Урок в 4 классе по теме: «Литературные и сказочные герои»

Вид материалаУрок

Содержание


3).Речевая зарядка.
Подобный материал:
Английский язык


Обобщающий урок в 4 классе

по теме: «Литературные и сказочные герои»


Цель урока:

обобщить умения и навыки устной речи, чтения, аудирования и письма.

Оборудование: компьютор,диапроектор, экран.


Ход урока:

1). Начало урока.( оргмомент, беседа о погоде ,а также учащиеся рассказывают стихи о зиме.)


2).And now we are going our lesson. Our theme is “ We like reading Fairy-tales”. But from the beginning let’s train our tongues.

Phonetic drills.

Repeat all together.

[ei]- shake,plate,wait.

And now the poem:listen and repeat after me.

Apple-tree,apple-tree.

Give your apples ,please to me.

Shake your branches, don’t wait.

Put the apples on the plate.

Who says :What about is this poem?

It is right ,good.


^ 3).Речевая зарядка.

Let’s speak about Fairy- tales.Listen and answer the questions.

1)Do you like Fairy-tales?

2).What Fairy-tails do you know?

3). What is your favourite Fairy-tale?

4) Who is your favourite Fairy-tale’s hero?


4).Аудирование.

Now I’ll read short stories about Fairy-tales .You should listen, try to understand and choose the right picture and call the name of Fairy-tale.(картинки на экране)

5).Говорение.

(Сообщения учителя и учащихся о любимых сказках и презентация ученицы «В мире сказок»


6).Физкультминутка.

T.You are tired. Stand up and do some exercises.

P. Hands up, clap,clap

Hands down, shake, shake

Hands on hips

Bend left, bend right

1,2,3-hop

1,2,3-stop,sit down.


7).Чтение.

Open the books p.49,read the Fairy-tale”The sheep and the wolf” and be ready do some tasks.


8).Письмо. Заполнение кроссворда, животные которые встречаются в сказках.


9). Инсценирование сказки “The house in the wood”.


10).Подведение итогов, домашние задание, рефлексия.