Методика проектного навчання на уроках технічної праці в 5 класі

Вид материалаУрок

Содержание


Урок 10. Ознайомлення з механізмами у шкільній майстерні (1 год.)
Об’єкти навчальної діяльності
Тип уроку
V. Вивчення нового матеріалу за планом.
6.1Вступний інструктаж
Об’єкт навчальної праці
V. Вивчення нового матеріалу.
6.1 Вступний інструктаж.
6.2. Поточний інструктаж
6.3. Заключний інструктаж
Об’єкт навчальної праці
Орієнтований план проведення уроку
V. Вивчення нового матеріалу за планом.
6.1 Вступний інструктаж.
6.2 Поточний інструктаж.
6.3 Заключний інструктаж.
Об’єкт навчальної праці
Орієнтовний план проведення уроку
V. Практична робота.
6.2 Поточний інструктаж
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9

Урок 10. Ознайомлення з механізмами у шкільній майстерні (1 год.)



Мета. Засвоєння знань про графічне зображення механізмів (кінематичні схеми). Формування вмінь виконувати графічне зображення деталей і механізмів. Розвивати просторову уяву. Виховувати інтерес до техніки.

Об’єкти навчальної діяльності: креслення механізму

Обладнання: макети і моделі рейкового механізму, зубчастих передач, плакати «Деталі машин», «З’єднання деталей».

Тип уроку: комбінований.


Орієнтовний план проведення уроку

І. Організаційна частина (2 хв)

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (7 хв)

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності (4 хв)

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (2 хв)

V. Вивчення нового матеріалу (14 хв)

VІ. Практична робота (20 хв)

VІІ. Підсумок уроку (5 хв)


Хід уроку

І. Організаційна частина
  • Перевірка присутніх
  • Призначення чергових

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

1.Що таке деталь?

2.Як і чим можна з’єднувати деталі між собою?

3.Які ви знаєте види з’єднання?

4.Що таке рухомі й нерухомі з’єднання?

5.Які є рознімні і не рознімні з’єднання?

4.Що таке креслення? Яке його призначення?

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності.

Серед найбільш престижних професій – робота конструктора. Адже конструювати і будувати машини завжди цікаво. Для того, щоб працювати конструктором, інженером або технологом необхідно добре знати не лише призначення і будову різних механізмів, але й вміти їх зображувати у вигляді схем (читати такі схеми). Зрозуміло, що для цього необхідна спеціальна вища освіта. Але зараз у нас є нагода ознайомитись з найбільш простими механізмами та з’єднаннями і навчитись роботи їх схематичне зображення.

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Учитель записує на дошці тему уроку та повідомляє очікуванні результати :
  • давати визначення кінематичної схеми;
  • виконувати графічні зображення частин найпростіших механізмів: ходового гвинта, зубчастих колес тощо;
  • характеризувати загальну будову ручного дриля.

V. Вивчення нового матеріалу за планом.

а) Кінематична схема.

б) Загальна будова і призначення ручного дриля.

а) Малюнок, на якому за допомогою умовних зображень і позначень показано складові частини виробу і зв’язок між цими частинами, називають схемою.

На кінематичних схемах показують тільки ті частини механізму, які беруть участь у передаванні руху, - зубчасті колеса, зірочки, вали, шківи, ходові гвинти та ін.

б) Ручний дриль складається з корпуса 1 , до якого прикріплений стержень 2 з упором 3 . В корпусі розміщений механізм зубчатих передач. В нижній частині корпуса розміщений шпиндель 5 , до якого прикріплений патрон 6 . В корпусі є отвір з різьбою , в яке вкручують упорну рукоятку 7 .Рукояткою привода 4 механізм дриля приводиться в рух.

В момент свердління обертають рукоятку 4 , закріплену на ведучому валу І , заодно обертається й ведуче зубчасте колесо Z1 . Колесо Z1 обертає зачеплене з ним колесо Z2, з’єднане з валом ІІ . На валу закріплено зубчасте конічне колесо Z3, яке обертає зчеплене з ним зубчасте колесо Z4, закріплене на валу ІІІ. Вал ІІІ являється шпинделем , на якому кріпиться патрон зі свердлом.


VІ. Практична робота

6.1Вступний інструктаж

Завдання 2. Виконати схематичне зображення столярних та слюсарних лещат




VІІ. Підсумок уроку.

7.1 Рефлексія.

Учитель просить кожного учня відповісти на такі запитання:

  1. Що ми робили?
  2. Навіщо ми це робили?
  3. Чи досягли ми поставленої мети?
  4. Що сподобалось чи не сподобалось під час уроку?


Урок 11. Виробничий процес. Етапи виготовлення виробу. Прийоми вимірювання лінійкою і кутником (1 год.)


Мета уроку. Засвоєння знань про виробничий процес, етапи виготовлення виробу, вимірювання і розмічання; формування вмінь вимірювати і розмічати заготовки. Розвивати точність. Виховувати акуратність, дисциплінованість тощо.

Об’єкт навчальної праці: контурна іграшка (кухонна дошка).

Обладнання: лінійка, олівець, циркуль, заготовка.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.


Орієнтований план проведення уроку

І. Організаційна частина (2 хв)

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу (3 хв)

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності ( 2 хв)

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (1 хв)

V. Вивчення нового матеріалу (10 хв)

VI. Практична робота ( 23 хв)

VІІ. Підсумок уроку ( 4 хв)


Хід уроку

І. Організаційна частина:
  • Перевірка присутніх
  • Призначення чергових

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу (методом бесіди з’ясовують питання):

1.Для чого потрібні столярні затискачі?

2.Що таке коловорот і ручний дриль? Для чого вони призначені?

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності.

Для того, щоб виготовити запланований виріб (кухонна поличка, дошка, ракетка для тенісу тощо) необхідно вміти спланувати свою роботу та розмітити заготовку відповідно до складеного ескізу. Отже сьогодні ми з’ясуємо, яким інструментом це можна зробити, та як виконують розмічання заготовок.

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Учитель записує на дошці тему уроку та повідомляє (записує) завдання:
  • засвоєння знань про виробничий процес;
  • називати етапи виготовлення виробу;
  • вміти вимірювати лінійкою і кутником заготовки заданих розмірів;
  • провести розмітку спроектованого виробу (кухонної дошки).

V. Вивчення нового матеріалу.

а) Правила безпечної праці в столярній майстерні.

б) Виробничий процес.

в) Етапи виготовлення виробу.

г) Вимірювання й розмічання.

а) До початку роботи:

1.Правильно надіти спецодяг, заправити кінці спецодягу, волосся сховати під берет або косинку.

2.Перевірити наявність і справність інструментів та обладнання.

3.Розкласти інструменти на верстаку в певному порядку.

Під час роботи:

1.Надійно закріплювати матеріал, який обробляють.

2.Користуватись інструментом тільки за призначенням, справним, добре налагодженим і загостреним. Не класти інструмент лезом на верстак.

3.Виконувати технологічні операції на верстаку в установлених місцях, використовуючи пристрої, упори і підкладні дошки.

4.Під час пиляння користуватись напрямлячами.

5.Не допускати захаращення верстака відходами, стружками та іншими предметами.

6.В разі поломки або псування інструменту негайно замінити його.

Забороняється

1.Спрямовувати пальцями пилку під час пиляння.

2.Тримати руку перед лезом різального інструменту.

3.Перевіряти якість обробленої поверхні пальцями.

4.Здмухувати стружки і змітати їх рукою.

5.Доторкатись пальцями до ріжучих кромок інструмента.

6.Обробляти матеріал у висячому положенні або на колінах.

Після закінчення роботи:

1.Перевірити стан інструменту й укласти в установленому порядку.

2.Прибрати робоче місце, користуючись щіткою.

3.Привести себе в порядок (зняти спецодяг, мити руки тощо).

4.Виходити з майстерні тільки з дозволу учителя.

б)Виробничим процесом називають сукупність усіх процесів (технологічних), спрямованих на створення сировини та матеріалів в готову продукцію. У виробничий процес входять підготовка виробництва, заготовка матеріалів, виготовлення, випробування, пакування і транспортування виробів.

в) Для виготовлення спроектованого виробу необхідно скласти план роботи.

Наприклад, перед вами поставлено проблему: спроектувати і виготовити плакати або таблиці. Для того, щоб реалізувати спроектований плакат або таблицю вам необхідно визначити кількість деталей. Після того як ви з’ясували, що необхідно виготовити (наприклад це рейки), необхідно скласти план, за яким ви будете їх виготовляти. Щоб скласти такий план необхідно діяти за таким алгоритмом:

  1. який матеріал узяти для роботи;
  2. скільки рейок виготовити;
  3. які будуть потрібні інструменти;
  4. який порядок (послідовність) роботи: з чого починати роботу, чим закінчити, в якій послідовності виконувати.

Після цього треба визначити розмір рейки за ескізним кресленням. Після розмічання рейки її випилюють ножівкою зачищають наждачним папером і покривають фарбою або лаком. Сам процес виготовлення столярних деталей в основному зводиться до таких операцій, як розмічання, пиляння, зачищання, шліфування, оздоблення.

г) При виготовленні будь-якого виробу за технічним рисунком треба вміти користуватися лінійкою або метром. Для цього треба знати такі правила.

1.Нульова поділка вимірювального інструмента повинна лежати над лінією, від якої робиться вимірювання.

2.Під час вимірювання не можна допускати перекосу лінійки щодо лінії, від якої вимірюють.

3.Дивитись на лінійку треба під прямим кутом (з верху ).

Розмічаючи деталі з деревини на заготовці, слід пам’ятати таке:

1.Спочатку вибирають або готують рівну сторону заготовки, від неї відкладають усі розміри й розмічають лінії. Цю сторону називають базовою.

2.Щоб даремно не витрачати деревину, треба точно розрахувати, скільки деталей можна зробити з виділеної для роботи заготовки, беручи до уваги припуски на обробку. Припуск – це шар деревини, який знімається різальним інструментом під час обробки заготовки. Для розпилювання дають припуск до 10 мм, а для стругання – 5 мм.

Так, наприклад, при виготовленні кухонної полички розмічати деталі економніше так, як показано на малюнку. У цьому разі менше деревини піде у відходи, ніж при розмічанні, зображеному нижче.

Для нанесення лінії на деревині спочатку відміряють лінійкою або метром відстань від базової сторони й роблять 2-3 риски. Потім до цих рисок прикладають лінійку і, притискуючи її лівою рукою, проводять олівцем контурну лінію. Наносячи лінію за допомогою кутника, треба лівою рукою притиснути основу кутника до базової кромки заготовки. Правою рукою за допомогою олівця проводять лінію, нахиливши її трохи вправо від лінійки кутника.

Щоб розмічати велику кількість однакових деталей, користуються пристроями, які називають шаблонами. Для розмічання шаблон накладають на підготовлену поверхню дошки або фанери, а потім олівцем обводять контури притискаючи шаблон лівою рукою до заготовки.

VІ. Практична робота.

6.1 Вступний інструктаж.

Вправи:

  1. Виміряти довжину, ширину, і товщину бруска, рейки, дошки та інших деталей з прямолінійними брусками.
  2. На дошці з проструганими боками за допомогою столярного кутника, проведіть п’ять правильних ліній через 20 мм. кожна.
  3. Виберіть базову сторону на заготовці і розмітьте за допомогою лінійки та кутника, брусок завдовжки 120мм, завширшки 150 мм, завтовшки 20 мм.

Завдання. Розмітити за технічними малюнком, деталь для виготовлення кухонної дошки.

6.2. Поточний інструктаж

- звернути увагу учнів на правильне положення олівця під час розмічання;

- акцентувати увагу учнів на точне положення нульової поділки від кромки вимірюваної сторони деталі, не допускати перекосу лінійки під час вимірювання або проведення лінії;

6.3. Заключний інструктаж

- Перевірка правильності виконання зроблених завдань

- Підведення підсумків практичної роботи

VІІ. Підсумок уроку.

Рефлексія (методом бесіди):
  • Яких умінь ви набули на сьогоднішньому уроці?
  • Які вправи ви виконували з найбільшим задоволенням?

Домашнє завдання:
  • скласти приблизний план (послідовність роботи) з виготовлення виробу.


Урок 12. Прийоми пиляння фанери ножівкою (1 год.)

Мета уроку. Засвоєння знань про способи пиляння деревини. Засвоєння вмінь виконувати пиляння фанери ножівкою. Розвивати окомір. Виховувати акуратність, дисциплінованість.

Об’єкт навчальної праці: кухонна дошка

Обладнання: фанера (5 мм), лінійка, олівець, ножівка, заготовка, лещата, лобзик.

Тип уроку: формування практичних вмінь і навичок.


Орієнтований план проведення уроку

І. Організаційна частина (1 хв)

ІІ. Актуалізація опорних знань (4 хв)

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності (2 хв)

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку ( 1 хв)

V. Вивчення нового матеріалу ( 8 хв)

VI. Практична робота (24 хв)

VІІ. Підсумок уроку (5 хв)


Хід уроку

І. Організаційна частина.

- перевірка присутніх;

- призначення чергових.

ІІ. Актуалізація опорних знань (методом «мікрофон» з’ясовують питання):

1.Перерахуйте операції (у відповідній послідовності), які необхідно виконати під час виготовлення вашого проекту.

2. Що спільного, на вашу думку, в різальній ачстині столярних інструментів?

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності

Уміння, які ви отримаєте на цьому уроці можуть стати вам у нагоді не лише для реалізації вашого проекту, але й для виконання тих робіт, які завжди є необхідною умовою успішного ведення домашнього господарства.

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

- характеризувати процес різання матеріалів (деревини), знаряддя праці для ручної обробки матеріалів різанням;

- вміти виконувати етапи і правила різання (пиляння) столярною ножівкою та лобзиком;

V. Вивчення нового матеріалу за планом.

а) Поняття про інструменти для різання деревини.

б) Пиляння фанери і ДВП ножівкою.

а) Найпоширеніший спосіб обпилювання деревини – різання. Всі без виключення різальні інструменти мають робочу частину у формі клина. Діючи на деревину клин відокремлює від заготовки частинки у вигляді тирси. Найпоширеніші види різання деревини є пиляння, стругання, довбання, свердління, точіння.

Для різання деревини застосовують багато різноманітних ручних різальних інструментів: пилки (лучкові), ножівки звичайні та викружні, рубанки, напівфуганки та фуганки, долото, стамески, ножі, свердла.

Пиляння прямолінійних контурів на заготовках з фанери й ДВП виконують столярними ножівками з дрібними зубами, а пиляння криволінійних контурів – викружними пилками (лобзиком, якщо товщина фанери не перевищує 5 мм).

б) У шкільній майстерні обробку деревини починають з пиляння її столярною ножівкою. Столярна ножівка складається з полотна 1. На одному з боків полотна насічено зуби 2 в формі клина. Ручка 3 кріпиться до полотна ножівки заклепками. Є спеціальні ножівки для

поперечного а, поздовжнього в і а)мішаного пиляння - б. Зуби ножівки для поздовжнього пиляння краще ріжуть б)деревину у здовж волокон. Зуби ножівки під час її руху по лінії пиляння знімають дрібну стружку, яку в)називають тирсою. В ході пиляння стружка виштовхується з пропилу. Щоб ножівка не застрявала в пропилі, треба розводити її зуби., і стежити, щоб вони були добре загострені. в) Правила безпечної праці, під час різання та обпилювання деревини:

1) Класти ножівку на верстак зубами під себе.

2) Не залишати пилку в пропилі, якщо тимчасово припиняється робота.

3) Під час запилювання користуватися бруском.

4) Не користуватися несправним інструментом.

VІ. Практична робота.

6.1 Вступний інструктаж.

Завдання.

1.Випиляти ножівкою заготовки для кухонних дощок.
  • акцентувати увагу учнів на те, що пиляння деревини починають з запилювання – перший рух необхідно робити від себе під кутом 20 градусів до заготовки;
  • пояснити, що для того аби не ушкодити руку, якою притримують заготовку під час запилювання, слід приставити до лінії розмітки дерев’яний брусок;
  • після запилювання рухи ножівки в пропилі роблять на всю її довжину;

6.2 Поточний інструктаж.

Під час роботи звертати увагу учнів на те, щоб:
  • заготовку слід тримати лівою рукою, не ближче ніж за 10 см від пропилу;
  • полотно ножівки під час роботи повинно рухатись точно перпендикулярно до заготовки;
  • при пилянні всю увагу необхідно зосередити на лінію розмітки.

6.3 Заключний інструктаж.
  • знову звернути увагу дітей на дотримання правил безпеки (повторюють учні);
  • перевірка виконаного завдання;
  • визначення найкращої роботи.

VІІ. Підсумок уроку.

7.1 Рефлексія (методом «мікрофон»)

1. Що нового ви дізналися на уроці?

2. Чи можна скористатись отриманими знаннями у повсякденному житті? Де, і за яких умов це може бути?

7.2 Заключна частина:
  • виставлення оцінок за роботу на уроці;

Домашнє завдання:
  • правила безпечної роботи під час пиляння, будова і види столярних ножівок.



Урок 13, 14. Прийоми пиляння фанери лобзиком (2 год.)

Мета уроку. Формування вмінь виконувати пиляння фанери лобзиком; закріплення знань про пиляння деревини. Розвивати точність, окомір. Виховувати акуратність, виконавчу дисципліну, творче ставлення до праці.

Об’єкт навчальної праці: кухонна дошка (контурна іграшка).

Обладнання: фанера (4-5 мм), лінійка, олівець, лобзик.

Тип уроку: формування практичних вмінь та навичок.


Орієнтовний план проведення уроку

І. Організаційна частина (2хв)

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (8хв)

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності (2хв)

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (2хв)

V. Практична робота (26 хв)

VI. Підсумок уроку (5хв)


Хід уроку

І. Організаційна частина.

- перевірка присутніх;

- призначення чергових.

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу (методом бесіди з’ясовують питання):

1.Поясніть будову і призначення столярної ножівки.

2.Наведіть приклади столярних інструментів?

3..Яку форму зуба мають всі різальні інструменти?

4.Чим різняться ножівки для поперечного і поздовжнього пиляння?

5.Перелічіть правила безпечної роботи під час пиляння.

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності.

На цьому уроці ми продовжимо з вами оволодівати уміннями працювати з ручним інструментом для обробки фанери – лобзиком. Завдяки цьому ви зможете виготовляти не лише кухонну дошку але й багато інших цікавих іграшок з фанери.

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку:

- вміти виконувати етапи і правила пиляння лобзиком;

- випиляти контурну іграшку (кухонну дошку).

V. Практична робота.

Завдання.

1.Випиляти лобзиком по контуру розмітки кухонну дошку (контурну іграшку).

6.1 Вступний інструктаж

До початку роботи методом розповіді або інтерактивною вправою «Броунівський рух» ознайомити учнів з наступним матеріалом:

столярні вироби, особливо з фанери, що мають криволінійні обриси, неможливо випиляти столярною ножівкою, як це є у нашому випадку з кухонною дошкою. У таких випадках користуються лобзиком. Він складається з металевої рамки 3 і станка з ручкою. На станку є два затискачі – верхній 2 і нижній 4, в яких зубчиками до низу кріпиться пилочка 1.

У ході демонстрації звернути увагу учнів на такі моменти:
  • лобзик беруть за ручку правою рукою;
  • пересувати лобзик потрібно повільно;
  • заготовку, яку пиляють, міцно притискують лівою рукою до підставки;
  • на згинах контуру фанеру повільно повертають, не припиняючи руху в пропилі;
  • коли пилочка займе потрібний напрям, можна пиляти далі по лінії.

6.2 Поточний інструктаж

Під час роботи звертати увагу учнів на те, щоб:
  • лобзик тримати перпендикулярно до заготовки;
  • під час роботи сидіти прямо;
  • станок лобзика повинен рухатись на рівні плеча працюючого;
  • пиляти рівномірно, не натискаючи сильно на пилочку, щоб вона не зламалась;
  • тиск на пилочку може бути таким, як на олівець під час малювання;
  • через кожні 3-5 хв робити перерву для того, щоб пилочка охолола.

6.3 Заключний інструктаж:
  • знову звернути увагу дітей на дотримання правил безпеки (повторюють учні методом «незакінчене речення» - кожен по черзі завершує речення: «Під час роботи необхідно…»);
  • перевірка виконаного завдання;
  • визначення найкращого виробу.

VІІ. Підсумок уроку.

7.1 Рефлексія

1. Що робили на уроці? Що вдалося найкраще?

2. Над якими уміннями ще необхідно працювати?

7.2 Заключна частина:
  • виставлення оцінок за роботу на уроці;

Домашнє завдання:
  • повторити конспект: кінематичну схему ручного дриля.