Авторські уроки з курсу

Вид материалаУрок

Содержание


Матеріал до уроку
Робота з підручником.
Запитання до дітей
Гра "Якою я хочу бачити мою рідну землю".
Запитання до дітей
Гра з м’ячем.
1. Організація учнів до уроку.
2. Оголошення теми уроку.
Петрусь і подарунки
3. Робота в зошиті.
Хід уроку
III. Оголошення теми і завдань уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Колективне читання тексту за підручником.
2. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
VІ. Підсумок уроку. Запитання-відповіді
Урок 21. Добрі та погані звички
I. Актуалізація опорних знань.
II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
Робота з підручником.
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21

Мета уроку: створити у дітей образ рідної землі – на основі прагнення дитячої душі до добра; підвести до розуміння важливості слідуванню благословенню та визначити разом з дітьми, що нам потрібно зробити для Батьківщини.

Обладнання: карта України, глобус, картки з зображенням сонечка для гри, розмальовки для кожного учня, м’яч.

Матеріал до уроку: вірш А. Камінчука, "Притча про квітникаря", розповідь про апостола Андрія, вірш Олени Пчілки "Маленька українка", музичний супровід: "Боже Великий Єдиний", слова О. Кониського, музика М.Лисенка, "Молитва за Україну".


Хід уроку


1. Організація учнів до уроку.

2. Активізація опорних знань.

3. Розповідь учителя.

Наша Батьківщина – Україна, благословенна земля. Благословенна – це значить наділена Божою любов’ю і допомогою завдяки молитвам віруючих людей. З давніх часів наші пращури жили над Дніпром, орали землю, вирощували хліб, виготовляли гарний глиняний посуд, красиві речі з глини, дерева, металу. Але не знали істинного Бога. Та одного разу здалеку прийшов незвичайний чоловік. Очі його сяяли любов’ю і радістю.

Він ніс благу вість – що в світ прийшов Христос, Божий Син, який приніс спасіння всім людям. Цей чоловік був Святий Андрій. Апостол, піднявся зі своїми учнями на пагорб над Дніпром і поставив хрест. І, помолившись, промовив пророчі слова: "Благодать велика засяє на горах цих. Тут буде град великий і багато церков воздвигне Бог".

Пройшли роки, пройшли віки і тисячоліття. Здійснилося Боже благословення за молитвою апостола. Вийшли з нашого народу монахи, які молитвою перетворювали світ, і мужні воїни, які захищали землю та люд від ворога, і видатні зодчі, які зводили такі красиві храми, що здавалося, каміння співає, і лірники, кобзарі та співаки, які своїми думами й піснями втішали й лікували людські серця.

Та багато було стогону й сліз, воєн і руйнувань на нашій землі. І зараз Батьківщина наша хвора і поранена. Чекає Україна добрих, терплячих і роботящих рук, чулих сердець, світлих голів, які допомогли би їй видужати, стати щедрою і прекрасною.

Робота з підручником.

Завдання:

1. Розгляньте, будь-ласка, малюнок (ст. 52, 53), зверніть увагу на гурт людей, які стоять на пагорбі Дніпра. Чи можете ви сказати, хто з них апостол Андрій? Куди спрямований погляд людей, і хто ці люди?

Запитання до дітей:

– Чому у апостола Андрія очі світилися любов’ю і радістю?

– Що міг він побачити з дніпрових круч?

– Про що він молив Бога?

Гра "Якою я хочу бачити мою рідну землю".

Діти повинні відповісти на запитання, піднімаючи сонечко, якщо вони згодні з твердженням.

Хід гри:

Учитель говорить: "Я хочу бачити землю":

– багатою;

– квітучою;

– вкритою горем і сльозами;

– щедрою;

– хворою і зраненою;

– благословенною.

А зараз давайте закриємо очі і попросимо нашого Небесного Отця, щоб і надалі Він покривав нашу землю Своєю любов’ю, щоб на нашій землі завжди був мир і спокій. Ми покриємо сонечками карту України, символізуючи Божу любов і благословення.

(Діти прикріплюють сонечка до карти України, звучить музика "Боже Великий Єдиний").

Що ж ми маємо робити, щоб наша країна була багатою і красивою? Щоб відповісти на це запитання, я пропоную вам послухати притчу про квітникаря.

У одного чоловіка був великий квітник. Кожного ранку квітникар з любов’ю оглядав свої рослини, вітався з ними, поливав, виполював бур’яни, а ввечері дякував Богу за лагідне і тепле сонце, що давало світло і тепло, за рясний дощик, що втамовував рослинам спрагу.

У квітникаря був сусід – заздрісний, лінивий і байдужий. На своїй ділянці він висівав і висаджував різні рослини, але росли вони погано, були слабенькі, тьмяні. Це в мене земля погана, – думав він, і заздрісно поглядав на квітник квітникаря. Одного разу він сказав квітникарю: "Дай мені ділянку своєї землі, я теж посію на ній квіти". Квітникар був людиною доброю, щедрою. Він виділив ділянку землі сусіду, дав насіння квітів.

Прийшла весна. Обидва засіяли свої ділянки квітами. Квітникар, як завжди, доглядав свої рослини, а сусід мало заглядав у квітник. Невчасно виполював бур’яни, забував поливати. "На хорошій землі все буде родити", – думав він. Ось пройшов час. У квітникаря зацвіли квіти, заповнюючи пахощами околиці. А у сусіда серце знову наповнилось заздрістю і злістю.

Запитання до дітей:

– Чому серце сусіда наповнилось заздрістю?

– Що потрібно робити, щоб були хороші результати твоєї праці?

– Як потрібно ставитись до того, що вже дано тобі Богом?

– Чи потрібно любити те, що ти робиш?

Отже, щоб наша країна була багатою і квітучою, потрібно добре працювати, берегти те, що дано Богом і створене людьми, любити результати своєї праці, молитися, просити у Бога благословення для нашої країни.

Завдання:

– Виберіть, яка з цих двох квіток із грядки квітникаря. Розфарбуйте її.

– Підніміться на свої ніжки, піднявши розфарбовану квітку вгору, і проголосимо побажання для нашої неньки України: "Квітуй, благословенна, Україно моя, на ніжній тендітній планеті Земля!"

Діти, подивіться, будь-ласка, на глобус – це модель Землі. Наша Земля така ніжна і тендітна, але Бог тримає її в Своїх руках. На нашій планеті є гори й моря, ріки й озера, рівнини. Давайте знайдемо нашу Україну. Бог мудро розподілив все на планеті. Україні дістався невеликий клаптик землі, але тут найродючіші грунти, ця земля породила геніїв, людей, які вірять в Бога, які славляться своєю працелюбністю, щедрістю. Це князь Володимир, який запровадив християнство на нашій землі, князь Ярослав Мудрий, філософ Григорій Сковорода, письменник Тарас Шевченко, композитор Микола Лисенко і т.д.

Гра з м’ячем.

Давайте будемо передавати м’яч (а він схожий на Землю), при цьому висловлюючи свою любов. Приклад: Я передаю м’яч Ігорю, при цьому називаю його ніжним словом – Ігорьочок, зайчик і т. д., але щоб слова більше не повторювались.

Робота в зошиті (завдання 19 – діти розфарбовують малюнок).

Підсумок уроку.

Запитання:

1. Що таке благословення?

2. Як ви поясните вислів "Україна благословенна"?

3. Що потрібно робити, щоб Україна була квітучою, багатою, благословенною?

Читання вірша Олени Пчілки "Маленька українка".


Урок 20. Свято Стрітення


Варіант уроку


Дибля Валентина Вікторівна, вчитель-методист НВК "Сонечко" м. Києва


Мета уроку: розповісти дітям про подію Стрітення та її значення як довгожданої зустрічі старця Симеона з Богом, важливість такої зустрічі для нашої душі.

Обладнання: робочий зошит, аркуш білого паперу.

1. Організація учнів до уроку.

Запитання до дітей:

1. Чий день народження святкує весь світ? Про народження цього хлопчика сповіщали пророки.

2. Де народився Ісус Христос?

3. Хто Його батьки?

2. Оголошення теми уроку.

Розповідь учителя.

У ті часи, за звичаєм, після народження дитини батьки немовляти приходили до храму, щоб подякувати Богові за народження дитини. Марія з Йосипом і маленьким немовлям (а це був Ісус) прийшли до храму і принесли в дарунок пару голубів.

У цей час у храмі був чоловік. Це був не просто старий чоловік. Це був чоловік, найстаріший за всіх, бо всі, хто його оточували були набагато молодші за нього. Звали його – Симеон. Чому ж цей чоловік дожив до такого віку? Чому ж Бог не кликав його до Себе?

Симеон був праведним і побожним. Він дуже любив Бога, і Той пообіцяв йому, що він не помре, доки не побачить Спасителя. Симеон багато-багато років чекав на зустріч зі Спасителем.

І от у час, коли Марія з Йосипом і немовлям були у храмі, Бог підказав Симеонові, що це Дитя і є Спаситель, Син Божий. Симеон взяв маленького Ісуса на руки і звернувся до Бога: Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за Словом Твоїм з миром, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем всіх народів.

Отже, в житті Симеона відбулася найголовніша зустріч зі Спасителем, Ісусом Христом. Цю зустріч називають стрітенням. Чи можемо ми зустрітися зі Спасителем?

Так, можемо, якщо будемо жити праведно і побожно, як Симеон, якщо впустимо Христа в своє серце.

У житті немає випадкових зустрічей. Бог дивно створив світ. Він розділив світло і темряву. А коли вони зустрічаються, то настає або день, або ніч.

Що настає, коли при зустрічі світла і темряви перемагає темрява? (вечір, ніч)

Що настає, коли при зустрічі світла і темряви перемагає світло? (ранок, день)

У природі іде постійна боротьба між холодом і теплом, і якщо перемагає тепло, то настає… Що? (весна, літо)

А коли перемагає холод, то настає… Що? (осінь, зима)

У світі іде боротьба між добром і злом, але завжди перемагає…Що? (добро)

Так, наш Спаситель переміг зло Своєю смертю, своєю кров’ю на хресті і Своїм Воскресінням, щоб ми могли, увірувавши в Нього, жити щасливо.

Що ж заважає нам жити добре, що ж заважає зустрітися зі Спасителем? (міркування дітей)

Чи може зустрітися з Ісусом людина, яка:

а) обманює;

б) краде;

в) ображає інших;

г) не шанує своїх батьків;

д) заздрить.

Будь-який гріх віддаляє нас від Бога. Але, якщо людина визнає свої погані вчинки, щиро розкається в них і буде жити праведним життям, вона може зустрітися зі Спасителем.

Уявіть собі зустріч з Ісусом. Що б ви йому сказали, про що попрохали, чи подякували б. (Відповіді дітей).

А тепер давайте станемо на ніжки і скажемо:

Боже наш, Небесний Отче,

Дякуєм Тобі за сонце

І за весь Твій любий світ:

За повітря, воду, хліб,

За одежу й теплу хату

Дякуєм Тобі, наш Тату.

А чи були у вашому житті важливі пам’ятні зустрічі? Як ви зустрічаєте своїх рідних: маму, бабусю, дідуся, тата, інших родичів? (відповіді дітей)

Послухайте, як хлопчик зустрічав свою бабусю (читає оповідання "Петрусь і подарунки" Є. Башенко).


Петрусь і подарунки

Бабуся приїздила до Петруся часто. І завжди привозила іграшки, цукерки, черешні або великі апельсини. Тільки-но бабуся ступила на поріг, як Петрусь біг до неї і запитував:

– Що ти мені привезла?

Бабуся виймала подарунки, і Петрусь цілував її.

Одного разу хлопчик, як завжди, побіг назустріч бабусі, але подарунків у неї не було… Бабуся дуже поспішала до свого онука і нічого не встигла купити. А Петрусь набурмосився і не став цілувати бабусю.

Наступного разу бабуся привезла гостинець. Петрусь зрадів, кинувся її цілувати, та бабуся зупинила онука.

– Не треба, Петрусю, – сказала вона, – за подарунки кажуть спасибі, а кого люблять, того цілують і без подарунків.

І Петрусеві стало дуже соромно.

Запитання:

  1. Як Петрусь зустрічав свою бабусю? Якими словами?
  2. Що засмутило хлопчика, коли бабуся приїхала без подарунків?
  3. Як Петрусь відносився до своєї бабусі?
  4. Чи ви також любите своїх рідних за те, що вони вам щось дарують чи купляють? Подумайте, переосмисліть свої вчинки і, якщо і у вашому житті є користолюбство, покайтеся, виправте свою поведінку, цінуйте рідних не за їх подарунки, а за те, що вони піклуються про вас, люблять вас.

3. Робота в зошиті.

Діти розглядають і розфарбовують малюнки, вписують літери, читають слова, виготовляють голубів.

4. Підсумок уроку.


Варіант уроку


Манойленко Лариса Володимирівна, вчитель ЗНЗ № 20 м. Києва


Мета : розвивати увагу, вміння спостерігати за довкіллям ранньої весни, поглибити знання учнів про звичаї українського народу, ознайомити дітей з історією зустрічі старця Симеона з Христом-Немовлям; пізнати умови для нашої зустрічі з Богом.


Хід уроку


1 Організаційний момент.

Евристична бесіда.

• Дітки ! Яка зараз пора року ?(Зима).

• А що нам зима сипле з неба ? (Сніжок).

• Який улюблений колір зими? (Білий).

Давайте станемо на ніжки, складемо ручки, закриємо очі, щоб не відволікатись, і помолимось.

Дякуємо Тобі, Боже! За цей день, за чарівну зимоньку, за сніжок.

Дякуємо Тобі, Боже!

Дякуємо Тобі, Боже!

за те, що ти є Отцем нашим Небесним Дякуємо Отцю , Сину, і Святому Духу. Амінь

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Подивились один на одного, щоб налаштуватися на добрий настрій. Посміхніться один одному, покажіть, як ми вміємо любить. Які ми хороші. У кожного з вас найкращий сусід . Дайте сусіду свою руку і промовте :

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю,

Урок новий, цікавий

Я з радістю почну

III. Оголошення теми і завдань уроку.

Тема уроку – "Свято Стрітення" – історія зустрічі старця Симеона з Христом-Немовлям.

Завдання – поглибити знання про звичаї українського народу і дізнатися про зустріч людини з Богом, умови для нашої зустрічі з Богом.

IV. Вивчення нового матеріалу.

У народі свято Стрітення вважають святом зустрічі зими з літом (інколи кажуть, що це єдиний день, коли зима з літом зустрічається).

Кажуть, що в лютому сонце йде на літо, а зима – на мороз. Саме на Стрітення, за народними переказами, зима з весною змагається, котра з них переможе та й господарюватиме до кінця місяця.

Ось зима по нашій країні на санчатах роз'їжджає, сніжок сипле без упину.

Де не гляну я на дворі,

Всюди бачу білий колір.

Ліс і поле, і діброви

Білі одягли обнови.

Кажуть, коли лютий дорогу підгриз – кидай сани, бери віз. Отже, хоче чи не хоче зимонька, доведеться з весною зустрічатися. Адже 15 лютого Стрітення. Ще моя бабуся розповідала, що в цей день Зима з Весною змагається

1. Колективне читання тексту за підручником.

Відкрийте підручник «Дорогою добра». Шляхом коментованого читання опрацювати розповідь про Свято Стрітення.

2. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Коли Хлопчику Ісусу виповнилося 40 днів, Його Мати з Йосипом прийшли до Єрусалимського Божого Храму. У жертву Богу принесли двох голубенят.

У цей час в Єрусалимі жив старий Симеон. Йому було майже 300 років. Святий Дух йому пророчив, що він не помре, доки не побачить Спасителя. І ось цього дня він теж прийшов до храму. Коли Марія з Йосипом принесли Дитину, Симеон узяв її на руки і сказав: "Тепер, Господи, я спокійно помру, тому що я побачив Спасителя! Старець благословив їх і звернувся до Божої Матері з пророчими словами, що Вона переживе велике горе за страждання Сина Свого. У храмі знаходилась також 84-річна Анна-пророчиця, яка служила Богу день і ніч молитвами. Бона теж зустріла Спасителя.

Симеон зустрів у храмі Господа, народженого від Пресвятої Діви, тому й свято отримало назву Стрітення Господнє.

І сьогодні ми здійснюємо першу зустріч людини з Богом, бо за законом Христовим до храму приносять дитину на 40-ий день народження й освячують її молитвами. У кінці своїх молитов священик згадує Стрітення Господа у храмі з праведним Симеоном, якого ще називають Богоприємцем, бо він прийняв на свої руки Бога Спасителя.

Відзначається ця подія 15 лютого.

3. Фізкультхвилинка.

4. Робота в робочих зошитах.

Виготовлення голуба з паперу як символу свята Стрітення. Білий голуб уособлює чистоту і мир в душі.

Тільки люди, які творять добро, можуть зустріти Бога. А які риси характеру (чесноти) потрібні нам, щоб у своєму житті зустріти Бога? Для відповіді треба заповнити клітинки під малюнками.

1). Працелюбність – любити затрачати фізичну й розумову енергію, любити трудитися у створенні матеріальних і духовних цінностей.

2). Милосердя – добре, співчутливе ставлення до кого-небудь. Милосердя до вбогих єсть повинність християнська. Вияв жалості; помилування.

3). Щедрість – охоче ділитись своїм майном, коштами, не шкодувати витрачати що-небудь.

4). Ввічливість – дотримання правил пристойності, виявлення уважності, люб'язності; чемності. Вихованість, тактовність, делікатність.

VІ. Підсумок уроку. Запитання-відповіді:

– Що було найважливішим у житті Симеона? (Побачити Спасителя).

– Чому Бог подарував йому зустріч зі Спасителем? (Симеон був праведний та побожний).

Праведний – який дотримується заповідей, моральних приписів. Безгрішний, святий.

Побожний – який ревно виконує всі релігійні обряди; віруючий, релігійний, богобоязливий.

– Чи були у твоєму житті важливі зустрічі ? Розкажи.

15 лютого Стрітення – свято на честь зустрічі Симона зі Спасителем Ісусом Христом.


Урок 21. Добрі та погані звички


Варіант уроку


Ющенко Олена Валентинівна,

вчитель спеціалізованої середньої школи № 14 м. Києва


Мета: вчити розрізняти добрі і погані звички; заохотити дітей до набуття добрих звичок і виховувати в них неприйняття і відразу до поганих звичок.


Хід уроку


I. Актуалізація опорних знань.

– Давайте згадаємо попередні уроки. Ми з вами багато говорили про те, що у нас в душі горить незгасний вогник совісті, який підказує нам, що є добре, а що погане.

– А що постійно сперечається з нашою совістю? (Наші гріхи).

– Що таке гріх?

– Хто може подолати наші гріхи? (Тільки ми самі).

II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

– Часто ми можемо оцінити чийсь вчинок, сказати: добрий він чи поганий. Можемо оцінити свої дії, коли потрібно, вибачитись, розкаятися в тому, що ми зробили. Але іноді ми не відчуваємо своєї провини, не розуміємо, в чому ми неправі. Такі ситуації трапляються набагато частіше, ніж ми з вами думаємо. Сьогодні ми спробуємо розібратися з тим, що ми робимо кожного дня.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

– Діти, згадайте, що ви робили з самого ранку сьогодні? (поснідали, одяглися, пішли до школи...).

– І все? Давайте по-порядку все перелічимо. Але будемо у дві колонки ставити палички: перша колонка – під назвою "добре", друга – "погано".

Прокинулися – добре.

Мама кілька разів нагадала, що час вставати – погано.

Зробили зарядку – добре.

Вмилися, почистили зуби – добре.

Одягнулися – добре.

Мама застеляла постіль – погано.

Поснідали – добре.

Подякували після того, як поїли – добре.

Чашку поставили в раковину, але не помили – погано.

Одягнулися самі, швидко вийшли – добре.

Бабуся несе портфель – погано ...

Такі дії ви робите практично щодня. Ви до цього звикли і сьогодні навіть не згадали про деякі деталі.

Все, що людина робить щодня, постійно, звикає до цього, називається звичкою.

Подивіться на дошку. Чи багато добрих звичок нарахували? А поганих?

– Як ви думаєте, що легше набути: добру чи погану звичку?

– Звичайно, добрі звички засвоюються важче. Це праця. Потрібні наполегливість, старанність, терплячість. А от погані звички пристають дуже легко.

Робота з підручником. Читання статті підручника "Добрі та погані звички" та відповіді на питання.

– Чому так важливо позбутися поганих звичок?

– На які страшні чудовиська можуть перетворитися погані звички, якщо не боротися з ними? (Паління цигарок – багато людей не можуть позбавитися цієї звички, хворіють від цього. Пити багато спиртного – жахлива звичка. Такі люди втрачають людську подобу. Вони приносять багато горя собі і своїм близьким).

– Що потрібно робити зі своїми звичками, щоб стати доброю, порядною людиною? (Потрібно навчитися позбавлятися поганих звичок, які є і старатися не набувати нових).

Читання вірша Миколи Сингаївського "Все із доброго чи злого починається з малого..."?

– Як ви розумієте перші рядки вірша?

– Як ці рядки стосуються вас?

Робота з підручником. Читання тексту підручника. Відповіді на питання.

– Що повинна людина приносити своєю працею?

– Що трапиться, якщо люди не прийдуть на свої робочі місця?

– Які прислів'я про працю тобі сподобались, запам'ятались? Спробуйте пояснити їх значення.

Читання вірша та обговорення його змісту.

– Чому навчив вас цей вірш?

Складання прислів'я.

– На дошці написані слова, а вам потрібно утворити прислів'я. Мала, і, працює, бджола, та. (Бджола мала – і та працює).

– Як ви розумієте це прислів'я? (Дитина повинна привчатися до праці змалечку, допомагати батькам, виконувати посильну роботу).

– Розкажіть, яку роботу ви виконуєте вдома? Чи є у вас вдома обов'язки?

– Яку роботу ви хотіли б виконувати вдома, але вам іще не доручають її?

Прослуховування музичних записів. Звучить українська народна пісня "Ой літає соколонько...".

– Який настрій у цієї пісні? (сумний). Це старовинна пісня. Пастухи, що випасали череду, худобу, збираються додому. Поки дорослі працювали у полі, діти, підлітки пасли худобу. І це було не так легко, як може здатися. За те, що тварина зайшла у чийсь город чи у поле, пастушка серйозно карали. А дивилися діти за чередою від темна до темна.

– Послухайте наступний запис "Грицю, Грицю, до роботи". Який настрій цієї пісні? Про що в ній співається? Що ви можете сказати про Гриця? (Він звичайний ледар, на прохання допомогти Гриць знаходить причину не робити. Але, коли пропонують піти погуляти, тут Гриць перший).

Командна гра-імпровізація. Клас ділиться на команди. Завдання гравцям: показати в діях, без слів якусь із професій.

IV. Підсумки уроку.

– Як ви зрозуміли значення праці в нашому житті?

– Як виявляється в нашій праці турбота про наших близьких?

– Чому необхідно боротися з лінощами?


Варіант уроку


Яремчук Валентина Григорівна, вчитель ЗНЗ № 55 м. Києва