Тема уроку: Вправи на визначення роду І числа прикметників за відповідними іменниками. Складання усної розповіді за малюнком

Вид материалаУрок

Содержание


Девіз нашого уроку
Правила життя».
3. Складання речення із слів.
4. Зробити звуко-буквений аналіз слова
2. Актуалізація знань.
Слова в класі
1. Запитання для червоних
2. Запитання для зелених
3. Запитання для жовтих
Реклама на нашому каналі.
Передача «Навколо світу»
V. Складання усного твору.
Подобный материал:



Урок української мови у 3 класі







Тема уроку: Вправи на визначення роду і числа прикметників за відповідними іменниками. Складання усної розповіді за малюнком.




Приходько Людмила Миколаївна, вчитель вищої категорії, старший вчитель.









Тема уроку: Вправи на визначення роду і числа прикметників за відповідними іменниками. Складання усної розповіді за малюнком.

Мета уроку: Вдосконалювати вміння учнів визначати рід і число прикметників у зв’язку з іменниками, добирати прикметники-антоніми. Поглиблювати знання про текст. Вчити школярів будувати зв’язну розповідь за малюнком. Розвивати усне мовлення, збагачувати лексичний запас учнів. Виховувати любов до праці.


План уроку:


І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Хвилинка каліграфії.

2. Актуалізація знань.

ІІІ. Узагальнення і закріплення вивченого.

ІV. Фізкультхвилинка.

V. Складання усного твору.

VІ. Підсумок уроку.


Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться ви до мене,

Посміхніться і до себе.

Привітайтесь: «Добрий день!»


Девіз нашого уроку:


Діяти – активно!

Думати – оперативно!

Сперечатись – доказово!

Для всіх обов’язково!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні у нас урок незвичайний. Я запрошую вас у цікавий світ телебачення. Сьогодні ви будете не тільки слухачами і глядачами, а й станете активними учасниками, дізнаєтеся більше про прикметник, рід та число.

А зараз анонс передач, які ми сьогодні переглянемо.

Передача « Правила життя».

Передача «Слідство ведуть знатоки».

Передача «Найрозумніший».

Реклама.

Передача «Навколо світу».

Передача «Планета-спорт».

Передача «Хіт-парад дикої природи».


1. Хвилинка каліграфії.

Телепередача « Правила життя» та її ведучий Теліман Василь.

1. Пальчикова гімнастика:

- Привітаємося з ручкою. Спочатку 1 пальчик, 2, 3, 4, всі пальчики. Працює друга рука так само.

- Гра «Мурашка»

2. Щоб правильно й гарно писати,

Нам з’єднання букв слід усім пригадати.


Бб бу бо бі

Доброго ранку! Доброго дня!


3. Складання речення із слів.

Бажаємо вам здоров'я і добра!

- Ми часто говоримо один одному ці слова. Це не тільки вияв ввічливості. У цих словах ми виявляємо свою людську сутність.

Ми говоримо один одному: здрастуйте, доброго здоров'я. Цим висловлюємо своє ставлення до найбільшої цінності – людини. Не сказати людині «здрастуйте» - виявити свою невихованість. Слово «здрастуйте» має чудодійну властивість. Воно пробуджує почуття взаємного довір’я, зближує людей, відкриває їм душі.


4. Зробити звуко-буквений аналіз слова здоров'я.

Здоров'я [з д о р о в й а] 7б., 8 зв.


5. - Назвати в реченні прикметники.

- Якого роду прикметник.

- Поставити прикметник добрий в Ж. роді, С. роді.

(Доброго, Ч. рід, добра, добре)


2. Актуалізація знань.

Наступна передача «Слідство ведуть знатоки» і я її ведуча Приходько Л. М.

Я прочитаю вірш С. Жупанина «Хто молодець?», а ви повинні в ньому знайти прикметники і записати їх у зошит. Для вас у класі існують підказки.

Вранці ми із добрим ділом

привітали понеділок.

Ніченька минула скоро, -

трудовий іде вівторок.

Спритна, вміла, молода,

вже настала середа.

Йде четвертий день тепер,

називається четвер.

Діло добре ладиться,

як настала п’ятниця.

Дома скрізь кипить робота,

як почався день – субота.

А субота з хлібом-сіллю

привела сестру – неділю.

Ось і тижневі кінець,

хто трудився – молодець.


Виписати: добрим, трудовий, спритна, вміла, молода, добре.

Слова в класі: добрим, трудовий, спритна, вміла, молода, добре, суботній, весела, святковий, сестра, день.

ІІІ. Узагальнення і закріплення вивченого.

Телепередача «Найрозумніший» та її ведуча я, Приходько Л. М. Сьогодні у нас грають ряди, і ми дізнаємося учні якого ряду найрозумніші. Кожен ряд вибирає собі колір (жовтий, червоний, зелений). За правильні відповіді будете отримувати фішки. Хто більше набере фішок.

1).

1. Запитання для червоних:

- Яка частина мови називається прикметником?

- Яким членом речення виступає прикметник?

- Якого роду слово: веселий?

- До слова дівчинка придумати прикметники


2. Запитання для зелених:

- З якою частиною мови найчастіше зв’язаний прикметник?

- Які числа мають прикметники?

- Поставити слова у множині: солодка, смачна.

- До слова ранок придумати прикметники.


3. Запитання для жовтих:

- Який рід мають прикметники?

- На які питання відповідають прикметники?

- Поставити слово висока у середньому роді.

- до слова річка придумати прикметники.


2).

Яскраві пелюстки

І запах пречудовий.

І хочеться усім

Їх бачить знову й знову!


З-ння: Кожний ряд повинен скласти квітку. Виходити «ланцюжком».


Теплий рання нове

Швидкий молода темне

Високий зимова біле

Тонкий солона веселе

Довгий сильна добре


Щасливе яскраве зразковий

Радісна синій смілива

Могутня красиве мальований


3). Придумати і записати прикметники-антоніми до слів на пелюстках.

Холодний пізня старе

Повільний стара світле

Низький літня чорне

Товстий солодка сумне

Короткий слабка зле


4). Називаю прикметники різного роду, ряд – чий це рід піднімається.

Лагідний, світлий, зелене, щаслива, ласкаве, весняний, приємна, довгий, розкішне, ніжне, корисна, працьовита.


5). Перевіримо, як ви знаєте число прикметників. Три учні зайняли свої місця на старті. Якщо жовті правильно назвуть прикметники в однині можуть зробити крок вперед, червоні – прикметники у множині, а зелені прикметник, який я покажу – у множині.

Дерев’яний, стиглий, великий, залізничний, художній, український, святковий.


Реклама на нашому каналі.


Зрозуміло, всім відомо,

Що приємно буть здоровим.

Тільки треба знати,

Як здоровим стати.


Щоб вам не знадобились ліки,

Любіть своїх помічників.


Це – мед, калина і малина,

А ще цибуля і часник,

Смородина, лимон, шипшина

Природи – справжній чарівник!


Запам’ятайте, що рослини –

Природні ліки, справжній дар!

В них – мінерали, вітаміни –

Здоров’я і життя нектар.


Передача «Навколо світу»

Та її ведучі Сергієнко А. та Письменна В.


Сьогодні ми поговоримо про столицю України. Київ – велике місто. Він стоїть на Дніпрі. На правому березі Дніпра здіймаються високі холми, і на цих холмах колись-то й містився весь Київ. Тепер місто розкинулось не лише на цих холмах, а й навколо них на лівому березі Дніпра.


Київ – зелене місто, славиться своїми пам’ятками, церквами, музеями. У місті є метрополітен – це міська позавулична електрична залізниця. У перекладі з французької – означає «столична». Метро будують у великих містах. На Україні метрополітени є у трьох містах: Києві, Харкові, Дніпропетровську.

Відкрийте підручник на сторінці 50, впр. 113. Прочитайте текст. Випишіть виділені іменники разом з прикметниками та визначте рід.


ІV. Фізкультхвилинка.

Наступна передача « Планета-спорт»

та її ведуча Приходько Л. М.

Спорт розвиває вправність і фізичну силу. Люди займаються спортом, щоб бути у формі, чи тренуються, щоб перемогти на змаганнях.

У 1891 році у США був придуманий баскетбол, який став одним з найпопулярніших видів сорту у світі. Мета гри – набрати якомога більше очок, закидаючи м’яч у кошик суперника. Ось і ми спробуємо пограти. М’яч вважається забитим у кошик, якщо ви правильно назвете рід прикметників.


Молодий, жовтий, гіркий, чарівна, спортивна, активна, сучасна, жваве, повільна, рясний, квіткове, чисте, солона, радісне, пекуче.


V. Складання усного твору.

1). Називання скоромовок.

Сів шпак …

Бабин біб …

Їв лелека …

Ти, малий, …

Ходить квочка …


2). Наступна передача «Хіт-парад дикої природи», її ведучий Паін Р. та творча група Петрик К., Кривенко В, Сергієнко А.

Існує легенда. Колись давно Земля мала тільки зелене вбрання. Тільки веселка у небі була різнокольоровою і з сумом дивилась на Землю. Якось вона піднялась близько до Сонця і почала танути від його тепла. Її кольорові краплі пролилися вниз – так з’явилися на Землі квіти: запашні, яскраві, ніжні.

Наша земля дуже красива будь-якої пори року, але найчарівніша вона навесні, коли в природі все оживає, пробуджується від зимового сну.

Ось ми дочекалися весни.
  • Яка весна прийшла?
  • Що вона зробила своїм теплом?
  • Яка робота чекає людей весною?


Весна


Яка?

тепла Яка робота чекає людей весною?

ласкава обкопують дерева

квітуча підбілюють деревця

довгождана обрізають сухі гілки

сонячна


Що вона зробила своїм теплом?

Розтопила сніги

Розбудила комах

Позеленила землю

Складання твору.

VІ. Підсумок уроку.

Ми переглянули сьогодні цікаві передачі. Гарно та плідно попрацювали ведучі передач та їх творчі групи.