Вивчення повісті М.В. Гоголя "Тарас Бульба" на уроках зарубіжної літератури

Методическое пособие - Педагогика

Другие методички по предмету Педагогика

?ки, ремісник і крамар слав до біса і ремесло і крамницю, бив горшки в хаті. І все, що тільки було, сідало на коня, - так читаємо у повісті Гоголя Тарас Бульба. Схожі й типи козаків, створені письменником і художником.

Учитель. З великою силою тема Запорізької Січі звучить у поезіях нашого земляка, уродженця міста Кременець, відомого польського поета Юліуша Словацького. У своїй Пісні відпливаючих Словацький захоплюється козаками - вірними захисниками рідної землі, оспівує їхню велич і звитягу. Епіграфом до нашого уроку ми взяли слова Словацького:

Кожен козак хай підійме із праху

Камінь і візьме з собою на Січ.

Ці рядки розкривають основний задум поезії - діти повинні продовжити справу батьків. Ідеали запорожців повинні бути дороговказом і для сучасників XXI століття.

А тепер давайте знову повернемося до сторінок повісті. Усі події Тараса Бульби розгортаються на тлі прекрасної української природи. Послухайте, як поетично описав Гоголь український степ.

(Прослуховування в грамзаписі опис степу вдень).

Бесіда:

1. З яким настроєм виїхали козаки з рідного хутора? Чому?

2. Як картина природи передає їх настрій?

3. Про що думали вершники?

4. Що змінило їхній настрій?

5. Які слова змушують нас не тільки бачити степ, а й чути його звуки, відчувати запахи?

6. Які образи переважають (зорові чи слухові) в описі степу ввечері і вночі? Як змінюється степ увечері?

7. Яка частина опису вас найбільше схвилювала?

(Виразне читання вчителем уривка Увечері весь степ зовсім змінився...)

8. Як ви думаєте, чому опис степу посідає таке значне місце у творі? Чому Гоголь вводить його саме у II розділі, де описана дорога козаків з дому на Запоріжжя?

Підсумок уроку.

Учитель. Степ звязує два світи: домівку Бульби і Запорозьку Січ. Степ тут символічний образ батьківщини. Пейзаж у Гоголя -- вияв авторських ліричних почуттів, своєрідний емоційно-художній підтекст, що підкреслює співвідношення картин природи і долі героїв. Степ, ніби мати, прийняв їх у свої зелені обійми, і недарма над степом вється чайка.

У І розділі мати зі слізьми, як степова чайка, вилася над своїми дітьми. Ідучи степом, Остап і Андрій ще заполонені думками про матір і вже сповнені надій про славне життя на Січі. І мати, і степ поетично зливаються в один образ - символ матері-вітчизни. Борючись з ворогами, Остап, Андрій і Тарас будуть захищати домівку і оцей широкий, прекрасний степ.

Герої не помирають, бо впевнені, що не загине їхня справа. Смерть, зображена в повісті Гоголя, освячена ореолом доблесті. Помираючи, козаки розуміють, що боротьба не закінчена, що смерть їх не марна, а потрібна для перемоги. В цій вірі - оптимізм повісті, її героїчний пафос, утвердження перемоги життя.

Домашнє завдання: вивчити напамять уривок Степ ввечері; написати твір-мініатюру: Як я уявляю собі Запорізьку Січ.

 

1.4 Урок № 4. Тема. Порівняльна характеристика Остапа і Андрія

 

Мета уроку: навчити узагальнювати матеріал, вчити вмінню характеризувати героя твору, показати велич подвигу Тараса, розкрити трагедію батька, що втратив синів; виховувати громадянські почуття.

Тип уроку: урок-діалог читача та героїв.

Обладнання: ілюстрації Е.Кібріна Смерть Тараса, Портрет Остапа, "Портрет Андрія, Остап перед стратою.

Хід уроку

Епіграф:

Нема з нас нікого, рівного йому в доблесті.

М.Гоголь. Тарас Бульба

1. Вступне слово вчителя.

2. ОСС № 1

 

Образ Тараса Бульби

 

3. ОСС №2

 

Порівняльна характеристика Остапа і Андрія

 

Підсумок уроку.

Домашнє завдання: скласти план-характеристику літературних образів Остапа і Андрія.

Урок № 5.

Тема. Порівняльна характеристика Остапа і Андрія.

Мета уроку: систематизувати отримані знання, вчити учнів виділяти в художньому творі епізоди, важливі для характеристики героїв, формувати в учнів уміння і навички порівняльної характеристики літературних героїв; виховувати почуття обовязку.

Тип уроку: розвиток звязного мовлення.

Обладнання: ілюстрації Е.Кібріна до повісті.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя про принцип порівняльної характеристики літературних героїв.

2. Відбір матеріалу для порівняльної характеристики Остапа та Андрія.

3. Робота за ілюстраціями Е.Кібріна Портрет Остапа, Портрет Андрія, Остап перед стратою.

4. Складання плану.

5. Усний переказ за планом.

6. Написати твір-аналіз за даним планом.

7. Домашнє завдання: написати твір-мініатюру Моє розуміння вчинків Андрія та Остапа.

 

2. Система уроків по вивченню творчості Гоголя та повісті „Тарас Бульба( 8 уроків)

 

1-й урок присвячується підготовці учнів до сприйняття художнього тексту, тому приводимо зміст та методичний коментар починаючи з 2-ого уроку.

 

2.1 Урок 2. Коментоване читання першого розділу повісті Тарас Бульба, знайомство з героями, усне малювання. Опис, портрет, діалог. Значення експозиції в літературному творі

 

У процесі роботи над художнім текстом учитель буде деталізувати окремі факти й події, що стосуються історичної епохи. Так, учням цікаво буде довідатися, де й у який час училися сини Тараса Бульби (у першому розділі вказується, що вони вчилися в київській бу