Вивчення повісті М.В. Гоголя "Тарас Бульба" на уроках зарубіжної літератури
Методическое пособие - Педагогика
Другие методички по предмету Педагогика
? цією темою.
1. Методичний коментар до системи уроків за творчістю М.В. Гоголя (4 год. + урок звязного мовлення)
1.1 Урок № 1. Тема: Микола Гоголь. Тарас Бульба. Патріотичний пафос повісті
Тема: Микола Гоголь. Тарас Бульба. Патріотичний пафос повісті.
Мета: поглибити знання учнів про творчість М.Гоголя, формувати біографічні навички учнів, дати уявлення про історичну основу повісті Тарас Бульба, її тематику; розвивати уважність, узагальнювати навички, робити логічні висновки, виховувати повагу до батьківського дому, рідного краю.
Тип уроку: урок-інтервю з елементами поглиблення та засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет М.Гоголя, виставка творів, збірник Гоголь у портретних ілюстраціях.
Хід уроку
Епіграф:
О Гоголь, наш безсмертний Гоголь!
З Щоденника Т.Г. Шевченка
1. Вступне слово вчителя.
2. ОСС за біографією письменника
ОСС композиція повісті „Тарас Бульба
ЕкспозиціяДобрий буде козак! Ну здоров синку!ЗавязкаТепер благослови, мати, дітей своїх! - сказав Бульба. - Моли Бога, щоб вони воювали хоробро, боронили б завжди честь лицарську, щоб стояли завжди за віру Христову".Розвиток дійОсь те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!КульмінаціяГодяться ще шаблі, не стомилася козацька сила, не погнулись ще козаки.РозвязкаТа хіба знайдуться в світі такі вогні, муки і така сила, що пересилила б руську силу!
5. Підсумок уроку провести у вигляді телемосту. Гоголь у спогадах друзів і сучасників.
6. Домашнє завдання: розробити маршрут подорожі Гоголя по Україні.
1.2 Урок № 2 Тема: Микола Гоголь. Тарас Бульба. Романтичне уславлення героїки подвигів
Мета уроку: вчити порівнювати твори різних видів мистецтва на одну тему; показати захоплення Гоголя Січчю, козаками; виховувати в учнів повагу до героїчного минулого.
Тип уроку: урок-спостереження вслід за автором.
Обладнання: репродукція картини І.Рєпіна Запорожці, ілюстрації Е.Кібріна до повісті.
Хід уроку
Епіграф:
Да, были люди в наше время,
не то, что нынешнее племя...
М. Лермонтов
1. Вступне слово вчителя.
2. ОСС № 1.
3. Дорога на Січ Повернення батька - Зустріч з синами - У світлиці Тараса Бульби - Підготовка до подорожі - Степи, які ви хороші! - Ось вона, Січ!
4. ОСС № З
Героїзм запоріжців - захисників батьківщини.
5. Підсумок уроку.
6. Домашнє завдання: повідомлення про національно-визвольний рух в Україні
1.3 Урок № 3. Тема. Зображення історичних подій в Україні, Запорізької Січі, побуту й звичаїв козаків, картин української природи
Мета уроку: показати захоплення Гоголя Запорізькою Січчю, історичними подіями в Україні, побутом і звичаями козаків, розкрити роль пейзажу в повісті, дати уявлення про особливості картин природи та їхній звязок з головною думкою твору; вчити учнів бачити красу в повсякденні, виховувати художній смак.
Тип уроку: урок-компаративістське дослідження з елементами бесіди за твором на основі діалогу культур.
Обладнання: виставка книг М.Гоголя, репродукція картини І.Рєпіна Запорожці, уривки з опери М.Лисенка Тарас Бульба. Грамзапис уривку з повісті Степ удень.
Хід уроку
Епіграфи:
Гоголь "створив духовний образ України
Олесь Гончар
Кожен козак хай підійме із праху
Камінь і візьме з собою на Січ
Юліуш Словацький
І. Вступне слово вчителя.
(Звучить уривок з опери М.Лисенка Тарас Бульба)
Сьогодні ми з вами продовжимо свою подорож-дослідження сторінок повісті Миколи Гоголя Тарас Бульба. З попередніх уроків нам відомо, як глибоко і віддано любив письменник Україну, її славне історичне минуле.
З юних літ у душі Гоголя живе мрія про прекрасне, гармонійне життя здорових, красивих і вільних людей. Дійсність не мала з нею нічого спільного. І тому він звертає свій погляд у минуле, до епохи національно-визвольних війн українського народу. Там, у минулому, він знаходить те, що марно шукає в сучасності і сучасниках: волелюбність, відданість батьківщині. Гоголь звертає свій погляд до Запорізької Січі. Тільки тут могли сформуватися могутні характери, справжня дружба і братерство.
Сьогодні ми з вами поговоримо про захоплення Гоголя Запорізькою Січчю, побутом і звичаями козаків. До цього уроку ви готувалися заздалегідь, мали випереджуючі завдання. Наш урок буде побудований на діалозі культур.
У класі сформовані ЛДГ. Тому спочатку надаємо слово історикам.
Перший історик. Українське козацтво - визначне явище в європейській історії. (Слово козак тюркського походження і означає вільна людина). Головна історична умова виникнення українського козацтва як суспільного стану і збройної сили - підневільне становище України під владою сусідніх держав Литви і Польщі, позбавлення її власної державності, соціальне гноблення, а також національні й релігійні утиски українського народу, який прагнув здобути волю і державну незалежність України.
Другий історик. Перші письмові згадки про українських козаків містять джер?/p>