Авторські уроки з курсу

Вид материалаУрок

Содержание


Зміст уроку
V. Підсумок уроку.
I. Організація класу.
2. Правило Дороги Добра
IV. Вивчення нового матеріалу.
Урок 12. Мої вчителі. Ісус Христос – Учитель
Хід уроку
ПІ. Повторення та узагальнення вивченого.
V. Підсумок уроку.
Урок 13. Милосердя. Святий Миколай
Янгол: У Віфлеємі народився Спаситель. Ідіть до печери, і ви побачите Немовля. Спів колядки «Слава в вишніх Богу»
Входять царі співаючи колядку
Колядка "Небо і земля"
Урок 16. Свято у нашому домі
Хід уроку
Свято Покрови
День Архангела Михаїла
Свято Миколая – 19 грудня.
Різдво – найдавніше наше свято.
Водохреще (Йордан)
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21

Мета: дати поняття Храму людської душі; розкрити різницю між Храмом і звичайним будинком; виховувати бережливе ставлення до пам’яток культури, духовності; донести до сердець дітей значення Храму для людей, міста, села.

Обладнання: картини, з зображенням церков, ладанка, ладан, масло для ладанки, музичний супровід на диску "Передзвін лаврської дзвіниці"


Зміст уроку


І. Повторення вивченого.

Про кого ми говорили на попередньому уроці? Що таке сім’я, рід? Хто такі християни? В якому місті Ви живете? Чим красиве наше місто? А що ще є в нашому місті? Чи ходите ви до храму? Навіщо ходять люди в церкву?

ІІ. Словникова робота.
  1. Храм, церква – Дім Божий, де люди збираються, щоб молитися Богу, звертатися до нього.
  2. Народ, люд Божий – люди, які вірять у Бога, разом моляться йому.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
  1. Читання тексту, ст. 27 "Храм – Дім Божий" – вчителем. Що є на церкві?
  2. Прослуховування музичного супроводу "Лаврські дзвони".
  3. Читання тексту кращими учнями.
  4. Демонстрування картин, на яких зображені церкви.
  5. Читання вірша "До церкви" вчителем, кращими учнями.
  6. Робота над змістом вірша. Що пахне в церкві? Що світить зоряно? Що співають в Божому храмі? (Практично: показати ладан, розповісти де його беруть, що означає запалювання ладану в церкві, квартирі, показати ладанку, запалити ладан і відчути його запах).

ІV. Робота в зошитах (ст. 10).

– Бесіда.

– Що ми бачимо на малюнку?

– Як ви зрозуміли, що це церква?

– Коли підходять люди до церкви, коли заходять в неї, що вони повинні зробити?

V. Підсумок уроку.

– Крім батьків, до яких ми звертаємось, просимо допомогу, до кого ми ще можемо звернутись?

– Чому люди йдуть до храму?

– Що таке Храм?


Варіант уроку


Аксентьєва Людмила Андріївна, вчитель ШДС "Калинка" м. Києва


Мета: в доступній формі ознайомити дітей із значенням храму для міста, його будовою; значенням храму для людини і поняттям храму людської душі; розвивати уміння будувати висловлювання.

Обладнання: картинки, програвач, книги.


Хід уроку


I. Організація класу.

II. Повторення вивченого матеріалу.

– Чи готові ви йти Дорогою Добра? – Так

– Згадаймо найважливіші з правил руху Дорогою Добра.

1. Бесіда.

Вчитель: – Що значить шанувати свій рід? Учні: – Завжди пам'ятати про своїх рідних і робити лише добрі справи, щоб вони нами пишались.

Вчитель: – За що ми маємо бути вдячні нашим рідним? Учні: – За незмірну любов та турботу.

Вчитель: – Як ми можемо виразити їм свою вдячність? Учні: – Лагідним словом, допомогою по господарству, гарним навчанням, виготовити чи вишити подарунок своїми руками.

2. Гра "Хто швидше?"

Вчитель: – А тепер я перевірю чи знаєте ви, які лагідні слова можна сказати найріднішим для нас людям? Кому?

Учні: – Мамі і татові. Дівчатка називають лагідні слова татові, а хлопчики – мамі: мила, мужній, ніжна, надійний, щедрий, щаслива, ласкава, лагідний, сильний, працьовитий.

Вчитель: – Ми сказали хороші слова своїм батькам, а кому ще ми можемо бути вдячні?

Учні: – Бабусі, дідусеві.

Вчитель: - Подаруйте їм сьогодні віршик (розповідають віршик).

Вчитель: – Молодці! Ви добрі, розумні. І я вірю, що ви будете любити і шанувати своїх рідних все життя.

ІІІ. Фізкультхвилинка.

Я тихенько підіймуся

І до неба потягнуся.

Вліво, вправо нахилюся,

Землі рідній поклонюся.

Богу щиро помолюся:

Любий Ісусе, до тебе Молюся,

Дай щастя мені і моїй родині,

І рідній моїй Україні.

Дружно встали,

Покрутились на всі боки,

Полетіли як сороки,

Пострибали, як зайці

І на місце сіли всі.

2. Правило Дороги Добра: люби свою рідну землю.

Питання:

Вчитель: – Як ви розумієте слова «рідна земля»?

Учні: – Це де ми народилися, живемо, ходимо до школи. Це – наша Батьківщина, Вітчизна.

Вчитель: – А як вона називається? Учні: – Україна!

Вчитель: – Як називається місто в якому ми живемо? Учні: – Київ.

Вчитель: - А хто засновник нашого міста? Учні: – Кий, Щек, Хорив, Либідь.

Вчитель: – Так, Київ – стародавнє місто, йому понад 1500 років. Це одне з найкрасивіших міст світу. Воно красиве, велике, потопає в зелені і квітах (вважається найзеленішим містом у світі).

Але воно славиться в світі і своїми особливими будівлями. А що це за будівлі, ми дізнаємося на уроці, адже тема уроку: Храм - Дім Божий.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: розповісти притчу про Апостола Андрія (учня Ісуса Христа).

1. Робота з книгою.

"– Тут повстане місто, з котрого Христова віра піде і прославиться воно Золотими банями (куполами) на весь світ."

1. Вчитель: – Читаю перший абзац, а потім аналізуємо.

Питання:

– Яке наше місто? – Велике, красиве.

– Які в ньому будинки і скільки їх?

– А що це за будівлі іншого призначення? – Школи, інститути, магазини, театри, лікарні, кінотеатри.

Вчитель: – Зараз читаю другий абзац і аналізуємо.

– Як бачите, здійснилися віщування апостола Андрія. Київ славиться своїми чудовими спорудами. Люди із вдячності і любові присвятили ці споруди Богу. Тому ще їх називають Домом Божим.

2. Розгляд картинок із зображенням храмів, монастирів.

Запитання:

Вчитель: – Чим відрізняються храми від звичайних будинків?

Учні: – За формою – нагадують палаци увінчані золотими банями (куполами) сяючими на сонці хрестами, які означають, що це місце присвячене Богові. Храми зводяться у гарних місцях, на пагорбах або навіть скелях.

Вчитель: – Заради чого люди приходять у Храм – Дім Божий?

Учні відповідають.

Вчитель: – Читання наступного абзацу:

1. Дякувати Творцеві;

2. Прохати про здоров'я;

3. Подолати гріх.

Запитання:

Вчитель: – Хто з вас відвідував Божий Храм? А хто ні?

– Поміркуйте і уявіть, що ви зайшли у Храм Божий, що відкриється перед вашими очима?

Будова Храму. Храм складається з 3-х частин. Східна частина – вівтар – найважливіше місце в Храмі (заборонено входити жінкам і дівчатам). Від середньої частини храму вівтар відгороджений іконостасом. В ньому – 3-є дверей: Царські ворота – в центрі, північні – зліва, південні – справа. Невелике підвищення перед вівтарем називається амвон. У середині храму стоять віруючі. В західній частині храму, ближче до виходу стоять віруючі, які каються, й ті хто вступає в хрещення. В тому місці священик приймає сповідь.

Місце, де продаються свічки і приймають записки, називається свічковий ящик. Крильце називається папертю. А ще є місце, де співає хор.

Музичний супровід – "Хор".

Мелодія лине ніби з небес чиста, світла, душевна, наповнюючи наші душі спокоєм і радістю.

Музичний супровід "дзвони".

Славляться церкви своїми дзвіницями. Дзвін закликає людей до храму.


Урок 12. Мої вчителі. Ісус Христос – Учитель


Варіант уроку


Манойленко Лариса Володимирівна, вчитель ЗНЗ № 12 м. Києва


Мета: розширити уявлення дітей про Ісуса Христа як Учителя всіх; спрямувати на розуміння значення вчителів для усвідомлення Божих Заповідей; виховувати в дитини вдячність Богові за дар для всіх людей – Учителя Ісуса Христа.

Хід уроку


І. Організаційний момент.

Подивились один на одного, щоб налаштуватися на добрий настрій. Посміхніться один одному, покажіть, як ми вміємо любити, які ми хороші.

– Ми з вами не бачились цілий тиждень.

– Що нового було у вашому житті за цей час?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель:

– А зараз заспокоїмось, станемо рівненько, закриємо оченятка, відкриємо свої серця, прикладемо ручки до душі і подякуємо Учителю.

Дякуємо Тобі, Боже!

За цей день, за сонце, за небо, за дерева.

Дякуємо Тобі, Боже!

Дякуємо Тобі, Боже!

Дякуємо Тобі, Боже!

За те, що Ти є Отцем нашим Небесним. Дякуємо тобі, Боже!

ПІ. Повторення та узагальнення вивченого.

1) На минулому уроці ми з вами знайомилися і читали Біблію. В ній багато "золотих" віршів. Хто може розказати золотий віршик минулого уроку ?

2) Огляд книжкової виставки "Ісус Христос – Учитель".

3) Гра "Золотий віршик".

2 команди:

"Добро" (доброзичливе, привітне ставлення).

"Любов" (глибока повага, шанобливе ставлення).

– Зараз ми дізнаємось, яка команда найсильніша (виходять, тягнуть шарф).

Віршик нас вчить не боятись – Бог вам допоможе. У житті перемагає не той, хто має сильні руки, а той, кому допомагає Бог. Поверніться і подивіться одне на одного. У кожного з вас найкращий сусід. Дайте сусіду свою руку і промовте:

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю.

Урок новий, цікавий

Я з радістю почну.

ІІІ. Оголошення теми уроку і вивчення нового матеріалу.

Тема нашого уроку: "Мої вчителі. Ісус Христос – Учитель".

1) Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Учитель – це людина, яка передає свій досвід, знання, служить іншим прикладом.

– Коли ви, дітки, були маленькими, вашими першими учителями були ваші батьки, дідусь і бабуся. Вони вчили вас добру й розуму.

– Коли ви підросли, пішли в школу, вашою вчителькою стала Людмила Миколаївна. Давайте їй подякуємо за все те, чого вона нас навчила – математики, читання, письма!

Доброго здоров'я! Дякуємо за знання!

Вчитель: (Під пісню "Людина починається з добра").

– А над усіма вчителями є Той, Кого звуть Учителем усіх і маленьких і дорослих – Христос! – так. Ісус Христос – Учитель.

Він учив, що найважливіше - любити людей і творити добро.

Про Ісуса Христа – Учителя розповідає Біблія, про яку ми говорили на минулому уроці, пам'ятаєте?

Ісус Христос – Спаситель. Він незвичайний Учитель. У Нього не було своєї школи, куди люди могли б кожного дня приходити і слухати Його урок. Він проповідував людям, які Його оточували (вчив) на горі, на траві. Іноді Він був у човні на морі, а люди стояли на березі і слухали Його. Іншого разу Він зупинявся біля храму і говорив з людьми, які прийшли помолитись Богу. Але частіше всього він вчив, мандруючи містами і селами.

Ісус Христос не вчив людей читати і писати. Ісус Христос вчив про Божу любов. О, як подобалося людям слухати Його! Вони йшли за Ним всюди.

Діти також з великою увагою слухали Учителя. Він брав їх на руки, садив собі на коліна і благословляв. Ісус Христос дуже любив дітей. Він говорив, що тільки той, хто стане, як мала дитина, увійде в Царство Боже.

Хто з нас хоче більше дізнатись про Ісуса Христа – Учителя, повинен багато читати, слухати Його слово – Біблію. Яке чудове Його Слово!

Хто хоче читати Біблію? Підходьте до мене і кладіть свою ручку поруч з Біблією. Бачите, скільки читачів-скарбошукачів золотих віршиків з Біблії.

2) Робота в робочих зошитах "Дорогою добра".

Відкрийте робочі зошити на 12 с. На цій сторінці ми створимо подарунок своєму улюбленому Учителю, подарунок власноруч і від щирого серця. Це може бути малюнок, вірш, поробка, вишиванка, аплікація.

3) Розповідь вчителя про Великі Заповіді в навчанні Ісуса Христа.

V. Підсумок уроку.

1) Запитання-відповіді (удосконалення навичок монологічного мовлення).

– Коли ми були маленькими, нашими вчителями були?_______________________

(Батьки, дідусі, бабусі);

– Коли ми прийшли до школи, нашою першою вчителькою стала ______________

(Людмила Миколаївна);

– Хто Учитель всіх людей?_______________________________________________

(Ісус Христос);

– Ісус Христос був незвичайним учителем. Де він вчив людей ?

(Ісус Христос вчив людей на горі, в човні, біля храму, подорожуючи);

– Чому вчить Ісус Христос ?

(Ісус Христос вчив про Божу любов );

– Де записані вчення Ісуса Христа?

(Вчення Ісуса Христа записані в Біблії);

– Яка Перша Заповідь в навчанні Ісуса Христа ?

(Перша заповідь – "Люби Господа Бога свого", Друга заповідь – "Люби свого ближнього, як самого себе". (Марка 12:28-31);

2) Подяка Богові.

А зараз заспокоїлись, стали рівненько, закрили оченятка, відкрили свої серця, приклали ручки до душі і подякуємо Учителю.

Урок 13. Милосердя. Святий Миколай


Варіант уроку


Біденко Валентина Вадимівна, вчитель ЗНЗ № 20 м Києва


Мета: вчити дітей розумінню того, що світ потребує доброти і милосердя; прикладами з життя св. Миколая вчити дітей Милосердю; розвивати кращі людські якості; сприяти розвитку мови та пам’яті, спостережливості; прищеплювати дітям почуття доброти, милосердя, любові до оточуючого світу.

Обладнання: підручник "Дорога добра", зошит "Дорога добра", плакат "Милосердя – чуйне ставлення до інших", диски "Людина починається з добра", "Ой, хто-хто Миколая любить!".


Хід уроку

  1. Пісня "Людина починається з добра".
  2. Бесіда про милосердя.
  3. Розповідь дітям легенди про св. Миколая.
  4. Читання за підручником (ст. 35-37).
  5. Заучування молитовки-прохання до св. Миколая "Святителю Миколаю, помагай в потребі…".
  6. Виготовлення поробок за зошитом.
  7. Прослуховування та виконання пісні "Ой, хто-хто Миколая любить!".
  8. Завдання:

– Пам’ятаючи про святого Миколая, запитуй себе: що зробив би святий Миколай сьогодні на моєму місці?

– Намагайся бути схожим на нього.

Підсумок.
      1. То яким був Миколай?
      2. А що таке милосердя?
      3. Чому св. Миколай робив добрі справи непомітно?



Урок 14-15. Свято Різдва. Святкування Різдва в Україні


Варіант уроку


Харченко Ольга Володимирівна, вчитель ЗНЗ № 321 м. Києва


Мета: ознайомити дітей з євангельською розповіддю про народження Ісуса Христа, розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, мислення, пізнавальну активність учнів, розширювати їхній кругозір; удосконалювати навички виразного читання, техніку мовлення; виховувати почуття дружби, взаємовиручки, любов і повагу до звичаїв та обрядів нашого народу.

Обладнання: макет української селянської хати, ялинка прикрашена іграшками, українські костюми, костюми господаря і господині, янгола, пастухів, Йосипа і Пречистої Діви Марії, ясла з вродженим Божим Дитятком, фланелограф з малюнком, на якому зображено Різдвяну ніч у селі, макет зірки, береза, великі іграшки худоби (коня, корови, ягняти), свічка з підсвічником, макет порогу, сокирка, пліт, леміш, дідух, шматки заліза.

Двоє ведучих, сидячи за столом, на якому лежить вишитий рушник і стоїть різдвяна ікебана, читають слова, а діти імітують усі дії, про які читатимуть ведучі.

1 Ведуча: Це було понад дві тисячі років тому. Одного разу римський правитель Август наказав переписати все населення своєї великої держави.

Перепис мав відбутися і в Палестині – країні, де жив іудейський народ, з якого походить наш Спаситель Ісус Христос. Кожна людина мала записатися в місці, з якого походять її предки. Діва Марія, яка мала народити Ісуса, і Йосип, який піклувався про неї, були з роду царя Давида і тому пішли записатися на батьківщину своїх предків – у місто Віфлеєм. (Йосип і Марія, зібрані в дорогу). Там усі місця в будинках і готелях були зайняті. (Йосип, Марія йдуть вулицею Віфлеєму, стукають у зачинені двері). Марії зі старим Йосипом довелося зупинитися на ніч у печері, до якої пастухи заганяли худобу.

2 Ведуча: Цієї ночі в Марії народилося Немовля – Син Божий. Вона поклала Його в ясла, куди звичайно клали їжу для худоби або маленьких ягнят. Пастухи першими дізналися про це, їм з'явився Ангел

Янгол: У Віфлеємі народився Спаситель. Ідіть до печери, і ви побачите Немовля.

Спів колядки «Слава в вишніх Богу»:

Ангели в небі Пісню співають,

Що Христос родився,

Нам возвіщають.

Приспів.

Слава в вишніх Богу і на землі мир.

Пречиста Діва В яслах положила Божого Сина,

Сіном притрусила.

Приспів.

І ми, люди вірні, Христа величаймо,

Ангельськую пісню Йому ми співаймо.

Приспів.

Пастухи:

Друзі, йдімо, подивімось,

Подаруємо ягнятко.

Гарно-чемно поклонімось,

Хай росте Христос-дитятко.

(У вертепі: Йосип, Марія, пастухи).

Пастухи:

Подивіться, що за диво,

Все, як Ангели сказали:

В яслах бавиться дитина,

Тягне рученьки до Мами.

Входять царі співаючи колядку;

Ой високо над полями зірка засіяла.

Пливла, пливла небесами, над вертепом стала. (Двічі)

Діва Сина породила, в ясла положила,

Сіно Йому постелила, пеленою сповила. (Двічі)

Прилетіли до вертепу ангели крилаті,

Вони славу заспівали Божому Дитяті. (Двічі)

І ми з вами, добрі люди, вклін Дитяті даймо,

Славу вічну Христу-Богу щиро заспіваймо! (Двічі)

І Цар:

Ми були в Єрусалимі, Ірода питали,

Як знайти Христа-Дитину

І вас розшукали.

Всі (2-й цар, 3-й цар, ангел):

Ми довго за зіркою

До вас сюди ішли,

Щоб Бога привітати

І дари принести.

Ладан, золото і миро

Все від серця і все щиро..

Царі вірні і сміливі,

Після поклоніння

Шляхом іншим йдіть додому,

Бо буде гоніння.

Буде Ірод-цар шукати,

Як Христа убити,

Бо за трон земний боїться,

Хоче вічно жити.

А сьогодні будем радо Вітати Марію,

Що зродила Сина-Бога, Нашого Месію!


Колядка "Небо і земля"

Небо і земля, небо і земля

Нині торжествують! Ангели й люди,

Ангели й люди Весело празнують!

Приспів:

Христос родився,

Бог воплотився,

Ангели співають,

Царі вітають

Поклін віддають,

Пастирів грають,

Чудо повідають,

Чудо, чудо повідають!

Во Віфлеємі, во Віфлеємі

Весела новина: Пречиста Діва,

Пречиста Діва Породила Сина.

Приспів.

I рожденному, і рожденному Богу поклін даймо,

Славу всевишніх, славу всевишніх

Йому заспіваймо!

Приспів.

(Діти виходять, залишаються ведучі)

1 ведуча: Вже понад тисячу років в Україні святкують Різдво. Це одне з найрадісніших свят. Люди радіють народженню Спасителя і своєю радістю діляться з іншими.

2 ведуча: На Різдво прийнято обов'язково провідувати хворих, старих або самотніх людей, приносити їм гостинці, ділитися святковим настроєм. І всі радіють, коли привітати з Різдвом Христовим приходять дітлахи (ведучі кланяються і виходять).


Урок 16. Свято у нашому домі


Варіант уроку


Даценко Наталія Анатоліївна, вчитель ЗНЗ № 33 м. Києва


Мета: ознайомити учнів з найважливішими християнськими святами; наголосити на важливості проведення родинних свят, їх меті та змісту; розкрити характер будь-якого свята як можливість прояву турботи, гостинності, щедрості; формувати навички в організації дозвілля, у виготовленні святкових подарунків; повторити правила поведінки в гостях, зустрічі гостей.

Обладнання: картинки з подарунками; музичний супровід.


Хід уроку


1. Читання учителем вірша Н. Кібець "Зима навкруг порошиться ..."

– От і настав Новий рік. Скільки радісних і щасливих днів він подарував дітям! Люди відпочивають, вітають одне одного. Свята дають можливість зустрітися з родичами та друзями, провідати дідуся та бабусю, цікаво провести час.

– А як ви, діти, провели святкові дні? Як святкували Новий рік та Різдво у вашій родині?

(Діти розповідають підготовлену розповідь "Мої зимові канікули").

– А ось послухайте, якими були святкові дні у Оленки.

(Читання тексту підручника учителем)

2. Діти, які свята, крім зимових, ви ще знаєте?

(Відповіді дітей).

Є свята, що святкують заради людей: день народження, День Матері, родинні свята.

– Які свята люблять у вашій родині?

Але є особливі свята – заради Бога. Це – Різдво, Воскресіння Христове, Великдень та інше. У ці дні ходять до церкви, виявляють милосердя, творять добро людям.

Всі свята дають людині можливість проявити свої кращі якості душі: турботливість, гостинність, щедрість, вдячність.

3. "Щоб свято справді було радісним, треба багато докласти зусиль: і руками попрацювати, і душу вкласти" – так сказала Оленці мама.

– Розкажіть, а що зробив кожен із членів вашої родини, зокрема, ви, щоб свята були гарними?

(Відповіді дітей)

– А чи любите ви зустрічати гостей? Давайте послухаємо українську народну пісню "Зеленеє жито, зелене..."

– А як же треба підготуватися до зустрічі гостей?

– Що слід зробити, щоб всім гостям було у вас затишно і цікаво?

(Відповіді дітей: прибрати в кімнаті, приготувати смачні страви, запропонувати цікаві ігри, конкурси та інше).

– А про що треба подбати, якщо вас запросили в гості?

– Які подарунки найбільше цінуються?

(Виготовлені власноруч, бо вони зберігають тепло ваших рук і сяйво ваших сердець).

– Виконайте завдання. Допоможіть Оленці підібрати подарунок. Що подарувати брату, бабусі, подрузі?

(На дошці учитель вішає малюнки: трактор, кошеня, букет квітів, вишита серветка, лялька, книга, картина тощо).

Ідучи в гості, треба також підготувати святкове привітання. Зразком для вас будуть запропоновані побажання в зошиті, завдання в зошиті.

– Впишіть в рядочок побажання.

– Відновіть вірш (підказка у підручнику).

– Збираючись в гості, треба пам'ятати і про гарну поведінку.

– Які ж правила треба пам'ятати?

(Відповіді дітей)

4. Пам'ятайте, діти, свято тоді буває справжнім, коли ви ділитеся добрим словом і добрим вчинком, дбаєте і турбуєтесь один про одного. Найкраще, коли роблять приємне не тобі, а коли ти робиш радісне та хороше іншим людям.

– На завершення – слухання пісні Д. Бортнянського "Многая літа..."

5. Завдання. На наступний урок підготувати і принести до класу цікаві ігри,

конкурси, які можна запропонувати провести на родинному святі.


Варіант уроку


Яремчук Валентина Григорівна, вчитель ЗНЗ № 55 м. Києва


Кожен народ має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть.

Народні звичаї – це ті прикмети, за якими розпізнається народ не тільки в сучасному, а й в історичному минулому. Звичаї, а також мова – це те, що об'єднує окремих людей в один народ, в одну націю.

Ще давньоукраїнські традиції ввійшли у наші звичаї, і тепер ми собі не уявляємо Різдва без куті, Великодня – без писанки, Святої Трійці – без квітчання.

Свято Покрови 14 жовтня.

Вперше почали святкувати в Греції.

В Україні також святкують День Матері Божої. Особливо шанованим цей день був у запорізьких козаків. До Покрови всі польові роботи мали бути закінчені.

У багатьох церквах є чудотворні ікони Пречистої Діви Марії: в Почаєві, Гошеві, Зарваниці та ін. В усіх церквах люди моляться і просять Матір Божу, щоб вона взяла наш народ і рідний край під свій Святий Покров. Помоліться і ви до Святої Богородиці, і вашу молитву буде прийнято.

День Архангела Михаїла 21 листопада.

Головна мета свята – звеличати і прославляти святого Архангела. В обороні Божої слави він став провідником добрих ангелів проти самого Люцифера. Архангел Михайло здавна вважається покровителем міста Києва. Зображення святого – у червоному плащі з вогняним мечем – прикрашало старовинний київський герб. Михайлівський Золотоверхий собор тривалий час був символом столиці Київської Русі.

Свято Миколая – 19 грудня.

Свято Миколая відзначали урочисто. Вважалось, що цей святий є захисником усіх бідних та знедолених. Найбільше його вшановували діти, для яких він був почесним охоронцем.

Конкурс-гра до свята Миколая "Деревце доброти та милосердя".

Намалюй деревце – стовбур і гілочки. Якщо зробиш якусь добру справу, малюй на ньому листочок, якщо проявиш милосердя – квіточку. Спостерігай, за який час воно зазеленіє, зацвіте. Намагайся вдосконалювати себе, щоб твоє деревце зазеленіло, цвіло і давало добрі плоди.

Різдво найдавніше наше свято.

Різдво починається Свят-вечором. Це вечір останнього дня перед Різдвом. На Свят-вечір має бути на столі дванадцять страв, бо в Христа було 12 учнів-апостолів. Різдвяні свята тягнуться аж до Водохреща.

Новий рік, а ще він зветься святом святого Василя. Василь приходив не сам, а з дівчинкою Меланкою. Всі рядились в чудернацький одяг. Разом вони вели танок, співали, засівали.

Водохреще (Йордан) найщедріше свято.

Колядники цілий день щедрували. А наступного дня, зранку, люди йшли до річки або до ставка. Там вони вирізали великого хреста з льоду. Приходив священик і освячував воду. Люди набирали водиці у глечики й берегли її цілий рік, ласкаво називаючи водичкою-йорданичкою, бо це була жива вода, яка приносила здоров'я і красу.

Свято Стрітення15 лютого. У цей день колись в церквах України святили воду разом зі свічками. Посвячені на Стрітення свічки звалися "громовицями", бо їх запалювали і ставили перед іконами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від блискавки.

Вербна неділя. За тиждень перед Великоднем святкували Вербну неділю. У церквах святили вербові гілочки, які дуже шанують, закладають у ікони. Батьки "били" своїх дітей вербовими гілочками, щоб вони були слухняними, чемними і здоровими. Як вперше виганяють худобу на пасовисько, то обов'язково б'ють свяченою вербою, "щоб нечисть не чіплялась до тварин".

Великдень. Христос воскрес!

Найзначніше Християнське свято на честь воскресіння Ісуса Христа. Від понеділка до п'ятниці Страсного тижня кожен день пов'язаний з певними подіями останніх днів Христа Спасителя. Великоднє свято дуже яскраве і багате своїми обрядовими атрибутами, особливо писанками, крашанками, які вважались символом життя. Хто посварився, то на Великдень обов'язково мириться.

Благовіщення.

Ангел сповіщає Діві Марії благу вість: "Святий Дух зійде на тебе і ти народиш Сина Божого". Це свято пов'язане з прильотом лелек, що починали вити гнізда, з початком польових робіт. До Благовіщення турбувати землю вважалось великим гріхом.

День Святого Юрія 6 травня.

Святий Юрій вважається покровителем хліборобства і скотарства в усіх християнських народів. У цей день святий Юрій відмикає землю і небо і «весна сходить на землю».

Свята Трійця (Зелені свята).

У суботу діти з дорослими дівчатами йдуть збирати пахучий чебрець, любисток, полин, татарське зілля, щоб посипати долівку і наповнити оселю приємним запахом.

У Зелені свята вшановують пам'ять померлих, полеглих за кращу долю України.

Маковея 14 серпня.

У церкві святять мак і воду. У цей день готували паляницю з маком. Хворі купалися в річці, бо вода вважалася цілющою. Свято називають ще "Першого Спаса" або "Спаса на воді".

Спаса19 серпня.

Це свято належить до дванадцяти найбільших церковних свят і припадає на ту пору, коли достигають плоди. І від давніх-давен цього дня люди просять у Спаса благословення плодів своєї праці.

Господині прибирають кошики плодами саду і городу, готують пишні букети квітів і поспішають до церкви, щоб освятити все, що дала матінка-природа.

У якому?

Скільки місяців у році?

Ну, хто знає? – Говори!

Який із них веселіший

для малої дітвори?

У якому тепле сонце

розтоплює весь сніжок?

У якому перші квіти

кличуть діток у садок?

У якому сніжки, санки,

баба з снігу, крики, сміх?

У якому – завірюха

і мороз щипає всіх?

У якому вишні, сливи

червоніють на гілках?

У якому спіють груші,

повно яблук у садках?

У якому дощик сіє,

жовкне листя і летить?

У якому "Нова радість"

в кожній хаті гомонить?

Катерина Перелісна