Використання бесіди як методу навчання на уроках курсу "Я і Україна"
Дипломная работа - Педагогика
2. - Вип. 45, Ч.1. - С. 144-145.
Князева Т. Створення проблемних ситуацій на уроках з природознавства/ Початкова школа, 2000. - №3. - С.18-19.
Кобзов М.С., Горбачев Н.А. Сократовский метод обучения. -Саратов, 1991. - 78 с.
Коваль Н.С. Пошукові завдання для самостійної роботи з природознавства // Початкова школа. - 1977. - № 9. - С. 57-62.
Коваль Н.С. Самостійна робота учнів на уроках природознавства: Посібник для вчителів. - К.: Радянська школа, 1982. - 96 с.
Коменский Я.А. Избранные педагогические сочинения в 2-х т. Т.1.- М.:Педагогика,1982.- 477с.
Мартинченко С., Хоружа Л. Методи навчання та їх класифікація// Відкритий урок: розробки, технології, досвід. - 2006. - № 1-2. - С. 3-13.
Миронов А.В. Методика изучения окружающего мира в начальных классах. - М.: Педагогическое общество России, 2002. - 360 с.
Монголина Л.И. Развитие познавательной активности учащихся на уроках природоведения. // Начальная школа, 1987. - № 2. - С.30-34.
Нарочна Л.К. та ін. Методика викладання природознавства. - К.: Радянська школа, 1990. - 324 с.
Нарочна Л.К. Уроки природознавства в 3 класі. - К.: Радянська школа, 1980. - 88 с.
П.Лернер И.Я. Дидактические основы методов обучения. - М.:Просвещение, 1981. -184 с.
Онищук В.А. Урок в современной школе: Пособие для учителя. - 2-е изд., перрераб. - М.: Просвещение, 1986. - 160с.
Пакулова В.М., Кузнецова В.Л. Методика преподавания природоведения: Учеб. для студентов пед. ин-тов по спец. 2121 "Педагогика и методика начального обучения".- М.: Просвещение, 1990. - 192 с.
Пацалюк О. Форми, методи та засоби навчання //Рідна школа. - 2004. - №6. - С. 25-26.
Педагогика: педагогические теории, системы, технологии: Учеб. для студ. высш. и сред. пед. учеб, заведний. Под редак. С.А. Смирнова. - 4-е изд., испр.- М: Изд. центр "Академия", 2000-512 с.
Педагогіка /За ред. М.Д. Ярмаченка. - К.: Вища школа, - С. 163-164
Петросова Р.А., Голов В.П., Сивоглазов В.И. Методика обучения естествознанию и экологическое воспитание в начальной школе: Учеб.пособие для студ. сред. пед. учеб.завдений.- М.: Изд. центр "Академия", 2000.-176 с.
Подласый И.П. Педагогика. Новый курс: учеб. для студент. высш.учеб. заведений: в 2 кн. - М: Гуманитар.изд.центр ВЛАДОС, 2004. - Кн.1. Общие основы. Процесс обучения. - 574с.
Пономарева И.Н., Соломин В.П., Сидельникова Г.Д. Общая методика обучения биологии: Учеб. пособие для студ. пед. вузов. - М.: Издательський центр "Академия", 2003. - 272с.
Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. - К.: Початкова школа, 2006. - 432 с.
Российская педагогическая энциклопедия в 2 т. Т.2 / Гл. ред. В.В. Давыдов. - М.: Большая Российская энциклопедия, 1999. - 672 с.
Савченко О.Я. Дидактика початкової школи. - К.: Ґенеза, 1999. - 324 с.
Савченко О.Я.Розвиток пізнавальної самостійності молодших школярів - К.: Рад.школа, 1982. - 176 с.
Ушинський К.Д. Твори в 6-ти томах. Т.2.- К.: Радянська школа,1954. - 500 с.
Функції і структура методів навчання/ За ред. В.О. Онищука. - К. :Рад.школа, 1979. - С.40.
Щукина Г.И. Активизация познавательной деятельности учащихся в учебном процессе. Учебное пособие для студентов педагогических институтов. - М.: Просвещение, 1979. - 160 с.
Додатки
Урок
Тема: Довкілля тварин. Пристосування тварин до різних умов існування. Охорона тварин
Мета: формувати уявлення про довкілля тварин, про умови, необхідні для життя тварин, про ознаки пристосування тварин до добування корму, до захисту від ворогів; про значення тварин у природі та житті людини, про причини зникнення тварин у природі та шляхи збереження та примноження тваринного світу; формувати вміння встановлювати взаємозвязки в природі між живими організмами, робити висновки, доводити судження, описувати тварин; виховувати прагнення до пізнання тваринного світу, бережливе ставлення до природи на основі осмислення взаємозвязків у ній, любов до тварин.
Обладнання: малюнки чи фото із зображенням тварин, що відрізняються пристосуванням до добування корму (вовк, лисиця, гадюка, сова тощо) та захисту від ворогів (заєць, лось, козуля), тварин, занесених до Червоної книги України (лелека чорний, тритон карпатський, гекон кримський, скопа, хохуля звичайна, кіт лісовий), картки для опитування.
Хід уроку
I.Організація класу до уроку
-Підготуйтеся до уроку. Покладіть книжку і зошит на парту.
Сядьте рівненько.
II.Підсумок спостережень за змінами в природі
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Що ви можете сказати про стан неба?
- Сьогодні тепло чи холодно?
- Чи є надворі вітер?
- Як ви думаєте, що роблять люди в цю пору на полях? На городах?
- Яка погода переважала протягом тижня?
- Чи були опади?
- Які зміни спостерігаєте у житті рослин?
- Які зміни спостерігаєте у житті тварин?
- III.Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
- Фронтальна бесіда
- 1.Як розмножують комахи?
- 2. Хто у метеликів вилуплюється яєць?
- 3.Як розмножуються плазуни ?
- 4.Які тварини піклуються про своїх малят?
- 2. Диференційоване опитування за картками
- Картка 1
- Доповни схему.
- Метелик --_->-->-лялечка ->- метелик.
- Картка 2
- Зобрази схему розвитку коника.
- Картка 3
- Порівняй розмноження плазунів і птахів.
- Спільні ознаки: _________ Відмінні ознаки:______________
- Картка 4
- Порівняй розмноження звірів і птахів.
- 3. Індивідуальне усне опитування.
- Усно описати тварину за планом, поданим у підручнику на с. 144. (білку, козулю, дику свиню).
- IV.Актуалізація знань учнів. Повідомле?/p>