями лише із заокругленими кінцями.
- Клади ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого стола.
- Не працюй тупими ножицями, а також ножицями зі слабким кріпленням.
- У процесі різання уважно слідкуй за розміткою.
- У процесі роботи з ножицями тримай матеріал лівою рукою, щоб пальці були осторонь від леза.
- Не розмахуй ножицями, не підходь до товариша під час різання.
- Не залишай ножиці після роботи в розкритому вигляді.
Діти під наглядом керівника виготовляють виріб. Надаю необхідну допомогу окремим гуртківцям. Проводжу інструктаж з метою виправлення помилок та закріплення правильних прийомів роботи. Слідкую за технікою безпеки на занятті.
Технологічна картка «Моделюємо комп’ютер»

Послідовність виготовлення моделі комп'ютера.
- На аркуші картону розмітьте за кресленнями моделі монітора, системного блока, клавіатури.
- Усі лінії згину продавіть тупим кінцем ножиць або гладилкою.
- На передню панель монітора наклейте «екран» і необхідні
кнопки із кольорового паперу.
- Зігніть і склейте частини комп'ютера.
- Із пластиліну виліпіть мишку.
- Відріжте три товсті нитки або тонкі шнури й приклейте до
частин комп'ютера, з'єднуючи їх.
Фізхвилинка
Раз, два, три, чотири.
Три, чотири, раз, два.
Розболілась голова.
Треба трішки відпочити,
Щоб нового ще навчитись.
Підтягнулися,
Присіли,
Пострибали,
Знову сіли.
Вийшла пауза мала –
До роботи нам пора.
Діти продовжують виготовлення виробів.
- АНАЛІЗ РОБІТ. ПІДСУМКОВА БЕСІДА.
5.1. Аналізую дитячі роботи. У тих випадках, коли робота не закінчена, даю загальну характеристику роботи гуртківця.
5.2. Бесіда.
- Про які професії людей ви дізналися на занятті?
- У чому полягає робота оператора?
- Із яких основних частин складається комп'ютер?
- Яке призначення клавіатури комп'ютера?
- Хто з ваших рідних або знайомих працює на комп'ютері?
5.3. На наступне заняття вам необхідно мати з собою: кольоровий папір та картон, ножиці, клей, кольорові олівці та фломастери, лінійка, простий олівець, гумка.
VІ. ПРИБИРАННЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ
ЗАНЯТТЯ №4. СВІТ ПРОФЕСІЙ «ЛЮДИНА - ТЕХНІКА»