Урок на тему: " Розв’язування задач на розрахунок електроенергії, що споживається побутовими електроприладами"

Вид материалаУрок

Содержание


Постановка проблеми енергозбереження і пошуки шляхів її розв’язання.
1 група — на вулиці
2 група — у квартирах
3 група — у коридорах навчальних та інших закладів
Домашнє завдання.
Тема: Розв’язування задач на розрахунок електроенергії, що споживається побутовими електроприладами.Мета
Тема: Розв’язування задач на розрахунок електроенергії, що споживається побутовими електроприладами.Мета
Сучасні досягнення у сфері економії електроенергії
1 група — на вулиці
2 група — у квартирах
3 група — у коридорах навчальних та інших закладів
Подобный материал:
Вчитель фізики: Кутасевіч Н. О.


Урок на тему:

Розв’язування задач на розрахунок електроенергії, що споживається побутовими електроприладами”.

Мета: навчити розраховувати вартість спожитої електроенергії;

розвивати вміння аналізувати проблеми та шукати шляхи їх розв’язання;

виховувати дбайливе ставлення до природи.

Цілі: розглянути проблеми електропостачання, розвивати навички пошукової діяльності, привчати до раціонального використання природних ресурсів.

Тип уроку: урок розв’язування задач.

Обладнання: технологічна картка.

План уроку.
  1. Розминка.
  2. Фізичний диктант.
  3. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми уроку, постановка цілей уроку.
  4. Постановка проблеми енергозбереження і пошуки шляхів її розв’язання.

а) звіт пошукових груп;

б) розв’язування задач;

в) економія енергії

г) сучасні досягнення у сфері економії електроенергії.
  1. Валеологічна хвилинка.
  2. Підсумки уроку.
  3. Домашнє завдання.

Хід уроку.

Доброго дня, перед тим, як розпочати наш урок, давайте спробуємо скласти девіз. Подивимось, як добре ви знаєте вислови. На дошці ви бачите розсипані слова. Складіть їх.

  1. Розминка.

Складання девізу уроку з розсипаних слів.

„Добре того навчати, хто хоче все знати.”

Надалі будемо слідкувати цьому девізу і для початку відновимо наші знання. Учень Вася під час виконання домашнього завдання попивав чай з печивом і випадково пролив його на зошит з фізики. Допоможіть Василеві відновити запис.
  1. Фізичний диктант.



А=Р О

О=

Р=ІО
  1. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми уроку, постановка цілей уроку.

Отже, з цих формул видно, як багато ми вже знаємо про електричний струм.

А чи користуються наші батьки в повсякденному житті тим, що ми вивчаємо? Як використовує людина роботу електричного струму?

А тепер скажіть будь-ласка, за виконану роботу потрібно платити?

То як ви думаєте, якою буде тема нашого уроку?

Чого ми маємо навчитися сьогодні?

Які якості ми повинні розвивати в собі, щоб бути сучасними людьми?

І звернемо увагу на виховний аспект, що будемо в собі виховувати?

  1. Постановка проблеми енергозбереження і пошуки шляхів її розв’язання.

а) звіт пошукових груп.

У зв'язку з використанням у сучасному світі величез­ної кількості ламп для освітлення приміщень і великого числа побутових приладів усе гостріше постає проблема ощадливого й раціонального використання електричної енергії.

Знайома ситуація мама чи тато наголошують синові чи доньці: „Виходячи з квартири, не забудь вимкнути світло!”

На освітлення використовується восьма частка виробленої електроенергії. Тому наші виїзні пошукові групи одержали завдання спробувати знайти способи зменшення витрат електроенергії на освітлення шляхом їх раціонального використання, застосовуючи досягнення сучасної науки і техніки. Тож ми надаємо їм можливість виступити з коротким повідомленням результатів своєї пошукової діяльності.

1 група — на вулиці: використання автоматичного ввімкнення вуличного освітлення за допомогою фо­тоелементів; а в японському місті Кіото з'явилися нові ліхтарі, що не підключені до електромережі. Лампоч­ки живляться енергією, накопиченою в акумуляторах протягом світлового дня. Заряджаються акумулятори від сонячної батареї;

2 група — у квартирах: автоматичне відключення світ­ла, коли остання людина виходить з квартири; у житлових кімнатах: брудні стекла, квіти на підвіконнях, щільні гардини збільшують витрати електричної енергії на освітлення;

3 група — у коридорах навчальних та інших закладів, особливо у вечірній час: використання реле інфра­червоного випромінювання, що реагує на рух тіла, яке випромінює тепло, і послідовне відімкнення і ввімкнення лампочок по ходу руху людини, а також часткове відімкнення освітлення в коридорах під час уроків і в разі відсутності в коридорах людей.

Кожна група виступає з коротким звітом і за результатами своєї пошукової роботи.


Аналіз на словах – це добре. Проте є приказка: „Гроші рахунок люблять.”

Давайте порахуємо в яку копієчку виливається не економія електроенергії.

б) розв’язування задач.

а) У класі наявно 7 лампочок по 100 Вт кожна. Скіль­ки електричної енергії даремно витрачається лампоч­ками за перерву?

100Вт * 7= 700Вт

візьмемо середню тривалість перерви 15 хвилин або ¼ години

700Вт *1/4=175Вт*год або 0,175 кВт*год

0,175 кВт • годин — мало це чи багато?

б) З урахуванням того, що 1 кВт • година коштує зараз 24,36 коп, визначити витрату електричної енергії та її вартість.

1) На всіх перервах І зміни в 1 класі упродовж дня:

0,175 кВт • година х 5 перерв х 24,36 коп = 0,875 кВт * година х 24,36 коп = 21,315 коп.

2) На одному поверсі на всіх перервах у І зміну:

0,875 кВт • година х 10 кабінетів = 8,75 кВт * година х 24,36 коп. = 2,13 грн.

3) У всій школі на всіх перервах І зміни протягом дня:

8,75 кВт * година *2 поверхи * 24,36 коп = 17,5 кВт*год * 24,36 коп = (2,13*2)= 4,26 грн

4) У всій школі на всіх перервах І зміни протягом тижня:

17,5 кВт*год * 5 робочих днів * 24,36 коп = 87,5 кВт * година х 24,36 коп = (4,26 * 5) = 21,3 грн.

5) У всій школі на всіх перервах І зміни за місяць:

87,5 кВт * година * 4 тижні * 24,36 коп = 350 кВт * година х 24,36 коп = (21,3 * 4 тижні) = 85,2 грн.

6) У всій школі на всіх перервах І зміни за навчальний рік:

350 кВт * година * 10 місяців* 24,36 коп = 3500 кВт * година *24,36 коп = (85,2 грн *10 місяців) = 852 грн.

Ми бачимо, у яку істотну суму виливається економія елек­троенергії тільки на перервах в одній школі, а скільки тоді енергії можна заощадити в школах по всій країні.

в) економія енергії. (У процесі евристичної бесіди будуємо схему.)

Економія енергії — справа, що стосується всіх, кожно­го з нас. Так, в один з вечорів диктори Центрального те­лебачення звернулися до глядачів із проханням вимкну­ти зайві електролампочки та інші прилади, якими вони на даний момент не користувалися. Ефект перевершив усі сподівання. Виявилося, що, виконавши прохання, жителі колишнього Радянського Союзу зберегли енергію цілої електростанції. Ваші пропозиції, діти: яку користь можна одержати від зекономленої електричної енергії:

• зменшення забруднення навколишнього середови­ща при спалюванні палива на ТЕС (оскільки щоро­ку в атмосферу в результаті спалювання палива ви­кидається сотні мільйонів тонн окису вуглецю, сірки, пил й інші шкідливі речовини);

• використання неспаленого палива як хімічної сирови­ни (з нафти одержують різні олії і мастильні матеріа­ли, пластмаси, миючі речовини, синтетичні волокна, добрива; із природного газу роблять синтетичні спирти і білкові препарати, виділяють сірку; вугілля є цінним джерелом для одержання пластмас, бензину й інших продуктів. Існує точка зору, що при нинішній ситуа­ції запасів вугілля вистачить приблизно на 270 років, нафти на 35—40 років, газу — на 50 років);

• використання зекономленого газу і вугілля на обігрі­вання приміщень і готування їжі.


У перспективі кожне підприємство, будинок, житло­вий будинок й автомобіль зможуть мати своє влас­не екологічно чисте, поновлюване джерело енергії, що дозволить людству обходитися без нафтових шпар, вугільних шахт, електростанцій, ліній електропереда­чі і позбутися, таким чином, усіх негативних наслід­ків їх використання. Існують проекти зі створення екологічно чистих і збалансованих міст і сіл майбут­нього. Основою для їх створення служитиме застосу­вання спеціальних матеріалів, а також оптимальний режим використання енергії, що зможуть підтриму­вати за допомогою комп'ютерних програм.

г) сучасні досягнення у сфері економії електроенергії

У скандинавських країнах, у першу чергу у Швеції, уже використовується програмно керована побутова тепло­централь «Аквае 47 ОД». Розроблена шведською фірмою «Електростандарт», ця установка не потребує багато міс­ця, задовольняючись, наприклад, площею кухні.

Теплові насоси і вузол нагрівання води вмонтовуються в неї ще на заводі-виготовлювачі. Принцип економічного вторин­ного обігріву такий: з використаного повітря ванної кімна­ти, кухні і підсобок теплова енергія повертається в систему опалення традиційного типу й утилізується водонагрівним казаном. Додаткові калорії від зовнішніх джерел газу і рід­кого палива відбираються для таких цілей лише в міру не­обхідності. Особливі клапани в зовнішніх стінах, що мають проти пиловий фільтр і входять у комплект установки, за­безпечують підведення чистого повітря і рівномірну без витяжну зміну його в будинку. Це досягнення комп'ютерної теплотехніки призначено насамперед для одно сімейних бу­динків, наприклад, для заміських котеджів; воно скорочує наполовину звичайну витрату енергії.

В іспанському селищі Сант-Джосеп на острові Івіса спо­руджується перше у світі екологічне село майбутнього, де оселяться чотириста чоловік. У проекті беруть участь спеціалісти з усіх країн Європи. Щоб оптимально вико­ристовувати сонячне світло, «розумні» будинки самі ста­нуть регулювати внутрішню температуру. Це дозволяє зробити як нова технологія, так і самі матеріали — кар­кас з алюмінію і полікарбонату з величезними заскле­ними поверхнями, де циркулює прозора рідина. У такий спосіб вийде своєрідний щит, що впускає сонячне світ­ло, але утримує тепло. Температура узимку і влітку буде однакова — 20—22 °С. Надлишок енергії надійде в тер­мічний тепло накопичувач. Електроенергію там стануть виробляти також вітряні млини і сонячні батареї, надли­шок її знову ж збережуть величезні акумулятори.

Біоочисна установка перетворить органічні відходи — сміт­тя і стічні води — у метан, перетворений потім на електрику. Структура будинку гарантує схоронність понад 85 % енергії. На гігантській біофермі будуть вирощувати худобу, рибу, а також овочі, фрукти і злаки.

Можливо, такі проекти поки неможливо реалізовувати і в значних масштабах. До серійного виробництва «розумних» екологічно чистих будинків ще далеко, але вже зараз реалізація деяких проектів (будівля міні-ГЕС, сонячних, вітрових, сміттєвих електростанцій) цілком реальна.

  1. Валеологічна хвилинка.


Слон живе у нас в квартирі –

Поверх 2, під’їзд – 4.

Звик він часто харчуватись:

Вранці в 8, вдень – в 16.

На сніданок неодмінно –

32 оберемки сіна,

Це водою слід залити –

64 літри.

На обід даємо рису,

Огірків 128,

Помідори також їсть –

250 і 6.

З’їсть млинців 512 –

Це якщо не постаратись,

А як зробиш на кефірі – 1024.

  1. Підсумки уроку.

На уроці головне — ми зрозуміли, наскільки важливо вміти раціонально й ощадливо користатися електричною енергією. Сподіваємося, що у своєму подальшому житті ви будете використовувати отримані уроки енергозбереження.

  1. Домашнє завдання.

Підготуватися до тематичного оцінювання.

І рівень – міні твір „Моя квартира: погляд в майбутнє.”

ІІ рівень - обчислити скільки можна заощадити кам'яного вугілля при раціональному ви­користанні освітлення в школі;

ІІІ рівень - обчислити скільки можна нагріти води зекономленою енергією, ККД ТЕС вважати 30 %.


Технологічна картка до уроку.


Тема: Розв’язування задач на розрахунок електроенергії, що споживається побутовими електроприладами.


Мета: навчитися розраховувати вартість спожитої електроенергії;

розвивати вміння аналізувати проблеми та шукати шляхи їх розв’язання;


виховувати дбайливе ставлення до природи.


Технологічна картка до уроку.


Тема: Розв’язування задач на розрахунок електроенергії, що споживається побутовими електроприладами.


Мета: навчитися розраховувати вартість спожитої електроенергії;

розвивати вміння аналізувати проблеми та шукати шляхи їх розв’язання;


виховувати дбайливе ставлення до природи.






























q

= --------

А = Р

= --------

R

Р = І


Сучасні досягнення у сфері економії електроенергії

У скандинавських країнах, у першу чергу у Швеції, уже використовується програмно керована побутова тепло­централь «Аквае 47 ОД». Розроблена шведською фірмою «Електростандарт», ця установка не потребує багато міс­ця, задовольняючись, наприклад, площею кухні.

Теплові насоси і вузол нагрівання води вмонтовуються в неї ще на заводі-виготовлювачі. Принцип економічного вторин­ного обігріву такий: з використаного повітря ванної кімна­ти, кухні і підсобок теплова енергія повертається в систему опалення традиційного типу й утилізується водонагрівним казаном. Додаткові калорії від зовнішніх джерел газу і рід­кого палива відбираються для таких цілей лише в міру не­обхідності. Особливі клапани в зовнішніх стінах, що мають проти пиловий фільтр і входять у комплект установки, за­безпечують підведення чистого повітря і рівномірну без витяжну зміну його в будинку. Це досягнення комп'ютерної теплотехніки призначено насамперед для одно сімейних бу­динків, наприклад, для заміських котеджів; воно скорочує наполовину звичайну витрату енергії.

В іспанському селищі Сант-Джосеп на острові Івіса спо­руджується перше у світі екологічне село майбутнього, де оселяться чотириста чоловік. У проекті беруть участь спеціалісти з усіх країн Європи. Щоб оптимально вико­ристовувати сонячне світло, «розумні» будинки самі ста­нуть регулювати внутрішню температуру. Це дозволяє зробити як нова технологія, так і самі матеріали — кар­кас з алюмінію і полікарбонату з величезними заскле­ними поверхнями, де циркулює прозора рідина. У такий спосіб вийде своєрідний щит, що впускає сонячне світ­ло, але утримує тепло. Температура узимку і влітку буде однакова — 20—22 °С. Надлишок енергії надійде в тер­мічний тепло накопичувач. Електроенергію там стануть виробляти також вітряні млини і сонячні батареї, надли­шок її знову ж збережуть величезні акумулятори.

Біоочисна установка перетворить органічні відходи — сміт­тя і стічні води — у метан, перетворений потім на електрику. Структура будинку гарантує схоронність понад 85 % енергії. На гігантській біофермі будуть вирощувати худобу, рибу, а також овочі, фрукти і злаки.


1 група — на вулиці: використання автоматичного ввімкнення вуличного освітлення за допомогою фо­тоелементів; а в японському місті Кіото з'явилися нові ліхтарі, що не підключені до електромережі. Лампоч­ки живляться енергією, накопиченою в акумуляторах протягом світлового дня. Заряджаються акумулятори від сонячної батареї;


2 група — у квартирах: автоматичне відключення світ­ла, коли остання людина виходить з квартири; у житлових кімнатах: брудні стекла, квіти на підвіконнях, щільні гардини збільшують витрати електричної енергії на освітлення;


3 група — у коридорах навчальних та інших закладів, особливо у вечірній час: використання реле інфра­червоного випромінювання, що реагує на рух тіла, яке випромінює тепло, і послідовне відімкнення і ввімкнення лампочок по ходу руху людини, а також часткове відімкнення освітлення в коридорах під час уроків і в разі відсутності в коридорах людей.


Урок у 8 класі


з фізики на тему:


”Розв’язування задач на розрахунок електроенергії,


що споживається побутовими електроприладами”.


Вчитель фізики: Кутасевіч Н.О.